Casa mea p+m 160 mp cu 7000 euro

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lili 500
    Incepator
    • 17.mar.2009
    • 32

    #16
    .

    Postat în original de alexis
    Postat în original de ivan_turbinca
    pai ca s ail ajunga la 7000 de euro ))) ))) ma ce mai rad pe forumul asta ma tavalesc!!!dar suntem in Romania si ce e mai rau ca dupa ce ca suntem cum suntem ne mai si aratam la toata lumea ))
    Eu am zis să fiu cuminte şi să întreb, doar.........
    alex te rog frumos sa-mi dai poze cu casa ta, interior si exterior si daca se poate si devizu cu materiale

    Comentariu

    • alexis
      Living Legend
      • 05.nov.2006
      • 1331

      #17
      Re: .

      lili 500
      O adresă de mail şi îţi trimit.
      faci o casa si pentru urmasii tai

      Comentariu

      • ivan_turbinca
        Membru marcant
        • 25.feb.2009
        • 494

        #18
        Nu nu pune te rog o sa ne aruncam in urma trenului.

        Comentariu

        • lili 500
          Incepator
          • 17.mar.2009
          • 32

          #19
          Re: .

          Postat în original de alexis
          O adresă de mail şi îţi trimit.
          lili_lylyanna@yahoo.com

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3481

            #20
            ce adancime are fundatia? lucrezi dupa un proiect? ai studiu geo? cati mc beton intra in fundatie? dar in elevatie? in radier?
            eu am amprenta cam cat a ta...., am bagat 56 mc beton numai in fundatie

            Comentariu

            • lili 500
              Incepator
              • 17.mar.2009
              • 32

              #21
              Re: .

              Fier beton, beton, lemn, caramida nu pt ca noi am luat bca 34m cred ca o sa ajunga daca nu mai luam.

              Comentariu

              • Dan_Daniel
                Living Legend
                • 20.nov.2009
                • 1134

                #22
                Postat în original de georgeflorin
                ca sau bagat pietre in fundatie nu este nici o greseala,intreaba inginer si vezi ce o sa spuna.
                Eu as zice sa nu intrebati nici un inginer, nu o sa va placa ce raspuns o sa va dea.
                Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                Comentariu

                • andrei_radu
                  Membru
                  • 24.mai.2008
                  • 242

                  #23
                  Ce sa raspunda? Ca este corect si acceptat, dar sa fie respectate anumite criterii. Se numeste beton ciclopian si este acceptat.

                  Comentariu

                  • ivan_turbinca
                    Membru marcant
                    • 25.feb.2009
                    • 494

                    #24
                    da ciclopian,dar din pietris nu din bucati de pietroaie si alt agregate cat mingea de fotbal

                    Comentariu

                    • georgeflorin
                      Membru marcant
                      • 15.sep.2009
                      • 306

                      #25
                      Saptamana trecuta am ridicat fundatia din boltari , am facut umplutura , folie , plasa de sarma si am turnat placa peste fundatie.
                      Boltari au costat 800 ron .Si am facut si gardul in spate la casa.
                      O sa scriu cat a costat firul si betonul ,trebuie sa verif.
                      Domnu Ivan rog comentarii , ce nu va comvine la placa peste fundatie .
                      Saptamana asta vrem sa ridicam parterul , o sa revin cu poze .
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • georgeflorin
                        Membru marcant
                        • 15.sep.2009
                        • 306

                        #26
                        Postat în original de ivan_turbinca
                        da ciclopian,dar din pietris nu din bucati de pietroaie si alt agregate cat mingea de fotbal
                        bolovani nu sunt din pietris sunt din plastic , cred ca totusi aveti dreptate !
                        Din pietris si ciment sunt bolovani din ce altceva ar putea fi??!?!?

                        Comentariu

                        • georgeflorin
                          Membru marcant
                          • 15.sep.2009
                          • 306

                          #27
                          Postat în original de Seni
                          ce adancime are fundatia? lucrezi dupa un proiect? ai studiu geo? cati mc beton intra in fundatie? dar in elevatie? in radier?
                          eu am amprenta cam cat a ta...., am bagat 56 mc beton numai in fundatie
                          Fundatia are adancimea de 1 m de la cota 0 si 0,70 ne-am ridicat cu boltari.Normal ca este studiu geo si se lucreaza dupa proiect.

                          Comentariu

                          • georgeflorin
                            Membru marcant
                            • 15.sep.2009
                            • 306

                            #28
                            Re: casa p-m 160 cu 7000 euro

                            Postat în original de nicu78
                            Si,..casa mea are 168 metri patrati,...si la rosu inseamna numai pina la astereala ,.....tabla si cu timplaria ,ma costat aproximativ 6000 de euro ,....asa ca mai asteapta si tu sa-mi vad casa terminata
                            La rosu pentru mine inseamna si acoperisul , ca tigla este rosie. Mp la tabla este in jur de 5 euro , acum depinde si de acoperis , acoperisul de pe casa asta este unul simplu si de acea iasa mai ieftin.

                            Comentariu

                            • alexis
                              Living Legend
                              • 05.nov.2006
                              • 1331

                              #29
                              Postat în original de georgeflorin
                              Saptamana trecuta am ridicat fundatia din boltari ,
                              Poate elevaţia, vreţi să ziceţi (în loc de fundaţie). Cum lucraţi după proiect? Ce inginer, structurist, a trecut în proiect elevaţie din bolţari? Nu am mai vazut aşa ceva până acum.... Măcar sunt legaţi între ei cu mortar? Vă întreb că în poză se vede că nu. Elevaţia este o etapă foarte importantă în construcţia unei case, trebuie mult fier montat în elevaţie, care are un anumit rol.
                              faci o casa si pentru urmasii tai

                              Comentariu

                              • georgeflorin
                                Membru marcant
                                • 15.sep.2009
                                • 306

                                #30
                                Postat în original de alexis
                                Postat în original de georgeflorin
                                Saptamana trecuta am ridicat fundatia din boltari ,
                                Poate elevaţia, vreţi să ziceţi (în loc de fundaţie). Cum lucraţi după proiect? Ce inginer, structurist, a trecut în proiect elevaţie din bolţari? Nu am mai vazut aşa ceva până acum.... Măcar sunt legaţi între ei cu mortar? Vă întreb că în poză se vede că nu. Elevaţia este o etapă foarte importantă în construcţia unei case, trebuie mult fier montat în elevaţie, care are un anumit rol.
                                Nu ai vazut fundatia din boltari?!
                                Sunt legati boltari sunt goli si sunt ziditi tesut si in mod normal ca se leaga.
                                Stati linistiti toti care lucram suntem constructori , am ridicat blocuri si am facut mansarde pe blocuri si stim ce facem , pot sa garantez ca este facuta cu mult mai bine decat apartamentele din blocurile noi .
                                Oare boltaru asta se leaga intre el?!?
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...