Receptia finala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nuntasu daniela
    Incepator
    • 23.mar.2008
    • 27

    Receptia finala

    Buna ziua,

    Am si eu o intrebare referitoare la receptia finala a unei case, construite in regie proprie.

    La receptia finala casa trebuie sa aiba instalatii, geamuri, usi, pereti tencuiti?
    Daca am in plus ceva sau in minus ce se intampla?

    ORCE SFAT E BINEVENIT,
    MULTUMESC
  • vladbobu
    Incepator
    • 08.ian.2009
    • 54

    #2
    Din cate stiu trebuie sa fie fatada finalizata (peretii tencuiti, geamurile si usile exterioare montate).

    Comentariu

    • nuntasu daniela
      Incepator
      • 23.mar.2008
      • 27

      #3
      multumesc ,astept si alte raspunsuri,multumesc

      Comentariu

      • alexa
        Incepator
        • 24.oct.2006
        • 2

        #4
        Receptia unei cladiri/lucrari poate fi:
        RECEPTIE LA TERMINAREA LUCRARILOR-se face la terminarea lucrarilor prevazute in contract si RECEPTIE FINALA-care se face la expirarea perioadei de garantie. Deci despre ce receptie vorbiti?
        Pentru lamuriri suplimentare consultati HG 273/1994- modificat in 2006!

        Comentariu

        • ics
          Membru Marcant
          • 16.sep.2009
          • 624

          #5
          Ce hartie vrea primaria ca sa considera constructia incheiata si sa inceapa sa te taxeze?
          ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

          Comentariu

          • Helerea Nicolae
            Membru marcant
            • 02.mar.2008
            • 910

            #6
            eu am facut acoperisul cu un an inainte sa expire autorizatia de constructie. cineva de la primarie a observat si a spus ca din momentul cind constructia e acoperita trebuie sa platesc impozit. si am inceput sa platesc. receptia sa facut peste un an cind am facut si intabularea constructiei.
            eu am facut unele mici modificari fata de proiect. la receptie sau notat masurile reale de la fata locului si restul documentelor sau facut dupa astea. nu stiu cit de stricte sint regulile in alta parte, la noi e in mediu rural si poate se mai trece cu vederea.
            lucrul, se mai face si cu capul

            Comentariu

            • ics
              Membru Marcant
              • 16.sep.2009
              • 624

              #7
              ce hartie a-ti facut la receptie?
              ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

              Comentariu

              • Helerea Nicolae
                Membru marcant
                • 02.mar.2008
                • 910

                #8
                nu mai stiu stiu exact. a facut-o cineva de la primarie. cred ca era un formular tip
                lucrul, se mai face si cu capul

                Comentariu

                • moscra1
                  Membru
                  • 25.sep.2007
                  • 138

                  #9
                  Receptia finala se face cel mai tarziu la expirarea autorizatiei de constructie. E vrajeala chestia ca daca ai acoperit-o trebuie sa platesti. http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=28641

                  Comentariu

                  • moscra1
                    Membru
                    • 25.sep.2007
                    • 138

                    #10
                    Intabulare constructie noua

                    Vă prezentaţi la primaria care a emis autorizaţia de construcţie şi anunţaţi finalizarea lucrărilor conform autorizaţiei de construcţie. Constructia trebuie sa fie acoperita si sa aiba geamuri si usi pe exterior, in rest ... depinde de cei de la primarie. A mea nu avea nici apa, nici curent nici canalizare.
                    Comisia de recepţie se va prezenta şi va efectua recepţia lucrării, dupa care va emite PROCESUL VERBAL DE RECEPŢIE FINALĂ, dar nu înainte de a recalcula valoarea investiţiei, iar în cazul în care aceasta va depăşi valoarea iniţială (cea din momentul obţinerii autorizaţiei de construcţie) veţi plăti diferenţa (2008 – AC – 560 RON, diferenţa 2010 recepţie 200 RON ).
                    După ce obţineţi PV de recepţie finală solicitaţi şi certificatul fiscal tot de la primărie, în care să fie specificată valoarea de impozitare a imobilului.
                    PV de recepţie finală şi Certificatul fiscal nu au costat nimic la primărie.
                    Pentru a câştiga timp, puteţi să solicitaţi unei firme să vă facă măsurătorile cadastrale înainte cu câteva zile de recepţia construcţiei.
                    Costuri pâna acum:
                    - 200 RON actualizare valoare AC
                    - 500 RON tarif firma cadastru
                    - 60 RON +0,05% din valoarea de impozitare a construcţiei (specificată în certificatul fiscal) pentru înscrierea la OCPI a construcţiei (întabularii)
                    - 20 RON obţinere Extras carte funciară pentru teren (puteţi opta, fără costuri suplimentare, să-l solicite firma în numele dumneavoastră, doar completând o cerere la sediul firmei)
                    - 36 RON (legalizări – AC, PV recepţie, aprobare Dir.Agr. şi Aviz OCPI scoatere teren din circuitul agricol – unde este cazul; la legalizare se taxează fiecare PAGINA, nu documentul, la doua pagini/ document este ca şi cum aţi avea 2 documente de cîte o pagină )
                    - 60 RON înscrierea la OCPI a terenului scos din circuitul agricol ca bun pentru construcţii (acest lucru cred că trebuia făcut înainte de începerea construcţiei, dar...)
                    - xx RON benzină prin oraş
                    Documente cu care să vă prezentaţi la firma de cadastru:
                    - copii legalizate după: AC, PV recepţie finală, aprobare Dir Agr şi aviz OCPI
                    - copii după: actul de proprietate al terenului, actul de identitate al proprietarului, planul de încadrare şi amplasament (al terenului pe care s-a realizat construcţia)
                    - certificatul fiscal de la primărie, în original
                    PV recepţie finală şi certificatul fiscal se eliberează într-o zi (1 buchet de flori sau ciocolată sau..., se poate în aceeaşi zi cu efectuarea recepţiei).
                    Extrasul de carte funciară de la OCPI (fără de care firma de cadastru nu termină documentele) 2 – 3 zile.
                    Documentele firmei de cadastru – când vor muşchii lor, în funcţie de cât de pregătiţi sunt şi de câţi oameni au la dispoziţie (sau cum se respectă).
                    Înscrierea construcţiei la OCPI – 12 zile.
                    Nu mai trebuie mers la judecatorie.
                    Asta e tot

                    Comentariu

                    • nuntasu daniela
                      Incepator
                      • 23.mar.2008
                      • 27

                      #11
                      multumesc pt raspunsuri

                      Comentariu

                      • nuntasu daniela
                        Incepator
                        • 23.mar.2008
                        • 27

                        #12
                        buna seara ,azi au venit cei de la primarie pt receptie ,din pacate a fost frig si nu am putut aduce geamurile sa le montam si cei de la primarie au considerat lucrarea neterminata si sa fac un memoriu tehnic la primarie in care o sa scriu ce lucrari mai am de facut platesc impozit sau ceva asemanator o taxa ceva si imi mai iau a .c pt al 3 lea an

                        Comentariu

                        • dragos1908
                          Incepator
                          • 25.ian.2012
                          • 17

                          #13
                          Răspuns la: Receptia finala

                          Imi puteti spune ce se intampla daca nu am autorizatia valabila? Casa este aproape gata, doar niste finisaje interioare mai trebuie facute doar ca nu am avut-o placata cu polistiren pe toata suprafata pina acum, de aceea nu am facut receptia.
                          Multumesc anticipat!
                          Nu lăsa pe mâine ce poţi face astăzi! Lasă pe poimâine, ca poate nu mai este cazul.

                          Comentariu

                          Procesare...