Alegere boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabitzu8400
    Incepator
    • 16.sep.2009
    • 68

    Alegere boiler

    Buna-ziua!
    Asa cum am mai scris deja intr-un alt mesaj, intentionez sa imi achizitionez un boiler termoelectric (aprox. 80 litri) in viitorul apropiat.
    Nu stiu insa ce sa aleg dintre modelele de pe piata (ma refer la cele decente ca pret , respectiv in jur de 550 - 650 lei)

    Ce imi recomandati intre Ariston si Ferrolli ?
    sau poate aveti alte sugestii !

    Multumesc.
  • gabitzu8400
    Incepator
    • 16.sep.2009
    • 68

    #2
    chiar nu are nimeni nici o parere?

    Comentariu

    • mesterkdany
      Incepator
      • 10.aug.2010
      • 5

      #3
      sal

      uite cum sta treaba :
      1 la majoritatea lucrurilor se plateste firma apoi calitatea produsului apoi componentele din ele
      te pot sfatui ceva
      urmareste la boilere urmatoarele lucruri:
      consumul
      capacitatea
      in cat timp incalzeste apa
      la ce temperatura o incalzeste
      pe ce componente se ofera garantie din boile(pt ca se poate sa nu ofere pe intreg aparatul pe care il akizitionezi.....am patit asa ceva)
      durata garantiei si unde este serice-ul
      timpul de reparare al boilerului in caz ca se strica....
      sistemele de protectie pe care le are pt a nu arde garniturile de la robinete si a nu arde furtunele flexibile
      cat despre marca eu am avut vaillant si am fost foarte multumit
      in locul tau as lua un incalzitor instatnt care ajunge pana in 700 lei poate fi si mai scump este pe gaz si fuctioneaza atat racordat la teava de gaz cat si la butelie.in momentul in care dai drumul la apa calda o incalzeste aproape pe loc si e simplu de utilizat

      Comentariu

      • gabitzu8400
        Incepator
        • 16.sep.2009
        • 68

        #4
        de acord. dar in conditiile in care am acasa o centrala cu gazeificare care functioneaza aproape 5 luni pe an, si incalzeste apa oricum....
        nu ar fi mai rentabil ca in perioada asta sa nu platesc aproape deloc in plus pentru apa calda menajera ?

        Comentariu

        • DYC
          Membru marcant
          • 28.iul.2008
          • 386

          #5
          Personal am un ariston de 80 de L de care sunt foarte multumit, pot face 2 persoane dus unul dupa altul fara graba fara probleme, nu are nici un incomvenient din pct. meu de vedere. Spre ex. dupa 3 zile in care a fost scos din priza apa din el era inca destul de calda ( presupun ca 35-40 grade), de la 60-65 cat sta in mod normal, deci cred ca tine foarte bine caldura acumulata.
          Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
          vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

          Comentariu

          • mesterkdany
            Incepator
            • 10.aug.2010
            • 5

            #6
            dar ai incercat sa faci un raport pret gaz si consum gaz fatra de consum curent....?pt ca boilerul in momentul in care incepi sa folosesti apa el incepe sa o incalzeasca pe cea care intra inauntru iar cand de ex nu folosesti apa pe o perioada maillunga ca sa intretina apa la o temperatura pe care ai aleso in prealabil el mai porenste rezistenta din cand in cand ...pe cand incalzitorul instant cu aprindere electronica de ex ca si la centrale in momentul in care dai drumul la apa incalzeste apa care trece prin el pe moment iar cand ai terminat stinge flacarea la un interval d cateva secunde....deci rezulta consum redus.....si este si foarte mic...are ca dimensiuni undeva intre :H 60 cm,L 30-35 cm ir grosime 20-25 cm

            Comentariu

            • gabitzu8400
              Incepator
              • 16.sep.2009
              • 68

              #7
              ti-am spus deja, sunt total de acord cu tine.
              insa pierzi din vedere ca na vreau sa cumpar un boiler electric (intr-adevar nerentabil), ci unul termoelectric, care pe timpul iernii este scos din priza, fiind incalzit de centrala pe lemne.
              asa ca 4-5 luni nu platesc nimic pt. apa calda menajera.

