Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ChiBo
    Membru Marcant
    • 26.iul.2010
    • 515

    Postat în original de IrinaH
    Ce sistem de prindere trebuie adoptat pentru placile din PAL si ce fel de bare am putea folosi? Ar trebui ca aceste bare sa contribuie la rigidizare?
    [ATTACH=CONFIG]60797[/ATTACH]
    eu as propune sa renuntati la bari iar in acel loc sa continuati cu pal (in locul barilor). puteti folosi bara turo cu tija dar.....estetic nu e prea bine si circumferinta e cam ...mare.
    ideea mea pentru acea bancuta ar fi aceasta:
    unde blatul este mai mare cu 2-3 cm in afara, fata de restul bancutei, partea din fata sa fie acoperita cu usa care se deschide in jos, sub blat 2 legaturi fata/spate pentru sustinere ca in img. iar unde erau barile o inferioara +soclu de pal.
    Stabil, estetic si confortabil) zic eu.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • IrinaH
      Incepator
      • 30.nov.2011
      • 12

      La multi ani si multumesc pentru raspunsuri!
      Daca schita mea nu a fost suficient de explicita, iata cum arata de fapt bancheta pe care doresc sa o fac:

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	hol-pe-comanda.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	78,1 KB 
ID:	599237

      Ca idei generale, lateralele vreau sa fie in linie cu sezutul, nu spre interior, sa nu se vada imbinarile (capetele suruburilor) si sa existe barele respective (placa din pal s-ar murdari de la pantofi, metalul ar fi mult mai usor de curatat).

      Am inteles cu frezarea pentru bare, dar ca suruburi ce anume sa folosesc si cum fac sa ramana invizibile? Nu as putea folosi ceva de genul acesta: Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	00256528_0.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	14,0 KB 
ID:	599271 ?

      Plus ca intre timp am aflat la depozit ca nu au pal de 38 de cm, ci numai de 18, deci va trebui sa alipesc cate doua astfel de placi si sa maschez prin cant.
      Ultima editare de IrinaH; 19.ian.2012, 12:13.

      Comentariu

      • ChiBo
        Membru Marcant
        • 26.iul.2010
        • 515

        daca nu gasiti pal de 38mm, faceti dupa cum am spus mai sus cu placi de 18mm prin imbinare (cu cepuri) sau cu pal de 25mm care zic eu arata destul de "masiv" (asta ca sa nu va mai complicati cu imbinatul), iar barile le puteti folosi acestea din imagini cu sau fara acel suport.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • IrinaH
          Incepator
          • 30.nov.2011
          • 12

          Cred ca o sa incercam cu blat de lucru de 38 de mm grosime (ca cel pentru bucatarie), pentru ca placi din pal mai groase de 18 mm in Timisoara nu gasesc.

          Comentariu

          • marius_gl
            Membru
            • 06.feb.2010
            • 197

            Blatul de lucru are melamina doar pe o parte si pe fata! Banuiesc ca stiti acest lucru?!
            Se poate dubla pal-ul si se poate cantui cu abs 2/42 mm! Incercati sa le explicati la firmele pe care le abordati ca sa inteleaga ce va doriti!
            Numai bine!

            Comentariu

            • ChiBo
              Membru Marcant
              • 26.iul.2010
              • 515

              imposibil sa nu se gaseasca in Timisoara macar pal cu grosime de 25mm

              Comentariu

              • IrinaH
                Incepator
                • 30.nov.2011
                • 12

                Am terminat bancuta.

                @ChiBo: Unde am intrebat noi de pal nu aveau mai gros de 18mm, asta e.

                @marius_gl: Desigur stiam ca trebuie finisat cantul si ca doar o fata e finisata, asa sunt toate blaturile, iar din acesta am folosit si pentru bucatarie. Pentru cant am folosit folie de la ei, pe care am decupat-o in prealabil si apoi am lipit-o cu prenadez.

                Am pus trei bare suport pentru pantofi, confectionate dintr-o galerie de perdele. Noua ne place cum a iesit.

                Bancuta face parte dintr-un ansamblu de tip cuier de hol. Voi pune si poze, in caz ca e cineva curios , dar dupa ce montam si agatatorile pentru haine, care sosesc abia maine de la Hafele...

                Comentariu

                • niggaru
                  Incepator
                  • 21.nov.2011
                  • 9

                  salutare!

                  caut si nu gasesc greutatea, in Kg sau N, unei foi de pal, aveti idee?

                  Multumesc!

                  Comentariu

                  • Yo
                    Membru Marcant
                    Expert mobilier
                    • 20.mar.2008
                    • 555

                    Va salut domnilor!
                    Trebuie sa fac bucataria de mai jos si blatul si partea de jos a mesei trebuie sa-l fac din material compozit , ...stie cineva unde as putea gasi acest material si detalii tehnice de prelucrare ?

