Viitoarea mea casa, comuna Harman Bv.

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Inginerul_bv
    Membru
    • 18.oct.2009
    • 129

    Viitoarea mea casa, comuna Harman Bv.

    As vrea sa-mi construiesc si eu o mica coliba. Mi-am facut niste planuri in colaborare cu un inginer de rezistenta. As vrea sa aflu pareri/sugestii din partea oricui are 5 minute de pierdut pentru a ma ajuta. Multumesc.
    Planurile nu sunt terminate nici pe departe, sunt inca in lucru, in fiecare seara imi mai vin idei pe care le pun in aplicare a doua zi...
    Fișiere Atașate
    Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.
  • roxyunicul
    Incepator
    • 04.ian.2010
    • 73

    #2
    1.am vazut ca aveti 1 dormitor la parter si 4 dormitoare la etaj. asa ca ma gandesc ca sunteti dvs cu sotia si probabil aveti 3 sau 4 copii (ori aveti 3 copii si stati si cu soacra). altfel nu vad de ce atatea dormitoare. parerea mea. ori eventual, dormitorul de la parter ar avea rol de birou sau altceva. acuma vad ca stati in 2 camere la bloc. deci dvs + sotia + 3(4) copii in 2 camere e destul de greu
    2.dormitorul matrimonial de 4.25 x 4.60 (s=19.55) mi se pare bun, avand in vedere ca acum stati in apartament de 2 camere. totusi, eu cu sotia stau in apartament de 3 camere, de suprafata totala 50mp. dormitorul e de 3.3x3.6 (interior) iar sufrageria (ca nu pot sa ii spun living) e de 3.5x3.6. cu toate acestea, incapem. inainte stateam cu sotia, mama si tata in apartament de 4 camere de 80 mp si incapeam si atunci. ma gandesc ca v-ati saturat de statul in 2 camere si de aceea doriti camere atat de mari. SI DE MULTE!!!
    3.probabil o sa aveti centrala termica: pe lemne, curent, gaz, peleti etc... daca e pe lemne, nu imi dau seama unde o sa fie amplasata. ori poate faceti o anexa pt ea. nu stiu cat spatiu ocupa centralele pe curent, gaz, asa ca nu ma bag in seama cu astea. daca centrala o sa fie amplasata in spatiul tehnic din spatele garajului, poate dorit sa faceti o intrare de afara, in caz ca trebuie sa duceti lemne. si daca e centrala pe lemne, neaparat trebuie geam de aerisire
    4.vad ca planurile sunt inca in lucru, pt ca la o uitatura fugitiva am vz ca in sectiune aveti 2 usi la balconul de la etaj, iar in fatada aveti o singura usa, asa ca nu e cel mai relevant lucru
    5.nu imi prea place stalpul de la parter situat intre bucatarie/spatiul de luat masa/living si intrare/hol. stalpul ar fi exact in mijlocul holului si ar putea crea probleme in caz de prea multa bautura. sau cand ar alerga copiii prin casa (in caz ca aveti copii sub 10 ani). de aceea va propun lungirea zidului dintre bucatarie si holul de intrare pana in stalpul respectiv. asa o sa mai creasca putin si bucataria. o sa va iubeasca mai mult sotia!
    6.daca faceti punctul 5, poate mutati usa de iesire din bucatarie pe terasa putin mai in spate si o faceti usa de trecere intre living si terasa. ar putea fi ori o usa paralela si simetrica cu usa de la garaj ori chiar usa dubla
    7.din nou vad ca nu-s gata planurile pt ca nu aveti nici un geam la living. dar macar ati parcat mercedesul seria c
    8.dupa cum ati desenat acoperisul, pe laterale o sa puteti pune niste geamuri foarte mari. lucru bun! totusi nu-s sigur ca ati desenat bine acoperisul care o sa vina deasupra balconului. o sa ajunga chiar la inaltimea aia? nu-mi dau seama acum
    9.casa mi se pare destul de dreapta, de patratzoasa, insa puteti spune: "io, pe banii mei, fac ce vreau"
    cam atat pt seara asta. va rog sa nu va suparati pe mine. sunt doar parerile mele. nu am pregatire in domeniu, doar m-am pregatit o perioada pt a lucra la un birou de arhitectura. deci nu sunt decat un incult(urist). acestea sunt parerile mele. dar, ma repet, pe banii dvs chiar nu ar trebui sa conteze ce pareri avem noi ceilalti. spor la lucru

