Scule Black & Decker

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    #31
    Postat în original de da_n
    Postat în original de apanoiu
    Cum se curata rulmentii si cum se greseaza? Chiar nu gasesc solutie sa bag vasilina intr-un rulment capsulat.
    Oare cu ce se curata praful de beton de pe scule? Pe flex s-a adunat mult in jurul rulmentului. La cel mare am joc in ax.
    acesti rulmenti nu se greseaza, sunt blindati si pentru a separa mediul exterior cu praf, interiorul rulmentului curat si lubrificat
    praful poti sa-l sufli cu aer comprimat

    Daca ai putina indemanare si rabdare se poate rezolva treaba
    - se demonteaza rulmentul
    - se curata in exterior
    - cu un ac mai solid se poate scoate partea care etanseaza rulmentul de praf afara ( unele sunt de tabla si altele din material plastic )
    - se degreseaza si se sufla rulmentul la interior
    - se pune vaselina speciala pentru rulmenti
    -se capsuleaza la loc
    Orcat de bine ar fii etansati , capsulati rulmentii contra prafului daca folositi de ex polizorul la taiat canale in zidarie , beton puteti avea surpriza sa gasiti praf in vaselina
    Eu va recomand sa verificati cel putin 1 data pe an rulmentii , daca e cazul puteti proceda ca mai sus , daca nu cel putin ati verificat si puteti sa stati linistit , un rulment care se gripeaza sau care capata joc va produce defectarea prematura a sculei folosite
    Am desfacut rulmenti care dupa cateva luni de functioanare nu mai aveau gram de vaselina inauntru
    Daca rulmentul e defact il puteti inlocuii , luatii seria de pe el cumparati altul de calitate ( nu va zgarcuti unde nu e cazul ) si de obicei se poate schinba destul de usor ,cu sau fara dispozitive auxiliare , daca nu va pricepeti apelati la servisare , dezavantajul e ca pentru o treaba care dureaza 1 ora or sa va tina scula in cel mai fericit caz cateva zile bune

    Comentariu

    • cosmin_sn
      Incepator
      • 19.mai.2010
      • 22

      #32
      Anunt pe aceasta cale decesul aparatului de spalat si faptul ca brujba nu mai stropeste cu ulei.Singurul care a ramas functional e soricelul pe care l-am folosit de cateva ori.Nu cumparati de la BD e concluzia mea

      Comentariu

      • Armand_h
        Membru
        • 14.feb.2009
        • 242

        #33
        Răspuns la: Scule Black & Decker

        Intradevar depinde de noroc cred. Eu am o bormasina B&D cumparata prin 1992 (cred). Este Made in England. A fost folosita ocazional insa totusi folosita. E departe de a arata bine. Mandrina ar trebui probabil inlocuita insa in rest functioneaza foarte bine.
        Graba strica treaba !

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #34
          Răspuns la: Scule Black & Decker

          Postat în original de Armand_h
          Intradevar depinde de noroc cred. Eu am o bormasina B&D cumparata prin 1992 (cred). Este Made in England. A fost folosita ocazional insa totusi folosita. E departe de a arata bine. Mandrina ar trebui probabil inlocuita insa in rest functioneaza foarte bine.
          Dupa cum spuneam si inainte sculele B&D sunt hobby , acum cateva zile mi-a cedat circularul de mana , daca ar fii fost Makita sau Hilti sigur m-ar fii tinut ceva ani ....

          Comentariu

          • andreivl
            Incepator
            • 08.apr.2012
            • 17

            #35
            Răspuns la: Scule Black & Decker

            eu am aparat de spalat cu presiune si pana acum si-a scos banii inzecit (avem 2 masini + covoare si curte) deci este dupa noroc (sper sa nu cobesc ca a iesit din garantie)

            Comentariu

            • rapthors81
              Incepator
              • 09.feb.2013
              • 3

              #36
              Răspuns la: Re: Scule Black & Decker

              cine ma poate ajuta cu o schita de conexiuni la b&d kc1251cn type 1,e verde si cu acumulatori.am desfacuto si nu stiu sa montez firele inapoi.am 2 alimentare(rosu,negru) 3 de la un tiristor(negru,alb,maro)si inca 2 de la o dioda...are cineva o schema de montaj?sau vreo idee?

