Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ecko72t
    Membru
    • 02.aug.2008
    • 191

    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Salut,
    Ma tot gandesc la un pat.
    Imi plac paturile cu margini.
    Unele le pot intelegem, atele mai putin dpdv al rezistentei.
    Exemplu patul din poza, daca m-ar aseza cu fundul pe margine, nu risc sa rup marginea?

    Imi place patul din imaginea urmatoare, poate cineva sa ma ajute cu un desen cum ar fi conceput, dar fara partea dreapta, cea cu sticla, ci sa fie identic cu stanga. Cred ca marginea are undeva la 15 cm. ( Blatul este marginea si blatul, sunt duble?)
    Multumesc
    Fișiere Atașate
    Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

    Comentariu

    • PROfan
      Moderator
      • 10.apr.2011
      • 662

      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

      Postat în original de ecko72t
      ... Imi plac paturile cu margini. ...
      Nu este chiar ce-ți dorești dar te poți inspira.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • ecko72t
        Membru
        • 02.aug.2008
        • 191

        Răspuns la: Totul despre MOBILIER

        Va multumesc, este chiar ce am avut nevoie,
        "Secretul" este ca sunt 2 margini verticale
        Am crezut ca este doar o margine pe care sunt prinse sipcile pt suportul de saltea sau somniera.
        Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

        Comentariu

        • ecko72t
          Membru
          • 02.aug.2008
          • 191

          Răspuns la: Totul despre MOBILIER

          Patul respectiv este lucrarea dumneavoastra?
          Aveti o schita cu dimensiunile placilor?
          Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662

            Răspuns la: Totul despre MOBILIER

            Da. Este concepție proprie. Îți scot și dimensiunile plăcilor din proiect dar în cursul zilei de mâine. Astăzi sunt ocupat cu altceva.

            Comentariu

            • ecko72t
              Membru
              • 02.aug.2008
              • 191

              Răspuns la: Totul despre MOBILIER

              Va multumesc!
              Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                Postat în original de ecko72t
                Va multumesc!
                Cu plăcere.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • ecko72t
                  Membru
                  • 02.aug.2008
                  • 191

                  Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                  Mare domn!
                  Sper sa coste mai putin materialele decat un pat gata asamblat si vandut in magazin.
                  Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

                  Comentariu

                  • comy
                    Incepator
                    • 13.ian.2016
                    • 12

                    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                    Salutare din nou!

                    Trebuie sa incep un nou (mic) proiect si va solicit ajutorul. E vorba de o bucatarie din pal, care va fi amplasata intr-o bucatarie de vara. Nu e nimic cu pretentii, conteaza partea practica, utilitatea etc. Totusi imi doresc sa nu iasa urat.
                    Dimensiunile bucatariei sunt 3450 mm din care trebuie lasat spatiu pentru un frigider cam de 650 mm. Rezulta de aici ca lungimea totala a corpurilor sa fie 2800 mm.

                    Ok, eu am impartit cam asa:

                    - 2 corpuri: L x A x I: 850 x 550 x 700 eventual 4 corpuri a 425 x 550 x700 - acestea vor fi cu usi / balamale
                    - 1 corp: L x A x I: 1100 x 550 x 700 eventual 2 corpuri a 550 x 550 x 700 - acesta va fi pentru sertare

                    Intrebari:

                    1 .Din practica voastra, care impartire este mai ok?
                    2. Cum trebuie calculate sertarele si distantele pentru sine?
                    3. Pentru spatele corpurilor ce e indicat de folosit: tot pal sau placaj ? Daca se foloseste placaj trebuie sa cer la debitare sa imi frezeze cantul pentru incadrare?
                    4. Pentru fundul sertarelor la fel: ce se foloseste: pal sau un placaj ? As merge pe pal...
                    5. Blatul de deasupra corpurilor cum vine prins si calculat astfel incat sa pot pune si un antipicurator pt blat?
                    6. Usile cum trebuie calculate? Raman aceleasi dimensiuni ca ale corpurilor sau trebuie putin mai mici avand in vedere cantul ABS?

                    Deocamdata, multumest anticipat!

                    Toate bune!