    Comentariu

    • Inginerul_bv
      Membru
      • 18.oct.2009
      • 129

      #3
      Ba conteaza parerile dumneavoastra si chiar va multumesc pentru timpul acordat scrierii postului.
      Problema ar fi ca deocamdata nici macar nu avem copii Impreuna cu noi va sta soacra, respectiv mama mea si, posibil intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat si cealalta soacra.
      Casa este intr-adevar patratoasa, dar din experienta mea stiu ca asa este cel mai economic.
      Centrala va fi pe lemne sau pe peleti, inca nu stiu, dar cert este ca va fi amplasata in spatiul tehnic din spatele garajului impreuna cu un puffer (sper c-am scris corect) la care voi lega si cateva panouri solare care le voi amplasa in curte nu pe casa. Spatiul destinat centralei are proiectata o usa spre spatele casei dar n-am mai avut timp sa plotez ultima varianta a planului de parter ca jpg.
      Dormitorul matrimonial de la mansarda, va ramane o camera neterminata, cu fereastra la balcon si usa din hol, dar peretele din axul 5 de la mansarda spre axul 6 il voi termoizola si cu asta, voi restrange practic spatiul de locuit. Va ramane un fel de dormitor just in case face nevasta-mea tripleti
      Ma gandesc si la un subsol, cred ca cel mai potrivit loc pentru asta ar fi sub baia si camara de la parter cu intrare din garaj.
      Dormitorul de la parter este al soacrei (mama mea), va fi transformat la un moment dat probabil in birou, mai vedem.
      Mai lucrez putin pe planuri, dupa care vreau sa fac o lista de cantitati de lucrari si astfel sa pot face o estimare cat mai aproape de adevar a intregii constructii. Ma bazez pe o echipa de muncitori care sa-mi ridice casa la rosu, dupa care vreau sa-l cooptez pe cumnatul meu si pe socru si sa continuam cu interioarele si exteriorul.
      Vreau ca la interior sa aplic placi gips-carton direct peste zidarie dupa ce va fi gata instalatia electrica care o vom executa tot noi. Gresie-faianta tot noi, sape si parchet tot noi. Practic cred ca voi avea nevoie doar de un instalator bun si cu experienta care sa conduca lucrarile de instalatii, pentru ca de lucrat in PP-R am lucrat, in cupru am lucrat si ...........
      Voi reveni cat de curand cu ultima varianta a planurilor casei, de data asta ceva mai corelate intre ele.
      Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

      Comentariu

      • mihaim5
        Incepator
        • 25.aug.2006
        • 79

        #4
        permiteti-mi sa va dau un sfat: cantariti bine ideea bucatariei open space, eu nu sunt adeptul ei - orice putere are hota, tot veti avea miros un living si in holul de la etaj in momentul in care veti gati.

        Comentariu

        • Inginerul_bv
          Membru
          • 18.oct.2009
          • 129

          #5
          Va fi o grinda de beton care va delimita spatiul bucatariei de al livingului, grinda situata in axul B, de care voi agata niste panouri despartitoare mobile care vor culisa pe o sina...mai studiez problema inca, dar noi suntem adeptii spatiilor deschise.
          Multumesc pentu sfat
          Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

          Comentariu

          • ivan_turbinca
            Membru Marcant
            • 25.feb.2009
            • 494

            #6
            spatii deschise ,spatii deschise dar nu cred ca nu gatiti nimic care sa necesite fierbere sau prajire,si cum a spus colegul o hota nu face fata nici cu 4 motoare.mai studiati caci mirosurile ies foarte greu din haine lucruri obiecte pereti,si aburul poate dauna la vopsea pereti etc.

