Termosistem, etape si componente

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • SERBANESCU CRISTI
    Membru
    • 17.iun.2006
    • 275

    Termosistem, etape si componente

    Buna dimineata dragii mei,

    ma intereseaza si pe mine in vederea executarii lucrarii de termosistem a fatadei care sunt etapele de parcurs in ordinea cronologica/ si ce materiale imi trebuiesc ? exista pe acest forum un subiect de genul acesta care sa contina informatiile acestea ( materiale necesare + pasii in executia lucrarii ).

    Multumesc anticipat,

    cristi
  • Focus
    Incepator
    • 11.sep.2006
    • 40

    #2
    Fara a incerca sa deviez de la scopul forumului daca ai o preferinta pentru un producator de termoizlatie - in mod civilizat genul acesta de informatie se gaseste la ei pe site pas cu pas.

    Comentariu

    • andrei_radu
      Membru
      • 24.mai.2008
      • 242

      #3
      Se lipeste polistirenul, se prind diblurile (unii nu le mai folosesc dar rau fac), si se trece la masa de spaclu. Se spacluieste tot cu adezivul cu care ati lipit placile. Se intinde cu gletiera cu dinti de 10, se pune plasa de fibra apoi se niveleaza totul cu gletiera. Se amorseaza si se da tencuiala decorativa.

      Pentru mai multe detalii de executie...sunt multe topicuri deschise ce contin chiar si filmulete. Spor la cautat.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15140

        #4
        Ce doriti sa termoizolati?
        Cateva detalii despre sistemul de conrtuctie al constructiei ne-ar fi de folos.

        Cateva etape:
        -alegere tip termosistem si dimensionare
        -pregatire suport
        -placare cu material izolator
        -fixare si acoperire izolatie
        -pregatire suport pentru aplicare finisaj
        -finisare

        Va recomand unul din sistemele de termoizolare de la Ceresit.

        Comentariu

        • SERBANESCU CRISTI
          Membru
          • 17.iun.2006
          • 275

          #5
          suprafata de placat este chiar fatada casei in jur de 350 mp.

          polistirenul expandat l-am luat deja dela SWISSPOR grosime de 8 cm.

          si ma gandeam restul sistemului sa l fac cu componente CERESIT .

          si ma gandeam ca ma puteti ajuta cu un necesar de materiale la suprafata pe care o am ( ce trebuie sa cumpar si niste cantitati aproximative ).

          Suprafata este deja tencuita ( arata foarte bine ...foarte bine executata tencuiala si nu am dat tinci pt ca nu a fost nevoie )... insa sunt la ferestre la colturi niste fisuri ...cam atat pot sa va spun care as vrea sa le remediez dar nu stiu cu ce !!!

          In ceea ce priveste SOCLU as vrea sa termoizolez cu extrudat de 3 cm ( vro 50 cm ) si de acolo sa incep placarea cu expandat de 8 cm. Insa cum pot proteja muchia aceea ce delimiteaza cele 2 polistirene astfel incat apa sa nu se prelinga .... exista vrun profil care se monteaza astfel incat apa ce curge de pe expandat sa nu se scurga pe cel extrudat ?

          Intrebare: pot folosi cu success CT 84 in loc de CT 83 SAU CT 85 ? Cum se aplica CT 84 ? Exista vreun link in acest sens , cu modul de aplicare al CT 84 ?

          ce plasa sa folosesc fibra de sticla de ce densitate ? ce dibluri ? tinand cont ca am de 8 cm polistirenu ? va rog mult sa ma ajutati cu niste raspunsuri la intrebarile mele si orice informatie in plus este bine venita pt mine si va multumesc anticipat,

          Cu stima,

          cristi

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15140

            #6
            Cu estimarea este ceva mai greu dar va pot spune cate ceva pentru a incerca un calcul. Consumurile pot varia functie de arhitectura, manopera etc.

            Daca fisurile sunt minore si nu sunt probleme cu aderenta tencuielii (sunet gol) totul este OK, se poate placa fara probleme. Acestea nu influenteaza termosistemul.

            SuprafFiind suprafata tencuiata va recomand sa lipiti polisktirenul cu adeziv mineral in pat continuu. Este solutia de baza si cea mai buna.

            Izolati fatada si apoi treceti la zona de soclu. Daca se poate, mergeti pe polistiren extrudat de 5cm pe zona de soclu.
            Se monteaza profilul de soclul cu lacrimar, se placheaza fatada cu expandat si apoi se inchide cu extrudatul pe soclu.

            Despre lipirea cu adezivul CT 84 de la Ceresit puteti citi in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=18705&start=0

            Plasa de fibra de sticla va avea o densitate de 165 g/mp.

            Diblurile trebuie sa fie ancorate in zidarie (nu stiu de tip aveti) ceea ce inseamna ca lungimea va trebui sa fie suma grosimilor polistirenului, tencuielii si a minim 35 cm (cazul zidariei de caramida sau beton). Pentru BCA lungimea de ancorare se majoreaza la o alta valoare.

            Eu va recomand sistemul de termoizolare Ceresit iar ca adezivi puteti merge pe una din variantele:
            -CT83+CT85
            -Ceresit ThermoUniversal

            Tencuiala trebuie curatata si amorsata cu grundul CT17.
            Consumuri:
            -CT17 - 0.1-0.2 l/mp
            -adezivi circa 4-5 kg/mp

            Comentariu

            • SERBANESCU CRISTI
              Membru
              • 17.iun.2006
              • 275

              #7
              deci sa inteleg ca imi recomandati ca adeziv sa merg pe varianta CT83 lipire + CT85 pt spacluire... nu stiu CT 84 cat este de bun si ma gandesc si la timpul de punere in opera care cred eu ca este cu mult mai mic decat in varianta CT83 si cred ca o idee mai ieftin.

