Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • niggaru
    Incepator
    • 21.nov.2011
    • 9

    salutare!

    caut si nu gasesc greutatea, in Kg sau N, unei foi de pal, aveti idee?

    Multumesc!

    Comentariu

    • Yo
      Membru Marcant
      Expert mobilier
      • 20.mar.2008
      • 555

      Va salut domnilor!
      Trebuie sa fac bucataria de mai jos si blatul si partea de jos a mesei trebuie sa-l fac din material compozit , ...stie cineva unde as putea gasi acest material si detalii tehnice de prelucrare ?

      Comentariu

      • marius_gl
        Membru
        • 06.feb.2010
        • 197

        Yo: Da' stiu ca nu te-curci cu lucrarile!!!
        Spun asta, pentru ca mi se pare destul de complexa lucrarea, ca sa nu spun mai mult!
        Ai mai facut pana acum blaturi din compozit sau e prima incercare? Se lucreaza destul de mult la ele!
        Nu-sh daca pot sa spun, daca nu sa stearga un moderator: noi lucram cu placi de Rausolid de la Rehau, dar evitam sa facem blaturi asa de ...mari, ca sa spun asa... sa nu pocneasca imbinarile! Tre sa stii ca placile au parca 760 mm latime si vreo 3 m lungime, deci la tine o sa ai ceva imbinari nu gluma! Noi facem mai mult pe drept sau la unghi, ori cu curbura la capat, daca ma intelegi! Rausolid se prezinta sub forma de placi de 3mm sau 10 mm cu care se placheaza o structura din lemn/ PAL! Trebuie adezivi speciali, freze, material de umplere si retusare a imbinarilor, etc! Pentru bordurarea blatului tau trebuie o lampa de incalzire si termoformare plus rabdare de fier!
        Mai vorbim!

        Comentariu

        • ChiBo
          Membru Marcant
          • 26.iul.2010
          • 511

          Postat în original de niggaru
          salutare!

          caut si nu gasesc greutatea, in Kg sau N, unei foi de pal, aveti idee?

          Multumesc!
          undeva la 80-100kg as zice. doar din auzite spun asta.
          Postat în original de Yo
          Trebuie sa fac bucataria de mai jos si blatul si partea de jos a mesei trebuie sa-l fac din material compozit , ...stie cineva unde as putea gasi acest material si detalii tehnice de prelucrare ?
          Nu am lucrat niciodata cu asa ceva, dar parerea mea sincera este ca te complici destul de mult.
          Pe mine nu partea de deasupra ma pune pe ganduri ci cea de jos sutinerea...... vazuta exact cum este pe proiect partea exterioara ar fi o solutie sa o faci dar, eu as vrea o vedere sau macar o explicatie cum ai gandit interiorul rotundului de jos de sub acel blat?
          Sincer am vazut o solutie sa "indoi" palul exact cum iti trebuie tie dar, manopera e munca de chinez batran te barberesti de 10 ori pana faci cadrele.
          Intrebarea mea este Yo daca ai sta cu spatele la masina de spalat si ai privi spre blat cum ar arata partea de jos (sustinerea) acelui blat?
          Eu unul mai repede as vedea facut blatul acela tot din pal, depinde cam care ar fi cota pentru blat din partea cu geamul pana in dreapta si din fata pana in spate (fata-spate )cum vezi proiectul de exemplu.
          Lucrul asta (facut din pal) ar merge cu conditia ca nuanta blatului (restul de blat care acopera corpurile) sa fie aproximativ sau chiar identica cu nuanta de pal din care ar urma sa faci acel blat.
          Si chiar sa faci asa ai fi limitat la un 40mm inaltime hai fie 45, cat are o bordura cromata de exemplu care sa o aplici pe cant, ca abs ar fi cam dificil.
          Daca ma intorc la blat din compozit ........nu pot decat sa tin degetele incrucisate si sa iti urez mulllllllllllllltttttttttttaaaaaa bafta)) ca ai nevoie.

          Comentariu

          • Yo
            Membru Marcant
            Expert mobilier
            • 20.mar.2008
            • 555

            Postat în original de ChiBo
            Daca ma intorc la blat din compozit ........nu pot decat sa tin degetele incrucisate si sa iti urez mulllllllllllllltttttttttttaaaaaa bafta)) ca ai nevoie.
            Nu ar fi fost probleme din punct de vedere al constructiei , ...problema era cu blatul ca beneficiarul ar fi vrut sa fie din compozit ,granit ,sau marmura, pretul doar pentru blat ar fi fost cat 3 mobile ,iar fetele ar vrea din usi formatizate, cele patinate care nu merg nici cum cu acele forme de masa si acel compozit ,asa ca modificam proiectul si masa va fi dreapta cu blat termorezistent de 92 cm latime iar in partea opusa sub masa vor fi dulapuri.

