Dimensionare cablu subteran

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

    In ATR furnizorul(ENEL,EON,CEZ etc bla bla) scrie: "se construieste pe cheltuiala beneficiarului priza de impamantare la BMP(T/M) a carei valoare nu va depasi 4 ohmi).
    In toate schemele de distributie impamantarea e unica.Impamantarea din BMP merge la TGD pe PE.In final tot se intalnesc.
    Nu am intalnit inca BMP in care sa fie separate baretele de PE (BMP-TGD).
    Asta-i impamantarea BMP-ului,asta-i impamantarea consumatorului.
    Singura separataie am intalnit-o la BMPM care au monitorizat nulul de retea (BMPM+MN).
    E tarusul de referinta.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 707

      Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

      Chiar eu am dat intr-un post schema BMP unde era desenat de producator priza tehnologica si priza de utilizare.
      In realitate chiar reprezentantul ENEL mi-a cerut sa leg nulul de retea la platbanda ce-am scos`o la BMPT, sa nu existe diferenta de potential intre N si PE.
      Pt ca au fost probleme in zona respectiva pe aceasta tema.
      CU cel mai mare respect ... Ovi
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 690

        Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

        Postat în original de mbostangiu
        @ electricman
        Daca va referiti la priza tehnologica folosita de releul de supratensiune din blocul de masura atunci sunt intru totul de acord cu dvs. 'De ce ar trebui separata priza de pamant a BMPT-ului de cea a instalatiei?'
        Exact la asta ma refeream,iar releul de supratensiune va fi legat de aceasta priza de pamant care inlocuieste priza tehnologica,cel putin ca termen de referinta,pt ca modul de executie a ramas acelasi,si la enel se cere sa fie separate.
        De obicei eu leg intre ele toate prizele de pamant ale unor constructii de pe o raza de 20m,din aceeasi proprietate,si toate instalatiile pe o bara de echipotentialitate,dar revenind la treaba cu bmpt-ul,am avut situatii in care am avut instalatie de paratrasnet pe cladire iar daca pt protectia interna am echipat cu eclatoare si descarcatoare,am avut mari indoieli ca daca voi lega priza de pamant a bmpt-ului de cea comuna ,mai mica de 1ohm,in cazul unei descarcari ,pe bareta unde se intalneste nulul de lucru al retelei cu nulul de protectie din bmpt nu va avea loc un dezastru.
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • electricman
          Membru Marcant
          • 26.iul.2009
          • 690

          Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

          Ideea este ca trebuie sa acoperi toate posibilele probleme care ar putea sa apara .
          Cu aceeasi stima.
          Ultima editare de electricman; 24.apr.2014, 10:34.
          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

          Comentariu

          • davidb
            Membru
            • 03.dec.2012
            • 205

            Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

            Postat în original de mbostangiu
            De la stanga la dreapta:
            1. Siguranta automata tetrapolara 16A (asigura protectia la scurtcircuit si suprasarcina) - 4 module - cele cu gri
            2. Elementul de declansare (asigura declansarea din exterior a sigurantei automate - in cazul de fata din protectia de supratensiune) - 1 modul - cel cu negru
            3. Protectia de supratensiune.
            Exista posibilitatea inlocuirii sigurantei insa trebuie sa fie inlocuita cu una compatibila cu cea initiala si restul ansamblului.
            Daca poza data este blocul de masura si protectie atunci in primul rand nu aveti voie sa umblati acolo (ar trebui sa fie sigilat) si in al doilea rand lipseste protectia diferentiala).
            Sfat: avand in vedere ca nu stiti ce sunt "chestile astea" nu umblati acolo.
            Domnilor as dori un link daca se poate catre ce trebuie sa cumpar astfel incat sa fie echivalent cu ce am deja in tablou (sau sa schimb ) dar de 32 A. Am vb cu resp de zona si a spus ca nu e nici o pb imi schimba cu 32 dar sa cumpar eu si sa il chem sa o schimbe.

