Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • OanaT
    Incepator
    • 20.mar.2012
    • 2

    Postat în original de ChiBo
    Din poza bucatarie 10 vad ca ai dus putin prea pe spate chiuveta si nu e centrata pe mijloc la corp, acum poate asa se vede in poza. in partea din spate trebuia sa iti ramana un 4-5 cm ca sa poti pune un antistrop.

    In rest mi se pare chiar ok.
    Arata chiar bine nu am ce zice.
    Buna treaba ai facut, ai imbinat culoare deschisa cu o nuanta inchisa +nett fronturi (usi si fatade) si dupa mine ti-a iesit de minune.

    A si daca tot ziceai ca blatul nu e prins de corpuri, atunci cand il prinzi masori de pe laterala corpului pana la partea din fata a blatului sa ai un 3,5 cm sa ai un 35mm poate la tine chiar un 40mm ca manerele acelea sunt mari si atunci iti ocupa 20 din acei 35-40 usile si 20 ramane blatul peste si acopera si manerele.

    Spun asta deoarece din poza cu chiuveta vad ca nu cred ca ai stiut si de aceea ai fost nevoit sa decupezi de chiuveta mai in spate.


    Eu am facut o bucatarie la un cunoscut cam asa.
    Ca in pozele de mai jos, cu specificatia ca manerul din mijloc jos este acum drept aragazul e la nivel cu blatul si rama de aluminiu este pusa la locul ei.
    Pozele sunt facute inainte.
    Am pus si 2 imagini de proiect acum daca vreti dati cu parerea indiferent daca va place sau nu.
    Nu ma supar.

    mie una imi place mult
    ceva de genul vreau si eu cu sotul meu sa ne facem, ca bucataria este mica, dar noi am "proiectat" un dulap in forma de L

    Comentariu

    • charlly
      Incepator
      • 14.dec.2009
      • 11

      Postat în original de PROfan
      La care PKM te-ai decis?
      ...buna intrebare...eu am vazut doar un singur tip, cel din atasament:
      M-am oprit la el din cauza ca nu necesita frezare.
      E ok?

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Sistem de glisare PKM 80 - Lucido.jpg 
Afișări:	2037 
Mărime:	54,2 KB 
ID:	600910

      Comentariu

      • ghimpe--
        Membru Marcant
        • 22.iun.2008
        • 400

        Vreau sa fac un pantofar utilizand accesorii de genul acesta: http://www.darel.ro/media/catalog/pr...892.14.728.jpg
        Se poate face cu usa aplicata sau merge doar cu usa ingropata? Cum se monteaza platicele alea?
        It's nice to be important, but it's more important to be nice!

        Comentariu

        • PROfan
          Moderator
          • 10.apr.2011
          • 662

          Postat în original de charlly
          E ok?
          Este mai mult decât O.K.

          Comentariu

          • niggaru
            Incepator
            • 21.nov.2011
            • 9

            Postat în original de niggaru
            Salut, voi ce sistem de amortizare folositi pentru glisierele de sertar standard?
            nimeni nu foloseste?

            Comentariu

            • ghimpe--
              Membru Marcant
              • 22.iun.2008
              • 400

              Vreau sa fac schita pentru debitat pal si nu stiu cum sa calculez usa la pantofar... Imi poate raspunde si mie cineva la intrebarea de mai sus? Ce lufturi se lasa si cum se calculeaza locul unde se prind acele plastice pentru o buna functionare.

              niggaru, eu am folosit asa ceva: http://www.trady.ro/produse/sisteme-...tru-sertar-483 dar nu te pot sfatuii asupra fiabilitatii/alegerii corecte in acest domeniu.
              It's nice to be important, but it's more important to be nice!

