Calcul diametrul conductori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogd
    Membru Marcant
    • 16.aug.2009
    • 546

    Calcul diametrul conductori

    Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu tabelul de calcul a sectiunii diametrului conductorilor in functie de puterea instalata.Multumesc anticipat.
    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #2
    Tabelul il poti face simplu in excel.Nu se calculeaza sectiune vs putere ci sectiune vs curent.Intotdeauna trebuie sa tii cont de lungimea traseului si sa calculezi caderea de tensiune posibila pe lungime .Apoi determini sectiunea necesara coloanei/circuitului.
    De exemplu: U=230V Pi=2000w I=8,7A L=30m te incadrezi cu 1,5 mmp
    Daca ai alta lungime trebuie sa calculezi caderea de tensiune (e doar un exemplu).
    Vezi SUBIECTUL ACESTA,unde am dat un exemplu de calcul pt alegerea sectiunii in functie de curent.Succes.
    Cu respect ... Ovi
    Fișiere Atașate
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • bogd
      Membru Marcant
      • 16.aug.2009
      • 546

      #3
      O posibila formula de calcul pe care am gasito ar fi S=L*I/U,de unde S este sectiunea conductorului,L,lungimea traseului,I intensitatea curentului din circuit.La rezultatul final se ia in calcul o cadere de tensiunea de pana la cinci ori .Practic rezultatul se inmulteste cu cinci.
      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4


        Si pe aici s-a mai discutat in sensul acesta.
        Se folosesc tabele in general si se aproximeaza, oricum ce reiese din calcul trebuie suprapus cu standardul la care se executa conductoarele.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        Procesare...