Izolare fonica - zgomote de la vecinii de jos

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ingneagu
    Incepator
    • 12.sep.2010
    • 1

    Izolare fonica - zgomote de la vecinii de jos

    Buna ziua,

    am mare nevoie de ajutorul dumneavoastra. Am cumparat un apartament intr-un bloc nou construit pe pilioni (sper sa nu gresesc dpdv tehnic) si am mari probleme cu izolarea fonica. Traiesc in casa cu vecinii care nu sunt nici pe departe ingerasi si asta in special seara/noaptea.
    Apartamentul este singur pe nivel, nu am vecini pe acelasi nivel cu mine ci doar jos si in viitor si sus. Blocul este de caramida cu grosimea de 35 cm + izolatie termica 5 cm si toti peretii la interior sunt din rigips (rasuna ca dracu'), placa dintre nivele este de 14 cm + griblura + sapa + sapa autonivelanta (? cm). Mai mult mult peretele de la dormitor comun cu casa scarii are o grosime de 15 cm asa ca atunci cand urca cineva scarile aud tot.
    Acum, problema este ca aud tot ce fac vecinii de jos (care nici nu sunt proprietari) - aud cand merg, cand inchid/deschid o usa, cand vorbesc, etc. Si programul de zgomot cel mai deranjant este dupa ora 23:00. La mine in apartament la nivelul podelei am parchet de 7 mm si sub burete de 5 mm. As avea mare nevoie de niste sfaturi pentru ca am inceput sa am si probleme de sanatate din aceasta cauza. Vanzarea apartamentului nu este o optiune pentru moment. Astept cateva propuneri
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Ar trebui sa se realizeze o izolatie impotriva zgomotului pe pardoseala.
    Aceasta inseamna spargerea sapelor actuale, izolarea si refacarea sapelor si finisajelor.

    Ceva similar discutiei din topicul: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=11092&start=0

    Comentariu

    • ics
      Membru Marcant
      • 16.sep.2009
      • 635

      #3
      cred ca ar merge un tdps dublu strat sub sapa
      si apoi sub parchet inca o protectie, daca se dovedeste insuficienta cu tdps, pluta sau ceva gen pasla(vazut la brico) sau un extrudat subtire
      ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

      Comentariu

      • alin_afronie
        Incepator
        • 22.mai.2015
        • 8

        #4
        Răspuns la: Izolare fonica - zgomote de la vecinii de jos

        deci pana la urma nu exista nicio solutie de izolatie fonica pt apartamentele noi...decat cele foarte costisitoare

        Comentariu

        • ABBA
          Membru
          • 12.iun.2014
          • 232

          #5
          Răspuns la: Izolare fonica - zgomote de la vecinii de jos

          Ati incercat sa faceti galagie mai mare decat dansi, atunci cand sunt acasa?
          Daca va vor cere explicatii, stiti ce aveti de facut,propuneti izolarea fonica intre apartamente.
          Cui pe cui se scoate.

          Comentariu

          • ABBA
            Membru
            • 12.iun.2014
            • 232

            #6
            Răspuns la: Izolare fonica - zgomote de la vecinii de jos

            Postat în original de ingneagu
            Acum, problema este ca aud tot ce fac vecinii de jos (care nici nu sunt proprietari) - aud cand merg, cand inchid/deschid o usa, cand vorbesc, etc. Si programul de zgomot cel mai deranjant este dupa ora 23:00.
            Poate vecini dvs sunt prea galagiosi,(propietarul apartamentului nu cred ca stie ca dupa orele 23 se desfasoara un"vacarm" care deranjeaza.
            Luati legatura cu proprietarul imobilului si explicatii problemele dvs.
            Intrebare:
            Dvs ati deranjat vecini cu vre-un zgomot tarziu in noapte, sau prea matinal?

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              #7
              Răspuns la: Izolare fonica - zgomote de la vecinii de jos

              Postat în original de ingneagu
              Acum, problema este ca aud tot ce fac vecinii de jos (care nici nu sunt proprietari) - aud cand merg, cand inchid/deschid o usa, cand vorbesc, etc. Si programul de zgomot cel mai deranjant este dupa ora 23:00.
              Intai faceti 2-3 reclamatii la 112 sa vina sa le aplice niste amenzi si se vor linisti garantat ( amenzile dor mai tare ca orice ) . Ca sa fiti sigur ca sunteti luat in seama spuneti ca vi se pare ca omoara pe cineva in ap de dedesupt si ca sunt intrusi fara forme legale = ca atunci se misca fulger =))
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Izolare fonica - zgomote de la vecinii de jos

                Postat în original de alin_afronie
                deci pana la urma nu exista nicio solutie de izolatie fonica pt apartamentele noi...decat cele foarte costisitoare
                Depinde ce inseamna la dvs. foarte costisitor si care este situatia apartamentului dvs. Detaliati problema pe care o inampinati legat de zgomot?