            Asadar va rog sa imi indicati un produs care corespunde din punct de vedere al calitatii

            Va multumesc

            Comentariu

            • cmanica
              Incepator
              • 08.mai.2012
              • 63

              Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

              Salutare,

              As dori sa-mi confirmati ca fac un calcul bun pentru a determina sectiunea conductoarelor unui cablu de bransament subteran.
              Distanta de la BMPT la casa este de 23 m, cu tot cu rezerva de cablu la ambele capete. Va fi trifazat. Casa e cu 2 nivele, 3 dormitoare, 2 + 1/2 bai, living, dining etc, deci consumatori vor fi. Dupa tabelele din I7, estimez ca puterea absorbita va fi in jur de 25 x 0.6 = 15 kW (am luat factorul de simultaneitate =1). Sa zicem ca vreodata, puterea maxima instantanee poate ajunge la 18 kW - valoare ce o voi lua in calcul mai departe.
              Cablul va fi din Cupru, conductivitate = 57.
              Curentul absorbit de o faza (impart puterea trifazata la 3 ca sa aflu cat va fi absorbita de o faza) va fi I = 18000/(3*220) = 27.3 A
              Din tabelul de sectiuni, rezulta o sectiune posibila de 6 mmp. Densitatea de curent va fi de 4.5 A/mmp, destul de lejera.
              Calculez pierderea de tensiune in procente: dU(%) = 100*2*27*23/(57*220*6) = 1.65% (~3.6V) Care e foarte buna.

              Daca sunt si mai pretentios, maresc sectiunea la 10 mmp. Atunci curentul maxim admisibil in regim continuu ar fi 46A, iar pierderea de tensiune ar fi 1%, adica vreo 2.2 V. Densitatea de curent devine 2.7 A/mmp.

              Ca si tip de cablu as alege unul cu manta de metal, gen CYABY, pe care sa-l ingrop pe la 70 cm adancime, in pat de nisip. Avand in vedere ca stalpul de distributie este lipit de proprietate si ca accesul auto nu este "peste" acest cablu, mai este necesara introducerea cablului printr-o teava, sau asezarea de caramizi deasupra lui? Va fi poate vreun pom plantat la vreo 2-3 m de acest traseu, si in plus am un traseu de canalizare la aprox 1 m de cablu de curent.
              Canalizarea va trece paralel cu o latura a casei, la vreo 50-100 cm pe orizontala de fundatie. Cablu de curent va trebui introdus in casa si va trebui sa intersecteze traseu canalizarii. Cum ar fi mai bine sa se faca intersectia, PESTE sau SUB canalizare, sau nu conteaza decat sa am vreo 25-50 cm distanta intre ele? Nu stiu de pe acum la ce adancime va fi conducta de canalizare in zona aceea, de-asta s-ar putea sa cada ori peste ori sub.

              Electricianul mi-a recomandat pentru acest bransament un cablu MYYM de 5 x 16 mmp, introdus intr-un tub gofrat rosu FI 40. Nu prea mi-a suras nici tipul de cablu (are doar o manta din PVC, dar adevarat ca e protejat de acel tub), e litzat, si nici sectiunea care mi s-a parut cam prea mare. E bun totusi acest tip de cablu?
              Mai bine pun MYYM+tub gofrat, decat un CYABY FARA tub? Sau cum e mai bine?

              Ce spuneti, va rog?

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                Postat în original de cmanica
                Salutare,

                As dori sa-mi confirmati ca fac un calcul bun pentru a determina sectiunea conductoarelor unui cablu de bransament subteran.
                Distanta de la BMPT la casa este de 23 m, cu tot cu rezerva de cablu la ambele capete. Va fi trifazat. Casa e cu 2 nivele, 3 dormitoare, 2 + 1/2 bai, living, dining etc, deci consumatori vor fi. Dupa tabelele din I7, estimez ca puterea absorbita va fi in jur de 25 x 0.6 = 15 kW (am luat factorul de simultaneitate =1). Sa zicem ca vreodata, puterea maxima instantanee poate ajunge la 18 kW - valoare ce o voi lua in calcul mai departe.
                Cablul va fi din Cupru, conductivitate = 57.
                Curentul absorbit de o faza (impart puterea trifazata la 3 ca sa aflu cat va fi absorbita de o faza) va fi I = 18000/(3*220) = 27.3 A
                Din tabelul de sectiuni, rezulta o sectiune posibila de 6 mmp. Densitatea de curent va fi de 4.5 A/mmp, destul de lejera.
                Calculez pierderea de tensiune in procente: dU(%) = 100*2*27*23/(57*220*6) = 1.65% (~3.6V) Care e foarte buna.

