Dilema tamplarie PVC - Rehau \ Veka \ Qfort \ Salamander

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • XtremSYS
    Incepator
    • 03.sep.2010
    • 1

    Dilema tamplarie PVC - Rehau \ Veka \ Qfort \ Salamander

    Salutare,
    Va rog poate ma ajutati sa aleg intre aceste tipuri de producatori dpdv al raportului pret/calitate si necesitati date fiind datele urmatoare :
    -bloc 10 etaje (eu fiind etajul 3) fabricat prin `77 din plansee de beton nu am infiltratii , mucegai ...si pierde caldura mai repde de cum pierde sita apa
    -geamul mic de bucatarie sablat
    - lateralele la balcoane sticla sablata
    -bucatarie (geam mic) + 2 geamuri duble dormitoare - cu plasa pe rama
    -la balcon cele doua geamuri laterale plasa tantari tip rama si pe mijloc tip rulou
    - numai la balcon glafuri exterioare solbanc si streasina
    -la balcon profil de compensare de 10 cm pe fiecare laterala (inca nu am termoizolatie aplicata pe perete si va impiedica ulterior sa am profilele incastrate in termoizolare)

    Detin urmatoarele oferte pe aceste dimensiuni (imaginea atasata).

    la toate profil 5 camere geam Low e cu umplere argon

    1- Aplast profil Rehau Euro 70 poligonal feronerie GU unijet cred clasa B????
    geam bucatarie 480 ron
    geam dormitor 680 ron
    balcon 3100 ron

    2 -Prestarea Iasi -Veka feronerie GU clasa A cred profil AD70
    geam bucatarie 637 ron
    geam dormitor 831 ron
    balcon 4350 ron
    Mi se pare mie sau is preturile putin mai mult umflate ????????????? o fi clasa A dar totusi..... zic ei ca se mai negociaza ...deci sa zicem -5% la pret final.....

    3-Metropolis Isi- Salamander -Clasa A feronerie ROTO sau Winkhaus
    design 3D 76 mm
    geam bucatarie 592 ron
    geam dormitor 859 ron
    balcon 3700 ron
    4 Qfort oferta ar trebui sa ajunga azi

    inclin spre rehau datorita pretului (1200-pana la 1500 ron in minus) dar cred ca e clasa B ...iar....salamnder mi se pare acum o alegere buna
    Fișiere Atașate
  • Thorp
    Incepator
    • 17.oct.2009
    • 84

    #2
    Salut!

    In primul rand trebuie sa te asiguri ca firma respectiva are o fabrica serioasa si nu confectioneaza tamplaria intr-un garaj sau intr-un atelier improvizat in spatele blocului. Profilele Rehau, Veka, Salamander sunt OK, acum depinde cine le pune in opera. In anii 90 am amenajat un supermarket si cei care ne-au confectionat tamplaria de aluminiu au confectionat termopanul la fata locului: puneau o foaie de geam pe o masa, apoi puneau bagheta de aluminiu cu mastic, iar la final puneau cealalta foaie si asteptau sa se intareasca masticul.
    Am cerut toamna trecuta pentru casa in constructie oferte de la Aplast-fabrica la Ceptura, Qfort-fabrica la Craiova si Salamander-fabrica la Constanta(cred!!!). Am cerut stejar inchis, tripan si rulouri exterioare. Iata ce am primit:

    - Aplast 11500 euro
    Plusuri
    - tamplarie de 84 mm cu tripan de 44 mm cu un coeficient de transfer termic excelent. La acea vreme adusesera in Ro doar varianta pe alb, dar faceau comanda la Rehau exact culoarea pe care o doream.
    Minusuri
    - tamplaria era lucrata inacceptabil de prost. Chiar si in showroom poti vedea ca rostul aparut la imbinarea la 45 grade dintre 2 laturi ale tamplariei nu numai ca este foarte mare dar este si neuniform. La argumentul lor ca de la 2 metri nu se vede le-am raspuns ca ar fi surprinsi sa afle cate pot vedea de la 2 metri pentru suma de 11500 de euro.
    -Sinele si casetele rulourilor exterioare erau maro si nu aveau acea folie care sa imite lemnul ca restul tamplariei

    - Qfort 15000 euro
    Minusuri
    - profilul lor cel mai bun avea doar 70 mm, iar tripanul 36 mm cu un coeficient de transfer termic mai slab decat cel de la Rehau
    - pretul
    - mici probleme de organizare in fabrica: au constatat ca-mi montasera un geam cu o foaie pusa invers (au trecut cam 6 luni pana au aparut petele), au comandat geamul la fabrica, trebuiau sa-l monteze lunea trecuta dar m-au sunat cei din Bucuresti si in urma verificarilor facute de ei geamul venit de la Craiova era tot gresit asa ca au comandat altul, a venit ieri, il monteaza luni.
    Plusuri
    - tamplaria este lucrata foarte bine, rosturile imbinarilor aproape nu se vad
    - seriozitate, cel putin in Buc.