              Comentariu

              • niggaru
                Incepator
                • 21.nov.2011
                • 9

                salut ghimpe, eu am preferat sa fac pantofarul fix ca un dulap... adanc de 30 de cm.... maxim 35. mi s-a parut ca efectiv economisesc mai mult spatiu,

                comparativ cu unul cu sertare asa cum vrei tu(am cumparat de la mobexpert ptr cinevA) care ar avea 20cm/25cm adancime la o inaltime de 2m.. are 5 sertare. si iti intra 4 perechi pe lungimea lui... asta inseamna cam 20 de perechi barbatesti de adidasi sau pantofi, cizme de dama sau bocanci nu prea merge sa pui in el ca nu e loc...
                eu pe-al meu l-am facut la 2m inaltime adancime 35 cm(sa intre lejer perpendicular pe polita 1 pereche de bocanci 45,) am facut 8 polite a cate 5 perechi fiecare polita... deci dublu ca si spatiu.

                din cate imi amintesc, se lasa 4 mm inter fiecare usa

                Comentariu

                • ghimpe--
                  Membru Marcant
                  • 22.iun.2008
                  • 400

                  O sa am un singur "sertar" cu suporti din aceia, 30cm adancime si cam 36cm inaltime. Restul spatiului destinat stocarii incaltamintei va fi cu polite.
                  La cel cumparat, usile erau aplicate sau incadrate?
                  It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                  Comentariu

                  • niggaru
                    Incepator
                    • 21.nov.2011
                    • 9

                    incadrate.

                    Comentariu

                    • ghimpe--
                      Membru Marcant
                      • 22.iun.2008
                      • 400

                      Multumesc.
                      It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                      Comentariu

                      • gmtiby
                        Living Legend
                        • 24.oct.2008
                        • 1044

                        Postat în original de niggaru
                        salut ghimpe, eu am preferat sa fac pantofarul fix ca un dulap... adanc de 30 de cm.... maxim 35. mi s-a parut ca efectiv economisesc mai mult spatiu,

                        comparativ cu unul cu sertare asa cum vrei tu(am cumparat de la mobexpert ptr cinevA) care ar avea 20cm/25cm adancime la o inaltime de 2m.. are 5 sertare. si iti intra 4 perechi pe lungimea lui... asta inseamna cam 20 de perechi barbatesti de adidasi sau pantofi, cizme de dama sau bocanci nu prea merge sa pui in el ca nu e loc...
                        eu pe-al meu l-am facut la 2m inaltime adancime 35 cm(sa intre lejer perpendicular pe polita 1 pereche de bocanci 45,) am facut 8 polite a cate 5 perechi fiecare polita... deci dublu ca si spatiu.

                        din cate imi amintesc, se lasa 4 mm inter fiecare usa
                        Salut, vreau si eu sa fac un pantofar + cuier, imi poti da si mie o poza cu ce ai facut tu ?? Te rog frumos

                        Merci frumos

                        Comentariu

                        • niggaru
                          Incepator
                          • 21.nov.2011
                          • 9

                          Salut,

                          eu l-am facut strict ca un dulap cu polite.

                          dimensiunile lui fiind: H-2300xL1100xA350

                          Comentariu

                          • cfs
                            Incepator
                            • 28.apr.2011
                            • 44

                            Va salut, cam cat ar costa un dressing de 200 cm lungime, 235 inaltime, 60 adancime cu 2 usi glisante?

                            Comentariu

                            • ChiBo
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2010
                              • 506