                Daca sunt si mai pretentios, maresc sectiunea la 10 mmp. Atunci curentul maxim admisibil in regim continuu ar fi 46A, iar pierderea de tensiune ar fi 1%, adica vreo 2.2 V. Densitatea de curent devine 2.7 A/mmp.

                Ca si tip de cablu as alege unul cu manta de metal, gen CYABY, pe care sa-l ingrop pe la 70 cm adancime, in pat de nisip. Avand in vedere ca stalpul de distributie este lipit de proprietate si ca accesul auto nu este "peste" acest cablu, mai este necesara introducerea cablului printr-o teava, sau asezarea de caramizi deasupra lui? Va fi poate vreun pom plantat la vreo 2-3 m de acest traseu, si in plus am un traseu de canalizare la aprox 1 m de cablu de curent.
                Canalizarea va trece paralel cu o latura a casei, la vreo 50-100 cm pe orizontala de fundatie. Cablu de curent va trebui introdus in casa si va trebui sa intersecteze traseu canalizarii. Cum ar fi mai bine sa se faca intersectia, PESTE sau SUB canalizare, sau nu conteaza decat sa am vreo 25-50 cm distanta intre ele? Nu stiu de pe acum la ce adancime va fi conducta de canalizare in zona aceea, de-asta s-ar putea sa cada ori peste ori sub.

                Electricianul mi-a recomandat pentru acest bransament un cablu MYYM de 5 x 16 mmp, introdus intr-un tub gofrat rosu FI 40. Nu prea mi-a suras nici tipul de cablu (are doar o manta din PVC, dar adevarat ca e protejat de acel tub), e litzat, si nici sectiunea care mi s-a parut cam prea mare. E bun totusi acest tip de cablu?
                Mai bine pun MYYM+tub gofrat, decat un CYABY FARA tub? Sau cum e mai bine?

                Ce spuneti, va rog?
                N-am inteles ce tip de bransament ai. Monofazat sau trifazat?
                Calculul e gresit.
                I = 18000 / (1,73 * 400 * 0,8 ) = 32,4A Sectiunea de 6mmp e arhisuficienta 56A curent admisibil in cazul pozarii in pamant.
                dU = (100 * 18000 * 23) / (57 * 400 la patrat * 6) = 0,75%
                Treci cu cablul pe deasupra canalizarii.
                Pt bransament subteran nu folosesti MYYM, ci CYAbY in tub riflat rosu peste care pui nisip si folie avertizoare. Adancimea de pozare este intre 0,6 si 0,8m.
                Ultima editare de GeorgeTrisina; 17.iun.2014, 11:50.

                Comentariu

                • cmanica
                  Incepator
                  • 08.mai.2012
                  • 63

                  Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                  Postat în original de GeorgeTrisina
                  N-am inteles ce tip de bransament ai. Monofazat sau trifazat?
                  Calculul e gresit.
                  I = 18000 / (1,73 * 400 * 0,8 ) = 32,4A Sectiunea de 6mmp e arhisuficienta 56A curent admisibil in cazul pozarii in pamant.
                  dU = (100 * 18000 * 23) / (57 * 400 la patrat * 6) = 0,75%
                  Treci cu cablul pe deasupra canalizarii.
                  Pt bransament subteran nu folosesti MYYM, ci CYAbY in tub riflat rosu peste care pui nisip si folie avertizoare. Adancimea de pozare este intre 0,6 si 0,8m.
                  Salut George,

                  Multumesc pt raspuns.
                  Am scris ce bransament definitiv intentionez sa am - trifazic. Acum este de santier, si este monofazic.
                  Electricianul imi recomanda trifazic, din cauza ca puterea absorbita depaseste limita in monofazic (care parca e 11 kW).

