Achizitionare masina de spalat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • annyanna
    Incepator
    • 23.sep.2010
    • 7

    Achizitionare masina de spalat

    Buna ziua! Am achizitionat in 2007 o masina de spalat Indesit si la numai un an a inceput sa rugineasca capacul.
    Dar nu asta este marea problema, de ceva timp nu mai spala bine (petele raman pe rufe, cu toate ca folosesc un detergent bun), balsamul este luat o data cu detergentul, iar rufele nu miros bine deloc.
    Am avut o alta masina de spalat din anul 1997 si a spalat foarte bine timp de 10 ani, NEI, dar am dorit o masina mai mica.
    Acum vreau sa cumpar o alta, dar nu mai stiu ce sa aleg.
    Poate ma ajutati voi din experienta proprie. Va multumesc!
  • secarastefan
    Incepator
    • 10.mai.2010
    • 52

    #2
    de exemplu Ele-t-o-ux.
    exclus B-ko sau Ar-t-c.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #3
      Sau tot de exemplu Whirlpool.
      A mea are 8 ani si nu am ce sa ii reprosez.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • annyanna
        Incepator
        • 23.sep.2010
        • 7

        #4
        Multumesc pentru raspuns,dar ma mai gandesc pana ma hotatasc. Ma gandeam la Gorenje,am citit ca sunt foarte bune,firma avand specificul pentru masini de spalat.Am un aspirator aceasta marca si este f.bun. La masina trebuie sa tin cont si la dimensiuni, o latura trebuie sa fie intre 44-50 cm,deoarece usa are latimea de 50cm.

        Comentariu

        • Stefi_R
          Incepator
          • 18.apr.2008
          • 16

          #5
          Postat în original de annyanna
          Multumesc pentru raspuns,dar ma mai gandesc pana ma hotatasc. Ma gandeam la Gorenje,am citit ca sunt foarte bune,firma avand specificul pentru masini de spalat.Am un aspirator aceasta marca si este f.bun. La masina trebuie sa tin cont si la dimensiuni, o latura trebuie sa fie intre 44-50 cm,deoarece usa are latimea de 50cm.
          Gorenje am si eu de vreo 4 ani, si n-are nicio problema. Cand am luat-o, am fost impresionat si de greutate. Chiar si daca se intampla ca rufele sa fie descentrate, parca-i infipta in podea . Am inteles despre carcasa ca ar fi galvanizata si vopsita, de asemenea sunt foarte multumit de hubloul mare - incape o patura mare fara probleme. Nu vreau sa par genul: "ce-i al meu e cel mai bun", dar am avut ocazia sa vad/utilizez si alte marci. Succes in alegere.

          Comentariu

          • da_n
            Living Legend
            • 10.mai.2009
            • 1228

            #6
            Re: Ce masina de spalat sa cumpar ?

            Postat în original de annyanna
            Dar nu asta este marea problema, de ceva timp nu mai spala bine(petele raman pe rufe,cu toate ca folosesc un detergent bun)
            am avut aceeasi problema si din intamplare am atins usa si am vazut ca-i rece, problema era ca s-a ars rezistenta, nu mai incalzea apa, poate ai aceeasi problema

            Comentariu

            • coretweaker
              Membru Marcant
              • 16.iul.2010
              • 889

              #7
              Re: Ce masina de spalat sa cumpar ?

              Postat în original de annyanna
              Buna ziua! Am achizitionat in 2007 o masina de spalat In....t si la numai un an a inceput sa rugineasca capacul.Dar nu asta este marea problema, de ceva timp nu mai spala bine(petele raman pe rufe,cu toate ca folosesc un detergent bun),balsamul este luat o data cu detergentul ,iar rufele nu miros bine deloc.Am avut o alta masina de spalat din anul 1997 si a spalat foarte bine timp de 10 ani (pot sa spun firma pentru ca acum nu mai este_)" NEI",dar am dorit o masina mai mica. Acum vreau sa cumpar o alta,dar nu mai stiu ce sa aleg.Poate ma ajutati voi din experienta proprie. Va multumesc !
              Parintii meu au o masina de spalat Indesit de 10 ani si inca merge ok, si nici nu a ruginit. Eu am tot aceeasi marca doar ca a mea are doar 1 an vechime asa ca nu stiu cum va rezista in timp. Eu cred ca, daca vrei sa te asiguri ca masina ta nu rugineste, incearca sa scapi de umezeala din baie, ori tinand mai mult timp ferestra deschisa ori montand un ventilator eficient. De asemea, sterge stropii de apa care sar pe masina atunci cand faci baie.
              In privinta calitatii masinilor de spalat nu trebuie sa te astepti la minuni, indiferent de marca... gandeste-te ca o astfel de masina costa 2-300 euro, adica exact cat salariul unui "occidental" pe 1-2 zile de munca... ce calitate deosebita crezi ca poti obtine la banii astia?!? Chestia cu "marca X" este mai buna decat "marca Y" este mai mult o legenda urbana decat ceva pe care sa te poti baza. Toate marcile mai importante ofera o calitate ok tinand cont si de pretul foarte mic de vanzare...