            Comentariu

            • roxyunicul
              Incepator
              • 04.ian.2010
              • 73

              #7
              "Casa este intr-adevar patratoasa, dar din experienta mea stiu ca asa este cel mai economic"
              o fi cel mai economic
              si sigur se va realiza mult mai usor: iti alegi locul unde va fi un colt al casei, tragi o sfoara pana in celalalt colt al casei si incepi sa sapi fundatia. apoi ziditi peretii tot in linie dreapta, urmarind aceeasi sfoara. in continuare nu o sa aveti de facut tot felul de rotunjiri, hexagoane, "indoituri" ale peretilor si alte alea. cel mai simplu mod
              (io insa prefer o casa mai "strâmbã")
              "io, pe banii mei, fac ce vreau"
              spor

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #8
                Pe scurt .
                Nu-mi place amplasarea pe teren . Casa este prea pe " fund"... Eu o vad mai in fata , in spatele ei , gradina de legume ( chiar si facuta ' dupa ureche ' , in fata floricele.
                Nu-mi place ideea de a irosi peste 60 m2 de teren , doar pentru a avea masina in casa . Se poatefFace un garaj cu magazie , la strada , pe o latura .
                Nu-mi place idee , bucataria in fata , baia pe spate ...canalizare si camine , balamuc . Era de preferat ca baia sa fie adusa in fata si eliminati caminele acelea si canalizarea de mare lungime .
                Nu sint adeptul bucatariei deschise dar daca asta doriti ...
                In fine , mai ma uit si va mai spun .....
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Inginerul_bv
                  Membru
                  • 18.oct.2009
                  • 129

                  #9
                  Dupa cum se poate vedea din prima poza (un fel de plan de situatie), terenul este orientat catre sud. Soare este la sud, de la est la vest. N-are nici un rost sa intorc casa cu fundu' la soare.
                  Nu se poate construi nimic la strada, limita de amplasare a oricarei constructii este de minim 9 m din axul strazii. Nu e vorba doar de masina in casa, este vorba de un atelier atunci cand dau masina afara, si mai este vorba de un atelier si un garaj incalzit. De asemenea se creaza tampon pentru partea aceea de casa.
                  Nu cred ca se poate face gradina de zarzavat in umbra permanenta a unei case inalte de 7,5 m, in schimb legume cred ca se pot cultiva si in fata casei.
                  Nu pot orienta baile catre soare si bucataria sau un dormitor catre nord.
                  Multumesc.
                  Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                  Comentariu

                  • Inginerul_bv
                    Membru
                    • 18.oct.2009
                    • 129

                    #10
                    Postat în original de roxyunicul
                    "Casa este intr-adevar patratoasa, dar din experienta mea stiu ca asa este cel mai economic"
                    o fi cel mai economic
                    si sigur se va realiza mult mai usor: iti alegi locul unde va fi un colt al casei, tragi o sfoara pana in celalalt colt al casei si incepi sa sapi fundatia. apoi ziditi peretii tot in linie dreapta, urmarind aceeasi sfoara. in continuare nu o sa aveti de facut tot felul de rotunjiri, hexagoane, "indoituri" ale peretilor si alte alea. cel mai simplu mod
                    (io insa prefer o casa mai "strâmbã")
                    "io, pe banii mei, fac ce vreau"
                    spor
                    Ok, am inteles, e urata din punctul dumneavoastra de vedere. Si ce anume sugerati c-ar trebui modificat ?
                    Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                    Comentariu

                    • Inginerul_bv
                      Membru
                      • 18.oct.2009
                      • 129

                      #11
                      proiect casa 3D
                      Fișiere Atașate
                      Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                      Comentariu

                      • alexis
                        Living Legend
                        • 05.nov.2006
                        • 1320

                        #12
                        In poza aceasta, cum este simbolizat gardul, ceva de beton cărămidă, pe înălţime mare, strică toată imaginea casei, a ansamblului.............
                        faci o casa si pentru urmasii tai

                        Comentariu

                        • leon
                          Membru Marcant
                          • 19.sep.2006
                          • 903

                          #13
                          Postat în original de Inginerul_bv
                          ... si un garaj incalzit...
                          Daca-mi permiteti... mare atentie la incalzirea garajului, o ventilare naturala sau artificiala ar fi mult mai folositoare masinii dvs.