                  Calculul tau nu ma indoiesc ca nu e bun, insa poate nici al meu nu e. Diferenta este de context. Daca gresesc (din nou), stai nitzel si nu sari imediat la jugulara Nu-s uzat cu trifazicul, si n-am vreme acum sa-mi reimprospatez memoria, ca am mult de lucru la serviciu.
                  Tu ai calculat sectiunea in cazul in care am un consumator trifazic de 18 kW, sau mai multi, dar toti trifazici, insumand 18 kW.
                  Eu am calculat sectiunea pt cazul in care am exclusiv consumatori monofazici, echilibrati pe faze, insumand 18 kW. Ceea ce inseamna 6 kW pe fiecare faza.
                  In cazul tau, sectiunea iti rezulta mai mica - e normal, fiindca puterea consumata e tot aia, dar tensiunea e mai mare in regim trifazic: 400 V fata de 230 V in regim monofazic.

                  Comentariu

                  • GeorgeTrisina
                    Membru marcant
                    • 27.sep.2012
                    • 748

                    Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                    Postat în original de cmanica
                    Salut George,

                    Multumesc pt raspuns.
                    Am scris ce bransament definitiv intentionez sa am - trifazic. Acum este de santier, si este monofazic.
                    Electricianul imi recomanda trifazic, din cauza ca puterea absorbita depaseste limita in monofazic (care parca e 11 kW).

                    Calculul tau nu ma indoiesc ca nu e bun, insa poate nici al meu nu e. Diferenta este de context. Daca gresesc (din nou), stai nitzel si nu sari imediat la jugulara Nu-s uzat cu trifazicul, si n-am vreme acum sa-mi reimprospatez memoria, ca am mult de lucru la serviciu.
                    Tu ai calculat sectiunea in cazul in care am un consumator trifazic de 18 kW, sau mai multi, dar toti trifazici, insumand 18 kW.
                    Eu am calculat sectiunea pt cazul in care am exclusiv consumatori monofazici, echilibrati pe faze, insumand 18 kW. Ceea ce inseamna 6 kW pe fiecare faza.
                    In cazul tau, sectiunea iti rezulta mai mica - e normal, fiindca puterea consumata e tot aia, dar tensiunea e mai mare in regim trifazic: 400 V fata de 230 V in regim monofazic.
                    Indiferent ce ai vrut sa calculezi (monofazic sau trifazic) relatiile tale de calcul nu sunt valabile.
                    1. La calculul curentului, ai uitat sa adaugi acel (cos fi) care e destul de semnificativ in calculul curentului de sarcina.
                    2. La calculul pierderii de tensiune la numitor trebuia tensiunea la patrat.
                    3. Nu sar la jugulare ca nu-s "pitbull", ci doar ti-am spus cum e relatia corecta.
                    4. Puterea maxima pt monofazic este 11KVA nu 11KW. 11 KVA este echivalent cu 8,8KW
                    5. Chiar si 6KW pe faza fiind, curentul tot 32A ramane. I = 6000 / (230*0.8 ) = 32,6A
                    Din cauza asta te-am intrebat ce fel de bransament ai trifazic sau monofazic deoarece formulele aplicate de tine nu corespund cu nici una.
                    Fara suparare te rog, nu sar la gatul nimanui, repet: doar ti-am spus cum e corect.

                    Comentariu

                    • cmanica
                      Incepator
                      • 08.mai.2012
                      • 63

                      Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                      Postat în original de GeorgeTrisina
                      1. La calculul curentului, ai uitat sa adaugi acel (cos fi) care e destul de semnificativ in calculul curentului de sarcina.
                      Din cate stiu, acel <cos fi> se considera in momentul in care componenta reactiva e importanta: motoare, plite cu inductie etc. Eu nu voi avea nici una, nici alta. De-asta nu l-am considerat.

