Dimensionare cablu subteran

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    #91
    Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

    Postat în original de bogdan1
    D.le TRISINA a,ti avut dreptate,am gresit cu aplicarea formulei,prin nebagarea in paranteza a ecuatiei.Scuze pentru contradictie.
    Nici o problema stai linistit, ca pt asta suntem aici sa lamurim anumite probleme. Chiar daca dau sfaturi le dau acolo unde stiu ca m-am lovit de ele, sa nu crezi ca le stiu pe toate ca si eu mai intreb cand nu stiu cate ceva. E mai bine sa intrebi decat sa faci prostii.

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      #92
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cablu subter

      Postat în original de mbostangiu
      Sincer sa fiu nu stiu sa existe interdictia de a uni cele 2 prize de pamant, dimpotriva stiu ca se recomanda conectarea prizelor de pamant intre ele pentru obtinerea unei prize mai bune. Cat despre furnizor, am observat ca de aproximativ 1 an, Enel nu mai prinde realizarea prizei de pamant in devizul de tarif de racordare ci doar mentioneaza in ATR faptul ca aceasta va fi realizata pe cheltuiala beneficiarului. Nu pretind sa fiu atotstiutor insa pana nu dau de un argument care sa-mi schimbe opinia, raman pe pozitia initiala 'Eu asa as face'.
      Asta imi place la acest forum, ma face sa mai citesc cate un normativ in speranta ca nu vorbesc prostii pe aici.
      Nu stii sa existe interdictia asta pt ca nu citesti.
      A se citi Regulamentul de furnizare a energiei electrice, unde se specifica delimitarea instalatiei furnizorului de instalatia clientului. Asadar BMP(T/M) face parte din instalatia furnizorului chiar daca il platesti, iar priza de pamant a BMP(T/M)-ului se numaste priza tehnica. Instalatia clientului incepe de la coloana de alimentare a tabloului general fara BMP(T/M). Din moment ce acesta se sigileaza e clar ca nu ai voie sa umbli. Daca nu ai incredere in ce-ti spun eu, mai asteapta si alte pareri.
      Prizele de pamant se unesc intre ele ex: priza de la instalatia interioara cu priza de la paratrasnet care trebuie sa fie < 1 ohm.
      Dar asta nu inseamna ca trebuie sa te "agati" de priza tehnica care nu e a ta (chiar daca o platesti ca si BMP-ul il platesti, dar in final nu e al tau).
      Ultima editare de GeorgeTrisina; 21.apr.2014, 18:33.

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru marcant
        • 31.dec.2011
        • 595

        #93
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare

        Chiar daca instalatia de legare la pamant este proiectata si executata de furnizor pe banii consumatorului (desi cum spuneam in ultimul timp nu mai este cazul) asta nu inseamna ca nu poate fi folosita si asta se si intampla in multe cazuri in care casa nici macar nu are pp si o foloseste pe cea de la BMPT. In concluzie eu nu pot 'rumega' argumentul cu delimitarea instalatiilor si sper sa beneficiem si de alte opinii/argumente.
        Multumesc anticipat.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru marcant
          • 27.sep.2012
          • 748

          #94
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: D

          Postat în original de mbostangiu
          Chiar daca instalatia de legare la pamant este proiectata si executata de furnizor pe banii consumatorului (desi cum spuneam in ultimul timp nu mai este cazul) asta nu inseamna ca nu poate fi folosita si asta se si intampla in multe cazuri in care casa nici macar nu are pp si o foloseste pe cea de la BMPT. In concluzie eu nu pot 'rumega' argumentul cu delimitarea instalatiilor si sper sa beneficiem si de alte opinii/argumente.
          Multumesc anticipat.
          Eu zic ca si contorul e al tau ca doar l-ai platit nu-i asa?, asa ca eu nu stau sa ma cert cu tine si-ti spun: Fa cum crezi.
          Degeaba incerc sa-ti explic, daca nu crezi... asta e.

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru marcant
            • 31.dec.2011
            • 595

            #95
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: D

            @George Trisina
            Stimate domn, nu caut cearta ci doar argumente tehnice pe care daca le aveti va rog sa le impartasiti si cum mine, altfel eu nu cred in cliseele pe care le prezentati. Cu stima.
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              #96
              Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

              Ce argument vrei sa-ti dau decat sa citesti cu ochii tai regulamentul de furnizare a energiei electrice. Acolo scrie toate astea.
              NU SE LEAGA PRIZA DE PAMANT TEHNICA CU PRIZA DE PAMANT A INSTALATIEI INTERIOARE.
              Cliseele astea nu le-am inventat eu, intreaba-i pe aia de la ANRE, ei fac regulamentele. Cred ca am postat de cateva ori pana acum treaba asta, daca nu intelegi ce sa-ti fac?
              Am uitat sa-ti spun ceva:
              Daca te atingi de priza tehnica, s-ar putea sa nu-ti mai semneze nimeni procesul verbal de racordare si te obliga sa te dezlegi de la priza. In plus ramai cu platbanda in pamant pusa degeaba si niste bani ingropati in pamant aiurea.
              Ultima editare de GeorgeTrisina; 21.apr.2014, 20:33.

