Incarcator acumulatori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kinetic2000
    Membru
    • 19.ian.2009
    • 177

    Incarcator acumulatori

    Am un incarcator "hama" . Pe instructiuni scrie :
    Microprocesor Controlat ultra-fast NI-MH/NI-CD
    Pri: 12V = 500 mA
    Sec: AA-2.8/5.6 V=700mA 3.92 VA max
    Eu am AA 2700 mA , le poate incarca la maxim ? Adica pina la 2700 aA ?
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #2
    Da, doar ca nu este "fast"
    Pt ceva cu adevarat bun du-te la f64 si cumpara Maha, acela cu afisaj.
    Il am si este de exceptie, mi-a inlocuit un GP cu adevarat fast(1.5A/element curent de incarcare)
    DIY

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Maha este foarte laudat dar eu am un exemplu cu un incarcator luat chiar de la F64 care a cedat, respectiv o ia razna nu incarca cum trebuie, asa ca vizionati mai multe modele si alegeti si in functie de pret.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • kinetic2000
        Membru
        • 19.ian.2009
        • 177

        #4
        Pot sa masor mA la o baterie AA cu unul dintre aceste aparate ?
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • ghimpe--
          Membru Marcant
          • 22.iun.2008
          • 400

          #5
          Ambele aparate pot masura curentul.

          Pe baterie este trecuta o valoare in mAh, adica miliamperi pe ora.

          Daca vrei sa masori capacitatea bateriei, conectezi o sarcina cunoscuta la baterie si cronometrezi timpul de descarcare.

          Daca vrei sa masori cat consuma un dispozitiv, inseriezi ampermetrul intre sursa de alimentare (baterie) si consumator.

          PS: Atentie: ampermetrul se leaga in serie si voltmetrul in pararel!
          It's nice to be important, but it's more important to be nice!

          Comentariu

          • morioka70
            Membru
            • 16.aug.2009
            • 297

            #6
            Postat în original de apanoiu
            Da, doar ca nu este "fast"
            Pt ceva cu adevarat bun du-te la f64 si cumpara Maha, acela cu afisaj.
            Il am si este de exceptie, mi-a inlocuit un GP cu adevarat fast(1.5A/element curent de incarcare)
            Să fim mai exacţi: este vorba de încărcătorul Maha MH-C9000 (vezi pozele de mai jos). La el face referire d-l apanoiu, atunci cand spune că "pt ceva cu adevarat bun du-te la f64 si cumpara Maha, acela cu afisaj."

            Postat în original de Consultant electrice
            Maha este foarte laudat dar eu am un exemplu cu un incarcator luat chiar de la F64 care a cedat, respectiv o ia razna nu incarca cum trebuie, asa ca vizionati mai multe modele si alegeti si in functie de pret.
            Dacă Dvs aveti tot un astfel de încărcător, probabil că, inainte de-al pune-n functiune, nu ati citit instructiunile cu atentie. Desi, in cazul Dvs, la ditamai consultantul electrice, mă indoiesc de acest lucru (no offense!). Mai degrabă inclin să cred că încărcătorul pe care l-ati cumpărat de la ei era unul mai simpluţ.

            Postat în original de kinetic2000
            Pot sa masor mA la o baterie AA cu unul dintre aceste aparate ?
            Având un astfel de încărcător, puteti să va protejati toate acumulatoarele AA (cunoscute si sub numele de "R6" sau "mini") si AAA (numite si "R03" sau "micro") la supraîncărcare si/sau descărcare excesivă. Poate incărca orice akku de acest tip (AA si AAA) la curenti începând de la 50 mA (încărcare lentă) până la 2.000mA (încărcare ultra-rapidă) , in pasi de cate 10mA. Iată alte cateva detalii:
            - incarcă orice akku AA si AAA, fie că este Ni-Cd sau Ni-MH
            - poate diagnostica orice akku (daca e distrus refuză sa ţi-l incarce),
            - poate face cicluri de reîmprospătare a unui akku vechi si uzat, readucându-l la viaţă (pe cele distruse refuză să le incarce)
            - refuză din start sa-ti incarce baterii introduse accidental in aparat, evitand pericolul de explozie a acestora (atentie, baterii, nu akku!)
            - meniul său permite incărcarea oricărui akku AA si AAA cu capacitate cuprinsă intre 500 si 20.000 mAh (20Ah!!!)
            - cu puţină pricepere ( !) poate încărca si acumulatoare cu capacităţi mai mici de 500 mAh (de 400, 350 si chiar si de 250 mAh!), numai că trebuie sa stii cum sa-l "gâdili pe burtă", ca să facă ce-i şopteşti tu la ureche
            - e dotat cu 4 sloturi cu incărcare independentă; cele 4 sloturi sunt controlate de 4 microprocesoare independente (cate unul pe fiecare slot)
            - daca e folosit pe ciclul "Break-In" poate testa capacitatea reală a unui akku (atentie, capaciatea RE-A-LĂ, nu cea teoretică, ce e scrisă pe ţipla de protectie (învelişul) acumulatorului)
            - are 3 senzori de protectie la supraîncărcare: senzor "minus delta V" (de tensiune), senzor termic si senzor de timp; pentru încărcarea rapidă se folosesc primii doi senzori, iar pentru incărcarea lentă cel de-al treilea).