                      Postat în original de GeorgeTrisina
                      2. La calculul pierderii de tensiune la numitor trebuia tensiunea la patrat.
                      In formula mea, am curentul la numarator si tensiunea la numitor (rezulta inversul rezistentei). E acelasi lucru cu a avea puterea la numarator si patratul tensiunii la numitor, ca in calculul tau.

                      Postat în original de GeorgeTrisina
                      3. Nu sar la jugulare ca nu-s "pitbull", ci doar ti-am spus cum e relatia corecta.
                      Remarca mea nu era pt ce mi-ai raspuns deja, ci pt ce vei scrie Glumesc, evident.

                      Postat în original de GeorgeTrisina
                      4. Puterea maxima pt monofazic este 11KVA nu 11KW. 11 KVA este echivalent cu 8,8KW
                      Da, parca asa e emis ATR-ul.

                      Postat în original de GeorgeTrisina
                      5. Chiar si 6KW pe faza fiind, curentul tot 32A ramane. I = 6000 / (230*0.8 ) = 32,6A
                      Din cauza asta te-am intrebat ce fel de bransament ai trifazic sau monofazic deoarece formulele aplicate de tine nu corespund cu nici una.
                      Fara suparare te rog, nu sar la gatul nimanui, repet: doar ti-am spus cum e corect.
                      Asadar cu acel "obsedant" cos FI care e luat intotdeauna 0.8... Eu inteleg ca daca as avea consumatori pur rezistivi, cos FI ar tinde spre 1, nu?
                      Oricum ar fi, concluzia este ca a rezultat o sectiune calculata de 6 mmp (un pic mai la limita decat in calculul meu), in vreme ce electricianul imi recomandase 16 mmp... Acum, nu ca m-ar da banii afar' din casa, si nici ca n-as avea incredere in calculul facut, dar ar fi complet stupid sa instalez un cablu 5 x 10 mmp ? Daca ar fi sa ma gandesc la o marja de siguranta. Eu ma gandeam la o sectiune de 4 mmp pt conductoarele dintre tabloul general si unul de palier, pe cand "doar" 6 mmp pt intreaga casa...Am facut saltul la o TREIME din sectiunea electricianului si parca ma simt un pic neconfortabil.
                      O sa-l intreb daca nu cumva s-a gandit la un cablu din aluminiu, iar eu poate am memorat cupru. Oricum, voi instala din cupru.

                      Multumesc pt rabdare.

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 748

                        Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                        Postat în original de cmanica
                        Din cate stiu, acel <cos fi> se considera in momentul in care componenta reactiva e importanta: motoare, plite cu inductie etc. Eu nu voi avea nici una, nici alta. De-asta nu l-am considerat.


                        In formula mea, am curentul la numarator si tensiunea la numitor (rezulta inversul rezistentei). E acelasi lucru cu a avea puterea la numarator si patratul tensiunii la numitor, ca in calculul tau.


                        Remarca mea nu era pt ce mi-ai raspuns deja, ci pt ce vei scrie Glumesc, evident.


                        Da, parca asa e emis ATR-ul.


                        Asadar cu acel "obsedant" cos FI care e luat intotdeauna 0.8... Eu inteleg ca daca as avea consumatori pur rezistivi, cos FI ar tinde spre 1, nu?
                        Oricum ar fi, concluzia este ca a rezultat o sectiune calculata de 6 mmp (un pic mai la limita decat in calculul meu), in vreme ce electricianul imi recomandase 16 mmp... Acum, nu ca m-ar da banii afar' din casa, si nici ca n-as avea incredere in calculul facut, dar ar fi complet stupid sa instalez un cablu 5 x 10 mmp ? Daca ar fi sa ma gandesc la o marja de siguranta. Eu ma gandeam la o sectiune de 4 mmp pt conductoarele dintre tabloul general si unul de palier, pe cand "doar" 6 mmp pt intreaga casa...Am facut saltul la o TREIME din sectiunea electricianului si parca ma simt un pic neconfortabil.
                        O sa-l intreb daca nu cumva s-a gandit la un cablu din aluminiu, iar eu poate am memorat cupru. Oricum, voi instala din cupru.