                              Postat în original de charlly
                              ...buna intrebare...eu am vazut doar un singur tip, cel din atasament:
                              M-am oprit la el din cauza ca nu necesita frezare.
                              E ok?
                              Din cate stiu eu e un sistem destul de bun cu posibilitate de reglaj foarte buna si usor de montat.
                              Am lucrat si noi in firma cu acest tip de sistem si pot zice ca am fost multumiti de el.
                              Postat în original de ghimpe--
                              Vreau sa fac un pantofar utilizand accesorii de genul acesta
                              Se poate face cu usa aplicata sau merge doar cu usa ingropata? Cum se monteaza platicele alea?
                              Sincer sa fiu nu am fost incantat niciodata de aceste sisteme.
                              In primul rand sunt din plastic (nu dureaza mult pana se fac praf), 2. mie personal mi se par greu (destul) de facut (iti recomand sa nu te apuci daca nu ai facut niciodata) pana am prins smecheria cat de cat am spart vreo 2), totusi o varianta de al face destul derapid ar fi sa faci rost de schita de la un corp de acesta (pantofar) cu dimensiuni corp si dimensiuni de prindere (daca dai cu noroc de o firma cu un proiectant destul de capabil
                              Din cate vad in poza as spune ca doar cu usa aplicata (vezi cele 3 "picioruse" din partea de jos a imagini postate de tine)
                              Postat în original de ghimpe--
                              Vreau sa fac schita pentru debitat pal si nu stiu cum sa calculez usa la pantofar... Imi poate raspunde si mie cineva la intrebarea de mai sus? Ce lufturi se lasa si cum se calculeaza locul unde se prind acele plastice pentru o buna functionare.

                              niggaru, eu am folosit asa ceva, dar nu te pot sfatuii asupra fiabilitatii/alegerii corecte in acest domeniu.
                              Renunta la acele sisteme (cred ca e cel mai bine si mai usor pentru tine) si incearca sa mergi pe ceva mai simplu, un corp cu usi normale aplicate pe laterale, balamale standard cu deschidere de sus in jos (sau daca vrei ca inaltimea lui sa fie undeva la 1,5-2m poti face deschiderea si invers de jos in sus) priveste imaginile atasate ca sa intelegi mai bine.

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	pantofar balamale normale.jpg  Afișări:	1056  Mărime:	66,6 KB  ID:	601028 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	pantofar balamale normale1.jpg  Afișări:	1124  Mărime:	142,9 KB  ID:	601029 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	pantofar balamale normale2.jpg  Afișări:	1590  Mărime:	152,6 KB  ID:	601030
                              Postat în original de ghimpe--
                              O sa am un singur "sertar" cu suporti din aceia, 30cm adancime si cam 36cm inaltime. Restul spatiului destinat stocarii incaltamintei va fi cu polite.
                              La cel cumparat, usile erau aplicate sau incadrate?
                              Priveste imaginile mele si gandeste-te asa: poti face pe inaltime de...500mm (de jos) 2 usi exact ca cea care este in imaginile mele pe mijloc, iar de acolo sa continui cu polite, in acest fel daca pui corpul pe picioare (nu pe soclu de pal) ajungi la primul spatiu de jos undeva la 24cm (interiorul-suficient pentru inaltimea unei perechi de papuci) cu usa aferenta si al 2lea la fel, cu aproximatiesi in rest pui polite pe suporti in functie de necesitate.

                              Postat în original de cfs
                              Va salut, cam cat ar costa un dressing de 200 cm lungime, 235 inaltime, 60 adancime cu 2 usi glisante?
                              2000-2500ROn de la Dedeman (nu vreau sa fac reclama) dar am montat de curand la cineva si a iesit foarte bine, daca este rezistent in timp, asta nu mai stiu.
                              Daca nu uit maine am sa pun o poza cu el, este cam pe dimensiunile postate de tine(polite,bari de haine,inauntru un corp cu 2 sertare, un cos pe sina, oglinzi pe usi chiar bine gandite/aranjate mai bine zis,etc).
                              DAR acest dressing poate fi si la 8000 Ron pe aceleasi dimensiuni dar cu mai multe sisteme.......

                              Postat în original de niggaru
                              incadrate.
                              Cred ca pana la urma se pot pune ca sa dea fetele si pe/si intre laterale (aplicate/incadrate)

                              Comentariu

                              • cfs
                                Incepator
                                • 28.apr.2011
                                • 44

                                multumesc de raspuns

                                o sa fac 2 buc. la 200 lungime x 235 inaltime si 60 adancime cu ~3500 lei, ma gandeam daca pretul e OK sau nu.

                                cu factura, par sa lucreze bine (am vazut o lucrare a lor)...

                                Comentariu

                                Procesare...