Deteriorare finisaj la sudare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicorelu
    Incepator
    • 02.iul.2010
    • 15

    Deteriorare finisaj la sudare

    AM PLACAT TOATA BAIA CU GRESIE SI FAIANTA, NEBAGAND IN SEAMA UN CAPAT DE TEAVA PE CARE INSTALATORII L-AU LASAU MAI LUNG DUPA CE MI-AU BLINDAT CALORIFERUL . DUPA CE AM TERMINAT TOATA BAIA, INCLUSIV MONTATUL SANITARELOR AM INCEPUT SA AM O OBSESIE CU CEA TEAVA, ASA CA DUPA TOATE RECOMANDARILE PENTRU CA NU ERA SPATIU PENTRU O FILIERA AM TAIAT-O SI AM CHEMAT UN SUDOR S-O INCHIDA.
    INSA, CU TOATE MASURILE DE PRECAUTIE PE CARE LE-AM LUAT BROCURI DE SUDURA AU ATINS FAIANTA SI MAI MULT REZERVORUL DE LA WC(si totul e nou nout). AM SIMTIT CA O IAU RAZNA...NU VA PUTETI IMAGINA, APOI CU RABDARE AM SMULS FIECARE BROC, INSA IN ACELE LOCURI( care nu sunt putine) S-A DITRUS STRATUL EXTERIOR( atat de pe faianta cat si de pe capacul de la WC).
    CONFORM ZICALEI CA MINTEA ROMANULUI VINE PE URMA, VA ROG SA MA AJUTATI SA REPAR(DACA SE MAI POATE) POATE EXISTA VREUN SPRAY SAU NU STIU......HELP MEEEEEE
  • nicorelu
    Incepator
    • 02.iul.2010
    • 15

    #2
    Nu vrea nimeni sa-mi dea un sfat????....va rogggg.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12976

      #3
      In cazul de fata sudura a distrus suprafetele afectate si nu le-a murdarit.
      In urma curatarii bobitelor calde de material specific care au aderat la suprafata obiectelor au ramas mici "cratere"

      Nu cred ca se poate remedia 100%. Daca gasesti vreun coerctor in nuanta respectiva ai putea estompa defectul.

      Raspunsesem in alta parte.
      VYS Blog - 100 % D I Y
      Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

      Comentariu

      • coretweaker
        Membru marcant
        • 16.iul.2010
        • 881

        #4
        Re: Deteriorare finisaj la sudare

        Postat în original de nicorelu
        POATE EXISTA VREUN SPRAY SAU NU STIU......HELP MEEEEEE
        Incearca cu astea...
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • nicorelu
          Incepator
          • 02.iul.2010
          • 15

          #5
          MULTUMESC, CRED CA NICI CU ASTEA NU MERGE....

          Comentariu

          • alexis
            Living Legend
            • 05.nov.2006
            • 1332

            #6
            Postat în original de nicorelu
            MULTUMESC, CRED CA NICI CU ASTEA NU MERGE....
            Cel mai bun remediu este să nu mai bagi de seamă şi să te obişnuieşti cu ideea. Uită! Nu poti avea o baie perfectă. Te vor invidia vecinii. Te vor urî.
            faci o casa si pentru urmasii tai

            Comentariu

            • tanasie
              Living Legend
              • 15.oct.2008
              • 2499

              #7
              Tu o sa vezi acele mici stricaciuni deoarece sti despre ele, la o privire de ansamblu nu o sa se observe, resemneaza-te.
              Cu respect.

              Comentariu

              • spik1
                Living legend
                • 20.apr.2012
                • 2266

                #8
                Răspuns la: Deteriorare finisaj la sudare

                Postat în original de nicorelu
                AM PLACAT TOATA BAIA CU GRESIE SI FAIANTA, NEBAGAND IN SEAMA UN CAPAT DE TEAVA PE CARE INSTALATORII L-AU LASAU MAI LUNG DUPA CE MI-AU BLINDAT CALORIFERUL . DUPA CE AM TERMINAT TOATA BAIA, INCLUSIV MONTATUL SANITARELOR AM INCEPUT SA AM O OBSESIE CU CEA TEAVA, ASA CA DUPA TOATE RECOMANDARILE PENTRU CA NU ERA SPATIU PENTRU O FILIERA AM TAIAT-O SI AM CHEMAT UN SUDOR S-O INCHIDA.
                INSA, CU TOATE MASURILE DE PRECAUTIE PE CARE LE-AM LUAT BROCURI DE SUDURA AU ATINS FAIANTA SI MAI MULT REZERVORUL DE LA WC(si totul e nou nout). AM SIMTIT CA O IAU RAZNA...NU VA PUTETI IMAGINA, APOI CU RABDARE AM SMULS FIECARE BROC, INSA IN ACELE LOCURI( care nu sunt putine) S-A DITRUS STRATUL EXTERIOR( atat de pe faianta cat si de pe capacul de la WC).
                CONFORM ZICALEI CA MINTEA ROMANULUI VINE PE URMA, VA ROG SA MA AJUTATI SA REPAR(DACA SE MAI POATE) POATE EXISTA VREUN SPRAY SAU NU STIU......HELP MEEEEEE
                Salut ! In interiorul caselor finisate, daca este nevoie de sudura, se foloseste sudarea TIG.

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12069

                  #9
                  Răspuns la: Deteriorare finisaj la sudare

                  Nu cred ca se deplaseaza cineva doar pt o sudura . In cazul unor cioturi de acest gen , in locuri finisate , metoda sigura este mufa rapida cu dop sau dezafectarea tevii din alt spatiu adiacent si in camera finisata , taiata la " ras " , apoi o mascare .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  Procesare...