Mucegai intr-o camera reabilitata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kklaus
    Incepator
    • 18.aug.2010
    • 1

    Mucegai intr-o camera reabilitata

    As avea nevoie de sfatul dvs. cu privire la urmatoarea problema.
    La inceputul acestui an am cumparat o casuta garsoniera intr-o stare precara: constructia s-a executat in 1985, peretii au fost acoperiti cu tapet, tencuiala de sub tapet era umflata, pardoseala montata pe un strat de nisip pe o sapa de beton era umeda si mucegaita etc. Am procedat la reabilitarea incaperilor, am decopertat tencuiala pe interior si exterior, am refacut-o, am termoizolat peretii exteriori cu expandat de 10cm, am refacut hidroizolatia fundatiei pe exterior pe o adancime de 60cm, in dormitor am hidroizolat cu membrana sapa de beton ( nu cunosc ce se afla sub ea), parchet laminat peste extrudat de 3cm, glet, lavbila, termopan etc. Un singur perete a fost izolat cu vata minerala si rigips pe interior ( nu am avut acces pentru a-l izola pe exterior).
    Dupa2-3 luni s-a instalat mucegaiul pe partea de jos a peretelui exterior si pe parchet, practic mobilierul aflat langa perete a mucegait, pantofii depozitati sub pat sunt deasemenea mucegaiti, parchetul pare usor umed si rece. Mirosul de mucegai este in toata camera . Va rog daca se poate sa-mi dati un sfat.
    klaus
  • faraonu
    Membru
    • 23.oct.2005
    • 207

    #2
    cat de groasa a fost vata minerala?
    s-a pus bariera antivapori( vata cu folie de aluminiu sau folie de plastic peste vata)?
    s-a folosit rigips verde( pt umezeala) sau gri?

    cam atat pt moment si daca nu ne prindem dupa ce raspunzi mai revenim cu un set de intrebari.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #3
      Cand s-au realizat lucrarile mentionate si cat au durat?
      La ce interval de timp au aparut problemele?
      Care este nivelul de umiditate interioara?

      Puteti atasa poze cu locuinta, interior si exterior?

      Peretele cu probleme este cel izolat cu vata sau cu polistiren?

      Comentariu

      Procesare...