              Intrebare: care sunt variatiile de temperatura +/- la care se poate monta termosistemul ( si aici ma refer la cele 2 operatiunii : de lipire si spacluire prima operatiune si a doua : decorativa ).

              deci in prima faza se amorseaza cu CT17 suprafata , dupa care se lipeste polistirenu. mai departe se pune plasa de fibra si diblurile sau care este ordinea pana la finalizarea cu decorativa inclusiv ...


              aha deci din ce am inteles eu ... mai intai trebuie amorsat cu CT 17 dupa care se fixeaza profilul cu lacrimar , nu ? si se incepe cu expandatu si se incheie cu soclu / extrudat ... am inteles bine ? cam astea ar fi primele 2 operatii. multumesc

              va multumesc din suflet si sa ma iertati daca m-am repetat pe alocuri !!!


              cu stima,

              cristi

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15140

                #8
                Pentru varianta CT84 se utilizeaza ca masa de spaclu adezivul CT85.
                Cu aceasta varianta se scutesc cateva zile la executie fara a pierde din calitatea termosistemului. Costurile nu le pot cuantifica.

                De preferat sa fie variatii cat mai mici de temperatura la punere in opera si sa nu fie temperaturi in afara intervalului 5-30 grade (0 - 40 pentru adeziv poliuretanic) pentru placare si 10-30 grade pentru decorativa. Toamna este o perioada foarte buna pentru realizare a termosistemului.

                In orice caz sunt de evitat temperaturile extreme.

                Se amorseaza cu CT17 suprafata, se lipeste polistirenul, se aplica diblurile, se aplica masa de spaclu si se inglobeaza plasa de fibra, se amorseaza cu CT16 si ultimul strat decorativa.
                Ati inteles bine.

                Comentariu

                • SERBANESCU CRISTI
                  Membru
                  • 17.iun.2006
                  • 275

                  #9
                  va multumesc din suflet pt lamuriri.

                  In ceea ce priveste glafurile de la fereastra pe exterior le pot placa ( toate cele 4 laturi ) cu extrudat de 2 cm ? ce coltare se folosesc pt glafuri ? cele de aluminiu de interior sau cele cu plasa care se folosesc din cate am inteles la muchiile casei ?

                  multumesc inca o data anticipat ,

                  cu stima,

                  cristi

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15140

                    #10
                    Depinde daca vor exista solicitari pe aceste zone, oricum la colturi se folosesc ori coltare cu plasa de fibra fie de aluminiu fie de plastic. Tot asa de bine, daca nu sunt cerinte deosebite se poate realiza armarea doar cu plasa de fibra. Cele de interior nu sunt utilizabile la termosistem.
                    Se poate placa fara probleme cu extrudat de 2 sau 3 cm.

                    Comentariu

                    • Jupinu
                      Incepator
                      • 15.aug.2008
                      • 97

                      #11
                      Pentru un ghid privind aplicarea corecta a sistemului Ceresit Ceretherm vizitati link-ul urmator: erevista.ro/viewer/ghid_aplicare_ceresit/KYT9NVGAJAC21FFD

                      L-am gasit cautand un pret bun pentru CT85 si CT17 . Sper sa va fie util.

                      Comentariu

                      • unk
                        Incepator
                        • 16.dec.2009
                        • 54

                        #12
                        Postat în original de SERBANESCU CRISTI
                        va multumesc din suflet pt lamuriri.

                        In ceea ce priveste glafurile de la fereastra pe exterior le pot placa ( toate cele 4 laturi ) cu extrudat de 2 cm ? ce coltare se folosesc pt glafuri ? cele de aluminiu de interior sau cele cu plasa care se folosesc din cate am inteles la muchiile casei ?

                        multumesc inca o data anticipat ,

                        cu stima,

                        cristi
                        Va recomand sa montati fereastra la exteriorul peretelui. Astfel reduceti puntile termice si evitati placarea glafurilor.


                        unk

                        Comentariu

                        • SERBANESCU CRISTI
                          Membru
                          • 17.iun.2006
                          • 275

                          #13
                          Dragii mei,

                          Am o intrebare: Intre cele 3 tipuri de tencuieli decorative CERESIT ( acrilice, silicatice si siliconice ) dvs ce ati alege ? care este cea mai buna intre cele 3 ?

                          multumesc

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15140

                            #14
                            Cititi si topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=23446&start=0

                            Comentariu

                            • SERBANESCU CRISTI
                              Membru
                              • 17.iun.2006
                              • 275

                              #15
                              multumesc.

                              Alte intrebari: la un polistiren grosime 8 cm ce profil de soclu se foloseste ..am vazut ca este lat intre 50-200 mm ce latime de fapt?

                              in ceea ce piveste profilul de fereastra cu picurator el se monteaza pe toate cele 4 laturi ale ferestrei sau numai acolo unde vine glaful sau faianta/gresia ce se pune ?

                              multumesc

                              totodata , imi puteti recomanda un distribuitor CERESIT cu cele mai bune preturi pt achizitionarea componentelor unui termosistem CERESIT ?

                              Comentariu

                              Procesare...