Condens pe tavan din gipscarton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #16
    Care este motivul pentru care ati ales aceasta solutie?

    Ati montat banda de etansare intre profil si beton?

    Comentariu

    • roflorin
      Incepator
      • 26.feb.2007
      • 7

      #17
      Multumesc ptr sfat.
      Motivul de baza al alegerii acestei solutii: tavan neuniform cu diferente de pina la 25 mm.
      Din nefericire nu am folosit banda de etansare intre profil si perete. Am recurs in ultimele 24 ore la o aerisire in forta - usa geam deschise si efectul este oarecum vizibil in sensul ca incepe sa se diminueze umezeala. Ma intreb daca dupa ce se usuca complet si pot aplica lavabila apar aceleasi simptome?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #18
        Este posibil sa apara condens sub placa de gipscarton si dupa finlizarea lucrarii, mai ales ca discutam de un spatiu cu umiditate ridicata.

        Comentariu

        • roflorin
          Incepator
          • 26.feb.2007
          • 7

          #19
          Am citit undeva (poate chiar pe acest forum) ca o gaura de aerisire in planseu ar putea fi o solutie. In acest caz riscul de aparitie a condensului sub placa de gipscarton se diminueaza sau dispare total. Vreau sa mai mentionez ca interstitiile dintre placi si faianta de pe pereti au fost umplute cu spuma poliuretanica.

          Comentariu

          • rs
            Incepator
            • 27.ian.2007
            • 51

            #20
            Mai exista aerisire in aceasta baie sau a fost obturata? Daca nu cel mai bine este sa faci una pe unde poti. Intr-o casa toate incaperile umede, baie, bucatarie trebuiesc sa fie dotate cu aerisiri.Innainte de a aplica vopseaua asteapta sa se usuce tavanul, o idee mai buna ar fi sa dai cu var care nu este impermeabil ca si lavabila care se va coji daca exista probleme de umiditate.

            Comentariu

            • roflorin
              Incepator
              • 26.feb.2007
              • 7

              #21
              Mentionez in mod clar: baia dispune de fereastra (normala din lemn) iar gaura de aerisire din planseu este o idee vis-a-vis de probabilitatea de a evita condensul de sub placa de rigips.

              Comentariu

              • rs
                Incepator
                • 27.ian.2007
                • 51

                #22
                Pai daca faci aerisire o faci si in planseu si in placa de rigips. Nu inteleg rationamentul tau. Degeaba ventilezi spatiul intre cele doua pentru ca tu tot vei avea condens pe placa in interior

                Comentariu

                • roflorin
                  Incepator
                  • 26.feb.2007
                  • 7

                  #23
                  Gaura din planseu era doar o idee. Sunt pe acest forum ptr a gasi o solutie la aceasta problema. Eu doar am preluat aceasta idee (cum spunem mai devreme posibil tot de pe acest forum) si vroiam sa vad daca se poate aplica si in cazul meu. Multumesc oricum.

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6878

                    #24
                    Nu ati mentionat nimic de existenta sub placa de gipscarton a barierei de vapori. Exista aceea bariera ?

                    Cum vad eu ca se mai poate face ceva.
                    Montati perimetral banda de etansare de colt (Ceresit are un asemenea produs) si hidroizolati placa de gipscarton cu solutia Ceresit CL??.
                    Dupa uscarea straturilor folositi o vopsea lavabila speciala pentru spatii umede.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • roflorin
                      Incepator
                      • 26.feb.2007
                      • 7

                      #25
                      Multumesc ptr aceasta solutie.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #26
                        Produsele CL 50/52 sunt paste hidroizolante pentru pereti sau pardoseli si nu va ajuta in acest caz.

                        Nici o solutie de genul celei mentionate, aerisire in tavan, nu poate fi luata in calcul.

                        Daca ati optata pentru acesta structura, fara a rupe termic structura de profile fata de tavan (asfel transferul termic de la placa de beton la profilele metalice era eliminat) singura posibilitate pe care o vad este prevederea unei bariere de vapori, in spatele gipscartonului.

                        Gipscartonul trebuie sa fie din cel cu rezistenta ridicata la umiditate (verde)

                        Comentariu

                        • roflorin
                          Incepator
                          • 26.feb.2007
                          • 7

                          #27
                          Rigipsul aplicat este cel verde si am remarcat in timpul scurs de la postarea subiectului pina acum, o imbunatatire a situatiei prin cresterea suprafetei uscate ca urmare a unor aerisiri repetate. Nu-mi este foarte clar prin ce anume se materializeaza aceasta bariera de vapori.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            #28
                            Bariera de vapori poate fi folie de polietilena (subtire) sau folie de aluminiu.
                            In general este asociata cu folosirea stratului izolator de vata de sticla dar este folosita si in alte aplicatii.

                            Nu permite trecerea vaporilor de apa, spre straturile din spatele acesteia, eliminand posibilitatea de aparitie a condensului pe suprafetele mai reci dinspre exteriorul unei suprafete.

                            Comentariu

                            • B K
                              Incepator
                              • 11.ian.2014
                              • 84

                              #29
                              Răspuns la: Condens pe tavan din gipscarton

                              Va salut !
                              Luminati-ma si pe mine intr-o problema.
                              De curand am renovat casa de la tara , am imbracat camerele existente cu gips carton. Nelamurirea o am la tavane , gips cartonul a fost pus peste tavanele existente , tavane din lemn , apoi sunt 2 straturi de vata minerala normala. Folie nu a fost pusa intre vata si gips carton. Ar putea fi probleme cu condensul ??? Se poate pune folia sub vata , adica intre rigips si vata?...................sa fie asa : rigips , tavanul vechi din lemn , folia si apoi vata? Daca da , ce fel de folie se poate pune ? Multumesc !!

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6869

                                #30
                                Răspuns la: Condens pe tavan din gipscarton

                                Folia se pune intre gips carton si vata , tocmai ca vaporii de apa din incapere sa nu ajunga in termoizolatie .
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...