Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Yo
    Membru Marcant
    Expert mobilier
    • 20.mar.2008
    • 555

    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Postat în original de GLADyator
    [ATTACH=CONFIG]78538[/ATTACH] revin cu alta poaza....poate se vede mai bine aici.ms
    Un birou de aceasta dimensiune ar trebui sa aiba blatul dintr-o bucata. Nu este mare si ar fi pacat sa fie din 3 bucati. Eu le fac dintr-o bucata, indiferent cat este de mare ,daca se incadreaza pe coala de pal.

    Comentariu

    • fuflea
      Incepator
      • 02.feb.2013
      • 91

      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

      Postat în original de GLADyator
      de curios...daca se poate ...imi poti spune in ce program ai facut schita?eu pe a mea am facut-o in paint si ma gandesc, ca ar fi alte programe care s-ar preta mult mai bine pentru proiectarea de mobilier.ms
      eu folosesc SketchUp 8 si sunt multumit de el..
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dresing1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	92,6 KB 
ID:	612910Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bucatarie color2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	134,6 KB 
ID:	612911

      Comentariu

      • fuflea
        Incepator
        • 02.feb.2013
        • 91

        Răspuns la: Totul despre MOBILIER

        Postat în original de Yo
        Un birou de aceasta dimensiune ar trebui sa aiba blatul dintr-o bucata. Nu este mare si ar fi pacat sa fie din 3 bucati. Eu le fac dintr-o bucata, indiferent cat este de mare ,daca se incadreaza pe coala de pal.
        iese mai bine asa cum spui tu blatul la birou..si se vede mult mai frumos.

        Comentariu

        • ChiBo
          Membru Marcant
          • 26.iul.2010
          • 515

          Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

          Postat în original de GLADyator
          de curios...daca se poate ...imi poti spune in ce program ai facut schita?eu pe a mea am facut-o in paint si ma gandesc, ca ar fi alte programe care s-ar preta mult mai bine pentru proiectarea de mobilier.ms
          programul este Pro100
          da Yo ai dreptate am scapat faza ca blatul este mic si poate fi facut dintr-o bucata, buna ideea intradevar.
          hehe se vede ca doar montez mobila in ultima vreme nu si practic fabricarea ei )

          Comentariu

          • GLADyator
            Incepator
            • 28.sep.2013
            • 19

            Răspuns la: Totul despre MOBILIER

            Postat în original de Yo
            Un birou de aceasta dimensiune ar trebui sa aiba blatul dintr-o bucata. Nu este mare si ar fi pacat sa fie din 3 bucati. Eu le fac dintr-o bucata, indiferent cat este de mare ,daca se incadreaza pe coala de pal.
            Sa sti ca m-am gandit si la varianta asta.Dar avand in vedere ca mai am de lucru la proiectarea biroului am zis ca las asta pe final.In prima faza am zis ca e mai bine sa-l fac pe bucati pentru a-mi fi mai usor la montaj;Dar daca tot am ajuns si la faza asta poate ma puteti ajuta cu o sucestie pentru a prinde blatul fara a-l gauri la suprafata.Am citit undeva pe forum ca se pot folosi dibluri de lemn.Pentru asa ceva trebuie sa am ceva scula speciala pentru a face gaurile cat mai precis?multumesc

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              Răspuns la: Totul despre MOBILIER

              Is mai multe variante de a prinde blatul de corpuri :
              imbinare prin dibluri de lemn ( se fac gauri cu masina de gaurit si burghiu la acelasi diametru , cu grija sa nu strapungi placa )
              imbinare cu lamele de lemn ( se foloseste lamelorul care este o freza speciala pt frezat canale )
              imbinare cu holtzsuruburi de 4x30 pe dedesupt prin capacul corpurilor si in blat
              coltare fixate cu holtzsuruburi de 4x16 aplicate pe laterala corpurilor si blat ( unghiul de 90 grade pe dedesupt )
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • ChiBo
                Membru Marcant
                • 26.iul.2010
                • 515

                Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                imbinare cu holtzsuruburi de 4x30 pe dedesupt prin capacul corpurilor si in blat recomand eu
                Sigur ca nu stricati nimic si.....rezistenta este foarte buna.