                Comentariu

                • alin_afronie
                  Incepator
                  • 22.mai.2015
                  • 8

                  #9
                  Răspuns la: Izolare fonica - zgomote de la vecinii de jos

                  Cu vecinii mei am cam aranjat treburile,au inteles ca daca ei fac vacarm si eu pot sa ii faca sa sara din pat ,problema este alta ,defapt e o nenorocire pentru mine:la parterul magazinului s-a inchiriat spatiul si acum e un minimarket cu 15 lazi frigorifice care huruie 24 din 24.Am avertizat proprietarul cu toate autoritatile,a promis ca pune niste amortizoare,ca placheaza cu cofrage de oua dar degeaba,noaptea iti da impresia ca trece pe deasupra blocului un avion.Nu pot sa va descriu nervii care ti-l produce zgomotul acela noapte!!!
                  Am cautat ca un disperat metode utile de izolare fonica dar din cate vad eu nici cofragele de oua ,nici buretele cofrat si in niciun caz vata minerala si rigsip nu au dat rezultate.
                  SI daca Asociatia ii trimite pe toti pe cap nu face nimci pt ca e un tigan nenorocit pe mana cu dezvoltatorul care i-a inchiriat spatiul si cu spaga data pe colo si pe colo aranjeaza repede orice,cei din bloc care nu sunt afectati nu se streseaza dar noi de la etajele inferioare suntem disperati pur si simplu.
                  Exista pana la urma o metoda sa izolez macar dormitorul ??!!!dar una care a dat roarde nu ipotetice

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    #10
                    Răspuns la: Izolare fonica - zgomote de la vecinii de jos

                    Banuiesc ca proprietarul magazinului da spagi si la asociatie ca altfel rezolvarea era datul afara din spatiu fara alte povesti . Un mic sfat : expertiza de poluare fonica la o firma de specialitate si aveti castig de cauza ( cu conditia sa nu fiti singurul proprietar care face acest demers ) => asta l ar obliga pe cel care detine magazinul sa faca investitiile necesare fonoizolarii pe banii lui .
                    Exista materiale fonoizolante dar costa enorm
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • alin_afronie
                      Incepator
                      • 22.mai.2015
                      • 8

                      #11
                      Răspuns la: Izolare fonica - zgomote de la vecinii de jos

                      proprietarul zice ca nu avea nevoie de aprobarea asociatiei pt ca blocul era prevazut cu spatii comerciale la parter din constructie..nu stiu ce sa mai zic..ninar fi vb de semnaturi ca aproape tot blocul este contra dar el o da cu legea ca autorizatie i-ar fi trebuit numai daca jos nu erau spatii cimerciale..si ca autorizatia dejano are dezvoltatorul dar o sa il pun sa ne-o arate de curiozitate

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        #12
                        Răspuns la: Izolare fonica - zgomote de la vecinii de jos

                        1. Sunteti proprietar la apartamentul dvs ?
                        2. Exista asociatie de locatari ?
                        3. Contractul de inchiriere , in numele cui s a facut ?
                        4 . Spatiul comercial pe numele cui este ? Cine e proprietar pe acel spatiu ?
                        In caz ca spatiul comercial apartine unei singure persoane , aceasta , inainte de contractul de inchiriere are nevoie de acordul tuturor locatarilor cu drept de proprietate din acel bloc .

                        In caz ca spatiul comercial este al blocului se aplica urmatoarele :

                        Nu are importanta daca blocul este prevazut cu spatiu comercial dedesupt . In fond este alegerea exclusiva a asociatiei de locatari ( daca exista una , ar trebui sa existe ) , cine este acceptat in chirie si nu dezvoltatorul sau chiriasul . Presedintele asociatiei de locatari trebuie sa stie legea spatiilor comune , de inchiriat etc si sfatul meu este sa cereti un exemplar al contractului de inchiriere ( aveti acest drept fiind proprietar de ap in acel bloc ) , sa vedeti clauzele contractuale . In mod normal orice contract de inchiriere are clauze de reziliere inainte de expirarea acestuia . Pe baza acestor clauze ( in speta , aviz in scris cu mandat postal si confirmare de primire ,de incetare colaborare cu 1-2 luni sau cat este stipulat ) puteti actiona legal la rezilierea contractului .
                        Ultima editare de coby; 29.mai.2015, 12:50.
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        Procesare...