Boiler pe lemne 80 l cu serpentina si rezistenta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihaigarabet
    Incepator
    • 29.sep.2010
    • 2

    Boiler pe lemne 80 l cu serpentina si rezistenta

    de curand am cumparat o casa P+1 suprafata 120 mp si in zona nu exista gaze(deocamdata casa are incalzire pe sobe de teracota).Am inteles ca acest tip de boiler poate fi racordat si la radiatoare fosind o pompa de circulatie.Imi poate da cineva vreun sfat?
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3639

    #2
    Intrebarea este ce veti face pe timpul verii cand veti avea nevoie doar de apa calda nu si de incalzire ?

    Comentariu

    • mcbos
      Membru
      • 04.aug.2009
      • 142

      #3
      Boilerul se numeste termoelectric si este dotat cu rezistenta electrica pentru perioada cand nu ai incalzire centrala si serpentina conectata la incalzirea centrala pentru timpul cand incalzirea centrala este activa (timp in care faci economie la curentul electric ) La un dus se duce cam 30 l de apa din boiler.In functie de numarul de persoane care se folosesc de boiler alegi capacitatea acestuia .In magazinele specializate gasesti cel mai usor capacitati de la 80 la 150 l .Sunt si de capacitati mai mari dar se aduc cu comanda ferma .

      Comentariu

      • nicu78
        Living Legend
        • 25.mar.2010
        • 1164

        #4
        boiler pe lemne

        Postat în original de mcbos
        Boilerul se numeste termoelectric si este dotat cu rezistenta electrica pentru perioada cand nu ai incalzire centrala si serpentina conectata la incalzirea centrala pentru timpul cand incalzirea centrala este activa (timp in care faci economie la curentul electric ) La un dus se duce cam 30 l de apa din boiler.In functie de numarul de persoane care se folosesc de boiler alegi capacitatea acestuia .In magazinele specializate gasesti cel mai usor capacitati de la 80 la 150 l .Sunt si de capacitati mai mari dar se aduc cu comanda ferma .
        --------------------------------------



        Nui ,..cam putin 30 l de apa pentru un dus ,....cum ai facut socoteala ,...in armata cind eram consumam sigur atit , chiar mai putin ,...

        Comentariu

        • DYC
          Membru marcant
          • 28.iul.2008
          • 386

          #5
          nu este putin, eu am boiler de 80 l, il tin cam la 2/3 din temp maxima si ajunge pt 2 dusuri consecutive fara sa opresc apa in timpii "morti" + barbierit.
          Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
          vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

          Comentariu

          Procesare...