Casa cu buget de 25000 euro

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • crush
    Incepator
    • 02.oct.2010
    • 6

    Casa cu buget de 25000 euro

    In primul rand, salutare tuturor.
    As avea nevoie de niste pareri mai experimentate. Dupa cum scrie in titlul, dispus de un buget de 25000 euro, pe care l-as investi intr-o casa. Am deja terenul.
    Mi-a sarit in ochi modelul elegant 99, de pe site-ul celor de la soceram. Am vazut ca devizul de materiale ar fi de 28000 ron, dar in afara de acoperis, fundatie si scanduri, nu-mi dau seama daca mai lipseste ceva.
    Intrebarea mea e: ar fi de ajuns bugetul pentru casa respectiva la cheie, sau sa-mi bag mintile-n cap?
    Orice sfat e bine venit.
  • john25
    Membru Marcant
    • 10.mar.2010
    • 304

    #2
    la rosu e posibil sa te incadrezi in 25000euroi,in deviz nu apare fierul care costa destul de mult e undeva la 25-30%din valoarea casei,betonul ,cheresteaua,si invelitoarea acestea fiind doar materiale apoi mana de lucru care te duce undeva la 8-10 mii de euro depinde de cum si ince fel ii gasesti pe baieti,multi lucreaza dupa ureche...si ies adevarate istorii.
    in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

    Comentariu

    • georgeflorin
      Membru marcant
      • 15.sep.2009
      • 306

      #3
      lipsesc foarte multe din deviz , la cheie nu te incadrezi dar , semifinisata da.
      Acoperisul , fundatia , placa peste parter, geamurile *astea duc peste 3000 de euro si nu calitate cine stie ce , sococuri instalatiile electrice, termice , polestirenul de fatada ii de 5 cm si ar trebuii de 10 pentru o izolatie buna. Cu caramida iese cu mult mai scump decat cu BCA.

      Comentariu

      • john25
        Membru Marcant
        • 10.mar.2010
        • 304

        #4
        george te asigur ca cu 3000 de euro nui ajung nici de fier si de beton pt fundatie sa fim realisti
        in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

        Comentariu

        • nicu78
          Living Legend
          • 25.mar.2010
          • 1164

          #5
          casa cu buget de 25000 de euro

          Cu ,25000 de euro o faci la rosu ,...dar fara acoperis si geamuri ,.....doar daca mai negociezi cu echipa la ridicarea casei sa-ti mai iasa de acoperis ,....asta depinde de tine ,......

          Comentariu

          • crush
            Incepator
            • 02.oct.2010
            • 6

            #6
            Mdea, se pare ca parerile contra sunt mai numeroase. Si eu ma gandeam ca nu-mi ajung, dar mai auzisem cazuri in care unii au scos-o la capat cu bugete de nivelul asta. Asta e, mai asteptam, mai stragem si ne-om incadra noi. Intre timp mai strag si informatii legate de ingineriile astea in constructii, macar sa fiu pregatit teoretic.
            Din ce stiti voi, materialele s-au ieftinit fata de 2008/9, sau e doar un mit urban?

            Comentariu

            • alexis
              Living Legend
              • 05.nov.2006
              • 1331

              #7
              [quote="crush"]
              Ce suprafaţă, desfăşurată, are casa? Înmulţeşti această suprafaţă cu 200-250 euro metrul pătrat şi afli preţul la roşu. Curat mit! Fierul are acelaşi preţ, betonul la staţie la fel...
              Economie nu trebuie să faci la lucrurile importante gen armătură, tipul de beton, cărămidă, ci poţi obţine reduceri la negocierea manoperei, dacă alegi o soluţie constructivă mai simplă, fără arcade, pereţi ciudaţi, şi alte brizbrizuri. Exemplu: un acoperiş în două ape este cu mult mai ieftin decât unul în patru ape. Vor intra accesorii mai multe care sunt scumpe. Şi tot aşa!
              faci o casa si pentru urmasii tai

              Comentariu

              • georgeflorin
                Membru marcant
                • 15.sep.2009
                • 306

                #8
                Postat în original de john25
                george te asigur ca cu 3000 de euro nui ajung nici de fier si de beton pt fundatie sa fim realisti
                numai la geamuri ma refeream

                Comentariu

                • georgeflorin
                  Membru marcant
                  • 15.sep.2009
                  • 306

