Miros de mucegai si umezeala in dulap

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    #31
    Răspuns la: Miros de mucegai si umezeala in dulap

    Cititi despre dezumidificator in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ezumidificator

    Comentariu

    • Alex.87
      Incepator
      • 28.iul.2018
      • 1

      #32
      Răspuns la: Miros de mucegai si umezeala in dulap

      Bună seara.
      Incep prin a va prezenta si problema casei mele - umezeala intre 60% si 70 % si mucegai la parter in zonele unde aerul nu circulă ușor ( dupa dulapuri si înăuntrul lor) si mai nou si pe parchet.
      Casa este construită în 2017 din cărămidă izolată cu ploistiren de 10 cm, termopan triplex cu 5 camere.
      La parter înainte de turnarea plăcii de la cota zero s-a pus folie insa nu s-a izolat. ( cum am citit dupa ce am făcut casa ca se procedează )
      Între parchet si placa s-a așezat folie si izolatie de 3 cm.

      Intrebarea mea este de ce atata umezeala si cum pot sa scap de ea??
      Mentionez ca am dezumidificator electric si in doar 2 zile reușește să colecteze 10 l de apă dar apoi gradul de umezeala creste.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15093

        #33
        Răspuns la: Miros de mucegai si umezeala in dulap

        Umiditatea nu este una exagerat de mare. Cel putin zilele acestea cand nu mai scapam de ploi, aerul este pre aumed si se rasfrange si asupra umiditatii interioare.
        La dvs. poate fi si o umiditate remanenta in casa, depinde cand s-a finisat. Ar trebuie sa lasati sa functioneze dezumidificatorul si sa lasati neacoperite zonele cu probleme.

        Comentariu

        • tymotyman
          Membru Marcant
          • 01.nov.2009
          • 570

          #34
          Răspuns la: Miros de mucegai si umezeala in dulap

          Apariția mucegaiului si umidității exagerata apare de multe ori la casele noi din cauza ca nu s a lăsat casa sa se usuce înaintea anveloparii cu polistiren. Lăsați de zumidificatorul sa meargă permanent,depărtați mobilele de pereți pt a permite aerului sa circule .

          Comentariu

          Procesare...