            Comentariu

            • marius_gl
              Membru
              • 06.feb.2010
              • 197

              Yo: Pune si poza noua, sa se bucure si ochiul nostru!

              Comentariu

              • ChiBo
                Membru Marcant
                • 26.iul.2010
                • 511

                ca bine zici marius

                Comentariu

                • Yo
                  Membru Marcant
                  Expert mobilier
                  • 20.mar.2008
                  • 555

                  Postat în original de marius_gl
                  Yo: Pune si poza noua, sa se bucure si ochiul nostru!

                  Puțintică răbdare baieți..... cred că proiectul va suferii modificări majore, ...până atunci mici modificări.---

                  Comentariu

                  • marius_gl
                    Membru
                    • 06.feb.2010
                    • 197

                    Foarte frumos!
                    Pai acum poti sa-i faci blatul ala din compozit fara bataie de cap (Rausolid sau Corian) si nitel mai gros, as zice eu, macar de 100 mm grosime! Ma gandesc ca ar da bine ca aspect si se diferentiaza zona de luat masa de cea de gatit!

                    Comentariu

                    • Yo
                      Membru Marcant
                      Expert mobilier
                      • 20.mar.2008
                      • 555

                      Postat în original de marius_gl
                      Foarte frumos!
                      Pai acum poti sa-i faci blatul ala din compozit fara bataie de cap (Rausolid sau Corian) si nitel mai gros, as zice eu, macar de 100 mm grosime! Ma gandesc ca ar da bine ca aspect si se diferentiaza zona de luat masa de cea de gatit!
                      Poti sa-mi spui un pret pentru rausolid si eventual daca ai ceva tutoriale-filmulete cu modul de lucru ?
                      Voi faceti blaturile sau le comandati gata facute ?

                      Comentariu

                      • ChiBo
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2010
                        • 511

                        da acu zic si eu ca o sa mearga destul de usor
                        Daca as avea eu partea financiara necesara as arata blaturi de genu mai presus de multe ......compozituri, dar din pacate ideile (de fapt nu doar ideile, practica desfasurata pe un teren virtual .......creierasu raman doar acolo punerea in aplicare necesita "material" de care cel putin eu unul nu dispun.
                        Bani care investiti in uneltele corepsunzatoare ar scoate lucruri minunate pentru mobilier.
                        Revenind la tine Yo mi se pare mult mai bine asa cum este in acest proiect scuteste multa munca din partea ta si multi bani din buzunarul clientului.

                        Comentariu

                        • marius_gl
                          Membru
                          • 06.feb.2010
                          • 197

                          Yo: Blaturile le facem noi, dar n-am un filmulet cu modul de lucru!
                          Ti-am spus ca mergem mai mult pe muchii drepte pentru ca e destul de dificil de curbat, desi nu imposibil! Pentru asta folosim alte materiale!

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	rausolid.jpg 
Afișări:	1220 
Mărime:	477,5 KB 
ID:	600626

                          Comentariu

                          • niggaru
                            Incepator
                            • 21.nov.2011
                            • 9

                            Salut, voi ce sistem de amortizare folositi pentru glisierele de sertar standard?

                            Comentariu

                            • charlly
                              Incepator
                              • 14.dec.2009
                              • 11

                              Buna ziua.
                              Vreau sa-mi fac 2 usi glisante (ca in foto "dulap-cu-usi-culisante") la intrarea intr-un dressing (foto "dressing") folosind sistemul de usi glisante PKM 80.
                              Peretele despartitor cat si tavanul sunt din rigips.
                              Golul de usa este de 1715 mm latime * 2030 mm inaltime (nu pare din poza, e din alta camera).
                              Va rog sa-mi spuneti daca este bine sa fac 2 usi din pal de 18 mm pe care sa fie lipita oglinda, cu profile-maner pe margini?
                              Deasemenea mi-ar fi de ajutor sa-mi spuneti cum se calculeaza cotele usilor pentru acest sistem de glisare (PKM 80).
                              Cum obtin acel efect de rama in jurul oglinzilor?
                              Multumesc anticipat.

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dulap-cu-usi-culisante-og675.jpg 
Afișări:	8223 
Mărime:	104,5 KB 
ID:	600902 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dressing.JPG 
Afișări:	1767 
Mărime:	65,6 KB 
ID:	600903

                              Comentariu

                              • PROfan
                                Moderator
                                • 10.apr.2011
                                • 662

                                Postat în original de charlly
                                ...folosind sistemul de usi glisante PKM 80...
                                La care PKM te-ai decis?
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...