Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Yo
    Membru Marcant
    Expert mobilier
    • 20.mar.2008
    • 555

    Postat în original de marius_gl
    Yo: Pune si poza noua, sa se bucure si ochiul nostru!

    Puțintică răbdare baieți..... cred că proiectul va suferii modificări majore, ...până atunci mici modificări.---

    Comentariu

    • marius_gl
      Membru
      • 06.feb.2010
      • 197

      Foarte frumos!
      Pai acum poti sa-i faci blatul ala din compozit fara bataie de cap (Rausolid sau Corian) si nitel mai gros, as zice eu, macar de 100 mm grosime! Ma gandesc ca ar da bine ca aspect si se diferentiaza zona de luat masa de cea de gatit!

      Comentariu

      • Yo
        Membru Marcant
        Expert mobilier
        • 20.mar.2008
        • 555

        Postat în original de marius_gl
        Foarte frumos!
        Pai acum poti sa-i faci blatul ala din compozit fara bataie de cap (Rausolid sau Corian) si nitel mai gros, as zice eu, macar de 100 mm grosime! Ma gandesc ca ar da bine ca aspect si se diferentiaza zona de luat masa de cea de gatit!
        Poti sa-mi spui un pret pentru rausolid si eventual daca ai ceva tutoriale-filmulete cu modul de lucru ?
        Voi faceti blaturile sau le comandati gata facute ?

        Comentariu

        • ChiBo
          Membru Marcant
          • 26.iul.2010
          • 515

          da acu zic si eu ca o sa mearga destul de usor
          Daca as avea eu partea financiara necesara as arata blaturi de genu mai presus de multe ......compozituri, dar din pacate ideile (de fapt nu doar ideile, practica desfasurata pe un teren virtual .......creierasu raman doar acolo punerea in aplicare necesita "material" de care cel putin eu unul nu dispun.
          Bani care investiti in uneltele corepsunzatoare ar scoate lucruri minunate pentru mobilier.
          Revenind la tine Yo mi se pare mult mai bine asa cum este in acest proiect scuteste multa munca din partea ta si multi bani din buzunarul clientului.

          Comentariu

          • marius_gl
            Membru
            • 06.feb.2010
            • 197

            Yo: Blaturile le facem noi, dar n-am un filmulet cu modul de lucru!
            Ti-am spus ca mergem mai mult pe muchii drepte pentru ca e destul de dificil de curbat, desi nu imposibil! Pentru asta folosim alte materiale!
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • niggaru
              Incepator
              • 21.nov.2011
              • 9

              Salut, voi ce sistem de amortizare folositi pentru glisierele de sertar standard?

              Comentariu

              • charlly
                Incepator
                • 14.dec.2009
                • 11

                Buna ziua.
                Vreau sa-mi fac 2 usi glisante (ca in foto "dulap-cu-usi-culisante") la intrarea intr-un dressing (foto "dressing") folosind sistemul de usi glisante PKM 80.
                Peretele despartitor cat si tavanul sunt din rigips.
                Golul de usa este de 1715 mm latime * 2030 mm inaltime (nu pare din poza, e din alta camera).
                Va rog sa-mi spuneti daca este bine sa fac 2 usi din pal de 18 mm pe care sa fie lipita oglinda, cu profile-maner pe margini?
                Deasemenea mi-ar fi de ajutor sa-mi spuneti cum se calculeaza cotele usilor pentru acest sistem de glisare (PKM 80).
                Cum obtin acel efect de rama in jurul oglinzilor?
                Multumesc anticipat.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • PROfan
                  Moderator
                  • 10.apr.2011
                  • 662

                  Postat în original de charlly
                  ...folosind sistemul de usi glisante PKM 80...
                  La care PKM te-ai decis?
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • OanaT
                    Incepator
                    • 20.mar.2012
                    • 2

                    Postat în original de ChiBo
                    Din poza bucatarie 10 vad ca ai dus putin prea pe spate chiuveta si nu e centrata pe mijloc la corp, acum poate asa se vede in poza. in partea din spate trebuia sa iti ramana un 4-5 cm ca sa poti pune un antistrop.

