De câte ore de somn ai nevoie?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • absolutep0wer
    Incepator
    • 01.aug.2010
    • 47

    De câte ore de somn ai nevoie?

    Vârsta şi sexul ne dictează necesarul de somn de care avem nevoie în fiecare noapte, arată ultimele studii. Află de câte ore de somn ai nevoie ca să te simţi fresh dimineaţă!
    Somnul este esenţial pentru sănătatea organismului, iar cele mai recente descoperiri arată că orele de somn de care avem nevoie fiecare diferă în funcţie de vârstă şi sex. Ai să vezi de ce este bine să sari peste somnul de după-amiaza, asta în cazul în care îţi permiţi acest "lux", dar să nu aplici metoda pentru somnul din timpul nopţii. Potrivit specialiştilor este obligatoriu sa dormim măcar 6-8 ore pe noapte şi să cuprindem cel puţin o parte din intervalul 22:00 - 02:00.
    De ce să nu dormi după-amiaza?
    Pentru că rişti săa faci diabet, este concluzia cercetătorilor de la Spitalul Guangzhou din China şi de la Universitatea din Birmingham care au constatat că persoanele care obişnuiau să doarmă în timpul după-amiezii au un risc cu 26% mai ridicat să se îmbolnăvească de diabet. "În timpul somnului de amiază, corpul nu mai produce insulina şi devenim mai sensibili la această afecţiune. Iar la trezire se activează anumiţi hormoni şi mecanisme care împiedică insulina să-şi facă efectul", explică dr. Shahrad Taheri, coordonatorul studiului.
    Nici prea puţin, nici prea mult somn
    Trebuie să-ţi stabileşti singură un program de somn pe care să îl respecţi pe cât posibil. Rutina în acest caz este mai mult decât indicată. Nici prea puţine ore de somn, dar nici prea multe nu te vor ajuta să funcţionezi la capacitate maximă. Potrivit specialiştilor, sub 6 ore de somn pe noapte sunt prea puţine, iar mai multe de 9 ore sunt prea multe. "Orele necesare pentru somn variază de la persoană la persoană, însă statisticile arată că în general fiecare avem nevoie de 7-8 ore de somn. Sub 6 ore sau peste 9 ore de somn în cazul persoanelor adulte sunt asociate cu dereglarea metabolismului şi cu probleme la nivelul inimii", atenţionează dr. Phyllis C. Zee, profesor de neurologie şi directorul Centrului pentru Studiul Tulburărilor de Somn de la Şcoala de medicină Feinberg din cadrul Universităţii Northwester din Chicago.

    Dacă dormi prea puţin...
    rişti să faci diabet;
    rişti să ai probleme cu greutatea şi să devii obez;
    rişti să ai probleme de natură psihică.

    Iată cât trebuie să dormi
    Potrivit profesorului de neurologie, dr. Phyllis C. Zee, citat de publicaţia EveryDayHealth iată de câte ore de somn avem nevoie pe parcursul vieţii:
    bebeluşi (sub 11 luni): 14-15 ore de somn;
    copii (1-2 ani): 12-14 ore de somn;
    preşcolari: 11-13 ore de somn;
    şcolari: 10-11 ore de somn;
    adulţi: 7-8 ore de somn (adolescenţii au nevoie de puţin mai mult)
    persoane în vârstă: 7-9 ore de somn.

    Femeile dorm mai mult decât bărbaţii
    Potrivit cercetărilor, femeile petrec mai multe ore dormind decât bărbaţii şi se trezesc foarte uşor la diferite zgomote. Printre factorii care le pot disturba somnul se numără: tulburările hormonale, depresia, problemele emoţionale, sindromul picioarelor neliniştite, apneea de somn, atrita, durerile de spate şi fibromialgia.
    În schimb, bărbaţii au probleme cu somnul atunci când întâmpină probleme la serviciu sau în viaţă (divorţ, copii, bani), epilepsie, probleme cardiace, apnee de somn, depresie sau abuz de diverse substanţe.


