Iluminare scara interioara in trepte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru Marcant
    • 27.sep.2012
    • 747

    #91
    Răspuns la: Iluminare scara interioara in trepte

    Postat în original de Consultant electrice
    Da, exact la problemele astea ma gandeam si eu. Nu este tocmai o chestie plug and play, adica e o chestie care un electronist ar putea sa si-o realizeze, dar altfel e mult de bricolat, aranjat reglat si nu stiu cat de fiabila ramane comanda in timp. Firele trebuie mascate ca doar nu vrem lumina pe trepte sa se vada niste cablaje inestetice
    Asta poate ajuta la ceva: http://www.aelfo.ro/1401_1410.html

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #92
      Răspuns la: Iluminare scara interioara in trepte

      Eu zic ca este un pret decent si o solutie buna pentru cei interesati de acest efect de iluminare. Cu niste surse de lumina LED aranjate elegant cred ca e spectaculos.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • aelfo
        Incepator
        • 12.mar.2013
        • 20

        #93
        Răspuns la: Iluminare scara interioara in trepte

        Pana sa ajungem la un pret, exista multa munca in spate. Am mai spus, ca pentru a putea spune ca montajul electronic este finalizat si functional, a trecut mai bine de 1 an. Nu am lucrat zi de zi, ca ajungi la un moment dat sa le arunci pe toate si sa faci altceva. Sunt convins ca la aceasta versiune mai sunt mici retusuri de facut, dar cine nu munceste - nu greseste. Trebuie sa ne mandrim ca suntem romani, ca putem produce ceva de la zero si nu doar sa copiem montaje de pe internet si apoi sa le vindem ca si cum ar fi ale noastre.
        Un lucru important la ceea ce fac eu: orice montaj electronic se poate adapta dupa preferintele clientului, devenind astfel unicat, iar suportul tehnic nu lipseste

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru Marcant
          • 27.sep.2012
          • 747

          #94
          Răspuns la: Răspuns la: Iluminare scara interioara in trepte

          Postat în original de aelfo
          Pana sa ajungem la un pret, exista multa munca in spate. Am mai spus, ca pentru a putea spune ca montajul electronic este finalizat si functional, a trecut mai bine de 1 an. Nu am lucrat zi de zi, ca ajungi la un moment dat sa le arunci pe toate si sa faci altceva. Sunt convins ca la aceasta versiune mai sunt mici retusuri de facut, dar cine nu munceste - nu greseste. Trebuie sa ne mandrim ca suntem romani, ca putem produce ceva de la zero si nu doar sa copiem montaje de pe internet si apoi sa le vindem ca si cum ar fi ale noastre.
          Un lucru important la ceea ce fac eu: orice montaj electronic se poate adapta dupa preferintele clientului, devenind astfel unicat, iar suportul tehnic nu lipseste
          Eu consider ca nu se merita atata munca pt asa pret.
          Dar, daca tu ai mandria asta, e problema ta. Oricum te felicit daca ai reusit asa ceva.
          Eu unul n-as depune atata munca la pretul asta.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #95
            Răspuns la: Iluminare scara interioara in trepte

            In ideea unor clienti care vor cumpara si a unui feedback urmat eventual de imbunatatiri si produse noi functionale si fiabile care sa se vanda eu zic ca merita mai ales cand exista pasiune.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru Marcant
              • 27.sep.2012
              • 747

              #96
              Răspuns la: Iluminare scara interioara in trepte

              Postat în original de Consultant electrice
              In ideea unor clienti care vor cumpara si a unui feedback urmat eventual de imbunatatiri si produse noi functionale si fiabile care sa se vanda eu zic ca merita mai ales cand exista pasiune.
              Corect, aveti dreptate. Cu toate ca chestia asta eu personal o consider totusi un "moft" nu o necesitate. Daca pt. mine insemna o necesitate sa fiti sigur ca-mi faceam si eu asa ceva.

              Comentariu

              • aelfo
                Incepator
                • 12.mar.2013
                • 20

                #97
                Răspuns la: Iluminare scara interioara in trepte

                Sunt multe lucruri in viata pe langa care trecem, fie ca auzim de ele, fie ca nu. Pentru cine are deja instalat un sistem de iluminat treptele, nu cred ca o sa il schimbe decat daca un nou sistem va aduce schimbari majore cum ar fi: economie de curent si simplificarea aprinderii luminii. De ce nu ne punem o scara rulanta, daca tot vrem sa usuram viata?!? Simplu, nu costul achizitiei ar fi problema, cat mai mult partea de service, curentul consumat si intretinerea. Montajul de aprindere a treptelor automat nu are astfel de costuri de intretinere, dar in plus se doreste a fi mai eficient decat sistemele actuale. Cu totii avem mofturi, fie ca ne cumparam dulciuri, inghetata sau ne dam in masinutele din parcul de distractii. Mofturile sunt lucruri de care ne putem lipsi, dar totusi ele fac parte din viata noastra de zi cu zi.

