Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ChiBo
    Membru Marcant
    • 26.iul.2010
    • 494

    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    chiar daca nu este mai lunga de 3m daca esti atent la imbinarea a 2 sine 3m+restul (1960mm aproximativ) iti iasa bine si merg rolele cum trebuie.

    Comentariu

    • fuflea
      Incepator
      • 02.feb.2013
      • 86

      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

      4 usi e okey..desi sunt si ele destul de mari..3 usi sunt imense si grele ,cat despre sistem gasisem pe un site sine chiar si la 6 m..daca le cauti gasesti..

      Comentariu

      • GLADyator
        Incepator
        • 28.sep.2013
        • 16

        Răspuns la: Totul despre MOBILIER

        Salutare.Sunt nou pe forum si am nevoie de un raspuns.Imi proiectez biroul.Acesta este format din 3 corpuri.Imi puteti spune cum pot afla dimensiunea arcului marcat cu rosu pe desen(sau chiar a corpului "C").Multumesc anticipatClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vedere de sus varianta curbata.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	6,2 KB 
ID:	612897

        Comentariu

        • ChiBo
          Membru Marcant
          • 26.iul.2010
          • 494

          Răspuns la: Totul despre MOBILIER

          nu trenuie sa il afli, totusi din poza nu se observa mai nimic
          sa iti spun asa:
          sa zicem ca blatul din dreapta are 500mm adancime iar cel din stanga la fel
          cel din mijloc il faci dintr-o bucata de 600 x 600mm si
          din partea din spate masori 500 spre fata blatului iar din cealalta parte la fel
          ca sa fiu mai explicit

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vedere blaturi.jpg 
Afișări:	442 
Mărime:	44,1 KB 
ID:	612898 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vedere blat mijloc.jpg 
Afișări:	451 
Mărime:	31,4 KB 
ID:	612899

          Comentariu

          • GLADyator
            Incepator
            • 28.sep.2013
            • 16

            Răspuns la: Totul despre MOBILIER

            revin cu alta poaza....poate se vede mai bine aici.ms

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vedere de sus varianta curbata.jpg 
Afișări:	492 
Mărime:	10,6 KB 
ID:	612900

            Comentariu

            • ChiBo
              Membru Marcant
              • 26.iul.2010
              • 494

              Răspuns la: Totul despre MOBILIER

              poti face altfel
              1330-700 nu 800 primul blat=630
              iar 1700-630 (pentru ca cel de pe colt sa fie de 630x630)=1070
              iar ca adancime 630-530=100
              iar apoi faci ca in schita postata de mine "vedere blat mijloc"
              si gata

              Comentariu

              • GLADyator
                Incepator
                • 28.sep.2013
                • 16

                Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                ok.ms de sfaturi deocamdata.nu ma asteptam la un raspuns asa de rapid

                de curios...daca se poate ...imi poti spune in ce program ai facut schita?eu pe a mea am facut-o in paint si ma gandesc, ca ar fi alte programe care s-ar preta mult mai bine pentru proiectarea de mobilier.ms

                Comentariu

                • Yo
                  Membru Marcant
                  Expert mobilier
                  • 20.mar.2008
                  • 554

                  Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                  Postat în original de GLADyator
                  [ATTACH=CONFIG]78538[/ATTACH] revin cu alta poaza....poate se vede mai bine aici.ms
                  Un birou de aceasta dimensiune ar trebui sa aiba blatul dintr-o bucata. Nu este mare si ar fi pacat sa fie din 3 bucati. Eu le fac dintr-o bucata, indiferent cat este de mare ,daca se incadreaza pe coala de pal.

                  Comentariu

                  • fuflea
                    Incepator
                    • 02.feb.2013
                    • 86

                    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                    Postat în original de GLADyator
                    de curios...daca se poate ...imi poti spune in ce program ai facut schita?eu pe a mea am facut-o in paint si ma gandesc, ca ar fi alte programe care s-ar preta mult mai bine pentru proiectarea de mobilier.ms
                    eu folosesc SketchUp 8 si sunt multumit de el..

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	dresing1.jpg  Afișări:	524  Mărime:	92,6 KB  ID:	612910 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	bucatarie color2.jpg  Afișări:	643  Mărime:	134,6 KB  ID:	612911

                    Postat în original de Yo
                    Un birou de aceasta dimensiune ar trebui sa aiba blatul dintr-o bucata. Nu este mare si ar fi pacat sa fie din 3 bucati. Eu le fac dintr-o bucata, indiferent cat este de mare ,daca se incadreaza pe coala de pal.
                    iese mai bine asa cum spui tu blatul la birou..si se vede mult mai frumos.