                    Comentariu

                    • BLK
                      Incepator
                      • 28.iun.2010
                      • 15

                      Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                      Salutare tuturor,

                      Am inceput cu cateva rafturi prin casa, vin 4 foi de PAL saptamana asta. Dupa ce le montez pe astea, vreau sa fac un dormitor copiilor, si m-am gandit la paturi supraetajate. A mai facut cineva de pe aici asa ceva? Am ceva dubii legate de rezistenta PAL-ului in asemenea aplicatii. Atasez o poza mai jos ca sa vedeti cam ce am in cap, m-as apuca de o schita in SketchUp dar intai as vrea sa stiu ca nu ma apuc chiar degeaba de desenat. Ma gandesc la corpurile de mobila suspendate peste patul de jos, rezista? Cum ar trebui realizate corpurile de sus, cum intaresc latura aia lunga care e practic sprijinita doar la capete (si eventual pe latura din spate pe o bucata de PAL, este asta oare suficient?). Paturile vor avea 70x160 (am luat deja saltelele).

                      Mai am nevoie de ajutor pentru 2 usi de sticla la o mobila de sufragerie, si cateva usi culisante sau pliante dar inca nu m-am hotarat ce si cum, asa ca voi reveni un pic mai tarziu cu mai multe detalii.

                      Daca duc la bun sfarsit proiectul voi pune aici schitele ca sa ramana inspiratie si pentru altii, am vazut ca multa lume pune poze, dar putine detalii exacte (dimensiuni, preturi, cote, etc.)
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • Felix_ro
                        Incepator
                        • 30.dec.2016
                        • 6

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                        .... vreau sa sterg mesajul anterior postat si nu stiu cum ...
                        Ultima editare de Felix_ro; 30.dec.2016, 10:46.

                        Comentariu

                        • Felix_ro
                          Incepator
                          • 30.dec.2016
                          • 6

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                          Postat în original de PROfan
                          Nu este chiar ce-ți dorești dar te poți inspira.
                          Salut,

                          Va rog spuneti-mi si mie cu ce aplicatie/program ati facut aceste schite/desene.
                          In afara de DYNALOG ce am inteles ca se foloseste pt. creat (orientativ daca nu se foloseste Blum) corpuri de bucatarie, cu ce alte aplicatii se mai poate "proiecta" mobila de alt fel decat corpuri de bucatarie (de ex. pat, dressing/dulap-usi-culisante-si-neculisante, pantofar, masa, etc.)?
                          Desigur, ar fi de preferat aplicatii/programe gratuite (cum este si DYNALOG), si excelent daca ar fi pt. Mac; dar nu e musai daca sunt aplicatii BUNE si recomandati.

                          Multumesc anticipat!
                          Cu stima....

                          Comentariu

                          • PROfan
                            Moderator
                            • 10.apr.2011
                            • 662

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                            Proiectarea mobilierului se face cu creionul, hârtia și calculatorul din telefon iar transpunerea într-o imagine tridimensională se poate face cu softul gratuit SketchUp for Mac.

                            Comentariu

                            • Felix_ro
                              Incepator
                              • 30.dec.2016
                              • 6

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                              Postat în original de PROfan
                              Nu este chiar ce-ți dorești dar te poți inspira.
                              Postat în original de PROfan
                              Proiectarea mobilierului se face cu creionul, hârtia și calculatorul din telefon iar transpunerea într-o imagine tridimensională se poate face cu softul gratuit SketchUp for Mac.
                              Multumesc mult pt. raspuns.

                              Sa inteleg ce exemplele prezentate mai sus de dvs., cu patul, sunt create cu aceeasi aplicatie (SketchUp for Mac ori Windows)?

                              Comentariu

                              • REBY
                                Incepator
                                • 01.feb.2017
                                • 4

                                Buna ziua! Rugamintea mea este de reamenajare bucatarie 24 mp. Aceasta cuprinde doua zone, de gatit si cea de luat masa. Pe peretele cu geamul din partea de nord, in colt , este centrala termica, la inaltime de 2m. Am nevoie de sugestii cum sa reorganizez in special zona de gatit, cu plita pe gaz incorporabila (75cm) separata de cuptor, acesta sa il pot monta in apropiere, la inaltimea blatului de lucru, amandoua sa benefiecieze de aerisirea hotei; suficiente spatii de depozitare, cu sertare in special; culoare deschisa (camera de bucatarie este pe nord), stil clasic / modern. De asemenea, doresc sa pot avea o peninsula, ca blat de lucru sau loc de servit masa ( nu, tip bar). Ideal ar fi sa pot organiza zona de gatit, sub forma literei U. Voi atasa schita.
                                Multumesc pentru intelegere si ajutor!

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bucat..JPG 
Afișări:	2 
Mărime:	2,6 KB 
ID:	628086
                                atasat

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bucat..JPG 
Afișări:	2 
Mărime:	2,6 KB 
ID:	628087
                                atasat

                                Comentariu

                                Procesare...