                        Multumesc pt rabdare.
                        Daca ti-a recomandat MYYM, in mod sigur nu e aluminiu, ci e cupru multifilar.
                        Pt aluminiu e ACYY. Daca citesti un pic manualul instalatiilor scrie acolo ca indiferent daca ai sau nu consumatori reactivi, se alege un cos fi mediu de 0,8.
                        Ex: Calculatorul are un cos fi de 0,7 din cauza sursei in comutatie, becurile economice sau orice sursa de lumina cu balast electronic LED, etc are un cos fi de 0,9 - 0,95. TV-ul la fel are sursa in comutatie, frigiderul are motorul compresor, mai pui in priza un flex, bormasina etc pt diverse lucrari prin casa, cuptor cu microunde, mixer, rasnite de cafea, etc deci... nu poti nega aparitia unui cos fi. Cu cat motorul este mai mic, cu atat cos fi-ul este si mai mic. Sper sa fi inteles de ce se adauga obligat acel cos fi mediu de 0,8.

                        Comentariu

                        • cmanica
                          Incepator
                          • 08.mai.2012
                          • 63

                          Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                          Da, ai dreptate, uitasem pt moment ca MYYM e multifilar din Cu... Si cu cos FI-ul de asemenea, trebuia sa ma gandesc la sursele in comutatie.
                          Clar ca cu calculele.
                          Nu mi-ai dat o sugestie ref la "ar fi complet stupid sa instalez un cablu 5 x 10 mmp ? Daca ar fi sa ma gandesc la o marja de siguranta. Eu ma gandeam la o sectiune de 4 mmp pt conductoarele dintre tabloul general si unul de palier, pe cand "doar" 6 mmp pt intreaga casa...Am facut saltul la o TREIME din sectiunea electricianului si parca ma simt un pic neconfortabil"
                          Niste costuri orientative:
                          CYABY 5x6 -> 11 RON, cost cablu pt 23 m: 253 RON
                          CYABY 5x10 -> 19 RON, total 437 RON
                          MYYM 5x16 -> 35 RON, total 805 RON
                          Merita deci pt 200 RON sa fac un upgrade de sectiune?

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 748

                            Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                            Postat în original de cmanica
                            Da, ai dreptate, uitasem pt moment ca MYYM e multifilar din Cu... Si cu cos FI-ul de asemenea, trebuia sa ma gandesc la sursele in comutatie.
                            Clar ca cu calculele.
                            Nu mi-ai dat o sugestie ref la "ar fi complet stupid sa instalez un cablu 5 x 10 mmp ? Daca ar fi sa ma gandesc la o marja de siguranta. Eu ma gandeam la o sectiune de 4 mmp pt conductoarele dintre tabloul general si unul de palier, pe cand "doar" 6 mmp pt intreaga casa...Am facut saltul la o TREIME din sectiunea electricianului si parca ma simt un pic neconfortabil"
                            Niste costuri orientative:
                            CYABY 5x6 -> 11 RON, cost cablu pt 23 m: 253 RON
                            CYABY 5x10 -> 19 RON, total 437 RON
                            MYYM 5x16 -> 35 RON, total 805 RON
                            Merita deci pt 200 RON sa fac un upgrade de sectiune?
                            Pt intreaga casa e 6mmp deci intre tablouri general si etaj poti pune lejer 4mmp

                            Comentariu

                            • cmanica
                              Incepator
                              • 08.mai.2012
                              • 63

