Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coretweaker
    Membru Marcant
    • 16.iul.2010
    • 890

    #16
    Postat în original de ChiBo
    Postat în original de coretweaker
    Postat în original de Yo
    Am de facut un mobilier de living si o parte din el trebuie facut cu pal de 36 mm, pe la noi nu ieste asa ca trebuie sa dublez palul.
    Eu am mai dublat pal, dar as vrea sa stiu voi cum o faceti? care ar fi variantele de dublare ?
    In legatura cu PAL-ul de 38 mm, incearca sa cauti la mai multi furnizori, sunt unii care au si asa ceva. (in Brasov de exemplu, gasesti).
    sincer eu pana acum nu am auzit de pal de 38.
    dar totusi daca zici ca exista e foarte bine te scuteste de multa treaba.
    nu stii un pret/coala la acest pal? de ex daca faci o mobila cum este cazul lui YO in care sa folosesti si pal mai gros ai iesi mai scump/la fel ca si daca ai cumpara pal normal pe care sa il dublezi?
    DIn cate stiu palul de 25 e mai scump cu ceva decat cel de 18, atunci inseamna ca palul de 38 de care zici e mai scump cu ceva decat cel de 25 nu?
    apropo ca tot vine vb de ce nu ai folosit de 25 pal Yo la living?
    ma gandesc ca iti trebuia pal mai gros la blat ceva polite pe perete si.....?
    Mai exista o posibilitate de dublare, cu un adeziv special ce se gaseste tot la furnizorii de PAL, dupa care se taie la dimeniunile necesre. Eu personal nu am folosit dublarea niciodata. La mobilier se poate vedea daca PAL-ul este dublat sau nu, cu ruleta... daca are 36 mm (atunci este dublat din 2x1, iar daca are 38 mm atunci este dintr-o bucata. Ca sortimente, PAL-ul de 38 se gaseste in mai putine variante decat cel standard de 18, dar totusi ai de unde alege (cam in aceeasi situatie este si cel de 25 mm). Eu am folosit la mine acasa patru variante de PAL de 38 mm: Stejar Ciocolata, Nuc Aida Tabac, Stejar Ferrara Deschis si Stejar Ferrara Brun, toate fabricate de "EGGER". Ca pret, PAL-ul de 38 este cam dublu fata de cel de 18 mm.
    De ce nu am folosit PAL de 25 mm in living? Este doar o chestiune personala de gusturi, mie imi place ca mobilierul sa aiba un "aer de soliditate", PAL-ul de 18 sau cel de 25 chiar daca sunt ok altfel, par cam subtirele. La corpurile de mobilier mai mari, PAL-ul de 38 mm are pe langa criteriul estetic si un aport marit la rezistenta. De exemplu, dulapurile de haine au 1800/h=2200/60 si au lateralele si partea de deasupra din PAL de 38 mm, a caror structura am rigidizat-o cu un fund din PAL de 18 mm. In interior, dulapurile sunt compartimentate cu PAL de 18 mm. Am facut niste dulapuri care au o rigiditate foarte mare fata de cele clasice (din PAL de 18 cu fund din PFL), care tind sa "se indoaie" ca niste cutii din carton.

    Comentariu

    • Yo
      Membru Marcant
      Expert mobilier
      • 20.mar.2008
      • 555

      #17
      Postat în original de ChiBo
      In legatura cu PAL-ul de 38 mm, incearca sa cauti la mai multi furnizori, sunt unii care au si asa ceva. (in Brasov de exemplu, gasesti).
      sincer eu pana acum nu am auzit de pal de 38.

      apropo ca tot vine vb de ce nu ai folosit de 25 pal Yo la living?
      ma gandesc ca iti trebuia pal mai gros la blat ceva polite pe perete si.....?[/quote]
      O grosime de pal de 38 poti obtine si din pal de 19 mm grosime, la noi este si de 18 si de 19 mm.

      Nu se gaseste pe la noi pal de 36 sau de 38.

      Eu dublarea palului il fac cu adeziv D3 care este foarte rezistent chiar si la umezeala si bag palul la presa, nu am folosit pina acum cu tipli da nu este o idee rea. La presa mi se pare ca iese mai la fix si nu mai terbuie sa mai cureti dupa lipire.

