Compozitie mortar cos fum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • johnnyc
    Incepator
    • 05.aug.2006
    • 10

    Compozitie mortar cos fum

    buna ziua
    va rog sa ma ajutati cu un sfat
    am dat jos cateva caramizi din cosul pt fum. acum vreau sa pun caramizile la loc.
    ce cantitate (aprox) de var+nisip+ciment trebuie sa folosesc pt prepararea mortarului de prindere a caramizilor si tencuit peste ele... mai mult de 3sferturi de galeata nu-mi trebuie sigur ma intereseaza mai mult proportiile materialelor pt a nu crapa compozitia

    peste acest mortar dupa uscare vreau sa dau un glet +plasa

    va multumesc
    Fișiere Atașate
  • johnnyc
    Incepator
    • 05.aug.2006
    • 10

    #2
    inca o intrebare. oare mai este bun (valabil) varul, cimentul si cm126 (juma de sac) ramas de 3 ani sau trebuie sa-mi cumpar ceva "proaspat" ???
    multumesc

    Comentariu

    • cosmintr
      Membru Marcant
      • 30.iul.2006
      • 570

      #3
      Gasiti la saci de 20kg mortar pt zidarie horn gata preparat. Amestecati cu apa si sigur e bun.

      Comentariu

      • moshu2
        Membru
        • 05.feb.2010
        • 124

        #4
        Ne puteti da o marca sau cel putin niste informatii suplimentare? Eu am gasit doar saci cu "material refractar", care prin definire cred ca e destinat zidariei refractare expuse la temperatura inalta (flacara, focar). Chiar si pentru acesta, am gasit recomandarea de a adauga ciment sau silicat de sodiu (nu am ajuns sa citesc eventuale recomandari pe sac)
        Mentionez ca sunt interesat de un mortar pentru zidaria EXTERIOARA (segmentul terminal al hornului), solicitat de intemperii (ploaie, inghet), si mai putin de temperatura gazelor evacuate.
        Va multumesc anticipat.
        Cateva notiuni de fizica ajuta...

        Comentariu

        • ionut_vechiu
          Incepator
          • 10.feb.2012
          • 12

          #5
          Stie cineva care este cantitatea de apa de sticla folosita pentru un sac de mortar refractar? in ce proportii se amesteca ? multumesc.

          Comentariu

          Procesare...