            Asadar, d-le kinetic2000, cumpărându-vă un astfel de încărcător, veti putea sti mereu ce capacitate reală au acumulatoarele Dvs si veti putea oricand să le folositi imperecheate după capacităţile lor reale. Majoritatea aparatelor electrice si electronice folosesc minim două astfel de akku, iar daca unul din ele (unul singur!) este uzat (sau descărcat), aparatul nu va functiona.
            Este de departe mult mai bun decat acel Hama pe care-l aveti acum, prin simplul fapt că poate incărca si un singur akku (Hama al Dvs incarcă numai cate 2 akku, două sau 4 banuiesc).
            Daca stiti cum sa-l folositi, Maha MH-C9000 nu-si va bate nicodata joc de acumulatoare Dvs. Totul este sa stiti sa-l utilizati corect.

            Nu, nu sunt de la magazinul F64 sau vreun distribuitor de-al lor, asa că n-am nici un interes ascuns. Nu, asemeni d-lui apanoiu, îs un vechi client de-al lor.
            Eu l-am cumpărat pe-al meu incă din februarie 2007 (printre primii clienti care si-au luat jucăria asta), iar de-atunci si pana acum a mers brici, n-a dat nici un rateu. Atunci am dat pe el 200 lei (199,99 lei) si, peste vreo jumătate de an, chiar m-am luat de cei de la F64 că de ce nu-l mai ieftinesc si nu traduc manualul de utilizare în limba română.
            A fost o perioadă (prin 200 cand a costat 160 lei (doar aparatul simplu) sau 200 lei (cu 4 akku AA incluse: la prima ofertă au fost 4 akuu Maha AA de 2700mAh, apoi le-au inlocuit cu 4 akku AA Sanyo de 2500mAh). Şi-uite că acum, la peste 3 ani de la aparitia sa pe piata românească, văd că, în loc să-l ieftinească (asa cum ar fi fost normal), ei din contră, l-au scumpit! L-au făcut 219 lei.
            Ca informaţie suplimentară: acelasi aparat vândut in lumea civilizată din Vest (Europa si America) are 3 ani garantie, pe când la noi doar unul. "C-aşa e-n tenis!", vorba lui Toma Caragiu, săracul...


            Si ca să nu ziceti că le ţin parte numai celor de la F64, să stiti că există pe piata din Romania si replica lui mai putin performantă si mai ieftină: Lacrosse BC-900 (Alpha Power battery charger - vezi ultimele două poze din atasament). Pe vremuri, ăştia iţi dădeau, pe langă aparat si încărcător, o gentuţă de cărat aparatul, 4 akku AA de 2.000 mAh, 4 akku AAA de 700 mAh, 4 adaptoare akku AA-->C si 4 adaptoare AA-->D. Nu stiu cum mai este acum, dacă mai e valabilă oferta.

