Alternativa aerisire baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tnc69
    Incepator
    • 18.sep.2010
    • 1

    Alternativa aerisire baie

    M-am mutat recent intr-un apartament de bloc, la parter, care are baia (suprafata aprox. 4 mp) fara fereastra sau pereti spre exteriorul cladirii.
    Ca sa nu am condens si mucegai iarna in baie, pe coloana de aerisire am montat un ventilator Hardi cu debit de 130 mc/h, insa am observat ca acesta doar circula aerul si nu-l evacueaza. Am testat si cu o bricheta (cu ventilatorul oprit) si flacara ramane perfect dreapta, de unde de deduc ca aerisirea este blocata undeva spre etajele superioare (bloc cu 3 etaje si parter).
    Sanse sa rezolv ceva cu deblocarea aerisirii pe la vecini sunt minime (acestia sunt reticenti, nu vor sa strice nimic prin casa si nimeni nu recunoaste ca ar fi intervenit asupra coloanei de aerisire).
    Intrucat stau la parter, mi-a venit ideea sa confectionez o coloana de aerisire, formata dintr-un furtun siliconic de 4 cm diametru ce va fi legat de ventilator printr-o palnie de cauciuc. Acest furtun ar urma sa traverseze subsolul blocului si sa iasa pe sub balcon afara.
    Bineinteles, furtunul va fi complet izolat, astfel incat sa nu patrunda miros de la subsol. M-am gandit ca furtunul este mult mai usor de tras prin coloana de aerisire si prin subsol, comparativ cu tevi de plastic de canalizare, plus ca ma scoate mai ieftin.

    Intrebarea este daca acest ansamblu ar asigura evacuarea aerului din baie intr-un timp rezonabil (20-30 minute), tinand cont de debitul ventilatorului si de faptul ca furtunul ar avea un traseu de 10 m lungime, dintre care 2 m verticali, aerul fiind impins de sus in jos. Astept si eventuale alte idei sau optimizari.
    Multumesc anticipat.
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    #2
    parerea mea este ca diametrul coloanei de aerisire ar trebui sa fie in cel mai rau caz egala cu diametrul gurii de evacuare a ventilatorului, iar ventilatorul sa aibe un debit pe ora de 10 ori volumul baii ca sa ai randament si nu uita ca trebuie sa si introduci aer de unde vrei sa-l scoti in acelasi timp

    Comentariu

    • togetorr
      Incepator
      • 25.mai.2010
      • 11

      #3
      Pentru 130m3/h diametrul recomandat pentru teava ar fi 40mm.

      Diametrul de 40mm a fost ales ca fiind optim din cauza presiunii care pentru o teava mai mica ar fi mai mare si ar rezulta un motor mai puternic. Un diametru mai mare ar ajuta dar nu cu mult (ex o teava de 30mm in conditiile specificate mai jos ar avea nevoie de un motor de minim 0.6kw)

      Pentru aceasta teava de 40mm luand in considerare o schimbare de nivel de 2 m asa cum ati specificat, 4 coturi la 90 de grade, un sistem de inchidere batant pentru capatul tevii (sa nu intre toate prostiile pe teava) pentru ca ventilatorul sa faca schimbul dorit de dumneavoastra ar trebui sa aiba un motor de minim 160W.

      Daca am gresit astept corecturi.

      Comentariu

      • togetorr
        Incepator
        • 25.mai.2010
        • 11

        #4
        Postat în original de togetorr
        Pentru 130m3/h diametrul recomandat pentru teava ar fi 40mm.

        Diametrul de 40mm a fost ales ca fiind optim din cauza presiunii care pentru o teava mai mica ar fi mai mare si ar rezulta un motor mai puternic. Un diametru mai mare ar ajuta dar nu cu mult (ex o teava de 30mm in conditiile specificate mai jos ar avea nevoie de un motor de minim 0.6kw)

        Pentru aceasta teava de 40mm luand in considerare o schimbare de nivel de 2 m asa cum ati specificat, 4 coturi la 90 de grade, un sistem de inchidere batant pentru capatul tevii (sa nu intre toate prostiile pe teava) pentru ca ventilatorul sa faca schimbul dorit de dumneavoastra ar trebui sa aiba un motor de minim 160W.

        Daca am gresit astept corecturi.
        Revin asupra post-ului cu urmatoarele corecturi.

        Randamentul ventilatorului sa fie 160W, se poate considera randamentul ventilatorului 75% din puterea motorului (asta pentru un ventilator bine calculat). Deci puterea motorului ar trebui sa fie 213 W.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Toate calculele dvs sint aiuristice si gresite . Ati omis un element .
          Deja m-am plictisit de cite ori am repetat . Nu poate functiona un ventilator , o hota , sau orice alta chestie de genul acesta , daca nu are de unde sa traga aer , adica o priza de aer .
          Intr-o casa izolata , cu termopane , nu functioneaza .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • togetorr
            Incepator
            • 25.mai.2010
            • 11

            #6
            Eu i-am dimensionat ventilatorul, pentru a anula efectul de vacuum creat de ventilator poate sa puna o grila in usa.

            Fara admisie de aer ventilatorul nu mai are acelasi randament.

            P.S. Casa perfect etansa eu nu am vazut si nici camera perfect etansa.

            Comentariu

            Procesare...