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 709

                #97
                Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                Postat în original de GeorgeTrisina
                Ce argument vrei sa-ti dau decat sa citesti cu ochii tai regulamentul de furnizare a energiei electrice. Acolo scrie toate astea.
                NU SE LEAGA PRIZA DE PAMANT TEHNICA CU PRIZA DE PAMANT A INSTALATIEI INTERIOARE.
                ......
                Aratati-mi cu citat unde scrie asa ceva(eu nu am gasit asa ceva in normative).Ca eu din 2008 de cand fac bransamente,fac priza unica si nu am avut niciodata refuz de dosar.
                Cu respect ... Ovi
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • RaspoElectric
                  Membru Marcant
                  • 17.feb.2009
                  • 709

                  #98
                  Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                  In plus BMPT echipate de Electrica si de Recomplast au bareta de PEN din care se formeaza PE separat de N (dupa diferentiala)care merge in instalatie.
                  Cu respect ... Ovi
                  Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 595

                    #99
                    Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                    Multumesc Ovi, m-ai inspirat sa caut unde trebuia si m-am lamurit. Am studiat schemele din specificatia tehnica de construire a blocurilor de masura. Gasiti la o cautare pe google 'ST4-2010'
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1649

                      Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                      Pentru edificare, priviti link-ul de mai jos, boieri dumneavoastra. Eu unul, dupa ce m-am uitat fugitiv pe scheme, inclin sa-i dau dreptate lui Ovi ( cu o singura mica observatie, Ovi : in mesajul tau ai scris "se formeaza PE separat de N dupa diferentiala"- cred ca ai vrut sa scrii "inainte de diferentiala")

                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 748

                        Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                        Postat în original de RaspoElectric
                        Aratati-mi cu citat unde scrie asa ceva(eu nu am gasit asa ceva in normative).Ca eu din 2008 de cand fac bransamente,fac priza unica si nu am avut niciodata refuz de dosar.
                        Cu respect ... Ovi
                        Tot ce se poate, in Constanta nici nu vrea sa auda de asa ceva. Se cere priza dedicata pt BMP(M/T). Cf. regulamentului de furnizare a energiei electrice.

                        Comentariu

                        • electricman
                          Membru Marcant
                          • 26.iul.2009
                          • 692

                          Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                          Priza de pamant a bmpt-ului ar trebui sa fie separata de cea a instalatiei.
                          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 709

                            Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                            Postat în original de Cherubino
                            Pentru edificare, priviti link-ul de mai jos, boieri dumneavoastra. Eu unul, dupa ce m-am uitat fugitiv pe scheme, inclin sa-i dau dreptate lui Ovi ( cu o singura mica observatie, Ovi : in mesajul tau ai scris "se formeaza PE separat de N dupa diferentiala"- cred ca ai vrut sa scrii "inainte de diferentiala")

                            http://www.recomplast.com/images/Cat...plast 2013.pdf
                            Dap
                            Se formeaza inainte si devine separat dupa....
                            Electricienii inteleg ce-am vrut sa spun :P
                            Multumesc de observatie.
                            Cu respect ... Ovi
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 595

                              Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                              @ electricman
                              Daca va referiti la priza tehnologica folosita de releul de supratensiune din blocul de masura atunci sunt intru totul de acord cu dvs. Daca va referiti la priza de pamant de protectie atunci asta este raspunsul pe care eu nu l-am gasit in normative. Si va rog sa ma credeti ca am citit normativele relevante pentru subiect iar ieri am recitit chiar si faimosul regulament de furnizare a energiei electrice (in care chiar nu apar cuvinte cheie cum ar fi: priza, pamant sau impamantare).
                              Daca gresesc, vreau si trebuie sa ma corectez insa pentru asta trebuie mai intai sa inteleg unde gresesc si va rog sa ma ajutati cu raspunsul la intrebarea: 'De ce ar trebui separata priza de pamant a BMPT-ului de cea a instalatiei?'
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              • RaspoElectric
                                Membru Marcant
                                • 17.feb.2009
                                • 709

                                Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                                Postat în original de electricman
                                Priza de pamant a bmpt-ului ar trebui sa fie separata de cea a instalatiei.
                                Nu vreau sa par "Gica Contra" dar va rog sa argumentati cu detalii tehnice.
                                Stiti ca va respect.
                                Eu am avut probleme pe diferenta de potential intre prize BMPT-Utilizare si vreau argumente pe ceea ce sutineti.
                                Cu respect ... Ovi
                                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                                Comentariu

                                Procesare...