Centrale termice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • masonetgv
    Incepator
    • 09.ian.2006
    • 77

    Centrale termice

    Domnilor, pot monta o centrala termica pe combustibil solid in paralel cu centrala pe gaze pe care o folosesc in prezent?(Rusnacii astia sunt imprevizibili in privinta livrarilor de gaze ). Daca aleg o centrala cu gazeificare este necesar sa folosesc si vas de acumulare sau o pot cupla direct la instalatia de calorifere? Dar pentru o centrala fara gazeificare este necesar vasul de acumulare? Exista pompe de recirculara apei in calorifere alimentate in cc (12V sau 24V} sau este necesar un convertizor? Va adresez aceste intrebari deoarece doresc sa fiu total?! independent fata de furnizorii de energie{gaze si curent). Va multumes anticipat pentru raspunsurile dv.
  • livas
    Incepator
    • 20.iun.2005
    • 43

    #2
    Daca aveti o suprafta de teren de min 5000 mp puteti sa deveniti independent energetic (termic). Plantati salcami, greu e pana cresc prima data. Ii taiati la 3 ani complet si din lemnul colectat alimentati o centrala temica pe lemne. In 3 ani (functie si de teren) salcamii se refac si ciclul se repeta.

    Comentariu

    • flo8200
      Membru
      • 01.nov.2005
      • 253

      #3
      Cel care mi-a instalat centrala electrica mi-a spus ca pot instala si una pe lemne. Vas de acumulare cred ca trebuie pentru orice centrala. Atentie la cele cu gazeificare ca nu au randamentul scontat daca lemnul nu este foarte uscat.
      Cand se opreste curentul puteti folosi UPS-urile care se folosesc la calculator pentru a actiona pompa.

      Comentariu

      • cuciuch daniel
        Membru Marcant
        • 31.oct.2005
        • 358

        #4
        sau mai era varianta cu centrala atomica in regie proprie, va construiti una in miniatura si sigur va produce mai mult curent decat UPS( care nu cred ca ar tine mai mult de cateva minute)
        va multumesc de raspunsuri.

        Comentariu

        • dafa
          Incepator
          • 10.feb.2006
          • 2

          #5
          Postat în original de livas
          Daca aveti o suprafta de teren de min 5000 mp puteti sa deveniti independent energetic (termic). Plantati salcami, greu e pana cresc prima data. Ii taiati la 3 ani complet si din lemnul colectat alimentati o centrala temica pe lemne. In 3 ani (functie si de teren) salcamii se refac si ciclul se repeta.
          da ai dreptate....numai sa nu uiti sa pui iarna beculete si ghirlande in ei sa nu inghete!!!!si sa ai grija sa nu se imperecheze cu brazii, ca aia ard mai repede!dar cati salcami intra pe mp?sunt si la oferta 2+1 gratis?
          salut

          Comentariu

          • cristi2006
            Incepator
            • 15.ian.2006
            • 2

            #6
            centrale termice

            Buna.As vrea sa stiu care este diferenta intre un cazan pe lemne de 20kw care are volumul de apa 50 -60 l, iar un alt cazan tot de 20kw de 150 l?.care ar fi mai rentabil?
            cris

            Comentariu

            • cristi2006
              Incepator
              • 15.ian.2006
              • 2

              #7
              centrale termice

              Buna.As vrea sa stiu care este diferenta intre un cazan pe lemne de 20kw care are volumul de apa 50 -60 l, iar un alt cazan tot de 20kw de 150 l?.care ar fi mai rentabil?
              cris

              Comentariu

              • bigjoe
                Membru Marcant
                • 19.mai.2006
                • 482

                #8
                Puterea

                Puterea se disipa in volum deci cel de 50-60 litri il poti incalzi la o temperatura mai mare mai repede.

                Cel de 150 mai incet...si SIGUR nu va atinge aceeasi temperatura maxima.


                Ambele fiind de 20KW putere disipata.
                ai grija ..

                Comentariu

                Procesare...