Casa cu buget de 25000 euro

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vigeak
    Membru Marcant
    • 22.oct.2007
    • 408

    #31
    in vremurile astea nu mai gasesti bani nici la cei trei P.
    Parinti
    Prieteni
    Prosti
    nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

    Comentariu

    • crush
      Incepator
      • 02.oct.2010
      • 6

      #32
      Postat în original de johnny35
      o sa vezi ca "familia" va depune toate eforturile sa te ajute, o sa ramai uimit de cati bani o sa mai strangi de la "altii"
      Dupa cum o zici suna mai mult a "la famiglia" . Noh, sa-mi transmiti, tot asa codat, pe cine tre` sa elimin ca sa-mi fac si io o casa.
      Postat în original de johnny35
      Succes!
      danke!

      Comentariu

      • nicu78
        Living Legend
        • 25.mar.2010
        • 1191

        #33
        casa cu buget de 25000 de euro

        Postat în original de johnny35
        un singur sfat:

        fa-ti un calcul al materialelor (nu trebuie sa fii inginer) ...la suma totala adauga cel putin 20% cheltieli neprevazute!
        ...asta tine de materiale ( tu hotarasti ce tip/uri de materiale folosesti).

        -adauga toate costurile aferente:
        a) proiect
        b) autorizatii
        c) manopera (aici ai mare grija...criza in Romania mai tine cel putin 2 ani)
        d) NERVI DE OTEL

        -totul depine de bugetul pe care te bazezi ( o sa vezi ca "familia" va depune toate eforturile sa te ajute, o sa ramai uimit de cati bani o sa mai strangi de la "altii")

        Sfat:

        eu acum am terminat casa la rosu ( durata: 1 an), dar sunt o fire optimista !

        Succes!

        Criza in Romania mai tine cel putin 5---6 ani ,...asa ca cei care nu au inceput casa sa stea linistiti ,.....si preturile la materiale nu vor mai creste cel putin 20 de ani ,....sau cel putin cit sintem noi astia peste 40 de ani in viata ,...

        Si familia ,doar sa iti dea la mina ,...adica cu hai ---rup ,.ca cu bani de unde ,...

        Comentariu

        • Dan_Daniel
          Living Legend
          • 20.nov.2009
          • 1153

          #34
          Postat în original de johnny35
          .criza in Romania mai tine cel putin 2 ani
          Johnny, esti cam optimist, eu as zice ca la cifra 2 sa mai adaugi o cifra, care vrei tu, ori inainte ori dupa. Ei bine, cifra rezultata, este perioada de ani pe care o estimeaza marea majoritate a oamenilor ca o sa tina criza in romania.
          Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

          Comentariu

          • vigeak
            Membru Marcant
            • 22.oct.2007
            • 408

            #35
            hai sa zicem macar ca atat ar mai fi pana la viitoarea criza, de care o mai ea.
            nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

            Comentariu

            • vigeak
              Membru Marcant
              • 22.oct.2007
              • 408

              #36
              de care o mai fi ea!
              nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

              Comentariu

              • johnny35
                Incepator
                • 05.oct.2010
                • 2

                #37
                Am revenit...) cu o rectificare.

                In principiu, dupa parerea mea, criza=reglare de preturi pe piata.
                Adica, sa fiu mai explicit, preturile vor merge in jos pana vor ajunge la nivelul celor din 2004-2005.Consider ca in perioada respectiva preturile imobilialelor erau reale.Dupa aceasta perioada toate preturile au fost crescute artificial/fara acoperire de bancile care au dat credite si in stanga si in dreapta fara sa se gandeasca la consecinte.Niciodata in Romania salariile nu au crescut in acelasi ritm cu preturile.
                Deci in Romania a fost o economie bazata pe consum !

                Eu inca mai cred ca preturile vor continua sa scada, bancile nu isi mai permit sa acorde credite ( daca o fac, o fac numai cu garantii imobiliare si cine se mai risca ???), iar ele ( bancile ) au de recuperat miliarde de la datornici.

                Ex: in Timisoara in 2007 un apartament cu 2 camere in zona centrala se vindea cu aprox 75-80000 Euro.Acum este chiar la mine pe scara unul cu 55000 negociabil.Daca trend-ul se mentine acelasi inca 2 ani, vor ajunge undeva la 25-30000 , cat erau in 2004-2005.

                Am ridicat casa la rosu 185 MP SCD cu 21000 euro ( materiale + manopera / in regie proprie) . Sa ma mai coste inca atat sa o finisez + 15000 terenul, priectul,si avizele si autorizatiile.
                In total = 57000, max 60000 Euro la cheie.
                Mie mi se pare a fi un pret corect pt o casa cu 530 MP teren la 4 Km de Timisoara.