                Comentariu

                • Paul Andrei
                  Incepator
                  • 13.iul.2007
                  • 18

                  Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                  Într-adevăr, cum spune şi coby, sunt mai multe metode de a prinde corpurile de blat.
                  Personal, mi-am achiziţionat o freză pentru dibluri plate ieftină (i se mai spune lamelor, biscuitor, freză pentru biscuiţi etc.) şi chiar dacă iniţial am fost sceptic legat de performanţele ei, am descoperit că poate face treabă bună pentru cei 200 RON investiţi. Cine e curios, poate afla mai multe aici unde am făcut o mică descriere a uneltei, mai ales că nicăieri pe internet nu am găsit păreri pertinente despre acest tip de unealtă comercializat şi pe site-urile de la noi din ţară, indiferent de producător.

                  Spor!
                  hobbycultor

                  Comentariu

                  • DLP
                    Incepator
                    • 08.sep.2008
                    • 6

                    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                    Buna ziua, incerc sa-mi realizez singur mobila de bucatarie din imaginea atasata, as avea nevoie de ajutor la corpul acela cu sertare (800 inaltime - 495 latime - 550 adancime ).primele 3 fete ale sertarelor as dori sa le fac de aproximativ 150 mm , iar sertarul de jos mai mare.Nu stiu cum trebuie sa calculez dimensiunile corpului respectiv( ce dimensiuni trebuie sa aiba sertarul,cat trebuie sa fie luft intre ele,ce dimensiune sa iau glisierele si cum sa le montez mai usor...etc. .)Mobila va fi din pal de 18 .Varianta cu " cheama pe cineva daca nu ai mai facut " nu se potriveste pentru ca nu imi permite bugetul.Sunt o persoana ambitioasa si cred ca o sa ma descurc am doar nevoie de putin ajutor pentru ca am putin timp liber la dispozitie .P.S ( cuptorul electric se prinde doar in 2 suruburi ?) asa am observat in cartea tehnica.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                      Cititi cu atentie toate posturile din urma si o sa gasiti toate informatiile necesare !
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • Yo
                        Membru Marcant
                        Expert mobilier
                        • 20.mar.2008
                        • 555

                        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                        Postat în original de DLP
                        Buna ziua, incerc sa-mi realizez singur mobila de bucatarie din imaginea atasata, as avea nevoie de ajutor la corpul acela cu sertare (800 inaltime - 495 latime - 550 adancime ).primele 3 fete ale sertarelor as dori sa le fac de aproximativ 150 mm , iar sertarul de jos mai mare.Nu stiu cum trebuie sa calculez dimensiunile corpului respectiv( ce dimensiuni trebuie sa aiba sertarul,cat trebuie sa fie luft intre ele,ce dimensiune sa iau glisierele si cum sa le montez mai usor...etc. .)Mobila va fi din pal de 18 .Varianta cu " cheama pe cineva daca nu ai mai facut " nu se potriveste pentru ca nu imi permite bugetul.Sunt o persoana ambitioasa si cred ca o sa ma descurc am doar nevoie de putin ajutor pentru ca am putin timp liber la dispozitie .P.S ( cuptorul electric se prinde doar in 2 suruburi ?) asa am observat in cartea tehnica.
                        Incearca sa dai mai multe detalii deoarece nu se stie sigur din poza atasata daca inaltimea data este cu picioare sau doar corpul de mobila are acea dimensiune, ...la dulapurile de jos se practica doua moduri de asamblare, daca nu ai dat comanda la material pentru debitare eu te sfatuiesc sa mergi pe varianta cu picioare de 80 sau 100 mm , cealalta varianta ar fi cu lateralele pana jos si cu placa de jos si soclu intre laterale, aceasta varianta nu este nici rezistenta nici estetica. La picioarele de plastic de 80-100 sunt suporti cu clips care se monteaza pe soclu ,acesta putand fi din pal sau aluminiu dintr-o bucata pe toata lungimea mobilei. Daca vrei sa folosesti glisiere de 550 mm, dulapul trebuie sa aiba adancimea minim 5 mm mai adanc , eu le fac cu 10 mm mai adanci.
                        Ultima editare de Yo; 14.oct.2013, 19:22.