              Comentariu

              • nicu78
                Living Legend
                • 25.mar.2010
                • 1196

                #8
                Re: Ce masina de spalat sa cumpar ?

                Ai, lasa nu ma innebuni, ai vazut prea multe SF-uri.
                Unde ai vazut salariul unui occidental pe 2 zile de munca 300 de euro.
                Aa doar daca e patron, asta-i alceva, dar deocamdata esti in ROMANIA unde salariul este de 8 mil pe luna si in privinta masinilor de spalat conteaza foarte mult marca.

                Comentariu

                • nicu78
                  Living Legend
                  • 25.mar.2010
                  • 1196

                  #9
                  masini de spalat

                  Domnilor,..parerea mea ca WHIRLPOOL ,..este o masina de spalat f.buna ...eu o am de 10 ani,....si merge excelent ,..e adevarat ca la talpa masini a cam ruginit ,....ce sai faci asai in baie ,...se face aburi ,....etc,....dar in rest nu am avut probleme cu ea ,....acum iam dato lui soacra-mea ,...si eu am luat un electrolux ,...si merge excelent ,....si de aceea va zic nu va luati dupa legende

                  Comentariu

                  • da_n
                    Living Legend
                    • 10.mai.2009
                    • 1228

                    #10
                    puneti masinile de spalat in bucatarie, asa nu vor mai prinde rugina

                    Comentariu

                    • coretweaker
                      Membru Marcant
                      • 16.iul.2010
                      • 889

                      #11
                      Re: Ce masina de spalat sa cumpar ?

                      Postat în original de nicu78
                      Ai,lasa nu ma inebuni ,.....ai vazut prea multe SF,....unde ai vazut salariul unui occidental pe 2 zile de munca 300 de euro...... aaaaaa doar daca e patron ,...astai alceva ,.....dar deocamdata esti in ROMANIA unde salariul este de 8 mil pe luna ,...si in privinta masinilor de spalat conteaza foarte mult marca .
                      Salariul mediu anual in Germania este 27.648 euro, ceea ce insemna aproximativ 100 euro/ziua de lucru dupa ce ti-ai platit impozitele.

                      Si apropo' ...in limba romana "astai" se scrie "asta-i"

                      Comentariu

                      • Seni
                        Living Legend
                        • 05.mar.2006
                        • 3524

                        #12
                        Re: Ce masina de spalat sa cumpar ?

                        Postat în original de coretweaker
                        Salariul mediu anual in Germania este 27.648 euro, ........
                        tu esti un caz fericit..., in tara sunt si oameni care fac foamea

                        Comentariu

                        • coretweaker
                          Membru Marcant
                          • 16.iul.2010
                          • 889

                          #13
                          Re: Ce masina de spalat sa cumpar ?

                          Postat în original de Seni
                          Postat în original de coretweaker
                          Salariul mediu anual in Germania este 27.648 euro, ........
                          tu esti un caz fericit..., in tara sunt si oameni care fac foamea
                          Discutia plecase de la faptul ca o masina de spalat costa cat salariul unui occidental pe aproximativ 2 zile de munca si ca nu prea poti avea pretentii de "calitate lux" de la un produs atat de ieftin. Cat castigam noi in Romania este cu totul alt subiect...

                          Comentariu

                          • annyanna
                            Incepator
                            • 23.sep.2010
                            • 7

                            #14
                            Astazi am fost prin magazine,m-am documentat,am vazut mai multe marci ,iar pe primul loc este Electrolux slim,iar pe locul doi Gorenje.La electrolux ma deranjeaza nivelul zgomotului ,60 la spalare si 72 la centrifugare.

                            Comentariu

                            • apanoiu
                              Membru Marcant
                              • 10.mai.2010
                              • 643

                              #15
                              Nu poti sa le compari dupa specificatii deoarece nu exista standarde clare de masura.
                              In principiu un pret mai mare ofera calitate si facilitati in plus. Cele direct drive sunt mai silentioase(dar nu sunt foarte compacte)
                              Eu am masina de la Samsung, slim de a incaput in mobila de bucatarie, ieftina si spala bine. este in garantie dar nu are probleme.

                              Corect este sa clasifici modelele, nu firmele producatoare, deoarece exista produse slabe de la firme de renume si produse bune de la firme mai slabe.
                              DIY

                              Comentariu

                              Procesare...