              Comentariu

              • rapthors81
                Incepator
                • 09.feb.2013
                • 3

                #37
                Răspuns la: Re: Scule Black & Decker

                am reusit sa refac conexiunile,deci...dioda e 8365 si se cupleaza +la gaura 3,- la gaura 6,tiristoru este irl 3103 si se cupleaza asa:emitor la 5,baza la 4 si colectoru la 1,alimentarea intra +12v in 2 si -12v in 7,butonul e dgd 1210 multi speed.sper ca acest post sa ajute si alte persoane ce vor pati ca mine

                Comentariu

                • Nicolae Manzat
                  Incepator
                  • 14.aug.2013
                  • 8

                  #38
                  Răspuns la: Black&Decker

                  nu cred ca doar de noroc depinde. Eu de trei ani folosesc Makita si sunt multumit de acest brand. E o gama profesionala de scule. Deci va sfatuiesc sa neglijati B&D. Unica ce e bun la B&D sunt pendularele.

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 670

                    #39
                    Răspuns la: Răspuns la: Scule Black & Decker

                    Postat în original de dummy_
                    Dupa cum spuneam si inainte sculele B&D sunt hobby , acum cateva zile mi-a cedat circularul de mana , daca ar fii fost Makita sau Hilti sigur m-ar fii tinut ceva ani ....
                    Am reparat circularul de mana , si dupa cum ma asteptam era ars statorul - motivul ? calitatea extraordinar de proasta a rulmentilor folositi ( vad ca e cam o treaba generalizata chiar si la sculele de firma ) Datorita jocului capatat la rulmeniti rotorul a atins in infasurara statorului si a facut scurt . Cost reparatie - bobinare stator - 50 ron / cumparare 2 rulmenti 30 ron , sa vedem cat o sa ma tina , deocamdata merge bine . Astazi am cautat sa ii schimb si panza dar se pare ca e ceva mai greu , nu am gasit modelul corespunzator pe la vro 4 magazine de bricolaj 170 mm cu gaura de 16 mm tot ce ma gasit e cu gaura de 20 mm , se pare ca trebuie sa dau iar o fuga pe la reprezentanta

                    Comentariu

                    • dummy_
                      Membru Marcant
                      • 16.mai.2009
                      • 670

                      #40
                      Răspuns la: Black&Decker

                      Un sfat ce ar trebuii urmat , pendularul B&D pe care il am si care nu cred ca are 10 ore de functionare are deja joc la rulmentul din capatul rotorului , se zgarcesc sa puna un rulment de calitate si iti strica scula , cu o asa starategie nu ai cum sa castigi pe termen lung , pacat fiinca acum 5-8 ani B&D avea un renume

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        #41
                        Răspuns la: Răspuns la: Scule Black & Decker

                        Postat în original de dummy_
                        Am reparat circularul de mana , si dupa cum ma asteptam era ars statorul - motivul ? calitatea extraordinar de proasta a rulmentilor folositi ( vad ca e cam o treaba generalizata chiar si la sculele de firma ) Datorita jocului capatat la rulmeniti rotorul a atins in infasurara statorului si a facut scurt . Cost reparatie - bobinare stator - 50 ron / cumparare 2 rulmenti 30 ron , sa vedem cat o sa ma tina , deocamdata merge bine . Astazi am cautat sa ii schimb si panza dar se pare ca e ceva mai greu , nu am gasit modelul corespunzator pe la vro 4 magazine de bricolaj 170 mm cu gaura de 16 mm tot ce ma gasit e cu gaura de 20 mm , se pare ca trebuie sa dau iar o fuga pe la reprezentanta
                        Mi s-a ars din nou , l-am si aruncat , porcaria naibii ...
                        Mi-am cumparat de 1 an makita si e ok , am taiat fostana de stejar la 5 cm grosime si a mers ...

                        Comentariu

                        Procesare...