      Comentariu

      • ChiBo
        Membru Marcant
        • 26.iul.2010
        • 506

        #18
        da bine zis asta e slabiciunea dulapurilor mari acel PFL de pe spate si......nu ai ce face ca sa bagi placa de pal ) iesi pierdere fata de banii care ti da clientul.
        si acum intrebare ) daca ruleta mea fura 2 mm si in loc de 38 arata 36 si invers ))))
        bine era o gluma, eu cred ca indiferent ce metoda folosesti e bine si cu acel pal de 38, ori prin dublare esti tot cam acolo, castigi putin timp cu cel care este direct de 38 dar.........
        vreau sa te intreb ceva in ceea ce ai postat ai zis ca partea de deasupra si lateralele sunt de 38 si fundul de 18? sau nu am inteles eu bine?
        doamne deci mam incurcat in ................ in fine))) nu mai stiu care ce a scris))
        Yo nam inteles ce vrei sa zici cu "cureti dupa lipire")) de obicei cu tipli de lemn lasi placile cu 1 cm mai mari sa zic decat trebuie si le stantezi pe circular dupa aceea la cota exacta
        si daca tot vrei poti pune aracet ptr lemn si intre cele 2 placi si fii sigur ca nu se mai desface ever)
        presarea palului .......... nu vreau sa te contrazic dar nu mi se pare idee chiar buna stii tu cum e cu melamina vietzii te trezesti la om in casa cu .......

        Comentariu

        • Yo
          Membru Marcant
          Expert mobilier
          • 20.mar.2008
          • 555

          #19
          Postat în original de ChiBo
          doamne deci mam incurcat in ................ in fine))) nu mai stiu care ce a scris))
          Yo nam inteles ce vrei sa zici cu "cureti dupa lipire")) de obicei cu tipli de lemn lasi placile cu 1 cm mai mari sa zic decat trebuie si le stantezi pe circular dupa aceea la cota exacta
          si daca tot vrei poti pune aracet ptr lemn si intre cele 2 placi si fii sigur ca nu se mai desface ever)
          presarea palului .......... nu vreau sa te contrazic dar nu mi se pare idee chiar buna stii tu cum e cu melamina vietzii te trezesti la om in casa cu .......
          m-am referit ca eu debitez placile la cota si cind le pun la presa le pot aranja sa nu fie diferente si ca nu mai trebuie sa las placile mai mari si dupa lipire sa le tai din nou. Si credema ca adezivul 3d este foarte rezistent si nu am emotii ca nu va tine, de altfel nici nu am zis ca nu ar fi bine cu tipli, este chiar ok daca lasi surplus de material si dupa lipire debitezi din nou placile la dimensiunea finala.
          Am vrut sa aflu parerea de la mai multi meseriasi cum rezolva aceasta problema , pentru ca am vazut la magazin si varianta cu holsutub , care mi se pare nasol

          Comentariu

          • Mina
            Living Legend
            • 24.iun.2006
            • 1106

            #20
            Postat în original de ChiBo
            revin cu intrebarea pentru acel sistem lemon (stiu eu ca ii zice) ca nu il gasesc nici unde
            o sa pun 2 poze ca sa va dati seama de ce vorbesc
            In general furnizorii de feronerie pun la dispozitie si schite de montaj. La cate am montat pana acum aveam o latime minima de 450 mm.

            Comentariu

            • coretweaker
              Membru Marcant
              • 16.iul.2010
              • 890

              #21
              Postat în original de ChiBo
              da bine zis asta e slabiciunea dulapurilor mari acel PFL de pe spate si......nu ai ce face ca sa bagi placa de pal ) iesi pierdere fata de banii care ti da clientul.
              si acum intrebare ) daca ruleta mea fura 2 mm si in loc de 38 arata 36 si invers ))))
              bine era o gluma, eu cred ca indiferent ce metoda folosesti e bine si cu acel pal de 38, ori prin dublare esti tot cam acolo, castigi putin timp cu cel care este direct de 38 dar.........
              vreau sa te intreb ceva in ceea ce ai postat ai zis ca partea de deasupra si lateralele sunt de 38 si fundul de 18? sau nu am inteles eu bine?
              In privinta nuantelor de PAL de 38 mm mai era una pe care am folosit-o si am uitat s-o trec: "Zebrano Nisip".
              Revenind la dulap... dimensiuni 1800/h=2200/600
              Lateralele si partea superioara sunt din PAL "Stejar Ferrara Deschis" de 38 mm. Dulapul are 3 usi egale din PAL de 18 mm, usa din dreapta deservind un compartiment in fundul caruia am pus PAL de 18 mm (in loc de PFL), pentru ridigizarea structurii. Celelalte doua usi deservesc un compartiment comun in care am montat doua bare de haine (fara rafturi), la partea din spate acest compartiment avand PFL. Podeaua dulapului este din PAL de 18 mm. Greutatea dulapului este suportata de cele doua placi laterale de PAL de 38 mm si de asemenea de inca doua placi de PAL de 120/500/38 fixate sub podea la 1/3 (respectiv 2/3) de margine, pe post de picioare. Sertarul fara maner cu decupaj pentru mana se afla in compartimentul din dreapta. Cum spuneam si mai devreme, am urmarit sa-mi construiesc dulapurile cu o rigiditate si rezistenta mult mai mare decat cele care se fac in mod normal. Usile sunt prinse in cate 5 balamale fiecare. Am atasat si o poza cu una din noptiere unde am folosit aceleasi idei de stil si materiale ca si la duplap.
              In sufragerie am facut corpurile de mobilier dupa aceeasi reteta... PAL de 38 mm pe laterale si deasupra, iar la partea din spate PAL de 18 mm.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1_824.jpg 
Afișări:	3400 
Mărime:	49,7 KB 
ID:	581218 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2_612.jpg 
Afișări:	3349 
Mărime:	36,1 KB 
ID:	581219 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3_922.jpg 
Afișări:	3385 
Mărime:	30,3 KB 
ID:	581220 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4_185.jpg 
Afișări:	3376 
Mărime:	47,4 KB 
ID:	581221