                    Comentariu

                    • marius_gl
                      Membru
                      • 06.feb.2010
                      • 197

                      Yo: Da' stiu ca nu te-curci cu lucrarile!!!
                      Spun asta, pentru ca mi se pare destul de complexa lucrarea, ca sa nu spun mai mult!
                      Ai mai facut pana acum blaturi din compozit sau e prima incercare? Se lucreaza destul de mult la ele!
                      Nu-sh daca pot sa spun, daca nu sa stearga un moderator: noi lucram cu placi de Rausolid de la Rehau, dar evitam sa facem blaturi asa de ...mari, ca sa spun asa... sa nu pocneasca imbinarile! Tre sa stii ca placile au parca 760 mm latime si vreo 3 m lungime, deci la tine o sa ai ceva imbinari nu gluma! Noi facem mai mult pe drept sau la unghi, ori cu curbura la capat, daca ma intelegi! Rausolid se prezinta sub forma de placi de 3mm sau 10 mm cu care se placheaza o structura din lemn/ PAL! Trebuie adezivi speciali, freze, material de umplere si retusare a imbinarilor, etc! Pentru bordurarea blatului tau trebuie o lampa de incalzire si termoformare plus rabdare de fier!
                      Mai vorbim!

                      Comentariu

                      • ChiBo
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2010
                        • 515

                        Postat în original de niggaru
                        salutare!

                        caut si nu gasesc greutatea, in Kg sau N, unei foi de pal, aveti idee?

                        Multumesc!
                        undeva la 80-100kg as zice. doar din auzite spun asta.

                        Comentariu

                        • ChiBo
                          Membru Marcant
                          • 26.iul.2010
                          • 515

                          Postat în original de Yo
                          Trebuie sa fac bucataria de mai jos si blatul si partea de jos a mesei trebuie sa-l fac din material compozit , ...stie cineva unde as putea gasi acest material si detalii tehnice de prelucrare ?
                          Nu am lucrat niciodata cu asa ceva, dar parerea mea sincera este ca te complici destul de mult.
                          Pe mine nu partea de deasupra ma pune pe ganduri ci cea de jos sutinerea...... vazuta exact cum este pe proiect partea exterioara ar fi o solutie sa o faci dar, eu as vrea o vedere sau macar o explicatie cum ai gandit interiorul rotundului de jos de sub acel blat?
                          Sincer am vazut o solutie sa "indoi" palul exact cum iti trebuie tie dar, manopera e munca de chinez batran te barberesti de 10 ori pana faci cadrele.
                          Intrebarea mea este Yo daca ai sta cu spatele la masina de spalat si ai privi spre blat cum ar arata partea de jos (sustinerea) acelui blat?
                          Eu unul mai repede as vedea facut blatul acela tot din pal, depinde cam care ar fi cota pentru blat din partea cu geamul pana in dreapta si din fata pana in spate (fata-spate )cum vezi proiectul de exemplu.
                          Lucrul asta (facut din pal) ar merge cu conditia ca nuanta blatului (restul de blat care acopera corpurile) sa fie aproximativ sau chiar identica cu nuanta de pal din care ar urma sa faci acel blat.
                          Si chiar sa faci asa ai fi limitat la un 40mm inaltime hai fie 45, cat are o bordura cromata de exemplu care sa o aplici pe cant, ca abs ar fi cam dificil.
                          Daca ma intorc la blat din compozit ........nu pot decat sa tin degetele incrucisate si sa iti urez mulllllllllllllltttttttttttaaaaaa bafta)) ca ai nevoie.

                          Comentariu

                          • Yo
                            Membru Marcant
                            Expert mobilier
                            • 20.mar.2008
                            • 555

                            Postat în original de ChiBo
                            Daca ma intorc la blat din compozit ........nu pot decat sa tin degetele incrucisate si sa iti urez mulllllllllllllltttttttttttaaaaaa bafta)) ca ai nevoie.
                            Nu ar fi fost probleme din punct de vedere al constructiei , ...problema era cu blatul ca beneficiarul ar fi vrut sa fie din compozit ,granit ,sau marmura, pretul doar pentru blat ar fi fost cat 3 mobile ,iar fetele ar vrea din usi formatizate, cele patinate care nu merg nici cum cu acele forme de masa si acel compozit ,asa ca modificam proiectul si masa va fi dreapta cu blat termorezistent de 92 cm latime iar in partea opusa sub masa vor fi dulapuri.

                            Comentariu

                            • marius_gl
                              Membru
                              • 06.feb.2010
                              • 197

                              Yo: Pune si poza noua, sa se bucure si ochiul nostru!

                              Comentariu

                              • ChiBo
                                Membru Marcant
                                • 26.iul.2010
                                • 515

                                ca bine zici marius

                                Comentariu

                                Procesare...