legislatie privind spargerea zidurilor de sustinere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovidiu.pantea
    Incepator
    • 17.ian.2006
    • 2

    legislatie privind spargerea zidurilor de sustinere

    Vreau sa-mi schimb instalatia electrica in apartament. Nu vreau sa folosesc locurile vechi ale prizelor si ale dozelor de ramificatie. Pentru aceasta trebuie sa sparg zidurile de sustinere. Dozele sunt de marimea 10x10 si 5cm adancime. Dozele pentru prize cam tot de aceste dimensiuni. Totodata trebuie sa fac niste santuri pentru cabluri (evident trecute prin tuburi si copex). Intrebarea mea este: din punct de vedere legal, am sau nu am voie sa sparg peretii de sustinere pentru a monta aceste prize/intrerupatoare/doze? Va multumesc.
  • Alina
    Incepator
    • 17.ian.2006
    • 1

    #2
    Buna,

    Am aceeasi problema si eu cu eu deja am demarat lucrarile pentru schimbarea instalatiei electrice de o saptamana si mai dureaza inca una. Deja vecinii mei s-au crizat si mi-au facut poteca pe la usa cu amenintari , etc. Ideea e ca nu am spart nimic de rezistenta, doar sapa necesara impamantarii cablurilor.
    Din cate stiu eu singura restrictie e in privinta orelor de odihna pe care trebuie sa le respectam ( intre 14-16 si dupa 20:00).
    Orice sfat e binevenit!


    Alina

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Problema este destul de delicata cu vecinii. Acum depinde si ce se foloseste la spart, ca daca stai cu o dalta si cu un ciocan este nevoie de mult timp pentru a construi un traseu si implicit va fi galagie o perioada lunga de timp, insa daca se foloseste o bormasina dotata cu o dalta demolatoare operatiunea se va termina mult mai repede. Traseele necesare pentru cabluri daca sunt executate corect, nu vor afecta rezistenta locuintei.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • ovidiu.pantea
        Incepator
        • 17.ian.2006
        • 2

        #4
        Postat în original de Consultant electrice
        Problema este destul de delicata cu vecinii. Acum depinde si ce se foloseste la spart, ca daca stai cu o dalta si cu un ciocan este nevoie de mult timp pentru a construi un traseu si implicit va fi galagie o perioada lunga de timp, insa daca se foloseste o bormasina dotata cu o dalta demolatoare operatiunea se va termina mult mai repede. Traseele necesare pentru cabluri daca sunt executate corect, nu vor afecta rezistenta locuintei.
        De spart, sparg doar in afara orelor de liniste. Din acest punct de vedere nu am nici o problema. Problema apare la spargerea zidurilor de fier-beton. Dupa spargerea (cu ciocan rotopercutor) raman niste locuri goale pentru dozele de aparataj. Dar apar si acele sarme groase de fier care exista in structura peretelui. Acelea trebuie taiate cu flexul. Din punct de vedere legal, am sau nu am voie sa realize asemenea lucrari. Am inteles ca pentru modificari in strucutra de rezistenta trebuie proiect, aprobari, plan urbanistic etc. Dar stiam ca acest lucru e valabil doar pentru modificari importante in aceste ziduri (usa, bolta etc.). Pe mine ma intereseaza daca primesc sau nu amenda de la primarie (in cazul unei sesizari) pentru acele gauri in pereti.

        Mersi

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Pai nu se poate gasi un loc incat sa nu se taie fierul beton respectiv? Ar putea aparea probleme daca se ajunge sa se taie cu un flex sau orice altceva acel fier beton.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • cr1stache
            Incepator
            • 16.nov.2005
            • 57

            #6
            teoretic nu ai voie dar nu o sa vina inspectorul de la primarie sa-ti dea jos priza sa vada daca e taiata sau nu armatura

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Ideea nu este sa nu vada inspectorul, ca asa am putea spune ca ii dam si mita...Problema se pune ca pot aparea probleme in timp, ca inspectorul ala are si el un rol nu numai sa ne amendeze pe noi.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • cuciuch daniel
                Membru Marcant
                • 31.oct.2005
                • 358

                #8
                mai bine darami zidu cu totu si faci firele aerian si pe fire atarni si niste umerase cu rufe cel mai bine e sa folositi vechile trase, ca de aceea au fost gandite, calculkate si executate, ka sa nu se apuce omu sa sparga peretii. si in cazul in care nu este posibil coborati cu firele pana la nivelu pardoselii si mergeti priinspatele plintelor, sau faceti o masca de rigips la coltul de sus
                va multumesc de raspunsuri.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13005

                  #9
                  Postat în original de cuciuch daniel
                  mai bine darami zidu cu totu si faci firele aerian si pe fire atarni si niste umerase cu rufe
                  sau folosesti retele fara fir

                  sau daca vrei le poti trage prin pat cabluri, sunt mai multe variante pe pat cablu unele chiar frumoase

                  Oricum nici sa nu te gindesti la taiat armatura din ziduri. Daca pentru niste fire amarite vrei sa-ti pui casa la pamant, este alegerea ta. fa tot posibilul sa utilizezi traseele existente asa cum a sugerat si cuciuch daniel
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • break_noon
                    Membru
                    • 19.dec.2005
                    • 138

                    #10
                    da, si daca omul vrea sa fie din aia smecheri, care isi pun prizele si intrerupatoarele la inaltimea de 0,7 - 1 metri, ca sa nu mai oboseasca sa ridice mina la 1.5 m (mai bine sa si-o suceasca ))

                    daca vrei sa tragi trasee de fir, poti sa sapi 1 cm in beton, nu gasesti acolo fier beton, ci doar mai adinc

                    pentru doze sapi 4 cm, cit are doza, iar daca ai dat de un fier beton sapi mai in stinga, mai intreapta sau mai sus sau mai jos, in functie de ce gasesti.

                    la o adica, poti sa ingropi firele direct sub tencuiala fara tubulatura. nu e foarte bine, daca vrei sa bati cuie dupa aia, prin pereti, sau daca vrei sa schimbi firele, dar nu cred ca vei ajunge prea curind sa le schimbi, daca dimensionezi corect aceste fire si sigurantele

                    Comentariu

                    Procesare...