Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ChiBo
    Membru Marcant
    • 26.iul.2010
    • 506

    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Tarc=))))
    bun termen Fuflea

    Comentariu

    • ChiBo
      Membru Marcant
      • 26.iul.2010
      • 506

      Răspuns la: Totul despre MOBILIER

      DLP bucataria ta ar trebui sa aiba 700mm+600mm+500mm+800mm=2600mm necesari
      Dupa mine 710,595,495 sunt cote care .....iti da cu virgula sigur.

      Comentariu

      • Yo
        Membru Marcant
        Expert mobilier
        • 20.mar.2008
        • 555

        Răspuns la: Totul despre MOBILIER

        Postat în original de ChiBo
        Yo de ce 491 x510 fund? calculul 459 ti-a iesit bine dar cota fundului (491) este gresita,.
        daca te uiti mai atent la pozele atasate si la text iti vei da seama, unde am specificat ca placile vor fi cantuite cu ABS de 2 mm ( canturile cu rosu ) ca urmare 491+4 cant ABS =495. Eu cantuiesc si lateralele fundului.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          Răspuns la: Totul despre MOBILIER

          Postat în original de fuflea
          tarcurile le faci mai mici..de exemplu:
          D
          Interesanta "denumire "
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • ChiBo
            Membru Marcant
            • 26.iul.2010
            • 506

            Răspuns la: Totul despre MOBILIER

            gata am inteles cum sta situatia desi nu ii vad rostul dar.....

            Comentariu

            • fuflea
              Incepator
              • 02.feb.2013
              • 90

              Răspuns la: Totul despre MOBILIER

              Postat în original de Yo
              daca te uiti mai atent la pozele atasate si la text iti vei da seama, unde am specificat ca placile vor fi cantuite cu ABS de 2 mm ( canturile cu rosu ) ca urmare 491+4 cant ABS =495. Eu cantuiesc si lateralele fundului.
              daa fundul este aplicat,vorba aia ce rost are sa dai bani de pomana pe abs de 2..fund aplicat fata sertar peste abs(nu se vede)stanga dreapta corpuri(nu se vede)iar daca imbinatura lateralei peste frezarea abs-ul de 2 mm lasa gol..(imbinare imperfecta)..mai bine lasi fundul de 495 i pui abs de 0.4..

              Oricum fiecare cu stilul lui..

              Comentariu

              • fuflea
                Incepator
                • 02.feb.2013
                • 90

                Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                Postat în original de Yo
                revin cu rectificari, detalii si necesar de material. canturile rosii sunt ABS de 2 mm. Eu iti propun sa mergi cu 510 adancimea corpurilor.
                cotele de montaj la glisiere nu cred ca sunt bune..acum depinde cum ple pui tu..dar cred ca la cotele acelea..cand pui fata sertarului am impresia ca o sa se vada interiorul sertarului--eu fac in felul urmator..:

                de sus incep trasare (in general)..daca fata mea are 150 scad 2 cm.adica 130 trasez linia unde vine prinsa glisiera.pentru a pune glisiera cat mai drept posibil,montez glisiera cu,gaurile pe linie,adica linia trasata la 130 sa imi treaca pe centrul gaurilor pe care le are glisiera.

                Comentariu

                • Yo
                  Membru Marcant
                  Expert mobilier
                  • 20.mar.2008
                  • 555

                  Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                  Postat în original de fuflea
                  eu fac in felul urmator..:

                  de sus incep trasare (in general)..daca fata mea are 150 scad 2 cm.adica 130 trasez linia unde vine prinsa glisiera.pentru a pune glisiera cat mai drept posibil,montez glisiera cu,gaurile pe linie,adica linia trasata la 130 sa imi treaca pe centrul gaurilor pe care le are glisiera.
                  cotele nu sunt gresite deloc, ...daca si montajul fatetelor il faci de sus in jos este ca si cum te-ai scarpina la urechea dreapta cu mana stanga, scuze dar asta este parerea mea. In legatura cu cantuirea fundului pe lateral si eu cantuiesc cu ABS de 0,4 , daca nu o faci este cam fusereala, insa astea sunt detalii care ma gandeam ca pentru DLP va fi mai multa bataie de cap cu mai multe tipuri de abs.

                  Comentariu

                  • Yo
                    Membru Marcant
                    Expert mobilier
                    • 20.mar.2008
                    • 555

                    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                    Postat în original de ChiBo
                    gata am inteles cum sta situatia desi nu ii vad rostul dar.....
                    asa putem spune si de corpurile superioare ca nu are rost sa punem ABS nici pe cantul de sus a lateralelor ca nu se vede.