              Comentariu

              • ChiBo
                Membru Marcant
                • 26.iul.2010
                • 506

                #22
                mda deci imi place cum tia iesit mobila si sincer vorba ta da un aer asa de mobila "macho")))
                e foarte frumoasa numai ca mi se pare ciudat cel putin din punctul meu de vedere ca nu le-ai pus socluri din cate am vazut, sau poate e mai in spate de nu lam vazut eu
                la dulap cel putin ar trebui ca daca nu greutatea lui sta doar in euro sau in tipli de lemn de pe lateral nu?
                daca nu are soclu zic

                Comentariu

                • coretweaker
                  Membru Marcant
                  • 16.iul.2010
                  • 890

                  #23
                  Postat în original de ChiBo
                  e foarte frumoasa numai ca mi se pare ciudat cel putin din punctul meu de vedere ca nu le-ai pus socluri din cate am vazut, sau poate e mai in spate de nu lam vazut eu.
                  la dulap cel putin ar trebui ca daca nu greutatea lui sta doar in euro sau in tipli de lemn de pe lateral nu?
                  daca nu are soclu zic
                  Multumesc frumos pentru aprecieri.
                  Toata greutatea dulapului se sprijina pe cele doua laterale din PAL de 38 mm si pe inca doua picioare "ascunse" care sunt pozitionate la 1/3 si 2/3 de margine (foto jos), picioare pe care le-am construit din doua bucati de PAL de 38 mm asezate orizontal, (fiecare de dimensiune 500/120 mm). Sper ca din fografiile acestea se intelege putin mai bine cum arata structura de sustinere. Am gandit astfel structurura incat sa nu se vada acele picioare, ele fiind mai in interior cu 10 cm fata de usile dulapului. Dulapul da senzatia ca este facut din metal, atat este de rigid, acesta fiind unul din criteriile de baza pentru mine.
                  In poza de jos, pe fundal se vede si placa de PAL de 18 mm (nu este PFL) cu dimensiunile (aproximative) de 600/2200 pe care am folosit-o pentru a rigidiza dulapul.

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	1_972.jpg  Afișări:	3252  Mărime:	54,8 KB  ID:	581226 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	2_778.jpg  Afișări:	3227  Mărime:	41,1 KB  ID:	581225
                  Aici sunt cateva poze din celalalt dormitor, unde am folosit Nuc Aida Tabac de 38 mm in combinatie cu Stejar Cremona de 18 mm. Solutiile de rigidizare si dimensiunile dulapului sunt aceleasi, compartimentarea este usor diferita. Patul si noptiera sunt diferite ca design dar la partea de structura de rezistenta am ales aceleasi solutii pentru ambele paturi. Salteaua se sprijina pe o placa orizontala de PAL 18 mm care la randul ei se sprijina pe un "fagure HHH" si de asemenea pe niste scanduri fixate de jur-imprejur pe lateralele patului (la interior).

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	1_781.jpg  Afișări:	3107  Mărime:	35,7 KB  ID:	581227 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	2_877.jpg  Afișări:	3123  Mărime:	34,6 KB  ID:	581228 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	3_311.jpg  Afișări:	3149  Mărime:	47,8 KB  ID:	581229
                  Alte cateva poze, aici am folosit Stejar Ciocolata de 38 mm in combinatie cu Stejar Cremona de 18. Pentru partea din spate a corpurilor de mobilier am folosit PAL-ul de 18 mm in locul PFL-ului pentru o rigiditate mult mai mare si pentru rezistenta in timp. Am fixat cu suruburi de acea placa si celelalte elemente care intra in contact cu placa din spate, pentru a evita ca in timp acestea sa "se lase" sub greutatea lucrurilor asezate pe rafturi si in sertare.
                  Din poze probabil ca nu se vede prea bine dar peste tot este PAL de 18 mm la partea din spate.

