Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alexmofo
    Incepator
    • 30.nov.2009
    • 27

    Re: Totul despre MOBILIER

    Iti dai seama ca nu. Insa surpriza.. am o noua intrebare: pt holzsurubul de 3,5 x 18 cu ce burghiu ar trebui sa dau o gaura in prealabil? Cu cel de 2 sau 3? Merci

    Comentariu

    • alexmofo
      Incepator
      • 30.nov.2009
      • 27

      Re: Totul despre MOBILIER

      Am dat cu ala de 3 dar mai scurt asa.. momentan e bine.. !

      Comentariu

      • vasilica23
        Incepator
        • 27.feb.2015
        • 5

        Răspuns la: Totul despre MOBILIER

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	living23M.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	47,8 KB 
ID:	620886Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	living-mobila-la-comanda-biblioteca-pal-melaminat-dublu.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	57,2 KB 
ID:	620887Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	222.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	68,6 KB 
ID:	620888

        Comentariu

        • comy
          Incepator
          • 13.ian.2016
          • 12

          Răspuns la: Totul despre MOBILIER

          Salutare tuturor,
          imi dau seama ca intrebarile mele s-ar putea sa fi fost deja puse (de-abia am facut cont, voi citi topicul complet ) dar va rog sa ma indrumati putin. Doresc sa construiesc si eu cateva mici dulapioare prin casa si mi-ar fi utile niste informatii:
          - voi prinde intre ele placile de pal (18mm) cu cepuri de lemn. Ce nu stiu este la ce adancime trebuie date gauri in cantul unei placi, respectiv in cealalta. Cu ce dimensiune de burghiu? Din cate am mai vazut/auzit cu cel de 8mm in pal de 18 mm e ok.
          - ce adeziv ar trebui sa folosesc pentru lemn? Ce gasesc prin Dedeman sunt ok?
          - nu am un banc de lucru iar gaurirea in cant e destul de dificila. Ma voi ajuta de dispozitivul de la Wolfcraft pentru ghidare si masurare dar nu prea stiu cum sa fixez placa / placile pentru gauri. Idei va rog?
          - masina de gaurit: am una mare si grea, clar nu o voi putea folosi deci trebuie sa imi iau alta. Bine pot imprumuta dar oricum e necesara prin casa. Un sfat cu o masina ok pana pe la 300 lei?
          Cu multumiri, numai bine!

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662

            Răspuns la: Totul despre MOBILIER

            Pe lângă dispozitivul de la Wolfcraft poți folosi și marcatori. Cepi de 8x30 sunt suficienți. Aracet pentru lemn.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • comy
              Incepator
              • 13.ian.2016
              • 12

              Răspuns la: Totul despre MOBILIER

              Multumesc pentru raspuns.
              Cepii cat ar trebui introdusi in pal?
              15mm cu 15mm?
              20mm in cant si 10 mm in plan?

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                Mai aproape de varianta 2, 10-12mm în plan și 18-20mm în cant.

                Comentariu

                • comy
                  Incepator
                  • 13.ian.2016
                  • 12

                  Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                  Multumesc, am reusit fara prea mari probleme.
                  Mai trebuie sa iau niste picioare si sa il atasez celorlalte corpuri de mobilier din bucatarie.

                  Mai am nevoie de un sfat insa pentru alt dulap - suspendat de data asta. Am debitat palul si pentru asta si am o usa de 1000 x 500 ( L x l) (mm). Initial m-am gandit la sistemul Aventos HK 2700 pentru usa, dar as dori sa stiu daca exista si alta posibilitate.
                  Balamale pe latura de sus e suficient? 3, 4 bucati?
                  Sau - ca alternativa - sa tai placa in doua la jumatate si sa o realizez clasic cu balamale pe laterale?
                  Multumesc

                  Comentariu

                  • PROfan
                    Moderator
                    • 10.apr.2011
                    • 662

                    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                    Nu balamalele ar fi problema, se poate prinde suplimentar plăcuța pentru a evita smulgerea, ci sistemul de menținere a ușii deschise. Este posibil ca două telescoape cu gaz de 120N să-și facă treaba dar poți avea surprize, de la producător la producător. Ca să n-ai bătăi de cap, în exploatare, folosește alternativa.

