Termosistem, etape si componente

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Jupinu
    Incepator
    • 15.aug.2008
    • 97

    #16
    Ca masa de spaclu sa folosesc CT85 (costa 40 lei) sau Thermo Universal (costa 20 lei)? Sunt la fel de bune? Diferenta este de 100% intre cele doua produse....

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15126

      #17
      Sunt diferente de compozitie, produsul CT85 fiind superior din punct de vedere al rezistentei la solicitarile specifice termosistemului. Astfel, este obligatoriu la punerea in opera a sistemului de termoizolare Ceresit Ceretherm Express, la care se utilizeaza adeziv poliuretanic pentru lipirea placilor de polistiren.
      Pentru cazurile in care nu se impune cerinte superioare se poate utiliza adezivul Thermo Universal de la Ceresit fara a avea probleme.

      Ce cladire ati izolat, cum s-a lipit polistirenul si cu ce adeziv?

      Comentariu

      • Jupinu
        Incepator
        • 15.aug.2008
        • 97

        #18
        O casa cu parter, etaj si mansarda. Am folosit CT17, CT175, plasa 160gr/m, CT85.

        Avand in vedere raspunsul primit mai devreme, pentru gard o sa folosesc ca masa de spaclu Ceresit Thermo Universal in loc de CT85.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15126

          #19
          Postat în original de SERBANESCU CRISTI
          Alte intrebari: la un polistiren grosime 8 cm ce profil de soclu se foloseste ..am vazut ca este lat intre 50-200 mm ce latime de fapt?

          in ceea ce piveste profilul de fereastra cu picurator el se monteaza pe toate cele 4 laturi ale ferestrei sau numai acolo unde vine glaful sau faianta/gresia ce se pune ?

          totodata , imi puteti recomanda un distribuitor CERESIT cu cele mai bune preturi pt achizitionarea componentelor unui termosistem CERESIT ?
          Exista profile de soclu de 8cm, mai percis au o latime de 83 mm pentru placarea cu polistiren de 8cm.
          Pentru zona glafului nu va trebuie nici un fel de picurator pentru ca se eliminarea apei dincolo de fatada o va realiza glaful ce se va instala ulterior fie ca este din PVC, aluminiu, gresie sau alte materiale.
          Profilele cu lacrimar se pot utiliza in zonele orizontale, de exemplu in partea superioara a ferestrei si usilor, la balcoane etc. daca se impune.

          Nu va pot indica un magazin specializat insa puteti contacta un distribuitor autorizat. Deasemena puteti incerca un contact direct la producator pentru a va directiona catre un distribuitor din zona dvs.

          Comentariu

          • SERBANESCU CRISTI
            Membru
            • 17.iun.2006
            • 275

            #20
            dragii mei ,


            intrebare: se poate placa polistirenul in conditii de ploaie ? multumesc

            o zi buna,

            cristi

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15126

              #21
              Categoric nu.

              Comentariu

              • SERBANESCU CRISTI
                Membru
                • 17.iun.2006
                • 275

                #22
                ok. multumesc...

                dar daca in urma ploii peretii se umezesc ( suprafata ce urmeaza a fi placata este umeda ) se poata placa pe ei ? eu am niste burlane montate provizoriu care nu ajung pana jos ..le am montate asa in aer si cand ploua si bate si vantul apa ajunge cam pe o portiune de 2 mp sa zicem pe perete ... si de aceea va intreb ulterior merge sa placam ?>

                multumesc

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15126

                  #23
                  Nu, se va astepta uscarea peretilor sau se vor lua masuri sa nu ajunga apa de la burlane pe acele zone.

                  Comentariu

                  • tdr.
                    Incepator
                    • 27.mai.2010
                    • 70

                    #24
                    Balcoanele daca sunt deschise trebuiesc imbracate si pe margini si pe fund?

                    Multumesc anticipat pentru raspuns.

                    Comentariu

                    • SERBANESCU CRISTI
                      Membru
                      • 17.iun.2006
                      • 275

                      #25
                      eu le plachez si lateral si supt ele ...

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15126

                        #26
                        Este recomandat sa se termoizoleze complet fatada, inclusiv elementele structurale ce depasesc planul fatadei deoarece sunt punti termice ce influenteaza zonele adiacente in mod negativ.

                        Comentariu

                        Procesare...