Iluminare scara interioara in trepte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #16
    Multumesc!!!!!

    Comentariu

    • xena
      Membru Marcant
      • 05.aug.2007
      • 786

      #17
      Cred ca am gasit solutia; voi folosi lampi VITO speciale pt. trepte dar voi monta in loc de bec halogen 2 bare cu cate 3 leduri superflux de Zexstar.
      Parca lampile astea de la Vito nu sunt chiar asa urate.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #18
        O sa ai nevoie si de o sursa stabilizata pentru 12V ca sa alimentezi modulele respective.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • xena
          Membru Marcant
          • 05.aug.2007
          • 786

          #19
          Sigur o sursa de 12V aprox. 150 mA stabilizata nu-i o mare problema de realizat cu circuitele specializate existente (LM pt. cunoscatori).
          Voi avea 9 corpuri de iluminat cu cate 2 module de 3 leduri superflux din acest tip zexstar.com/index.php?cat=37# pe fiecare corp de iluminat.
          Comanda luminilor o voi face cu 2 senzori de prezenta Merlin Gerin (care au si senzor de lumina) legati in paralel la fiecare capat de scara a.i. cand se sesizeaza miscare se vor aprinde toate cele 9 elemente.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6452

            #20
            @ xena: Cind va fi gata instalatia, veti putea posta citeva imagini si eventual schema completa pentru cei mai nepriceputi?
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • xena
              Membru Marcant
              • 05.aug.2007
              • 786

              #21
              Nici o problema. Schema o pot pune de pe acum.

              Comentariu

              • xena
                Membru Marcant
                • 05.aug.2007
                • 786

                #22
                Am gasit si o poza pe net a corpului de iluminat trepte.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • leon
                  Membru Marcant
                  • 19.sep.2006
                  • 903

                  #23
                  Postat în original de xena
                  ... Comanda luminilor o voi face cu 2 senzori de prezenta Merlin Gerin (care au si senzor de lumina) legati in paralel la fiecare capat de scara a.i. cand se sesizeaza miscare se vor aprinde toate cele 9 elemente.
                  Puteti realiza deasemenea o instalatie in care folositi un senzor de miscare si un intrerupator cu revenire –(vezi schema de mai jos):
                  In acest caz economisiti pretul celui de-al 2 lea senzor si veti avea aproape acelasi „comfort” .
                  Va doresc succes!

                  Comentariu

                  • xena
                    Membru Marcant
                    • 05.aug.2007
                    • 786

                    #24
                    Bineinteles ca se poate si asa dar eu vreau comfort 100%.
                    Acesti senzori de miscare Merlin Gerin, pe langa functia principala, mai au si rolul de teleruptor (sau releu pas cu pas) si atunci voi putea aprinde si opri luminile pt. trepte din ceva butoane plasate in alte locuri decat senzorii de miscare si voi avea si posibilitatea de a activa sau dezactiva senzorii.
                    Am sa revin cu o schema dupa ce voi primi cei 2 senzori de miscare si voi testa schema. (apropo, cu ce soft pot desena o schema electrica ca sa o pot posta?)

                    Comentariu

                    • leon
                      Membru Marcant
                      • 19.sep.2006
                      • 903

                      #25
                      Postat în original de xena
                      ...Acesti senzori de miscare Merlin Gerin, pe langa functia principala, mai au si rolul de teleruptor (sau releu pas cu pas)...
                      Nu am auzit pana acum de acesti senzori de miscare care pot fi folositi si pe rol de teleruptor.
                      M-ati facut curios si astept cu nerabdare mai multe date despre aceste aparate.
                      Schemele electrice se pot desena -cu ceva rabdare- in „paint”.

                      Comentariu

                      • xena
                        Membru Marcant
                        • 05.aug.2007
                        • 786

                        #26
                        Citeste aici:
                        casa.schneider-electric.ro/hol.html
                        Eu am vazut la o firma, senzori de miscare mai vechi, care comuta in mai multe moduri de lucru prin simpla apasare pe carcasa senzorului de miscare. In plus in interiorul senzorului este un led care se face sau rosu sau verde dupa cum lucreaza senzorul. Am inteles ca acest tip nu se mai produce deci sunt nevoit sa cumpar modelul nou.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6452

                          #27
                          Postat în original de leon
                          [...] Schemele electrice se pot desena -cu ceva rabdare- in „paint”.
                          ... sau CorelDraw.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • ear1976
                            Living Legend
                            • 09.aug.2007
                            • 1050

                            #28
                            Sau Word, Autocad ...
                            ratzele se trag din camioane

                            Comentariu

                            • leon
                              Membru Marcant
                              • 19.sep.2006
                              • 903

                              #29
                              Postat în original de xena
                              Citeste aici: casa.schneider-electric.ro/hol.htm...
                              Stiu acum la ce va referiti:
                              merten.de/html/en/1288.html

                              Senzorii de miscare -(cuplare electronica)- pot intradevar prelua functiile unui automat de scara sau a unui teleruptor:
                              merten.de/download/DL_ti_gb/4_argus.pdf - pagina 20

                              Comentariu

                              • xena
                                Membru Marcant
                                • 05.aug.2007
                                • 786

                                #30
                                Mi-au venit senzorii si teapa! Sunt de la Merlin Gerin si sunt de 300W si nu comuta decat sarcini rezistive. Mie trebuie sa-mi comande primarul unui transformator deci o sarcina inductiva, deci nu imi sunt de folos.
                                Mai am varianta sa optez pentru senzori de 2300 W pentru toate tipurile de sarcini (contact pe releu) dar pretul e cam mare 300 RON/buc. ceea ce mi se pare cam mult.
                                Am sa incerc sa fac o adapare a unor senzori cumparati mai de mult (cu 16 RON/buc - am o sacosa plina cu din astia ), sa-i montez in locul unei prize cu CP de la Merlin Gerin (sa folosesc doar sistemul de prindere al prizei) si sa lucreze impreuna cu un releu pas cu pas si cu mai multe butoane cu revenire.

                                Comentariu

                                Procesare...