Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ChiBo
    Membru Marcant
    • 26.iul.2010
    • 494

    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Pentru usa de 500 x 350 un singur piston de 80N pus este suficient, nu ai frica nu rupe nici o balama si nici nu smulge usa din suruburi/balamale.
    daca o tranteste prea tare? aplica solutia de 50 de centi mergi la un magazin si cumperi "BUFFERE" 50bucati/8lei sunt siliconate se lipesc pe laterala corpului si amortizeaza sa zic asa troncanitul usi cand ajunge pe laterala.
    balama foarfeca trebuie doar una pe usa DAR ca vanzatoru' roman e tot vanzator aiurea iti baga pe gat ca tre sa cumperi 2 (set) care din cate stiu eu sunt 27-28lei 2 bucati/set.
    IDEEA: 1 e deajuns, dupa care cu o cheita de imbus reglezi (ca permite) cat de tare sa tina usa, daca te uiti atent are un +/- pe partea rotunda.
    Daca tot vrei la usa de tip bar care se deschide in jos poti pune balamalele din imagine

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	balama tip bar.jpg 
Afișări:	602 
Mărime:	1,6 KB 
ID:	613493

    Comentariu

    • jigaranu
      Incepator
      • 31.mar.2013
      • 51

      Răspuns la: Totul despre MOBILIER

      Multumesc de raspuns. Pentru usile de 500x350 voi pune atunci cate un piston de 80N, asa cum ai recomandat, si eventual un amortizor pe balama, daca voi considera necesar.
      La usile de 800x350 care se deschid in jos(fiind pentru un corp care va sta pe parchet), fiind si "foite" mai des voi pune cate o balama foarfec Hafele Duo.
      Poti sa imi spui unde ai vazut pretul de 27-28 lei/set? La Roxy pe site am vazut ca e in jur de 40 lei o bucata.

      Comentariu

      • PROfan
        Moderator
        • 10.apr.2011
        • 662

        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

        Postat în original de jigaranu
        ... Pentru usile de 500x350 voi pune atunci cate un piston de 80N, ...
        Decat sa folosesti un singur piston cu gaz mai bine renunti la folosirea lui. Cand usa esta inchisa el se afla in presiune. In timp usa se va torsiona (roti) sensibil fata de pozitia initiala.

        Comentariu

        • jigaranu
          Incepator
          • 31.mar.2013
          • 51

          Răspuns la: Totul despre MOBILIER

          Initial am scris ca voi folosi cate 2 pistoane pe usa, insa, la recomandarea lui Chibo, am zis ca voi folosi doar cate unul. Sa inteleg ca (si) tu recomanzi cate 2. Ce tip de piston sa aleg in acest caz?

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662

            Răspuns la: Totul despre MOBILIER

            Postat în original de jigaranu
            Initial am scris ca voi folosi cate 2 pistoane pe usa, insa, la recomandarea lui Chibo, am zis ca voi folosi doar cate unul. Sa inteleg ca (si) tu recomanzi cate 2. Ce tip de piston sa aleg in acest caz?
            Pentru o usa usoara, de dimensiuni mici nu folosi pistoane cu gaz. Alte variante.

            Comentariu

            • jigaranu
              Incepator
              • 31.mar.2013
              • 51

              Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

              Un sistem ca acesta e OK?

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	usa rabatabila.JPG 
Afișări:	1200 
Mărime:	108,8 KB 
ID:	613496

              L.E. Am atasat img.
              Ultima editare de jigaranu; 08.nov.2013, 08:46.

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                Postat în original de jigaranu
                Un sistem ca acesta e OK?
                Nu l-am folosit. Nu stiu ce sa-ti spun despre el. Dar gasesti chinezarii pe la 11-12 RON ca acela din atasate.

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Limitator foarfeca.jpg 
Afișări:	851 
Mărime:	134,4 KB 
ID:	613497
                Ultima editare de PROfan; 08.nov.2013, 08:51.

                Comentariu

                • jigaranu
                  Incepator
                  • 31.mar.2013
                  • 51

                  Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                  O sa caut atunci un astfel de sistem pentru usile de 500x350 si Hafele Duo pentru cele de 800x350.

                  Comentariu

                  • ChiBo
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2010
                    • 494

                    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                    "Cand usa esta inchisa el se afla in presiune." gresit rau
                    Prins la dimensiunile necesare un piston in momentul in care usa este inchisa el este foarte "relaxat" ajunge la finalul miscarii care trebuie sa o faca iar la final nu exista forte de torsiune.
                    Jiganaru ia teoria inaintea practicii pune 2 pistoane chiar de 80N si apoi cand iti "smulg" usa din balamale sa imi dai dreptate.
                    La firma unde lucrezi merg la o groaza, pardon mergeam ca am optat pentru un piston, unde usi de dimensiuni mici erau aruncate "in tavan" de 2 pistoane, DAR propun ca si studiu de caz sa te covingi si sa adaugi 2 pistoane.

                    sistemele de tip foarfeca sunt ok unde pui usa acolo ramane dar este 14 lei bucata/28lei-set

                    si ca si punct final multi pun 2 pistoane din comoditatea de a regla usa (automat unde este pistonul-usa se ridica mai tare)iar partea cealalta ramane mai ...jos sa zic asa.