                    In rest mi se pare chiar ok.
                    Arata chiar bine nu am ce zice.
                    Buna treaba ai facut, ai imbinat culoare deschisa cu o nuanta inchisa +nett fronturi (usi si fatade) si dupa mine ti-a iesit de minune.

                    A si daca tot ziceai ca blatul nu e prins de corpuri, atunci cand il prinzi masori de pe laterala corpului pana la partea din fata a blatului sa ai un 3,5 cm sa ai un 35mm poate la tine chiar un 40mm ca manerele acelea sunt mari si atunci iti ocupa 20 din acei 35-40 usile si 20 ramane blatul peste si acopera si manerele.

                    Spun asta deoarece din poza cu chiuveta vad ca nu cred ca ai stiut si de aceea ai fost nevoit sa decupezi de chiuveta mai in spate.


                    Eu am facut o bucatarie la un cunoscut cam asa.
                    Ca in pozele de mai jos, cu specificatia ca manerul din mijloc jos este acum drept aragazul e la nivel cu blatul si rama de aluminiu este pusa la locul ei.
                    Pozele sunt facute inainte.
                    Am pus si 2 imagini de proiect acum daca vreti dati cu parerea indiferent daca va place sau nu.
                    Nu ma supar.

                    mie una imi place mult
                    ceva de genul vreau si eu cu sotul meu sa ne facem, ca bucataria este mica, dar noi am "proiectat" un dulap in forma de L

                    Comentariu

                    • charlly
                      Incepator
                      • 14.dec.2009
                      • 11

                      Postat în original de PROfan
                      La care PKM te-ai decis?
                      ...buna intrebare...eu am vazut doar un singur tip, cel din atasament:
                      M-am oprit la el din cauza ca nu necesita frezare.
                      E ok?
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • ghimpe--
                        Membru Marcant
                        • 22.iun.2008
                        • 401

                        Vreau sa fac un pantofar utilizand accesorii de genul acesta: http://www.darel.ro/media/catalog/pr...892.14.728.jpg
                        Se poate face cu usa aplicata sau merge doar cu usa ingropata? Cum se monteaza platicele alea?
                        It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                        Comentariu

                        • PROfan
                          Moderator
                          • 10.apr.2011
                          • 662

                          Postat în original de charlly
                          E ok?
                          Este mai mult decât O.K.

                          Comentariu

                          • niggaru
                            Incepator
                            • 21.nov.2011
                            • 9

                            Postat în original de niggaru
                            Salut, voi ce sistem de amortizare folositi pentru glisierele de sertar standard?
                            nimeni nu foloseste?

                            Comentariu

                            • ghimpe--
                              Membru Marcant
                              • 22.iun.2008
                              • 401

                              Vreau sa fac schita pentru debitat pal si nu stiu cum sa calculez usa la pantofar... Imi poate raspunde si mie cineva la intrebarea de mai sus? Ce lufturi se lasa si cum se calculeaza locul unde se prind acele plastice pentru o buna functionare.

                              niggaru, eu am folosit asa ceva: http://www.trady.ro/produse/sisteme-...tru-sertar-483 dar nu te pot sfatuii asupra fiabilitatii/alegerii corecte in acest domeniu.
                              It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                              Comentariu

                              • niggaru
                                Incepator
                                • 21.nov.2011
                                • 9

                                salut ghimpe, eu am preferat sa fac pantofarul fix ca un dulap... adanc de 30 de cm.... maxim 35. mi s-a parut ca efectiv economisesc mai mult spatiu,

                                comparativ cu unul cu sertare asa cum vrei tu(am cumparat de la mobexpert ptr cinevA) care ar avea 20cm/25cm adancime la o inaltime de 2m.. are 5 sertare. si iti intra 4 perechi pe lungimea lui... asta inseamna cam 20 de perechi barbatesti de adidasi sau pantofi, cizme de dama sau bocanci nu prea merge sa pui in el ca nu e loc...
                                eu pe-al meu l-am facut la 2m inaltime adancime 35 cm(sa intre lejer perpendicular pe polita 1 pereche de bocanci 45,) am facut 8 polite a cate 5 perechi fiecare polita... deci dublu ca si spatiu.

                                din cate imi amintesc, se lasa 4 mm inter fiecare usa

                                Comentariu

                                Procesare...