    - Salamander
    Le-am cerut o oferta la sfarsitul lunii noiembrie, iar agentul a revenit cu un telefon la mijlocul lunii ianuarie pentru ca ... uitase. Sa fiti sanatosi domnilor!

    PS. Daca faci tamplaria alba fara rulouri exterioare s-ar putea ca minusurile de la Aplast sa nu conteze. Mergi in showroom-uri, uita-te cu atentie la lucratura, intereseaza-te de coeficientii de transfer termic si ia o decizie in functie de pret dupa ce ai toate datele.

    Bafta!

    Comentariu

    • Consultant Tamplarie
      Moderator
      • 27.mai.2008
      • 904

      #3
      Va recomand sa mergeti pe profilul Veka cu geam triplu, probabil Softline 70.

      Chiar daca este o oarecare diferenta de pret, va veti bucurati de calitatea Veka si nu o sa regretati nici o clipa alegera facuta.
      Fabrica de la Craiova lucreaza foarte bine.
      Din cate stiu nu sunt probleme de acest gen la fabrica din Craiova insa accidente se mai intampla. Nu le-as lua ca referinta.

      Comentariu

      • Thorp
        Incepator
        • 17.oct.2009
        • 84

        #4
        Eu as lua in considerare micile accidente, dar in acest caz ca pe un fapt pozitiv. Firma de care vorbti nu numai ca si-a recunoscut greseala produsa accidental, dar a si corectat problema asa cum era normal. A gresi e omeneste. Eu ii apreciez foarte mult pentru seriozitate (si nu numai!).

        Va pot oferi un contraexemplu. Am achitat unei cunoscute firme de mobila contravaloarea unei bucatarii (enorm de multi bani!!!) acum multe saptamani. Echipa de montaj a venit la timp, dar in timpul montajului muncitorii au constatat ca 2 polite nu se potriveau avand 86 cm lungime in loc de 90 cm. Stiind ca in luna august fabrica din Italia este in concediu nu am insistat sa se remedieze repede "accidentul", motiv pentru care am contactat "marea" firma in septembrie. Raspuns:" politele dvs. vin cu primul transport din Italia la sfarsitul lui septembrie-inceputul lui octombrie." POFTIM?! Am fost intelegator cu concediul italienilor desi eu nu aveam nicio legatura directa cu ei si nici ei cu mine, iar chestia asta m-a costat: oamenii de la Minolta au intins coarda. Dupa argumente bine intemeiate (de genul "s-a inventat curieratul rapid") am reusit sa-i fac sa gaseasca o solutie: maine vin sa-mi monteze politele obtinute din dezmembrarea mobilei din showroom.

        Revenind la oile noastre, firma din Craiova nu a avut nevoie de circ pentru a-si remedia propriile greseli. V-o recomand daca pretul nu constituie un impediment major pentru dvs., la urma urmei calitatea se plateste.

        Bafta!

        Comentariu

        • miki3
          Membru
          • 24.feb.2008
          • 133

          #5
          Si eu vreau sa inchid un balcon si sa schimb un geam la bucatarie si nu stiu ce profil sa aleg si de la ce firma(Buc).
          Am avut o experienta negativa acum 10 ani(profil turcesc) prost montate de o oarecare firma dar care le-am dus asa 10 ani, acu se pare ca trebuie sa le schimb si n-as mai vrea s-o dau in bara dar caut si o oferta buna de pret, adica nu ma dau banii afara din casa

          Comentariu

          • Consultant Tamplarie
            Moderator
            • 27.mai.2008
            • 904

            #6
            Preturile nu difera extraordinar de mult insa calitatea poate fi o problema.

            Va recomand profile Veka. Pentru inchiderea balconului se merita geam triplu.