                    Comentariu

                    • fuflea
                      Incepator
                      • 02.feb.2013
                      • 90

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                      Postat în original de Yo
                      cotele nu sunt gresite deloc, ...daca si montajul fatetelor il faci de sus in jos este ca si cum te-ai scarpina la urechea dreapta cu mana stanga, scuze dar asta este parerea mea. In legatura cu cantuirea fundului pe lateral si eu cantuiesc cu ABS de 0,4 , daca nu o faci este cam fusereala, insa astea sunt detalii care ma gandeam ca pentru DLP va fi mai multa bataie de cap cu mai multe tipuri de abs.
                      gata sefu..tu esti nomber 1..nu trebuie sa te aprinzi )

                      Comentariu

                      • ChiBo
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2010
                        • 506

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                        Postat în original de Yo
                        cotele nu sunt gresite deloc, ...daca si montajul fatetelor il faci de sus in jos este ca si cum te-ai scarpina la urechea dreapta cu mana stanga, scuze dar asta este parerea mea. In legatura cu cantuirea fundului pe lateral si eu cantuiesc cu ABS de 0,4 , daca nu o faci este cam fusereala, insa astea sunt detalii care ma gandeam ca pentru DLP va fi mai multa bataie de cap cu mai multe tipuri de abs.
                        am vrut sa zic si eu asta dar daca tot ai spus ....te sustin , daca pleci cu aplicarea fetelor de sus....uhuuuuuuu iese "ceas"

                        Comentariu

                        • ChiBo
                          Membru Marcant
                          • 26.iul.2010
                          • 506

                          Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                          Postat în original de Yo
                          asa putem spune si de corpurile superioare ca nu are rost sa punem ABS nici pe cantul de sus a lateralelor ca nu se vede.
                          )) sunt multi care fac asta, observ mergand in casele oamenilor dar ....nu este frumos sa ponegresti munca altora.....
                          eu ma refeream la urmatorul fapt Yo:
                          -presupunem ca DLp (daca retin bine) "sare" discutiile lungi si ia direct cotele tale date in schita;
                          -merge la un atelier si da cotele sa fie debitate;
                          -automat daca aplica un cant subtire (0,4) cota fundului ramane 491mm iar cota de sus este 459+36=495----> o diferenta de 4mm;
                          -in cazul fatadelor de sertar 4mm sunt....ohooo ca apocalipsa nu?
                          la asta ma refeream
                          Cei din domeniu cunosc dar cei incepatori sar anumite etape sau explicatii iau cotele direct si mai departe injura pe ala de pe forum care ia zis cotele fara sa stie ca de fapt......

                          Comentariu

                          • Yo
                            Membru Marcant
                            Expert mobilier
                            • 20.mar.2008
                            • 555

                            Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                            Postat în original de ChiBo
                            ))

                            -automat daca aplica un cant subtire (0,4) cota fundului ramane 491mm iar cota de sus este 459+36=495----> o diferenta de 4mm;
                            -in cazul fatadelor de sertar 4mm sunt....ohooo ca apocalipsa nu?
                            la asta ma refeream
                            .....
                            asa este ai dreptate numai ca DLP a specificat ca va fi o cantuiala cu ABS de 2 mm nu de 0,4 de aceea am vrut sa fiu foarte punctual, pe langa faptul ca am specificat zonele de cantuire ,cele cu rosu iar daca DLP nu vrea sa puna deloc ABS pe lateralele fundului poate sa mai adauge 4 mm si cred ca inainte de a da comanda va verifica toate cotele si va merge la debitare cu lectia invatata , eu asa as face..... Eu sper sa nu se supere nimeni pe seama acestor discutii, dar poate invatam uni de la altii cate ceva.

                            Comentariu

                            • Yo
                              Membru Marcant
                              Expert mobilier
                              • 20.mar.2008
                              • 555

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                              Postat în original de fuflea
                              gata sefu..tu esti nomber 1..nu trebuie sa te aprinzi )
                              eu nu m-am aprins deloc ,am scris cuvintele foarte calm si cu zambetul pe buze, iar tu nu trebuie sa fii ironic.

                              Comentariu

                              • ChiBo
                                Membru Marcant
                                • 26.iul.2010
                                • 506

                                Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                                De suparat nu cred ca se supara nimeni tinand cont ca informatia este MOKA, iar diferentele de opinie duc doar la o mai buna clarificare a detaliilor privind un anumit mobilier. Deci pe scurt alegi calea care crezi ca ti se potriveste in obtinerea produsului finit MOBILA.

                                Comentariu

                                Procesare...