Cum se prinde vata minerala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Nairda47
    Incepator
    • 25.aug.2010
    • 2

    Cum se prinde vata minerala

    Buna ziua! Sunt interesat de modalitati de prindere a vatei minerale intre capriori...pana in momentul cand se adauga bariera de vapori si rigipsul...la mansarda, pe suprafetele oblice sau verticale. Poate s-a mai raspuns la topicul asta...dar sunt nou pe forum si n-am gasit un raspuns multumitor pana acum....se lipeste, se prinde cu benzi adezive (nu prea realizez ce sunt astea...am vazut exprimarea pe un post)
    Multumesc anticipat!
  • moscra1
    Membru
    • 25.sep.2007
    • 138

    #2

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Pe elementele de lemn se poate capsa, pe elementele verticale se poate utiliza un element de sustinere - clema.
      Vata s eva taia cu 1-2 cm mai lata decat spatiul disponibil si va sta singura iar bariera de vapori o va sprijini.
      Clemele sau capsarea ajuta la reducerea efectului de tasare in timp.

      Comentariu

      • Nairda47
        Incepator
        • 25.aug.2010
        • 2

        #4
        Postat în original de Gemini
        Pe elementele de lemn se poate capsa, pe elementele verticale se poate utiliza un element de sustinere - clema.
        Vata s eva taia cu 1-2 cm mai lata decat spatiul disponibil si va sta singura iar bariera de vapori o va sprijini.
        Clemele sau capsarea ajuta la reducerea efectului de tasare in timp.
        Multumesc pentru raspunsul prompt! 'Capsarea' presupune un instrument special sau pur si simplu fixarea cu niste cuisoare? In varianta a doua, 'clemele' sunt accesorii cu exact aceasta destinatie? Se pot cumpara?
        Nu o sa incep imediat lucrarea pentru ca plec din tara 2 saptamani....imi cer scuze pentru eventualele comentarii la care nu pot raspunde

        Comentariu

        • ics
          Membru Marcant
          • 16.sep.2009
          • 624

          #5
          capsarea cu aparat de capsare
          sau tinte si intre ele sarma, rafie...ceva care sa reziste cat mai mult timp

          Dar am o curiozitate, ce banda de lipire a foliei bariera de vapori rezista la temperaturile de sub acoperis?
          si unde exista asa ceva? ca prin magazinele mari nu prea stiu de ea
          ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Da, capsator, cuie cu cap lat si realizarea unei retele de sfoara, rafie sau alte astfel de elemente insa nu cu sarma de otel pentru a nu rugini.
            Daca sunt sortimente speciale de vata, cele cu bariera de vapori incorporata, pot avea sau nu cleme de prindere pe margini.
            Pentru zone verticale se gasesc elemente speciale de prindere asociate structurilor de gipscarton, de exemplu cleme autoadezive sau nu, piese de agatare zimtate.
            Tot la fel de bine se pot confectiona niste cleme la fata locului ce se fixeaza pe perete si strapung vata pentru sustinere.
            Bariera de vapori se fixeaza cu banda de aluminiu adeaziva, benzi dubluadezive ce asigura sustinerea pana la montarea gipscartonului moment in care prinderea acestor placi definitiveaza prinderea.
            Deasemenea se poate tintui sau capsa daca avem structuri de lemn.

            Comentariu

            Procesare...