                              Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                              Postat în original de GeorgeTrisina
                              Pt intreaga casa e 6mmp deci intre tablouri general si etaj poti pune lejer 4mmp
                              OK, pe sensul asta de mers, e evidenta concluzia. Dar intrebarea mea vine de la capatul celalalt: daca intre tablouri se pune in mod normal 4 mmp (iar la prize se pune 2.5 mmp), mi se pare mica sectiunea calculata de 6 mmp pt intreaga casa.
                              Si ma gandeam daca pt 200 RON (care nici ei nu-s de ici de colo) merita sa pun 5x10. Poate ma zgarcesc eu la 200 ron in alta situatie, dar pt un cablu de bransament pt casa (pe care nu intentionez sa-l mai scot vreodata si nici nu vreau sa-mi mearga cald - desi nu cred ca e cazul din calcule cel putin), parca as face o investitie in plus.
                              Tu ce ai face in locul meu, ai pune 5x10 in loc de 5x6 calculat? Cred ca e cam inconfortabila intrebarea mea, de ocolesti raspunsul dar inca o data, nu pun la indoiala calculele, aici e vorba de practica.
                              Sau altfel spus, ai montat de multe ori 5x6, in situatii similare cu a mea?

                              Si poate merita sa pun si intrebarea asta: oscilez intre monofazat si trifazat. Electricianul mi-a spus ca la consumatorii pe care ii consider, numai trifazat se poate.

                              Consumatori:
                              1) Sezon cald:
                              - cuptor electric (nu si plita, care va fi pe gaz), poate merge impreuna cu unul sau doua AC-uri (in bucatarie si in living de ex), sa zicem 4.5 kW
                              - frigider mare care poate merge mai tot timpul simultan cu altele, 0.8 kW
                              - lada frigorifica, 0.8 kW
                              - masina de spalat, cand incalzeste 2 kW
                              - hidrofor + eventual o pompa, 1.5 kW
                              - vreo 2 TV-uri in paralel, cu tot cu aparatura AV, 1 kW
                              - sistem de alarma cu vreo 9 senzori + camere + UPS, 0.2 kW
                              - un sistem de irigatii, nu chiar mare, 0.2 kW
                              - becuri economice, dar si spoturi halogen, 1 kW
                              - hota maricica + electrocasnice, 2 kW
                              Ei bine, nu stiu daca am aproximat eu bine puterile, dar ar rezulta 14 kW.

                              2) Sezon rece:
                              - centrala termica pe gaz cu servovomotoare pe nivel, dar nu cred ca e un consum chiar asa mare, sa zicem 0.5 kW
                              - cuptor electric
                              - frigider mare care poate merge mai tot timpul simultan cu altele
                              - lada frigorifica
                              - masina de spalat
                              - hidrofor + eventual o pompa
                              - vreo 2 TV-uri in paralel
                              - sistem de alarma cu vreo 9 senzori + camere + UPS
                              - becuri economice, dar si spoturi halogen
                              - (POATE) sistem de degivrare a jgheaburilor si burlanelor, 0.5 kW
                              - hota maricica + electrocasnice
                              Rezulta 11.8 kW.
                              La cele de mai sus, se mai adauga tot felul de alti consumatori mai mult sau mai putin maruntzei, dar care probabil cel mult compenseaza erorile de estimare a puterilor, dar poate tot atat de bine sa se si adune.

                              Mi se pare ca nu-mi ajunge monofazatul cu cei 8.8 kW ai sai.

                              Alta chestie: stiu ca la ENEL, se platesc penalitati pt puterea reactiva. E cazul si la mono- si la tri-fazat? Deci mi-ar trebui un circuit care sa-mi reduca factorul de putere. Nu stiu daca exista asa ceva (ma voi interesa daca e cazul), n-am sa detaliez acum fiindca e alta discutie. Dar daca e ceva ce ar trebui sa fac acum (cat casa e in constructie), as dori sa stiu acum, cat mai pot face ceva.

                              Comentariu

                              • GeorgeTrisina
                                Membru marcant
                                • 27.sep.2012
                                • 748

                                Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                                Postat în original de cmanica
                                OK, pe sensul asta de mers, e evidenta concluzia. Dar intrebarea mea vine de la capatul celalalt: daca intre tablouri se pune in mod normal 4 mmp (iar la prize se pune 2.5 mmp), mi se pare mica sectiunea calculata de 6 mmp pt intreaga casa.
                                Si ma gandeam daca pt 200 RON (care nici ei nu-s de ici de colo) merita sa pun 5x10. Poate ma zgarcesc eu la 200 ron in alta situatie, dar pt un cablu de bransament pt casa (pe care nu intentionez sa-l mai scot vreodata si nici nu vreau sa-mi mearga cald - desi nu cred ca e cazul din calcule cel putin), parca as face o investitie in plus.
                                Tu ce ai face in locul meu, ai pune 5x10 in loc de 5x6 calculat? Cred ca e cam inconfortabila intrebarea mea, de ocolesti raspunsul dar inca o data, nu pun la indoiala calculele, aici e vorba de practica.
                                Sau altfel spus, ai montat de multe ori 5x6, in situatii similare cu a mea?

