Masa spaclu + vopsea decorativa cauciucata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • costa_ct
    Incepator
    • 15.iun.2008
    • 5

    Masa spaclu + vopsea decorativa cauciucata

    Buna ziua!

    Am tot cautat prin topicuri, dar nu am gasit exact ce ma intereseaza, asa ca as fi foarte recunoscator oricui m-ar putea ajuta cu o idee.

    Casa P+M din BCA, izolatie exterioara polistiren expandat termofix de 8 cm fixat cu termofix.

    Lucratorii au pus plasa de fibra direct peste polistiren si au acoperit-o cu adeziv termofix.

    Nu am masurat grosimea acestui strat, dar stiu ca in mod normal se acopera polistirenul cu un strat de cativa mm de adeziv, se pune plasa si se da alt strat, pana se acopera in totalitate plasa.

    Credeti ca aceasta masa de spaclu este prea subtire si ar trebui dat inca un strat de termofix?

    Finisajul va fi cu "vopsea decorativa cauciucata", dupa spusele meseriasului.

    Mai este nevoie de o amorsa?

    Multumesc!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Grosimea minima a masei de spaclu este de 3mm iar plasa de fibra trebuie sa fie acoperita circa 1mm.

    Alt strat de adeziv pentru polistiren nu este necesar.

    Ce denumire are finisajul dorit?
    Cam toate finisajele necesita amorsare prealabila.

    Comentariu

    • costa_ct
      Incepator
      • 15.iun.2008
      • 5

      #3
      Grosimea totala a stratului de adeziv Termofix cu plasa cu tot pana la polistiren este de aproximativ 2mm. Presupun ca este foarte subtire, dupa spusele dumneavoastra.

      Casa este undeva la tara, in Baragan, unde este foarte mult praf, si chiar daca si aspectul financiar conteaza, as prefera un plus de calitate.

      Cei de prin magazinele de specialitate au spus ca cea mai buna solutie ar fi o vopsea cauciucata, dar nu mi-au dat mai multe detalii sau marci.

      In situatia actuala, care credeti ca ar fi solutia cea mai buna pentru mine?

      Inca un strat de adeziv de 2-3 mm?

      Sau o amorsa mai speciala, cu o duritate mai mare, care sa suplineasca diferenta de grosime a masei de spaclu?

      Orice idee (eventual marci recomandate, grosimi, compatibilitate, etc) ar fi foarte binevenita, pentru ca deja sunt un pic descurajat...

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Totul pleaca de la modul de inglobare a plasei de fibra de sticla.

        Daca exista zone unde aceasta se poate observa se va trage inca un strat de adeziv pentru polistiren, fara nici o amorsa.
        Utilizati o tencuiala decorativa pentru protectia fatadei.

        Comentariu

        • rmg2
          Incepator
          • 29.mai.2018
          • 2

          #5
          Răspuns la: Masa spaclu + vopsea decorativa cauciucata

          Postat în original de Gemini
          Totul pleaca de la modul de inglobare a plasei de fibra de sticla.

          Daca exista zone unde aceasta se poate observa se va trage inca un strat de adeziv pentru polistiren, fara nici o amorsa.
          Utilizati o tencuiala decorativa pentru protectia fatadei.
          Buna ziua, ma aflu si eu in aceeasi situatie de a mai da inca un strat de termofix masa de spaclu, problema este ca primul strat a fost pus anul trecut prin noiembrie, plasa se vede pe unele portiuni nu foarte pronuntat dar pentru linistea mea as mai da inca o mana.

          Avand in vedere faptul ca a trecut deja jumatate de an de la prima mana, credeti ca se poate aplica fara o amorsa cel de-al doilea strat?

          Multumesc.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Masa spaclu + vopsea decorativa cauciucata

            Avand in vedere ca fatada a fost expusa la praf si nu numai, cel mai corect ar fi sa aplicati un strat de amorsa inainte de al doilea strat de masa de spaclu. Grosimea acestuia va fi una minima, cat sa acopere zonele deficitare si sa niveleze suprafata. Nu trebuie amorsa de tencuiala ci amorsa standard de perete, de exemplu CT17 de la Ceresit.

            Comentariu

            • rmg2
              Incepator
              • 29.mai.2018
              • 2

              #7
              Răspuns la: Masa spaclu + vopsea decorativa cauciucata

              Multumesc pentru raspunsul prompt, banuiam ca ar trebui amorsa. Nu cred ca ar trebui sa mai intreb, dar: pentru tencuiala decorativa al doilea strat de masa de spaclu necesita amorsa, corect? De care recomandati? Nu am specificat dar e vorba de o magazie lipita de casa la care o sa-i dau si o decorativa sa arate cat de cat apropiata de culoarea si textura casei.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Masa spaclu + vopsea decorativa cauciucata

                Amorsa pentru decorativa este una specifica acestei, alegeti o amorsa indicata de producatorul tencuielii decorative. Daca utilizati produse Ceresit, aveti amorsa CT 16.

                Comentariu

                Procesare...