            Pentru cele două tipuri de încărcătoare există si filmuleţe pe You Tube:
            pentru Maha C-900:
            youtube.com/watch?v=6Quqv6qtGnA&feature=related (pt incărcare pe modul "CHARGE")
            youtube.com/watch?v=6Yrv7zewhWo (pentru incărcare/descărcare pe modul "BREAK-IN", respectiv descărcare pe modul "DISCHARGE")

            pentru Lacrosse BC-900:
            youtube.com/watch?v=6oFehwLD52o (filmuletul oficial al firmei Lacrosse Technology)

            P.S.: Pentru cei doritori pot oricand da mai multe informatii tehnice despre Maha MH-C9000. La vremea respectivă m-a pasionat si-am strâns cat mai multe informatii despre el (am citit cartea tehnică de pe Internet, cu mult inainte ca acest aparat să fie adus in România).
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Este un Maha complex cu multe functii, problemele care aparusera erau vis a vis de niste acumulatori Sanyo pe care dupa un ciclu de incarcare functionau foarte bine, pentru ca ulterior sa ai surprize.
              Aveam 8 astfel de acumulatori.
              Intre timp am trecut la Energizer si lucrurile s-au schimbat, deci inclin sa cred ca problema era de la acumulatori, insa incarcarea decurgea normal, nu aparea nici o eroare.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • morioka70
                Membru
                • 16.aug.2009
                • 297

                #8
                Încărcătoare pentru akku + akku slabe calitativ

                Postat în original de Consultant electrice
                Este un Maha complex cu multe functii, problemele care aparusera erau vis a vis de niste acumulatori Sanyo pe care dupa un ciclu de incarcare functionau foarte bine, pentru ca ulterior sa ai surprize.
                Aveam 8 astfel de acumulatori.
                Intre timp am trecut la Energizer si lucrurile s-au schimbat, deci inclin sa cred ca problema era de la acumulatori, insa incarcarea decurgea normal, nu aparea nici o eroare.
                Primo tempo
                Si eu am avut niste akku Duracell AAA de 1.000 mAh. Erau 3 bucăţi pe care le foloseam la un telefon mobil Alcatel One Touch Easy (pe lângă propriul acumulator, telefonul ăsta mergea si cu 3 baterii AAA sau 3 acumulatoare AAA separate).
                Când am cumpărat cele 3 akku Duracell a fost bucurie mare, că le-am găsit foarte ieftine (10 lei/buc, asta în luna ianuarie 2007!). Şi ţi le vindea si la bucată, nu erai condiţionat să cumperi un număr par.
                După cum se ştie, în general, acumulatoarele AAA se vând la set de două bucăţi, iar pe-atunci (2007) un set era foarte scump (30-40 lei/set de 2 buc). Asa că dacă eu luasem numai 3 akku (atât aveam nevoie), m-am gândit că făcusem din start o economie de cel putin 10 lei (3 akku, în loc de 4). Pe ele scria "made in Japan", iar producătorul zicea că la încărcarea lentă (numită si "încărcare standard") trebuia să le dai un un curent de 100 mA timp 16 ore.
                Credeţi-mă că tot atunci, in februarie 2007, mi-am cumpărat încărcătorull Maha MH-C9000 în mod special, ca să protejez toate akku pe care le aveam îm dotare.
                Timp de un an si jumătate, cele 3 akku Duracell au mers perfect, din februarie 2007 pana in iulie 2008. Le-am incărcat numai la "standard" (timp de 16 ore, dându-le un curent de 1/10 din capacitatea akku). Practic, acel an si jumătae s-ar traduce în 48 de reîncărcări.
                Ei bine, din cele 3 akku Duracell AAA, primul care a picat a fost cel numerotat cu "1" (după 48 de reîncărcări), apoi "2"-ul si "3"-ul (după 51 de reîncărcări). Ultimele dăţi cand le puneam la încărcat, Maha imi afisa mesajul că akku au tensiunea prea mare (battery HIGH), de peste 1,5 V, confundându-le cu bateriile ordinare si astfel refuzând să le încarce.
                Cred că s-au buşit de bune ce erau, Duracell nefiind o marcă de akku fiabile. Am mai citit si auzit si comentariile altora legate de akku Duracell. Se spune că cumulatoarele Duracell pică foarte repede, spre deosebire de bateriile Duracell, care ţin foarte mult.
                O altă explicaţie la care mă gândesc ar fi următoarea: desi producătorul spune să la încărcarea standard trebuie să le ţii 16 ore la un curent de 1/10 din capacitatea akku (0,1C, unde C= capacitatea akku), s-ar putea ca ele să nu suporte acel curent de încărcare pe o perioadă asa de lungă.
                Ce se întâmplă. În trecut (din anii '80 până prin 2000), toti producătorii spuneau că incărcarea standard inseamnă un curent de 0,1C timp de 14 ore! Acum, după anul 2001-2002, parcă i-a apucat pe toti damblaua si, în loc de 14 ore, îţi recomandă să le ţii la încărcat 16 ore. E, s-ar putea ca acele două ore in plus "să afecteze grav sănătatea" acumulatoarelor. Şi nu brusc, ci treptat, în timp. Aceasta s-ar putea să fie cea de-a doua cauză reală a defectării lor.
                După ce-au picat cele 3 akku Duracell, m-am dus si mi-am luat 4 akku (două seturi) Maha Powerex AAA de 1.000 mAh (7,5 lei/buc). De teamă să nu păţesc acelasi lucru, pe acestea le-am încărcat "numai câte 14 ore". Practic, le ţineam "în priză" tot 16 ore, dar le dădeam un curent mai mic: în loc de 100 mA, le încărcam la 90 mA. Pana acum le-am încărcat doar de vreo 10 ori, că nu prea mai am la ce să le folosesc (telefonul Alcatel mi l-am schimbat cu un altul mai nou, iar lanterna cu LED - care megea cu 3 baterii AAA - s-a buşit: i s-a stricat butonul intrerupătorului).
                Asa că puşca cu lunetă Maha MH-C9000, din lipsă de "muniţie" (fiindcă n-am la ce să folosesc acumulatoarele - aţi mai pomenit asa ceva?!), n-o mai duc la ochi decât arareori. Când mai apare vreun fazan pe-o creangă îndepărtată, la peste 1 km distanţă de mine.

