Cum trag cabluri prin copexul din perete?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adrian_
    Incepator
    • 12.sep.2010
    • 17

    Cum trag cabluri prin copexul din perete?

    Principiile largi, generale, le stiu. Situatia se prezinta insa in felul urmator:

    Am un cablu coaxial de foarte proasta calitate, care imi provoaca pierderi mari de semnal, tras prin perete (prin copex). As vrea sa-l schimb, cu unul de calitate buna, semnificativ mai gros si mai rigid. In plus, daca tot fac operatiunea, as vrea sa trag pe acolo si un cabliu de retea si unul de telefon.

    Prima erapa, sa leg o sarma de unul din capetele vechiului cablu si sa trag de el pana ramane sarma in perete in locul lui ar trebui sa mearga destul de usor (zic eu). Pentru a doua parte, adica legarea de sarma a celor trei cabluri si tragerea lor prin copexul din perete am oarescari emotii.

    Imi poate spune cineva cu experienta cum sa asigur cele trei cabluri de sarma aia si, mai ales, cum sa usurez trecerea lor prin copex? Ma refer la micile detalii practice care vin din experienta si care, in cazul asta, pot face diferenta.
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #2
    Depinde de lungimea traseului si de diametrul copexului.Iti recomand sa-ti cumperi un spion(sarpe) cu care se trag fire prin tuburi (cap flexibil,corp fibra,ureche de agatat fire la capat),NU SARMA.Cand il tragi, o persoana trebuie sa traga de cablu existent iar cealalta la capatul unde e legat sarpele sa frece sarpele cu sapun masiv(nu lichid) sau pudra talc,sa alunece usor.Aceeasi operatie trebuie executata pe cele 3 cabluri cad le introduci in copex.Sapun sau talc din belsug.Astfel se va realiza o gresare optima a cablurilor care nu afecteaza izolatia.Fiecare cablu va trebui decablat cativa cm si legat individual de urechea sarpelui,pus banda de izolat strans pe legatura si apoi se poate efectua operatia.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • ics
      Membru Marcant
      • 16.sep.2009
      • 624

      #3
      daca diametrul canalului e insuficient pentru cele 3 fire vafi foarte greu sa le inghesui acolo
      poti sa incerci direct cand scoti primul cablu sa bagi in locul lui cele 3 fire; daca nu mere incearca cu un "sarpe" specializat
      unu trebuie sa traga si altul sa impinga - ca nu se baga usor 3 fire odata
      ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

      Comentariu

      • wizake
        Membru
        • 17.nov.2009
        • 132

        #4
        depinde f mult de diametrul copexului, de cate coturi ai pe traseu si de lungimea acestuia.
        Eu tocmai am ingrupat 3 cabluri (2 UTP si unul coaxial) printr-un copex de 20mm diametru. Copexul nu era inca fixat in perete si a fost FOARTE greu sa trag cele trei cabluri prin el, desi era intins drept, fara coturi.
        Am bagat intai un cablu apoi, legat de el celelalte doua, astfel incat sa ramana toate trei in tub la final.
        E drept, nu l-am gresat cu nimic ca sa alunece mai usor. Am incercat apoi sa trag unul dintre cabluri putin mai mult in afara dar nu am reusit. Nu se misca fara sa le traga si pe celelalte cu el. Tubul de copex avea cam 10m lungime.

        Comentariu

        • Tetelu
          Membru
          • 03.feb.2007
          • 122

          #5
          nu e necesar sa introduci cablul de telefonie. cablul utp are 8 fire iar pentru internet se folosesc doar 4. celelalte 4 se pot folosi pentru 2 numere diferite de telefon.
          eu acasa am net si telul pe un singur cablu utp.

          Comentariu

          • bassu
            Membru Marcant
            • 25.nov.2008
            • 475

            #6
            "...cablul utp are 8 fire iar pentru internet se folosesc doar 4. celelalte 4 se pot folosi pentru 2 numere diferite de telefon. Eu acasa am net si telul pe un singur cablu utp. ..." Corect!

            Comentariu

            • Adrian_
              Incepator
              • 12.sep.2010
              • 17

              #7
              Multumesc mult pentru sfaturi, sunt foarte utile.

              Diametrul copexului este de 20mm, dar nu stiu lungimea sau cate coturi are.

              De unde as putea cumpara un sarpe special, si mai ales cum as putea sa-mi dau seama ce lungime ar trebui sa aiba acesta?

              Cum se leaga firele de urechea sarpelui in sa fel incat sa nu se ingroasa prea tare capatul? (avand in vedere ca voi fi la limita cu grosimea)

              (motivul pentru care vreau sa trag si cablu de telefon si cablul de retea este ca am o retea gigabit in casa)

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 707

                #8
                Postat în original de Adrian_

                De unde as putea cumpara un sarpe special, si mai ales cum as putea sa-mi dau seama ce lungime ar trebui sa aiba acesta?
                Sarpele se cumpara de la magazinele care distribuie materiale electrice sau de la magazinele de bricolaj de la raioanele "electrice".Arata ca un colac de furtun transparent de grosime 5-6 mm ambalat in folie de nylon.Lungimile disponibile in general sunt de 5,10,15,20,25 ml.
                Cat despre lungime......trebuie sa vezi pe unde intra in casa si sa-i calculezi sau sa-i aproximezi traseul pana la locul unde iese din perete.
                Cu respect ... Ovi
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • wizake
                  Membru
                  • 17.nov.2009
                  • 132

                  #9
                  copexul de 20 nu stiu daca iti va usura munca Ti-am zis ca in cazul meu, am fost 3 persoane care am reusit sa tragem 3 fire, tinand copexul intins la maxim. A mers foarte greu. Sunt 100% convins ca nu voi reusi sa schimb vreun fir daca va fi nevoie, dupa ce l-am pus prin perete. Sper sa ai mai mult noroc daca urmezi sfaturile de aici si folosesti sapun sau talc. Eu am tras un cablu coax de calitate, un FTP Cat5e si un UTP Cat6. Toate au fost destul de groase si rigide.

                  "sarpe" din ala gasesti la magazinele de bricolaj. Eu am luat unul de 15m cu aprox 17 RON.

                  Comentariu

                  • leon
                    Membru Marcant
                    • 19.sep.2006
                    • 905

                    #10


                    Comentariu

                    • komy
                      Membru Marcant
                      • 22.iul.2008
                      • 442

                      #11
                      Pai de ce nu ati pus fiecare cablu in cate un copex? Cred ca ar fi fost mai usor.
                      Imi place lumina!

                      Comentariu

                      • wizake
                        Membru
                        • 17.nov.2009
                        • 132

                        #12
                        dar ar fi fost mult mai mult de sapat prin podea si perete pentru santuri mai largi ...

                        Comentariu

                        Procesare...