Vata minerala de sticla

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • loni
    Incepator
    • 04.aug.2010
    • 5

    Vata minerala de sticla

    Buna ziua! Doresc sa imi izolez podul cu vata minerala de sticla. Insa am o nelamurire. Am vazut folositi separat termenii vata minerala si vata de sticla. Care este diferenta dintre vata minerala si cea de sticla?
    Exista in comert si vata minerala care nu e de sticla?
    In vata minerala de sticla se pot cuibari soarecii?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Nu este o izoaltie care sa fie usor suportata de soareci insa un soarece neconformist nu poate fi exclus.
    De regula nu iubesc vata minerala de sticla.
    Exista vata minerala de sticla si vata minerala bazaltica.
    Au calitati si preturi diferite.
    Ne puteti spune mai multe detalii despre suprafetele ce se doresc a fi izolate?

    Comentariu

    • loni
      Incepator
      • 04.aug.2010
      • 5

      #3
      va multumesc pentru raspuns.

      Este vorba de podul casei. In prezent este acoperit cu lut, iar sub lut, capriorii (grinzile) care sustin podul, grosi de 12 cm sunt batuti pe ambele parti (si spre camera si spre acoperis) cu scanduri. Casa fiind veche, pana acum am avut probleme cu soareci si chiar sobolani, (pe care le-am rezolvat cu otrava).

      Intr-o camera, tavanul este decopertat pana la scandura. As fi vrut sa pun intre scanduri, vata minerala bazaltica, dupa cum mi-ati raspuns. Dar vanzatorii mi-au spus ca este periculos pentru mine sa o montez, intrucat se desface foarte usor si imprastie ace de sticla peste tot, plus ca este foarte scumpa, deci am renuntat.

      Intrucat vreau sa pun tavan de rigips in aceasta camera, stiu ca sub rigips se pune vata minerala de sticla pentru izolatie. Existand pericolul soarecilor, m-am gandit sa bat peste scandura tabla subtire de aluminiu pe toata suprafata tavanului, ca sa nu poata trece soarecii de ea, apoi vata minerala de sticla si in final rigipsul.

      Exista riscuri (condens, etc?) daca bat acea tabla subtire de aluminiu ( de tipografie) pe scanduri?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Nu este nevoie de nici o tabla.
        Daca puteti realiza sistemul pentru gipscarton pe tavan este OK. Utilizati vata minerala de 5cm cu bariera de vapori aplicata spre interior.
        Soarecii nu vor ajunge in acea zona si ar fi bine sa nu aveti hrana ce ii poate atrage in pod.
        Se poate pune si prin pod un strat de izolatie dar nu se va mai putea utiliza pentru depozitare.
        Cu putina atentie si eventual masuri de protectie nu se va intampla nimic rau la manipularea vatei minerale.

        Comentariu

        • sp0nsoru
          Membru
          • 16.ian.2012
          • 103

          #5
          Răspuns la: Vata minerala de sticla

          Urmeaza sa imi fac izolarea la mansarda si ma gandesc la ce sa pun ca soarecii sa nu isi faca cuiburi. Am de ales intre ursa sf 38 cu grosimea de 200 mm si vata bazaltica rockwool multirock tot cu grosimea de 200 mm insa diferenta o face banul si greutatea. Vreau sa ma sfatuiti ce sa aleg in asa fel incat sa nu ma streseze soarecii... In pod nu o sa tin mancare insa din ce am citit pana acum parerile sunt impartite vis-a-vis de vata minerala.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #6
            Răspuns la: Vata minerala de sticla

            Vad ca toti o dati cu soarecii .. in primul rand n ar trebui sa poata ajunge in pod , pentru ca indiferent cu ce izolati soarecii isi fac loc peste tot !
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • sp0nsoru
              Membru
              • 16.ian.2012
              • 103

              #7
              Răspuns la: Vata minerala de sticla

              O dam toti cu soarecii caci nimanui nu ii convine sa auda si sa traiasca in casa cu asa vietuitoare. Nu toata lumea poate face un efort financiar in a-si izola casa cu spuma poliuretanica sau vata bazaltica asa ca intrebam si noi daca a gasit cineva vreo solutie pentru izolarea mansardei in asa fel incat sa nu mai int soarecii. Oricum la exterior voi pune vata bazaltica.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #8
                Răspuns la: Vata minerala de sticla

                izolarea mansardei ca sa nu mai intre soarecii ,se face cu tabla aplicata pe sageac , inchizand perfect de la perete ;
                termoizolatia in mansarda se face cu vata minerala / bazaltica etc in functie de buget .
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  #9
                  Răspuns la: Vata minerala de sticla

                  Utilizati sortimentul de vata de sticla pentru termoizolarea mansardei.
                  Cu siguranta soarecii nu vor ajunge in acea zona atat timp cat nu au hrana la dispozitie si nu este o placere sa isi faca cuib la acea inaltime, nici pentru ei.

                  Comentariu

                  • sp0nsoru
                    Membru
                    • 16.ian.2012
                    • 103

                    #10
                    Răspuns la: Vata minerala de sticla

                    Multumesc de sfaturi si oricum utilizez doar o vata recomandata pentru termoizolatia mansardei.

                    Comentariu

                    • luciandeac
                      Incepator
                      • 02.iun.2012
                      • 21

                      #11
                      Răspuns la: Vata minerala de sticla

                      buna seara
                      cu ce as putea fixa vata minerala pentru fatada Rockwool Frontrock de fatada unei case construita din barne si unsa cu pamant?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #12
                        Răspuns la: Vata minerala de sticla

                        Vata minerala Frontrock pentru realizarea termosistemului necesita existenta unei suprafete la care aderenta adezivului sa fie corespunzatoare. Pe fatada cu pamant nu puteti lipi direct placile de izolatie. Daca doriti acest tipo de izolatie, lipita, trebuie sa realizati intai un strat de tencuiala armata, ancorata pe sstratul suport.
                        Altfel, puteti face izolatia in sistemul cu rigle din lemn fixate structura din lemn, izolatie urmata de inchiderea cu lambriu sau alt tip de finisaj montata prin fixare mecanica.

                        Comentariu

                        • fanero
                          Living Legend
                          • 02.aug.2008
                          • 2467

                          #13
                          Răspuns la: Vata minerala de sticla

                          Intrebare pentru Gemini.
                          Cum apreciati utilizarea, la o casa din lemn cu structura framing, a vatei minerale de sticla KNAUF TP115 50x600x1.250 mm pentru izolatia peste placa de beton a fundatiei (sub suportul din OSB de 18 mm pentru parchet) si a vatei minerale de sticla KNAUF TP116 (50x600x1.350 mm si 100x600x1.350 mm) pentru izolatia peretilor exteriori, a peretilor interiori si a tavanului (la o casa parter cu pod nelocuit).

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #14
                            Răspuns la: Vata minerala de sticla

                            Presupun ca vata este asezata pe pardoseala in interiorul unei retele si nu se exercita asupra ei vreo sarcina. Produsele pot fi utilizate fara probleme in cadrul structurilor din profile metalice pentru gipscarton si cele din lemn. Diferenta vata de alte produse similare este data de compozitia liantului, inlocuindu-se formaldehida din compozitie din considerente de protectie a mediului.

                            Comentariu

                            • fanero
                              Living Legend
                              • 02.aug.2008
                              • 2467

                              #15
                              Răspuns la: Vata minerala de sticla

                              Multumesc dlui Gemini.

                              Da. La partea de pardoseala se monteaza in interiorul unei retele din lemn, peste care vine montat OSB de 18.

                              Comentariu

                              Procesare...