                Pot sa vin si cu detalii, in acest an m-am "specializat".

                Regards,
                Ionut
                Brgds,

                Ionut M.

                Comentariu

                • nicu78
                  Living Legend
                  • 25.mar.2010
                  • 1191

                  #38
                  casa cu buget de 25000 de euro

                  Eu,totusi as vrea sa fie preturile din 2002--2003.....cind apartamentele erau intre 7000---si 10000 de euro.-----Imi aduc aminte cind am ajuns in Italia aveam salariul de un milion juma de lire ,...adica 700 de euro ,cam asa ceva ,.....si in 2002 cind a intrat euro mai precis in martie am avut 800 de euro ,.....si din 2006 --2007 ,..cam asa ceva il am de 900 de euro ,...dar apartamentele sau scumpit de 20 de ori....
                  Tu ,stai bine la cheltuieli cu casa eu am deja 60000 de euro bagati si e la Rosu ,...bineinteles si pamintul care tot 15000 de euro am dat dar am 1200 m,.....si casa 168 m 2 ,.... ,....
                  Oricum preturile vor mai scadea ,...poate miine da domnul si cade guvernul ,...

                  Comentariu

                  • ics
                    Membru Marcant
                    • 16.sep.2009
                    • 635

                    #39
                    in romania a fost o economie bazata pe credit- adica pe un consum artificial umflat de banii dati de banci, dar care nu erau nici ei moneda reala= bancnote ci bani electronici care nu prea au acoperire in economie , in bunuri=case... ca urmare a acestei afluente de bani pe piata au crescut preturile aiurea. acum balonul s-a spart si unii incearca sa-l carpeasca sa poata sa-l umfle din nou...
                    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                    Comentariu

                    • nicu78
                      Living Legend
                      • 25.mar.2010
                      • 1191

                      #40
                      casa cu buget de 25000 de euro

                      Postat în original de ics
                      In romania a fost o economie bazata pe credit- adica pe un consum artificial umflat de banii dati de banci, dar care nu erau nici ei moneda reala= bancnote ci bani electronici care nu prea au acoperire in economie , in bunuri=case... ca urmare a acestei afluente de bani pe piata au crescut preturile aiurea. acum balonul s-a spart si unii incearca sa-l carpeasca sa poata sa-l umfle din nou...-
                      Da aici ai perfecta dreptate si o completare de la mine: paminturile aici o fost problema mare in proportie de 70% si vezi tu ca balonul s-a spart tocmai in America.
                      Si intr-adevar unii incearca sa-l umfle, dar degeaba nu se mai poate si inca vor mai scadea preturile, si asa vor ramine cel putin 20 ani.

                      Comentariu

                      • alexis
                        Living Legend
                        • 05.nov.2006
                        • 1320

                        #41
                        Re: casa cu buget de 25000 de euro

                        Postat în original de nicu78
                        ...si asa vor ramine cel putin 20 ani,.....
                        De unde ai informatia? Sau doar e o parere personala?
                        faci o casa si pentru urmasii tai

                        Comentariu

                        • nicu78
                          Living Legend
                          • 25.mar.2010
                          • 1191

                          #42
                          casa cu buget de 25000 de euro

                          Nu iti trebuie nici o informatie Alexis,......se vede cu ochiul liber,...doar traiesti in Romania nui asa '?......
                          Romania a ajuns o piata de desfacere ,....dupa anul 2000 sau inchis toate fabricile ,....si ghici ce s-a intimplat?.....iti spun eu ,.....70 % sau apucat de imobiliare si paminturi si restul au plecat in afara ,.....si a venit criza ,.....restul iti dai seama ,....

                          Comentariu

                          • alina_tom
                            Incepator
                            • 04.nov.2010
                            • 10

                            #43
                            Credeti ca preturile mai scad?Chiar si la materiale?Eu incep constructia in primavara si nu stiu ce sa fac sa cumpar de acum materialele sau sa astept pana la anul?

                            Comentariu

                            • narcis75
                              Membru
                              • 05.ian.2010
                              • 112

                              #44
                              depinde de ce vrei sa cumperi de ex fierul si caramida sunt un pic mai ieftine iarna

                              Comentariu

                              • nicu78
                                Living Legend
                                • 25.mar.2010
                                • 1191

                                #45
                                casa cu buget de 25000 de euro

                                ....scad,...scad,...stai linisitit, cine o sa inceapa in primavara casa ,sint niste oameni norocosi ,..chiar ii invidiez ,... de ce nu am mai asteptat si eu un an ,... ,....mai ales sa ai si bani cash,...

                                Comentariu

                                Procesare...