                        Comentariu

                        • DLP
                          Incepator
                          • 08.sep.2008
                          • 6

                          Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                          dimensiunile sunt ale corpului fara picioare (probabil voi folosi ceva reglabil de 100 mm si in fata montez o plinta ) dimensiunile exterioare ale corpului sunt 495x800x550 .Ma intereseaza sa fac 3 sertare identice de aprox. 150 mm fata(146 cu abs de 2 mm ?) si unul mai mare jos,voi folosi niste glisiere standard de 450 adancime . Ma gandeam sa fac 3 de 434x116x450 si unul de 300x434x450 .sunt cateva masuratori aproximative ,nu am apucat sa calculez sau sa masor exact ( ma omoara serviciul si sunt presat de timp pentru ca nu mai am mobila in bucatarie iar plita,hota si aragazul cel nou stau stivuite in sufragerie).Astept daca se poate : dimensiunile corecte ale sertarelor .Mai am o problema legata de corpurile suspendate(peretele este din caramida porotherm si minunea face ca acestea sa fie cu gaurile respective spre mine ...nu stiu cum au rezistat pana acum corpurile care sunt montate cu 6 dibluri de 8 )...ce sisteme de prindere recomandati si unde as putea sa le gasesc? sunt din Craiova.

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6701

                            Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                            Postat în original de DLP
                            ... 150 mm fata(146 cu abs de 2 mm ?) si unul mai mare jos,voi folosi niste glisiere standard de 450 adancime . Ma gandeam sa fac 3 de 434x116x450 si unul de 300x434x450 ....
                            Pana la urma nu se intelege ce inaltime au cele 3 fete de sertare ?
                            Fetele de sertare vin aplicate sau incadrate ?
                            Sincer n am inteles cum ati calculat cotele ?
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • Yo
                              Membru Marcant
                              Expert mobilier
                              • 20.mar.2008
                              • 555

                              Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                              [QUOTE=DLP;554468]dimensiunile sunt ale corpului fara picioare QUOTE] dimensiunile reperelor sunt (Fetele de sertar sunt aplicate.) ; 782x550=2 laterale ,491x550=1 fund ,459x120=2 legaturi sus ,450x120=6 laterale sertar, 450x300=2 laterale sertar ,397x120=6 fata spate sertar ,397x300=2 fata spate sertar, 488x146=3 Fata sertar, 488x 330=1 fata sertar ,PFL=800x495=1 dulap, 468x450=4 sertare. dimensiunile sunt pentru aplicare cant ABS de 2 mm......Eu as face adancimea dulapului de 555 mm si adancimea sertarelor de 550 mm. Montajul fetelor este simplu; se incepe de jos si se pozitioneaza fateta dupa care prin gaura pentru maner se fixeaza cu holsurub fateta dupa care se scoate sertarul si se fixeaza din interior cu holsurub fateta de sertar, holsuruburile din fata le scoti si faci gaura pentru surub maner si prin fata interioara a sertarului si pui surubui mai lungi cu 18-20 mm.

                              Comentariu

                              • fuflea
                                Incepator
                                • 02.feb.2013
                                • 91

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                                iti fac eu dimensiunile la corpuri..tu numai scrie inaltimea bucatariei cu tot cu blat si picioare,lungimea,adancimea,,si iti fac lista de material..apropo masca in desen nu este bine gandita daca iti pui chiuveta incastrata in blat.

                                Comentariu

                                Procesare...