Casa mea p+m 160 mp cu 7000 euro

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #31
    Presupun ca s-a armat (vezi cele doua locasuri pe laterale) si umplut cu beton.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3481

      #32
      cat de corect o fi sa faci o elevatie din boltari nu stiu, dar nici nu am vazut sau auzit pana acum....
      chiar s-au ridicat blocuri la care elevatia s-a executat din boltari? macar spune-ne pe unde sa ne ferim....

      Comentariu

      • alexis
        Living Legend
        • 05.nov.2006
        • 1331

        #33
        Postat în original de VYS
        Presupun ca s-a armat (vezi cele doua locasuri pe laterale) si umplut cu beton.
        Cum? Doar pe verticală?
        faci o casa si pentru urmasii tai

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #34
          Pe verticala doar stalpii iar pe orizontala cu doua bare de otel amplasate in locasul ce se vede in foto.
          Fișiere Atașate
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • alexis
            Living Legend
            • 05.nov.2006
            • 1331

            #35
            Postat în original de VYS
            Pe verticala doar stalpii iar pe orizontala cu doua bare de otel amplasate in locasul ce se vede in foto.
            Bănuiesc că o astfel de soluţie constructivă, pentru o elevaţie, se alege pentru o construcţie uşoară (lemn) sau pentru o zonă cu activitate seismică mică. Şi aşa eu nu aş avea curajul să-mi aşez casa pe acest tip de elevaţie. Nici măcar un gard nu aş face din aşa ceva.
            faci o casa si pentru urmasii tai

            Comentariu

            • georgeflorin
              Membru marcant
              • 15.sep.2009
              • 306

              #36
              stai linistit , daca nu sau daramat casele din carpici nici asta nu o sa se darame in urmatori 200 de ani

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #37
                Postat în original de alexis
                Postat în original de VYS
                Pe verticala doar stalpii iar pe orizontala cu doua bare de otel amplasate in locasul ce se vede in foto.
                Bănuiesc că o astfel de soluţie constructivă, pentru o elevaţie, se alege pentru o construcţie uşoară (lemn) sau pentru o zonă cu activitate seismică mică. Şi aşa eu nu aş avea curajul să-mi aşez casa pe acest tip de elevaţie. Nici măcar un gard nu aş face din aşa ceva.

                Colegul este din zona Mures ... Transilvania.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • alexis
                  Living Legend
                  • 05.nov.2006
                  • 1331

                  #38
                  Mă dau bătut! Trăim vremuri ciudate...........
                  faci o casa si pentru urmasii tai

                  Comentariu

                  • Dan_Daniel
                    Living Legend
                    • 20.nov.2009
                    • 1134

                    #39
                    Postat în original de alexis
                    Trăim vremuri ciudate...........
                    Corect.
                    As avea si eu o intrebare pentru dl. Georgeflorin :
                    - Mansarda va fi ridicata cu zidarie sau va fi din lemn?
                    Am inteles ca planseul peste parter va fi de lemn, dar mansarda nu ati spus din ce va fi ridicata, sau nu am observat eu.
                    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                    Comentariu

                    • georgeflorin
                      Membru marcant
                      • 15.sep.2009
                      • 306

                      #40
                      Postat în original de Dan_Daniel
                      Postat în original de alexis
                      Trăim vremuri ciudate...........
                      Corect.
                      As avea si eu o intrebare pentru dl. Georgeflorin :
                      - Mansarda va fi ridicata cu zidarie sau va fi din lemn?
                      Am inteles ca planseul peste parter va fi de lemn, dar mansarda nu ati spus din ce va fi ridicata, sau nu am observat eu.
                      Mansarda va i tot din bca , iar zidurile despartitoare de la mansarda vor fi din gipscarton.

                      Comentariu

                      • ivan_turbinca
                        Membru marcant
                        • 25.feb.2009
                        • 494

                        #41
                        la placa nu ati pus polistiren extrudat min 5 grosime. si nu sunt prea lamurit cu acest gen de fundatie.asa fac americanii care nu au cutremure si petse fac din lemn si osb.daca nu are o continuitate betonul si pe verticala si pe orizontala,si armatre de asemenea vertical si orizontal,nu stiu daca va trece peste un cutremur de 5 gr.Mi se pare mai mult ca ar fi ca structura unui gard dar mai bine armat.....parerea mea

                        Comentariu

                        • ics
                          Membru Marcant
                          • 16.sep.2009
                          • 624

                          #42
                          nici io nu ma pricep, dar am vazut tipul asta de fundatie in revista casa lux de luna asta.. o fi bine o fi rau?
                          ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                          Comentariu

                          • alexis
                            Living Legend
                            • 05.nov.2006
                            • 1331

                            #43
                            Postat în original de ivan_turbinca
                            la placa nu ati pus polistiren extrudat min 5 grosime. si nu sunt prea lamurit cu acest gen de fundatie.asa fac americanii care nu au cutremure si petse fac din lemn si osb.daca nu are o continuitate betonul si pe verticala si pe orizontala,si armatre de asemenea vertical si orizontal,nu stiu daca va trece peste un cutremur de 5 gr.Mi se pare mai mult ca ar fi ca structura unui gard dar mai bine armat.....parerea mea
                            Credeam că sunt singurul "nebun". Păcat că astfel de lucrări sunt , tacit, acceptate de forumisti vechi..............
                            faci o casa si pentru urmasii tai

                            Comentariu

                            • ivan_turbinca
                              Membru marcant
                              • 25.feb.2009
                              • 494

                              #44
                              Asa ca sa vorbim pe a dreapta exista si case de ale bunicilor care sunt facute din chirpici si ne armate si lipite cu pamant dar nu vreau sa stau in una din ele in caz ca vine cutremurul.Si in plus noi suntem aici ca sa facem ceva de calitate sa respectam cat de mult putem niste norme de constructie si de calitate si sa evitam cat de mult putem un dezastru,in cazul unor calamitati,inundatii,cutremure,uragne etc.fiecare e liber sa isi faca ce casa vrea atata timp cat o face pe propria sa raspundere si sta el singur in ea si nu pune viat animanui in pericol.O casa e ste ca o masina : nu poti sa faci rabat la calitate ca altfel nu ajungi bine.daca dai o lavabila mai ieftina sau o gresie mai ieftina merge dar nu sa ne tiganim la structurile de rezistenta.Numai bine!

                              Comentariu

                              • Dan_Daniel
                                Living Legend
                                • 20.nov.2009
                                • 1134

                                #45
                                Postat în original de ivan_turbinca
                                Asa ca sa vorbim pe a dreapta exista si case de ale bunicilor care sunt facute din chirpici si ne armate si lipite cu pamant dar nu vreau sa stau in una din ele in caz ca vine cutremurul.
                                Cu totul altfel (si mult mai bine) se comporta o casa facuta din chirpici, in cazul unui cutremur, decat una cu elevatia zidita din boltari si cu o armatura ridicola.
                                Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                                Comentariu

                                Procesare...