O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

    Ce tip de sol aveti acolo ?
    Ideea este ca indiferent din ce va fi facuta casa , pe modelul ales , doar parter si ca zidarie , fundatia va fi cam la fel , cantitatea de fier va fi aceeasi . Intai apelati la un structurist si dupa ce aveti planurile postati le aici .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • paul_78
      Membru
      • 08.feb.2009
      • 195

      Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

      Astazi am reusit sa aduc un structurist la fata locului , ptr a-mi da ceva detalii referitoare la costurile apoximative si materiale necesare turnarii fundatiei + elevatie + radier .
      Dupa ceva probe luate din pamant (ceva sapaturi ) , si din planurile geologige pe care le avea la indemana ptr zona respectiva , a stabilit ca pentru o rezistenta medie a constructiei pe care intentionez sa o realizam conform planului de mai sus avem
      --- Fundatie 40 cm latime , 50 adancime si pahare de 80x80 cm ( termen neingineresc ) turnate la colturi si mijlocul constructiei .
      ----Elevatie 30 cm latime , 70 inaltime ( include si radierul de 10 cm oprox ) La elevatie mi-a recomanta bare de fi 12 dispuse cate 6 , cu etrieri de 8, avand masurile de 25x 60 cm dispusi la 30 unul de altul .
      Sigur aceasta a fost doar o discutie , bazata pe ce a vazut la fata locului . Daca demaram inceperea constructiei trebuie demarat proiectul . Ne-a asigurat ca structura de rezistenta pe care ne-a recomandat-o rezista si la o contructie de P+M
      Ce parere aveti ?

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

        Cam ciudata configuratia 50 adancime +pahare la 80 si 70 elevatia ... sigur e structurist cel pe care l-ati dus la fata locului ?
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • paul_78
          Membru
          • 08.feb.2009
          • 195

          Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

          Eu zic ca este 100%, l-a recomandat un vecin care a lucrat cu el , cand am fost dupa dansul chiar lucra intr-un cartier de vile din balotesti . Acuma la diploma nu l-am verificat sa fiu sincer .
          Dar explicati un pic de ce pare ciudata ?
          Tocmai de aceea am postat aici , nu sunt in domeniu si astept din partea dumneavostra corectarile de riguare . Daca sunt lucruri care nu par in regula sigur o sa le aduc la cunostinta atunci cand urmeaza sa intocmim proiectul .
          Cu stima !

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

            Ce nu am inteles : de ce elevatia sa aiba 70 cm , de ce solutia cu pahare si ce tip de sol este ?
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • paul_78
              Membru
              • 08.feb.2009
              • 195

              Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

              Elevatia a ales-o de 70 ptr ca a vrut sa am cel putin 20 cm peste vivelul asfaltului ( drumului ) , iar paharele sincer nu stiu ce sa spun , probabil ptr a mari rezistenta pe colturi !

              Comentariu

              • paul_78
                Membru
                • 08.feb.2009
                • 195

                Răspuns la: O casa la tara costruita de mine (Geamana lui ADI)

                Pana la urma am renuntat la cea de-a doua constructie , casa a ramas doar cea micuta . Natura a mai crescut si la urmatoarea interventie o sa pun ci ceva poze .

                Comentariu

                • toniboier691
                  Incepator
                  • 06.sep.2019
                  • 1

                  Mai mica, mai usor de intretinut.
                  Anvelope vara ieftine la vadrexim.

                  Comentariu

                  • paul_78
                    Membru
                    • 08.feb.2009
                    • 195

                    Salutare dragi colegi si bine v-am gasit in noul an. Daca tot suntem amenintati de ciudatul covig , incercam sa mai dezmortim apele .....mai scriem dar mai si muncim . Ce parere aveti de noua cismea ? Inca suntem la stadiu de lucru si este nefinisata !
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      Arata bine dar cel mai important e sa-ti placa tie .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      Procesare...