                    Comentariu

                    • ChiBo
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2010
                      • 494

                      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                      Postat în original de GLADyator
                      de curios...daca se poate ...imi poti spune in ce program ai facut schita?eu pe a mea am facut-o in paint si ma gandesc, ca ar fi alte programe care s-ar preta mult mai bine pentru proiectarea de mobilier.ms
                      programul este Pro100
                      da Yo ai dreptate am scapat faza ca blatul este mic si poate fi facut dintr-o bucata, buna ideea intradevar.
                      hehe se vede ca doar montez mobila in ultima vreme nu si practic fabricarea ei )

                      Comentariu

                      • GLADyator
                        Incepator
                        • 28.sep.2013
                        • 16

                        Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                        Postat în original de Yo
                        Un birou de aceasta dimensiune ar trebui sa aiba blatul dintr-o bucata. Nu este mare si ar fi pacat sa fie din 3 bucati. Eu le fac dintr-o bucata, indiferent cat este de mare ,daca se incadreaza pe coala de pal.
                        Sa sti ca m-am gandit si la varianta asta.Dar avand in vedere ca mai am de lucru la proiectarea biroului am zis ca las asta pe final.In prima faza am zis ca e mai bine sa-l fac pe bucati pentru a-mi fi mai usor la montaj;Dar daca tot am ajuns si la faza asta poate ma puteti ajuta cu o sucestie pentru a prinde blatul fara a-l gauri la suprafata.Am citit undeva pe forum ca se pot folosi dibluri de lemn.Pentru asa ceva trebuie sa am ceva scula speciala pentru a face gaurile cat mai precis?multumesc

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                          Is mai multe variante de a prinde blatul de corpuri :
                          imbinare prin dibluri de lemn ( se fac gauri cu masina de gaurit si burghiu la acelasi diametru , cu grija sa nu strapungi placa )
                          imbinare cu lamele de lemn ( se foloseste lamelorul care este o freza speciala pt frezat canale )
                          imbinare cu holtzsuruburi de 4x30 pe dedesupt prin capacul corpurilor si in blat
                          coltare fixate cu holtzsuruburi de 4x16 aplicate pe laterala corpurilor si blat ( unghiul de 90 grade pe dedesupt )
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • ChiBo
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2010
                            • 494

                            Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                            imbinare cu holtzsuruburi de 4x30 pe dedesupt prin capacul corpurilor si in blat recomand eu
                            Sigur ca nu stricati nimic si.....rezistenta este foarte buna.

                            Comentariu

                            • Paul Andrei
                              Incepator
                              • 13.iul.2007
                              • 18

                              Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                              Într-adevăr, cum spune şi coby, sunt mai multe metode de a prinde corpurile de blat.
                              Personal, mi-am achiziţionat o freză pentru dibluri plate ieftină (i se mai spune lamelor, biscuitor, freză pentru biscuiţi etc.) şi chiar dacă iniţial am fost sceptic legat de performanţele ei, am descoperit că poate face treabă bună pentru cei 200 RON investiţi. Cine e curios, poate afla mai multe aici unde am făcut o mică descriere a uneltei, mai ales că nicăieri pe internet nu am găsit păreri pertinente despre acest tip de unealtă comercializat şi pe site-urile de la noi din ţară, indiferent de producător.

                              Spor!
                              hobbycultor

                              Comentariu

                              • DLP
                                Incepator
                                • 08.sep.2008
                                • 6

                                Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                                Buna ziua, incerc sa-mi realizez singur mobila de bucatarie din imaginea atasata, as avea nevoie de ajutor la corpul acela cu sertare (800 inaltime - 495 latime - 550 adancime ).primele 3 fete ale sertarelor as dori sa le fac de aproximativ 150 mm , iar sertarul de jos mai mare.Nu stiu cum trebuie sa calculez dimensiunile corpului respectiv( ce dimensiuni trebuie sa aiba sertarul,cat trebuie sa fie luft intre ele,ce dimensiune sa iau glisierele si cum sa le montez mai usor...etc. .)Mobila va fi din pal de 18 .Varianta cu " cheama pe cineva daca nu ai mai facut " nu se potriveste pentru ca nu imi permite bugetul.Sunt o persoana ambitioasa si cred ca o sa ma descurc am doar nevoie de putin ajutor pentru ca am putin timp liber la dispozitie .P.S ( cuptorul electric se prinde doar in 2 suruburi ?) asa am observat in cartea tehnica.

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Untitled.jpg 
Afișări:	490 
Mărime:	59,2 KB 
ID:	613095

                                Comentariu

                                Procesare...