                    "Dar gasesti chinezarii pe la 11-12 RON ca acela din atasate. " daca foarfeca este chinazarie atunci pistoanele "normale" sunt un fel de "pistoale cu apa -fara APA".
                    Aplica un sistem de tip foarfeca pe usa si vorbim miscarea, locul unde poti pozitiona usa la deschidere si binenteles urcarea-coborarea sunt net superioare unui piston normal.

                    Comentariu

                    • PROfan
                      Moderator
                      • 10.apr.2011
                      • 662

                      Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                      Postat în original de ChiBo
                      "Cand usa esta inchisa el se afla in presiune." gresit rau...
                      Ce este greșit rău în afirmația de mai sus. Luminează-mă.

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Piston cu gaz.jpg  Afișări:	1312  Mărime:	29,7 KB  ID:	613540

                      Amuzament.

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Becuri SAMSUNG LED 1.jpg  Afișări:	525  Mărime:	129,9 KB  ID:	613740 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Becuri SAMSUNG LED 2.jpg  Afișări:	462  Mărime:	197,8 KB  ID:	613741

                      Comentariu

                      • jigaranu
                        Incepator
                        • 31.mar.2013
                        • 51

                        Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                        Salutare, am montat pana la urma Hafele Duo, care functioneaza OK. Pentru usile de tip bar urmeaza sa montez niste magneti pentru retinerea usii in pozitie inchisa. Aveti alta recomandare inafara de acei magneti?
                        In alta ordine de idei, am montat usa cu rama de Al incorporata, insa, cel mai probabil datorita faptului ca au fost cantuite cu ABs de 2 mm cele 2 bucati de PAL intre care este fixata rama, prinderea nu este foarte ferma iar usa prezinta o mica "burta" ceea ce face sa nu stea lipita de cantul din dreapta. Ma gandesc sa dau jos ABS-ul de pe acele laturi pe care vine fixata rama si sa aplic un adeziv. Cum pot da jos cantul ABS fara a deteriora bucatile de PAL si cu ce as putea lipi Al de PAL?

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Rama Al1.JPG 
Afișări:	650 
Mărime:	220,1 KB 
ID:	613770

                        Comentariu

                        • PROfan
                          Moderator
                          • 10.apr.2011
                          • 662

                          Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                          Postat în original de jigaranu
                          ... cele 2 bucati de PAL intre care este fixata rama, prinderea nu este foarte ferma ....
                          Cum și cu ce este fixată rama de AL de cele două bucăți de PAL?
                          Ce tip de colţari de prindere au profilele de AL?

                          Postat în original de jigaranu
                          ... Ma gandesc sa dau jos ABS-ul de pe acele laturi pe care vine fixata rama si sa aplic un adeziv. Cum pot da jos cantul ABS fara a deteriora bucatile de PAL si cu ce as putea lipi Al de PAL?
                          ABS-ul se dezlipește cu ajutorul unui feon industrial.
                          Dacă ABS-ul în cauză a fost aplicat după ce au fost aplicate ABS-urile de pe laturile perpendiculare merge; dacă nu este aşa vor fi afectate și acestea și apar probleme suplimentare.

                          Înainte să încerci varianta cu lipitul ar fi bine să te asiguri dacă suprafețele de contact ale profilelor de AL cu canturile plăcilor de PAL (cu ABS sau fără) se află în plane paralele.

                          Comentariu

                          • jigaranu
                            Incepator
                            • 31.mar.2013
                            • 51

                            Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                            Rama e prinsa cu cate 3 holzsuruburi in partea de jos, respectiv de sus. Problema e ca acel cant nu are suprafata perfect plana, ci rotunjita, iar prin strangerea holzsuruburilor rama aluneca, avand ca rezultat acea "burta"de care pomeneam. Ma gandesc ca daca as reusi sa dau jos cantul, voi putea fixa mai bine rama de PAL, eliminand efectul de alunecare. Daca mai pun si un adeziv, in mod sigur prinderea va fi mai ferma.
                            Coltarele ramei sunt ca acestea:

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	mare_8888.jpg 
Afișări:	418 
Mărime:	23,3 KB 
ID:	613774

                            Comentariu

                            • PROfan
                              Moderator
                              • 10.apr.2011
                              • 662

                              Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                              După cum bănuiam, acel tip de colțar influențează poziția profilului de AL.
                              Încearcă să lipești profilul de AL de ABS mai întâi, iar dacă nu merge abia apoi renunţi la el.
                              Realizează un cadru suport al ansamblului astfel încât la montarea geamului și strângerea colţarilor să ai cât mai puține grade de libertate.

                              Comentariu

                              • jigaranu
                                Incepator
                                • 31.mar.2013
                                • 51

                                Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                                OK, asa am sa fac, dar cu ce il lipesc?

                                Comentariu

                                Procesare...