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12202

                            #14
                            Postat în original de leon
                            Postat în original de Inginerul_bv
                            ... si un garaj incalzit...
                            .... o ventilare naturala sau artificiala ar fi mult mai folositoare masinii dvs.
                            ...si uite asa , garajul care se vrea un " tampon " la casa , devine cea mai costisitoare parte a proiectului .
                            Ventilatie naturala inseamna racirea spatiului , deci peretii spre casa si tavanul trebuie izolati termic ...ventilatie fortata , costuri de infintare si exploatare + cele de mai sus .
                            In tot cazul , acel dormitor de la parter va fi refuzat de toti , este asezat intre un hol si garaj , spatii tehnice , este un spatiu fara intimitate ...
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • roxyunicul
                              Incepator
                              • 04.ian.2010
                              • 73

                              #15
                              am ramas fara autocad asa ca mi-e destul de greu sa desenez ceva cu detalii. momentan fac in pagemaker si transform cu photoshopul si e dificil de as desena pereti, case...
                              sunt sigur ca ati cautat pe google "proiect casa", "proiecte casa" etc si ati gasit o gramada de site-uri romanesti si nu numai din care v-ati putut inspira. multa lume ajunge acolo
                              1.asa am ajuns si io la concluzia ca locul in care va fi sala de mese la parter (chiar daca nu o sa i se zica sala de mese) poate avea un perete stramb sau macar o parte din perete sa fie stramb (costa mai mult manopera dar face impresie la musafiri). cat de stramb va fi, depinde de fiecare: in triunghi, in jumatate de hexagon sau chiar in semicerc. tot de fiecare depinde si ce si cum va fi la etaj deasupra acestui perete stramb: poate fi un balcon exact ca peretele de la sala de mese sau poate fi un balcon mai lung decat peretele, care sa fie sprijinit pe un stalp. sau pe mai multi stalpi. in loc de balcon poate fi chiar camera in unul din cele 2 moduri. am incercat sa desenez lucrul asta, sper sa imi intelegeti desenele
                              2.sunt sigur ca ati vazut case in forma literei L sau U. mai sunt si altele...
                              3.parterul poate fi total diferit de etaj ca fatzada. de exemplu, deasupra garajului poate fi un spatiu liber sau o terasa mai mare. desi in cazul dvs nu s-ar preta, pt ca oricum aveti spatiu verde gramada
                              4.casa mea (atunci cand va fi) va avea parter, etaj1 si etaj3. am scris bine, etajul 2 va fi format doar din niste scari. etajul 3 va fi doar o camera de 3x3, fara pereti de zidarie, doar 4 stalpi si geamuri. acolo va fi biroul meu. in plus, de jur imprejurul camerei, voi avea balcon. pt frumusetea locatiei vreau sa imi fac camera asta. nu recomand nimanui acest lucru, din cauza atator geamuri, probabil vara va fi foarte cald dar exista aer conditionat. fiind mai departe de bucataria de la parter, macar pot scapa de nevasta...
                              5.intr-o emisiune despre case am vazut o casa relativ rotunda ce se rotea dupa vointa proprietarului. era amplasata pe niste sine si cu ajutorul unui motor nu foarte mare se invartea cu 360 grade in 90 minute (nu mai sunt sigur de timp). proprietarul zicea ca in fiecare dimineata se poate trezi cu un alt peisaj. casa era undeva in noua zeelanda sau australia si de jur imprejur pe sute de hectare era doar natura, fara alti vecini. sunt sigur ca prea putini dintre noi isi permit asa ceva
                              6.intr-o alta emisiune de case am vazut o casa sub forma de cruce (sau +). din nou era foarte multa verdeata in jurul casei si datorita formei avea foarte multe geamuri
                              7.fiind din brasov, probabil aveti macar o latura a casei unde vedeti muntii. io mi-as face acolo o fereastra foarte mare, eventual livingul sa fie situat pe latura aia.
                              sunt doar niste pareri, probabil la multe v-ati gandit si dvs, nu contest ca ce am spus nu poate fi gresit
                              o seara buna (ca deja s-a terminat razboiul stelelor)
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...