Casa cu buget de 25000 euro

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicu78
    Living Legend
    • 25.mar.2010
    • 1191

    #16
    casa cu buget de 25000 de euro

    Eiiiiiii ,..bravo , george , pai daca stiam imi faceam casa acolo la tine in mures,...nu stiam ca e asa ieftina manopera acolo,.....vino tu la mine in iasi si ai sa te convingi tu ,la ce stadiu ajungi cu casa la 25000 de euro sau chiar si la 50000 de euro,...si ai sa-mi dai dreptate . La noi este o vorba ,...nici cu vaca nu ma duc dar nici lapte nu maninc,....bine asta o spun asa zisii meseriasi .
    Si, asa zici ca in ungaria si ucraina sint materiale mai ieftine ,hai sa fim seriosi ,sa le car tocmai de acolo,...

    Comentariu

    • jhonyy
      Membru
      • 04.ian.2007
      • 262

      #17
      Se pare ca in China sunt materiale la jumatate de pret, si daca luati mai multe containere primiti la oferta si cativa chinezi pt manopera! Cu 25000E va faceti palat si un mic zid chinezesc catre vecini invidiosi!

      Comentariu

      • nicu78
        Living Legend
        • 25.mar.2010
        • 1191

        #18
        casa cu buget de 25000 de euro

        Da, buna tareeeee,...cred ca mai convins ,..... merg in china ,.....asa imi termin si eu casa ....

        Comentariu

        • vigeak
          Membru Marcant
          • 22.oct.2007
          • 408

          #19
          mai ieftin iese si daca pui osul la treaba. scutesti manopera dar poti pierde la calitatea lucrarii.
          nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

          Comentariu

          • robi69
            Membru
            • 12.ian.2007
            • 143

            #20
            Exita pe acest forum ,o "casuta" la gata cu 35000 E,foarte frumoasa,si bine facuta,dar cred ca mai putin de atat nu-i posibil

            Comentariu

            • ics
              Membru Marcant
              • 16.sep.2009
              • 635

              #21
              cu 25,000 euri poti s-o ridici, dar depinde cat te va costa manopera (poti sa obtii preturi la manopera cu diferente foarte mari intre ele, dar nu-i lua pe cei mai ieftini)
              asta fara autorizatii, proiect si alte neprevazute, fara montat invelitoare
              daca poti stai pe santier sau ia-ti un diriginte de santier care sa se asigure ca respecta proiectul, modul de punere in opera si nu te fura
              ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

              Comentariu

              • georgeflorin
                Membru Marcant
                • 15.sep.2009
                • 304

                #22
                Postat în original de Vigeak!
                mai ieftin iese si daca pui osul la treaba. scutesti manopera dar poti pierde la calitatea lucrarii.
                Pai asa iti poti face casa la pretul asta punand osul la treaba, si stai linistit ca nu se pierde din calitatea lucrari, eventual iasa mai bine.

                Comentariu

                • crush
                  Incepator
                  • 02.oct.2010
                  • 6

                  #23
                  noh flacai, nu-i nevoie sa starnim polemici neconstructive . evident ca fiecare se raporteaza la experientele proprii, si, probabil, unii au avut mai mult noroc. de aici si casa mai ieftine.

                  cum as putea sa aflu cat costa toate materialele? e d'ajuns proiectul? se poate face un deviz cat mai apropiat de adevar dupa el? nu ma dau inapoi de la pus osul la treaba. chiar mai am si doua cunostinte capabile care o freaca aiurea zilele astea. numai ca m-as folosi si de un "creier" care sa stie cu ce se mananca zidaria asta.

                  Comentariu

                  • nicu78
                    Living Legend
                    • 25.mar.2010
                    • 1191

                    #24
                    casa cu buget de 25000 de euro

                    Postat în original de georgeflorin
                    Postat în original de Vigeak!
                    mai ieftin iese si daca pui osul la treaba. scutesti manopera dar poti pierde la calitatea lucrarii.
                    Pai asa iti poti face casa la pretul asta punand osul la treaba, si stai linistit ca nu se pierde din calitatea lucrari, eventual iasa mai bine.
                    .................................................. .................................................. ...

                    Exact ,aici aveti dreptate amindoi , dar cind esti departe de casa ,cum faci ??......am venit anul asta o luna acasa si am pus osul la treaba , cu neamurile ,...dar ce poti sa faci intr-o luna ....si mai ales cind vezi ca se termina banii.....

                    Comentariu

                    • vigeak
                      Membru Marcant
                      • 22.oct.2007
                      • 408

                      #25
                      @nicu78.
                      atunci ai si tu dreptate. nu ai decat sa te duci inapoi, sa faci alti bani si sa-ti continui planurile cand poti sa revii.
                      si tot asa, unii fac casa in 4ani, altii intr-o vara.
                      nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                      Comentariu

                      • nicu78
                        Living Legend
                        • 25.mar.2010
                        • 1191

                        #26
                        casa cu buget de 25000 de euro

                        Pai asta si fac acuma ,...oricum la anul in vara ,vreau sa o termin ,....

                        Comentariu

                        • vigeak
                          Membru Marcant
                          • 22.oct.2007
                          • 408

                          #27
                          succes!
                          nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                          Comentariu

                          • nicu78
                            Living Legend
                            • 25.mar.2010
                            • 1191

                            #28
                            casa cu buget de 25000 de euro

                            Multumesc ! mult noroc si tie ....

                            Comentariu

                            • john25
                              Membru Marcant
                              • 10.mar.2010
                              • 329

                              #29
                              istorie mare casele astea...
                              in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                              Comentariu

                              • johnny35
                                Incepator
                                • 05.oct.2010
                                • 2

                                #30
                                un singur sfat:

                                fa-ti un calcul al materialelor (nu trebuie sa fii inginer) ...la suma totala adauga cel putin 20% cheltieli neprevazute!
                                ...asta tine de materiale ( tu hotarasti ce tip/uri de materiale folosesti).

                                -adauga toate costurile aferente:
                                a) proiect
                                b) autorizatii
                                c) manopera (aici ai mare grija...criza in Romania mai tine cel putin 2 ani)
                                d) NERVI DE OTEL

                                -totul depine de bugetul pe care te bazezi ( o sa vezi ca "familia" va depune toate eforturile sa te ajute, o sa ramai uimit de cati bani o sa mai strangi de la "altii")

                                Sfat:

                                eu acum am terminat casa la rosu ( durata: 1 an), dar sunt o fire optimista !

                                Succes!
                                Brgds,

                                Ionut M.

                                Comentariu

                                Procesare...