            Comentariu

            • blitzzz
              Incepator
              • 13.dec.2013
              • 11

              #7
              Răspuns la: Dilema tamplarie PVC - Rehau \ Veka \ Qfort \ Salamander

              Paziti-va de firma de tamplarie pvc PRESTAREA IASI !!! SUNT CEI MAI LACOMI OAMENI PE CARE I-AM INTALNIT!!am dat comanda de 3 bucati de geam si profil de la ei si mi le-a adus cu o sumedenie de defecte:GEAMURILE CIOBITE,PROFILUL NEIZOLAT CORESPUNZATOR,nu sunt imbinate bine capetele de profil SI-MI INTRA VANTUL SI APA IN CASA!!! sunt total dezamagit,MI-AU CERUT O CARUTA DE BANI,si m-am asteptat sa-mi aduca cel mai bun profil de prima calitate. atentie:NU VOR NICI IN RUPTUL CAPULUI SA SCHIMBE PROFILUL,SUB PRETEXTUL CA EI IES IN PIERDERE,...MDA!!! oferta o face in euro.am vrut sa platesc cu euro dar a zis ca trebuie sa-i schimb la cursul de vanzare BRD deci am mai scos din buzunar cateva sute de lei. dar am tacut atunci,crezand ca important e cum imi aduce profilul. i-am reclamat la OPC iar acolo....surpriza:erau chiar prieteni cu comisarul sef adjunct Leonte Ioan. mi-au clasat cazul spunand ca ei nu se pricep la tamplarie pvc,sa ma duc in instanta. am dus la opc actele,le-am aratat ca m-au mintit la calcule,ca mi-au adus comanda de pe o data anterioara semnarii contractului...degeaba.directorii de la Prestarea asteapta sa-i dau in judecata ..’daca am curajul’!!DUMNEZEU SA VA FEREASCA DE OAMENI ASA DE NESIMTITI SI LACOMI!!!

              Comentariu

              • Redguard
                Membru
                • 05.iul.2013
                • 155

                #8
                Răspuns la: Dilema tamplarie PVC - Rehau \ Veka \ Qfort \ Salamander

                Postat în original de blitzzz
                Paziti-va de firma de tamplarie pvc PRESTAREA IASI !!! SUNT CEI MAI LACOMI OAMENI PE CARE I-AM INTALNIT!!am dat comanda de 3 bucati de geam si profil de la ei si mi le-a adus cu o sumedenie de defecte:GEAMURILE CIOBITE,PROFILUL NEIZOLAT CORESPUNZATOR,nu sunt imbinate bine capetele de profil SI-MI INTRA VANTUL
                Probabil daca ai fi comandat trei ferestre nu aveai astfel de probleme, din ce spui tu eu inteleg ca ai comandat geamul si profilul separat. O fereastra contine si feronerie printre altele si mai contine si elemente de identificare, din care rezulta componenta tamplariei si executantul. Fara a veni cu poze care sa surprinda aceste aspecte pentru mine esti un om rau intentionat care din diferite motive vrea sa faca rau, motivele pot fi intemeiate insa asta presupune si altceva decat ceea ce se poate deduce din posturile tale.

                Comentariu

                • blitzzz
                  Incepator
                  • 13.dec.2013
                  • 11

                  #9
                  Răspuns la: Dilema tamplarie PVC - Rehau \ Veka \ Qfort \ Salamander

                  cand am scris geam,m-am referit la fereastra sau cum vrei sa-i spui!!!!

                  Comentariu

                  • blitzzz
                    Incepator
                    • 13.dec.2013
                    • 11

                    #10
                    Răspuns la: Dilema tamplarie PVC - Rehau \ Veka \ Qfort \ Salamander

                    preturile sunt EXTREM de umflate!!! iar mana de lucru e varza,credeti-ma,vai de capul meu ce-am patit cu ei! nesimtiti si mafiotii de la PRESTAREA!!

                    Comentariu

                    • blitzzz
                      Incepator
                      • 13.dec.2013
                      • 11

                      #11
                      Răspuns la: Dilema tamplarie PVC - Rehau \ Veka \ Qfort \ Salamander

                      Eu va sugerez sa va feriti de mafiotii de la prestarea!!!