                                Si poate merita sa pun si intrebarea asta: oscilez intre monofazat si trifazat. Electricianul mi-a spus ca la consumatorii pe care ii consider, numai trifazat se poate.

                                Consumatori:
                                1) Sezon cald:
                                - cuptor electric (nu si plita, care va fi pe gaz), poate merge impreuna cu unul sau doua AC-uri (in bucatarie si in living de ex), sa zicem 4.5 kW
                                - frigider mare care poate merge mai tot timpul simultan cu altele, 0.8 kW
                                - lada frigorifica, 0.8 kW
                                - masina de spalat, cand incalzeste 2 kW
                                - hidrofor + eventual o pompa, 1.5 kW
                                - vreo 2 TV-uri in paralel, cu tot cu aparatura AV, 1 kW
                                - sistem de alarma cu vreo 9 senzori + camere + UPS, 0.2 kW
                                - un sistem de irigatii, nu chiar mare, 0.2 kW
                                - becuri economice, dar si spoturi halogen, 1 kW
                                - hota maricica + electrocasnice, 2 kW
                                Ei bine, nu stiu daca am aproximat eu bine puterile, dar ar rezulta 14 kW.

                                2) Sezon rece:
                                - centrala termica pe gaz cu servovomotoare pe nivel, dar nu cred ca e un consum chiar asa mare, sa zicem 0.5 kW
                                - cuptor electric
                                - frigider mare care poate merge mai tot timpul simultan cu altele
                                - lada frigorifica
                                - masina de spalat
                                - hidrofor + eventual o pompa
                                - vreo 2 TV-uri in paralel
                                - sistem de alarma cu vreo 9 senzori + camere + UPS
                                - becuri economice, dar si spoturi halogen
                                - (POATE) sistem de degivrare a jgheaburilor si burlanelor, 0.5 kW
                                - hota maricica + electrocasnice
                                Rezulta 11.8 kW.
                                La cele de mai sus, se mai adauga tot felul de alti consumatori mai mult sau mai putin maruntzei, dar care probabil cel mult compenseaza erorile de estimare a puterilor, dar poate tot atat de bine sa se si adune.

                                Mi se pare ca nu-mi ajunge monofazatul cu cei 8.8 kW ai sai.

                                Alta chestie: stiu ca la ENEL, se platesc penalitati pt puterea reactiva. E cazul si la mono- si la tri-fazat? Deci mi-ar trebui un circuit care sa-mi reduca factorul de putere. Nu stiu daca exista asa ceva (ma voi interesa daca e cazul), n-am sa detaliez acum fiindca e alta discutie. Dar daca e ceva ce ar trebui sa fac acum (cat casa e in constructie), as dori sa stiu acum, cat mai pot face ceva.
                                Pentru intreaga casa, in cazul bransamentului trifazat e suficient 6mmp pt ca se imparte pe cele 3 faze. Daca ai monofazat, atunci iti trebuie 16mmp.
                                Ca sa nu crezi ca ocolesc raspunsul, eu in locul tau as pune tot 6 mmp pt ca nici banii nu ma dau afara din casa
                                Daca pui de 10, sa stii ca dai cu niste bani pe fereastra. ENEL te bransaza cu cablul 3x10+6C care e aluminiu. Sectiunea de 10mmp la aluminiu corespunde 6 pt Cu. Din partea mea poti sa-i pui si un CYAbY 3x240+120 ca sa fii cu sufletul impacat dar iti zic ca e inutil.

                                Comentariu

                                Procesare...