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru Marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 747

                  #98
                  Răspuns la: Iluminare scara interioara in trepte

                  Corect. Ai perfecta dreptate. Zau ca-ti cer scuze; poate am vorbit exact cand ar fi trebuit sa tac. Vorba proverbului: "Daca taceam, filozof ramaneam"
                  Inca o data mii de scuze.

                  Comentariu

                  • aelfo
                    Incepator
                    • 12.mar.2013
                    • 20

                    #99
                    Răspuns la: Iluminare scara interioara in trepte

                    Postat în original de catalucan
                    Buna ziua, as vrea sa iluminez o scara interioara cu spoturi montate in perete in dreptul fiecarei trepte.
                    Actionarea se va face printr-un senzor montat in tavan.
                    Problema este ca asa vrea ca spoturile sa nu se aprinda toate odata ci pe rand la diferenta de 3-4 secunde unul de altul si sa se stinga la fel, pe rand.
                    Ce schema de montaj as putea folosi in acest scop?
                    Pun si un link, sper sa nu fie probleme
                    http://www.220.ro/faze-tari/Faceti-E...na/8rWNxtKjro/
                    Oare pana la urma cum s-a finalizat lucrarea?

                    Raspuns pentru GeorgeTrisina: este in regula, cu totii avem mici scapari.

                    Comentariu

                    • aelfo
                      Incepator
                      • 12.mar.2013
                      • 20

                      Răspuns la: Iluminare scara interioara in trepte

                      Lucrurile mai evolueaza, la fel si casele noastre. Montajul la care lucrez continuu pentru a-l perfectiona a ajuns la versiunea 2.3. La nivel national si international exista doar cativa clienti care se pot bucura de acest montaj. In curand am sa pot povesti despre modul de instalare, diverse probleme aparute pe timpul instalarii, satisfactia sau insatisfactia clientilor. Cand o sa pot realiza si un film, am sa-l postez pe site. sunt convins ca un film va face cat o mie de cuvinte.

                      Comentariu

                      • bosch
                        Incepator
                        • 08.apr.2008
                        • 1

                        Răspuns la: Iluminare scara interioara in trepte

                        Buna seara. Nu a mai aparut nici o veste legat de acest sistem placut si revolutionar, de iluminare a treptelor ... Se poate achizitiona, este functional ? Multumesc.

                        Comentariu

                        • aelfo
                          Incepator
                          • 12.mar.2013
                          • 20

                          Răspuns la: Iluminare scara interioara in trepte

                          Sistemul a atins maturitatea la versiunea 2.4, iar acum sunt in teste pentru versiunea 2.5 care presupune schimbarea senzorilor pentru a creste distanta (vizibilitatea) si a scadea consumul de curent. Odata cu noua versiune au intervenit ceva probleme personale si testele au fost intrerupte. Eu sper ca in toamna-iarna sa reiau testele si sa finalizez si V_2.5.

                          Comentariu

                          • aelfo
                            Incepator
                            • 12.mar.2013
                            • 20

                            Răspuns la: Iluminare scara interioara in trepte

                            In urma testelor de pana acum si a feedback-urilor de la clienti am facut de curand modificari la senzori pentru a nu mai aparea interferente pe cablurile de legatura. Ultima versiune a montajului (V2.42) este foarte fiabila, stabila, cu un consum de energie redus de la 1W la 0,25W fata de versiunile anterioare. Distanta dintre senzori (latimea unei trepte) poate sa fie acum de pana la 150cm. La sfarsitul lunii februarie 2017 o sa fie gata noii senzori pentru montaj.

                            Comentariu

                            • aelfo
                              Incepator
                              • 12.mar.2013
                              • 20

                              Răspuns la: Iluminare scara interioara in trepte

                              De 6 ani produc acest montaj, este foarte fiabil si ofera cateva avantaje: efect special in casa, consum redus de curent, usureaza cautarea in intuneric a "intrerupatorului" prin faptul ca nu exista! La un produs de succes exista doar clienti multumiti.

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Răspuns la: Iluminare scara interioara in trepte

                                Se poate oferi si factura? Produsul are garantie? Aveti si o prezentare, poze un filmulet?
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...