                      Comentariu

                      • Redguard
                        Membru
                        • 05.iul.2013
                        • 155

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Dilema tamplarie PVC - Rehau \ Veka \ Qfort \ Salamander

                        Postat în original de blitzzz
                        Eu va sugerez sa va feriti de mafiotii de la prestarea!!!
                        Ok, hai ca-ncepem sa ne-ntelegem, este vorba de trei ferestre, aceste trei ferestre pot costa si trei mii de euro, asta nu inseamna ca pretul e umflat, cei trei mii se pot regasi in calitatea tamplariei.
                        Celelalte acuze insa ar trebui demonstrate, asta pentru a te crede, asa, ca te crede cineva care nu stie ce inseamna acest domeniu, asta e, oamenii sunt naivi, eu te-as da in judecata, dar probabil ca cei acuzati de tine nu se impidica de un nemultumit si ala fara argumente.

                        Comentariu

                        • GDan
                          Incepator
                          • 06.mar.2012
                          • 18

                          #13
                          Răspuns la: Dilema tamplarie PVC - Rehau \ Veka \ Qfort \ Salamander

                          Trebuie sa comandam tamplaria exterioara pentru o casa.
                          Variantele care au ramas in cursa sunt:
                          Profil Salamander bluEvolution: 7800 eur
                          Profil Rehau Geneo: 8700 eur
                          sau
                          Profil Rehau Euro 86 la ferestre si Geneo la usi: 7200 eur

                          Toate sunt produse de firme cu o foarte buna reputatie, asadar nu se pune sub semnul intrebarii calitatea produsului sau a monatajului.
                          Ce ati alege daca ati fi in locul nostru?

                          Comentariu

                          • Consultant Tamplarie
                            Moderator
                            • 27.mai.2008
                            • 904

                            #14
                            Răspuns la: Dilema tamplarie PVC - Rehau \ Veka \ Qfort \ Salamander

                            Diferenta dintre oferte este data si de alte elemente decat profilul din PVC?
                            Toate sunt cu 6 camere, 86mm sau 92mm si din acest punct de vedere nu avem ce reprosa profilelor.

                            Comentariu

                            • georgiana24
                              Incepator
                              • 22.sep.2014
                              • 5

                              #15
                              Răspuns la: Dilema tamplarie PVC - Rehau \ Veka \ Qfort \ Salamander

                              Buna seara,
                              Am o mare dilema si va rog sa ma ajutati sa iau o decizie.
                              Am de ales intre 3 oferte si sincer as prefera REHAU deoarece mi-au placut baietii, dar o alta configuratie pt profile similara celor A - B care cred ca sunt mai bune, sau poate ma insel?? Voi ce credeti? Ce sa aleg sau ce sa cer de la Rehau sa ajunga la pret dar si la calitate cu celelalte....pentru ca imi este foarte greu sa inteleg diferentele ...
                              Astept raspuns si va multumesc. (mentionez - casa este noua izolata interior, ext, fundatie tot facut bine si corect!!)Diana
                              A) ARCON CORINA GEALAN SRL
                              1. PROFILE PVC GEALAN - Germania
                              profil 5 camere
                              coeficientul de transfer termic este redus (pierderea de caldura) : U =1,4 W / mpK;
                              profilele din PVC se incadreaza in clasa de combustie C2 - dificil inflamabile , conform STAS 11357 /1979.
                              adancime 62 mm
                              2. FERONERIA intrebuintata este WINKHAUS -GERMANIA
                              3. ARMATURA este din otel zincat HUTTENBRAUCK - Germania
                              cu armature din otel zincat grosime 1,5 mm, pe tot perimetrul.
                              geam exterior : CLAR 4 mm;
                              bagheta AL.16 mm. umpluta cu silicagel; argon la interior
                              geam interior : LOWE 4 mm; Ug=1,1W/mpK
                              4.GEAM TERMOIZOLATOR cu sticla Saint Gobain-FRANTA
                              Total 2 800 €
                              Inclusive
                              B) Tamplarie PVC VEKA – GERMANIA
                              Montaj: Montaj standard
                              Feronerie: Maco Multi-Matic
                              Geam: 24mm, FourSeason+Float(argon)
                              Culoare: nuc
                              Serie: Softline 5 camere clasa A
                              Toc 67mm
                              Cercevea dreapta 80mm
                              CC OO Std
                              Coeficient de transfer termic: 1,16 W/m²K TVA
                              TOTAL - 2734 EURO
                              C)REHAU
                              Profil REHAU Euro Design 70 Drept
                              Toc Stejar Inchis
                              Feronerie GU Maro
                              Standard Gd 24 mm, LOWE 4 mm – 16 – 4 clar
                              Rama 64 mm economic
                              Cerc Fer Z 60 mm Drept
                              Total 2100 Euro

                              Comentariu

                              Procesare...