              Comentariu

              • gabitzu8400
                Incepator
                • 16.sep.2009
                • 68

                #8
                motivul pentru care am deschis acest subiect, a fost acela ca as avea nevoie de sfaturi in ceea ce priveste alegerea marcii boilerului

                Comentariu

                • apanoiu
                  Membru Marcant
                  • 10.mai.2010
                  • 643

                  #9
                  Trebuie sa alegi dupa proprietati, pret nu dupa marca...

                  Eu am luat, dupa cautari destule, Ariston BACD150 cu centrala de 30kw (2 bai cu dusuri carnoase)

                  In principiu un boiler bunicel are 1m2 suprafata serpentina, teava de 3/4 la toate gurile lui, recirculare. Degeaba boilerul are proprietati bune daca nu este sustinut de o centrala fortoasa.
                  Pt 1-2 bai cu dusuri modeste cred ca ar fi suficienta o centrala de 24kw.

                  In cazul in care boilerul este subdimensionat, se poate mari temperatura in el, iar prin combinatie cu apa rece, ai debit mai bun.

                  Lumea zice ca inoxul este bun. Merita el 5-6000 ron in plus? Nu prea cred.
                  Succes.
                  DIY

                  Comentariu

                  • LAURENTIU RADU
                    Membru
                    • 06.nov.2006
                    • 158

                    #10
                    Si eu sunt in cautare de boiler. Unii spun ca cele din fonta sunt cele mai bune, altii contrazic si spun ca cele din otel. Si la asta este ca la fotbal, suporteri de toate nuantele! Astazi am gasit un cazan Celsius de 32 kw cu 2400 RON. Ce spuneti de pret?

                    Comentariu

                    • LAURENTIU RADU
                      Membru
                      • 06.nov.2006
                      • 158

                      #11
                      Scuze ca m-am grabit si am confundat topicul. Eu sunt in cautare de cazan, nu de boiler! Deci despre cazane de incalzire vorbeam, nu despre boilere. De fapt nici nu am auzit de boiler din fonta!!!

                      Comentariu

                      • DYC
                        Membru marcant
                        • 28.iul.2008
                        • 386

                        #12
                        Da, dar si dezavantaje la instantul pe gaz: trebuie amplasat in balcon/camera speciala/bucatarie f mare etc, in nici un caz in baie; pt. a spala un pahar spre ex. mai mult se consuma aiurea decat cu folos, plus ca apar fluctuatii ale temperaturii apei destul de mari in functie de debitul de care ai nevoie, apa nu vine cu o temperatura constanta la orice debit ( sau cel putin nu venea la un instant pe care l-am folosit ceva timp).
                        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                        Comentariu

                        • Florian23
                          Incepator
                          • 09.mai.2007
                          • 19

                          #13
                          Eu am un boiler bulgaresc, Tesy, are termostat reglabil si a fost si ieftin cand l-am luat acum vreo 2 luni, 350 lei si are 50 litri. Deocamdata isi face treaba minunat,am uitat sa precizez ca are rezistenta pt incalzit apa de 1500 W si inauntru are o protectie sticlo-ceramica contra coroziunii si anod de magneziu sau cam asa ceva am citit in manualul de folosire si instalare.
                          Insa am o intrebare: daca boilerul nu e folosit o perioada indelungata, 7-8 luni, cum e mai bine sa stea cu apa in el sau fara apa in el?

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3639

                            #14
                            Re: Alegere boiler

                            Postat în original de gabitzu8400
                            Buna-ziua!
                            Asa cum am mai scris deja intr-un alt mesaj, intentionez sa imi achizitionez un boiler termoelectric (aprox. 80 litri) in viitorul apropiat.
                            Nu stiu insa ce sa aleg dintre modelele de pe piata (ma refer la cele decente ca pret , respectiv in jur de 550 - 650 lei)

                            Ce imi recomandati intre Ariston si Ferrolli ?
                            sau poate aveti alte sugestii !

                            Multumesc.
                            ambele sunt marci bune, totul intradevar tine de componente si nu in ultimu rand de garantie si un serviciu de service cat mai bine asigurat in zona in care locuiti dumneavoastra.

                            Comentariu

                            • apanoiu
                              Membru Marcant
                              • 10.mai.2010
                              • 643

                              #15
                              Boilerul trebuie sa ramna in priza pentru a ramane activa protectia cu anodul.
                              DIY

                              Comentariu

                              Procesare...