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	4_547.jpg  Afișări:	3155  Mărime:	35,1 KB  ID:	581231 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	5_634.jpg  Afișări:	3144  Mărime:	34,6 KB  ID:	581232 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	6_110.jpg  Afișări:	3118  Mărime:	50,1 KB  ID:	581233 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	8_128.jpg  Afișări:	3195  Mărime:	35,9 KB  ID:	581234

                  Comentariu

                  • ChiBo
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2010
                    • 506

                    #24
                    Postat în original de Mina
                    Postat în original de ChiBo
                    revin cu intrebarea pentru acel sistem lemon (stiu eu ca ii zice) ca nu il gasesc nici unde
                    o sa pun 2 poze ca sa va dati seama de ce vorbesc
                    In general furnizorii de feronerie pun la dispozitie si schite de montaj. La cate am montat pana acum aveam o latime minima de 450 mm.
                    oooooo ms frumos Mina raman dator:P faza e ca nu am dat niciunde de acel sistem , nici nu stiu macar daca ii zice lemon sigur noi cel putin asa ii ziceam
                    coret daca ai si picioare "mascate" e excelenta treaba.
                    din cate vedeam in primele poze era ca si cum fundul ar fi prins doar in laterale fara altfel de sustinere si asa nu era bine dar daca zici ca......
                    excelent imi place cum tia iesit treaba
                    elegant si in acelasi timp rezistent, nice

                    Comentariu

                    • Mina
                      Living Legend
                      • 24.iun.2006
                      • 1106

                      #25


                      http://www.hettich.com/blaetterkatal...aetterkatalog/ pg: 9.1.50

                      sau varianta mai ieftina: http://www.salice.ro/produs_detail/1276/Cos-semiluna

                      Comentariu

                      • ChiBo
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2010
                        • 506

                        #26
                        as vrea sa-mi pun pe net propriul site cu proiecte.
                        am nevoie de parerile voastre despre ceea ce am facut pana acum din el indiferent daca sunt bune sau rele.)
                        si inca o intrebare ar fi vreo problema daca as pune un link pe site catre acest forum catre MIsiunea CAsa------>Mobilier?
                        situl este aici

                        Comentariu

                        • ygrec
                          Incepator
                          • 25.mai.2010
                          • 30

                          #27
                          Postat în original de ChiBo
                          as vrea sa-mi pun pe net propriul site cu proiecte.
                          am nevoie de parerile voastre despre ceea ce am facut pana acum din el indiferent daca sunt bune sau rele.)
                          si inca o intrebare ar fi vreo problema daca as pune un link pe site catre acest forum catre MIsiunea CAsa------>Mobilier?
                          situl este aici
                          este foarte util sa ai un site . parerea mea ca siteul tau este prea incarcat pe pagina de home cu tot felul de umpluturi care nu tin de site-ul tau incearca sa-ti faci aici un site: http://www.webs.com/ Nu este chiar asa de incarcat si are multe template-uri , alegi care-ti place si-l modifici cum vrei si poti sa-ti faci si forum pe el.
                          Legat de site-ul actual , ar fi bine sa pui mai multe poze ,daca faci mobila la comanda sa aiba clientul din ce alege , pozele puse de tine acolo sunt mai mult pe un stil de mobila, trebuie sa ai mai multe stiluri ( design-uri),
                          si poze reale , nu numai desene.

                          Bafta.
                          Nu fura ... guvernul uraste competitia.
                          Stiu ca sunt prost..dar cand ma uit in jur imi revin.

                          Comentariu

                          • ChiBo
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2010
                            • 506

                            #28
                            ok ms mult de parere e de folos
                            stie careva unde pot sa gasesc mai multe poze ca cea de jos?

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	110_f_24784722_aj48thahcjll3qcbhkswbpwbufbk6c47_208.jpg 
Afișări:	2785 
Mărime:	17,6 KB 
ID:	581275

                            Comentariu

                            • ygrec
                              Incepator
                              • 25.mai.2010
                              • 30

                              #29
                              Postat în original de ChiBo
                              stie careva unde pot sa gasesc mai multe poze ca cea de jos?
                              Am dat odata peste asa ceva da nu mai stiu unde , daca mai gasesc site-ul te anunt.
                              Nu fura ... guvernul uraste competitia.
                              Stiu ca sunt prost..dar cand ma uit in jur imi revin.

                              Comentariu

                              • ChiBo
                                Membru Marcant
                                • 26.iul.2010
                                • 506

                                #30
                                bine mersi mult
                                stie cineva se gaseste pe torrente sau stiu eu acest program de debitare deboptim2D?

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	debitare_02_504.png 
Afișări:	2906 
Mărime:	56,0 KB 
ID:	581332 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	debitare_01_127.png 
Afișări:	2777 
Mărime:	95,5 KB 
ID:	581333

                                Comentariu

                                Procesare...