                    Comentariu

                    • comy
                      Incepator
                      • 13.ian.2016
                      • 12

                      Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                      Multumesc. M-am decis totusi pentru Aventos HK.
                      Un corp l-am terminat, l-am montat, totul e ok, destul de multumit cum a iesit.
                      Al doilea l-am facut, l-am incleiat tot si trebuie sa il urc pe perete. Aici s-au terminat cunostintele ....
                      Trebuie sa prind agatatorii (Blum) si sina in perete si nu prea stiu cum sa fac.
                      Ok, sina nu e greu, masor, pun nivela sa fie dreapta si o prind in dibluri. Prima intrebare aici:
                      1. Pun sina pe intreaga latime a dulapului, adica 1000mm, sau doar la capete unde se prinde agatatorul? Corpul nu se va muta, e singur pe un perete in bucatarie.
                      Referitor la agatatori: corpul nu are spate din pfl, nu vreau sa ii pun deci va fi perete in spate.
                      2. Cam la ce distanta ar trebui sa dau gaurile in lateralul corpului pentru agatator stanga / dreapta pentru ca la suspendarea corpului acesta sa se aseze pe perete, fara spatiu ?
                      Multumesc.

                      Comentariu

                      • PROfan
                        Moderator
                        • 10.apr.2011
                        • 662

                        Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                        Cred că este cam târziu pentru răspuns dar poate folosi și altcuiva. Pentru un singur corp este de preferat să folosești cârlige tip L și nu șină.

                        Distanța de prindere a agățătorului o găsești în catalogul de la Blum.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • comy
                          Incepator
                          • 13.ian.2016
                          • 12

                          Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                          Multumesc, l-am terminat. Am pus sina desi cred ca ar fi fost mai frumos cu solutia ta. Sper ca sina aceea si sustinatorii Blum sa tina si sa nu ma trezesc cu el pe jos

                          Comentariu

                          • Maiorul
                            Incepator
                            • 10.feb.2016
                            • 11

                            Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                            Buna ziua ,

                            Va rog sa ma lamuriti si pe mine ...poate si pe altii . Cum calculezi exact distanta dintre sertare ?..Este o regula de care sa tii cont ?...atasez o schita cu un mobilier(comoda) cu tot cu dimensiuni . Vreau sa scrieti calculul exact , nu doar raspunsul ...asa ar putea oricine sa adapteze in functie de ce are nevoie .
                            Pentru cazul acesta vrem sa punem 4 sertare egale ....
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Comoda.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	57,9 KB 
ID:	624569

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6701

                              Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                              Calculul se face calculand dimensiunile fetelor de sertare ( cu tolerantele specifice de aliniere ) si binenteles ca inaltimea sertarelor va fi mai mica decat fetele acestora . Aici nu cred ca exista o regula de aur ci mai mult de simt practic
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • intransingentul
                                Living Legend
                                • 26.iul.2012
                                • 1008

                                Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                                Postat în original de Maiorul
                                Va rog sa ma lamuriti si pe mine ...poate si pe altii . Cum calculezi exact distanta dintre sertare ?..Este o regula de care sa tii cont ?... Vreau sa scrieti calculul exact , nu doar raspunsul ...asa ar putea oricine sa adapteze in functie de ce are nevoie .
                                Pentru cazul acesta vrem sa punem 4 sertare egale ....
                                [ATTACH=CONFIG]92830[/ATTACH]
                                Postat în original de coby
                                Calculul se face calculand [COLOR="#FFFF00"]] dimensiunile fetelor de sertare ( cu tolerantele specifice de aliniere ) si binenteles ca inaltimea sertarelor va fi mai mica decat fetele acestora . Aici nu cred ca exista o regula de aur ci mai mult de simt practic
                                Imi cer scuze, dar trebuie sa indrept anumite aspecte.
                                @Coby
                                Vi sau cerut calcule= dimensiuni exacte, sau calcule exacte.
                                Dumneavoastra raspundeti (doar raspunsul ambiguu), cu ce?
                                Cu nimic.
                                Ultima editare de intransingentul; 19.feb.2016, 22:44.
                                De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                                Comentariu

                                Procesare...