    Sfaturi pentru un somn liniştit

    Dacă problemele cu somnul nu sunt cauzate de o afecţiune, atunci poţi să urmezi următoarele sfaturi:
    Stabileşte-ţi un program de somn pe care să-l respecţi aproximativ în fiecare seară
    Nu neglija importanţa exerciţiului fizic, însă nu chiar înainte de somn pentru că îţi poate altera calitatea somnului
    Fără cofeină după ora 16:00 dacă ai observat că îţi afectează somnul
    Relaxează-te înainte de culcare
    Atmosfera din cameră este de asemenea importantă. O temperatură medie, întuneric şi linişte pentru un somn odihnitor.
  • Adam Worth
    Incepator
    • 31.mai.2012
    • 32

    #2
    Răspuns la: De câte ore de somn ai nevoie?

    Oriunde intre 6 si 8, in functie si de activitatile zilnice, desigur.
    __________________________________________________ __
    Adam Worth

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      #3
      Răspuns la: De câte ore de somn ai nevoie?

      Postat în original de Adam Worth
      Oriunde intre 6 si 8, in functie si de activitatile zilnice, desigur.
      __________________________________________________ __
      Oriunde , ce inseamna ?
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1395

        #4
        Răspuns la: De câte ore de somn ai nevoie?

        Depinde de individ, dar in general mai bine 8 decit 6. Eu unul avind in vedere ca trag tare cu lucrul,daca nu dorm macar 6 ore,sunt chiaun a doua zi. De asemenea, in cazul celor ce lucreaza mult,somnul putin ingrasa deoarece corpul pt a face fata, cere mincare mai mult decit ar fi cazul. Asa ca dormiti macar 8 ore si mincati mai putin, daca faceti invers va fi greu in timp.....
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Răspuns la: De câte ore de somn ai nevoie?

          De individ, de varsta, de stil de viata.. de stres, de creier... de multe... Acum na, fiecare doarme cat poate, degeaba vreau eu 8 ore cand dupa 6 ore deja ma trezesc.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2271

            #6
            Răspuns la: De câte ore de somn ai nevoie?

            Hai mai, fiecare cat poate si cand poate!!!
            Daca te iei dupa "astia"...
            Normal fiecare trebuie sa se doarma in functie de cum cere organismul lui, dar nu toti pot!

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2271

              #7
              Răspuns la: De câte ore de somn ai nevoie?

              Important este sa fie un echilibru, fara prea mari exagerari.
              Eu lucrez i domeniul sudarii, dupa orele de serviciu ma odihnesc 1-2 ore, apoi mai lucrez 2-4 ore acasa, iar 6-7 ore pe noapte imi sunt indeajuns.
              Asta ca program normal, de babalac la aproape 50 de ani!!!
              Imteresant ar fi si "programul" celorlalti colegi de forum!

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1395

                #8
                Răspuns la: De câte ore de somn ai nevoie?

                O, ce as mai dormi si eu dupa masa, dar pur si simplu nu am timp. Tot din motivul timpului ma culc tirziu de atitea ori. De televizor nici vb, nu m-am mai uitat de luni de zile,evit sa-l deschid, mai vad una alta cind lucrez pe la cineva si iau o pauza.Cit despre informare,imi e suficient sa aud stirile la radio in masina. Incerc sa ma culc cit se poate in timp util, functionez cu totul altfel cind dorm suficient (undeva la 8 ore). Eu unul, nu am insomnii, in general nu apuc sa dorm cit as avea nevoie, trebuie sa ma ridic sa merg la servici si am un servici care incepe de dimineata devreme.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • sriw
                  Membru Marcant
                  • 05.dec.2007
                  • 524

                  #9
                  Răspuns la: De câte ore de somn ai nevoie?

                  7,8 ore pe noapte,intervalul 22-6 dimineata.O cana zdravana de cafea dimineata si pe baricade pana la 18 seara.Restul timpului pana la somn in compania familiei.
                  If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                  Comentariu

                  Procesare...