                In concluziune, doar acele akku Duracell AAA de 1.000 mAh au fost de vină şi, în loc de 1.000 de cicluri de reîncărcare, cât se laudă producătorul (atenţie, încărcări standard), ele n-au ţinut decat 48, respectiv 51 de cicluri. Acele akku Duracell le-am mai încărcat apoi într-un aparat mai prost, fabricat în Austria (un Europower LG-V-629A). Ăla acceptă să le incarce oricum, fiindcă nu le face nici un test la început. Poti să-ncarci cu el "orice mişcă-n ţara asta, râul, ramul..." (orice akku AAA, AA, C, D si de 9 V). Chair si baterii, desi, sincer vorbind, n-am incercat. Cu toate că se Apropie Anul Nou, nu ţin neapărat să am pocnitori (explozii si fum) prin casă!

                Secondo tempo:
                Şi-acum iată un alt exemplu de acumulatoare necorespunzătoare, a căror capacitate a fost umflată exagerat de producător.
                Prin ianuarie 2008, apăruseră pe Internet niste akku Camelion AAA si mai forţoase, nu de 1.000, ci de 1.100 mAh!!! Am dat fuga si mi-am luat 3 perechi (6 bucăţi). Cand le-am testat acasă (cu Maha MH-C9000, folosind ciclul BREAK-IN), am văzut că în realitate n-aveau decat 900 mAh. M-am dus înapoi la magazin (Vitacom, Bucuresti), am returnat marfa, am depus o cerere justificativă de nemultumire, că adică "de ce dau bateriile îndărăt" (acumulatoarele erau in realitate mai slabe decat scria producătorul pe ambalaj) si mi-am reprimit banii. Fără scandal, fără certuri si fără nervi.
                Asa ar fi trebuit să procedati si Dvs cu acumulatoarele Sanyo. Sau ale Dvs erau căpătate de Moş Crăciun , iar "calul de dar... aşa şi pe dincolo"?
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • komy
                  Membru Marcant
                  • 22.iul.2008
                  • 442

                  #9
                  Sincer va zic ca am peste 40 de acumulatori de 1,5V, AA si folosesc un incarcator gp standard cumparat in urma cu 5-6 ani.
                  Ma bucur ca mai sunt oameni bine documentati care impartasesc din experienta lor si altora.
                  Cred ca o sa imi iau si eu un incarcator cu verificare model de care vorbeati, sa stiu si eu in ce stare sunt acmulatorii mei. Cu toate ca am peste 40 de acumulatori, inca cumpar de la kaufland baterii de 10lei/12 buc alcaline cam 2-3 seturi pe luna.
                  Poate dupa ce or mai creste si copii, o vor lasa mai moale cu jucariile cu baterii.
                  Imi place lumina!

                  Comentariu

                  Procesare...