                  #9
                  Re: casa cu buget de 25000 de euro

                  Postat în original de nicu78
                  Cu ,25000 de euro o faci la rosu ,...dar fara acoperis si geamuri ,.....doar daca mai negociezi cu echipa la ridicarea casei sa-ti mai iasa de acoperis ,....asta depinde de tine ,......
                  Esti sigur de ce vorbesti ?!?!?!? Te-ai uitat mai atent la casa este de 7X10, fa un calcul prima data . La rosu fara acoperis inseamna beton pentru fundatie , fier , caramida , trebuie 33 de mc de caramida asta costa 2500 euro , beton si fierul cat o costa, sa trebuiasca 100 mc de beton ar costa 5000 de euro , dar nu trebui nici jumate , fier inca de 5000 si tot nu ajungi la 25000 . Il faceti pe om de nu isi face casa ca voi ziceti ca nu poate si pe voi va crede . Pe devizul de la soceram iasa 7000 cu tencuieli interioare , adeziv , mortar de zidarie , si accesorii de gips carton .
                  Daca vrei iti fac un deviz si sa il completezi sa vezi ca nu ajungi la pretul care vorbesti.

                  Comentariu

                  • nicu78
                    Living Legend
                    • 25.mar.2010
                    • 1164

                    #10
                    casa cu buget de 25000 de euro

                    Vezi ca ai uitat manopera sa pui,.....chiar te rog sa faci un deviz,....eu nu vreau sa-l sperii ,eu am ridicat casa de curind si am vazut cit iti trebuie la cheltuieli neprevazute ,....bine sint multe de vorbit aici ......

                    Comentariu

                    • vigeak
                      Membru Marcant
                      • 22.oct.2007
                      • 408

                      #11
                      eu am cheltuit 50mii euro si este in sfarsit gata. casa are 120mp. doua terase a cate 15mp, am si o anexa in banii astia care are si ea cam 30mp, imprejmuire, ceva alei. lucram de trei ani la casa si nu am avut banii astia cand m-am apucat.
                      nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                      Comentariu

                      • nicu78
                        Living Legend
                        • 25.mar.2010
                        • 1164

                        #12
                        casa cu buget de 25000 de euro

                        Eu am cheltuit pina acum 45000 de euro si am suprafata de 168 m2 ,....si mai am interioarele de facut ,casa am facut-o pina in 60%,...si mai imi trebuie ca sa termin vreo 20000 de euro ,......am venit acasa anul asta cu 5000 de euro si mai nimic nu am facut ,numai finisajele exterioare am facut si o bucatica de gard ,....dar stiti de ce ,...pentru-ca manopera e tot aceeasi ca inainta de criza ,.chiar mai mult ,...mi-a trebuit o saptamina pina sa caut niste meseriasi ,.....si stiti de ce ,....pantru-ca DORELII ,....au fost in spania si italia un an ,..doi ,...si au venit cica au venit meseriasii ,..si iti cer 1000 de euro pe mai nimic ,....si stiti ce zic , daca va convine bine daca nu eu prefer sa stau acasa ,decit sa muncesc pe bani putini ,...ei uite asa sta problema ,....

                        Comentariu

                        • nicu78
                          Living Legend
                          • 25.mar.2010
                          • 1164

                          #13
                          casa cu buget de 25000 de euro

                          Aaaaa si inca ceva , nu stiu cum altii gasesc materiale ieftine ,....vorba lui alexis ,...fierul si betonul sint la aceleasi preturi,..,numai zic de adezivuri si alte materiale ,....si oferta care ati vazut-o la soceram , este pentru fraieri ,cind ajungeti acolo o sa constatati alceva ,....exact cum sint reclamele la tv , la masini ,cica costa 6950 de euro si cind ajungeti acolo constatati ca costa 13000 de euro,...... asa ca numai vorbiti , acei ce nu stiu ,incercati sa va abtineti ,...mie mi se urca singele la creier ,cind ma gindesc cit mai am de facut ,....

                          Comentariu

                          • FilipT
                            Membru marcant
                            • 15.feb.2009
                            • 673

                            #14
                            asta cam asa e, de aceea majoritatea prefera sa cumpere materialele pe sub mana, sau din furaciuni, dar nimeni nu recunoaste...

                            Comentariu

                            • georgeflorin
                              Membru marcant
                              • 15.sep.2009
                              • 306

                              #15
                              Vezi ca lemn se gaseste la 350 ron mc in toplita, in ungaria materialele sunt cu 25 % mai ieftine, in Ucraina fierul si cimentul este 60 % mai ieftin ca in romania, daca nu stii sa te descurci este problema ta , ce pot eu sa fac ca ai dat 50000 de euro pe o casuta mica si inca nu ai terminat-o, manopera in romania este foarte ieftina din cale afara de ieftina, mesterii lucreaza aproape pe nimic , intermediarea este scumpa , ia multi bani ala care da un telefon , de construit se construieste la rosu intre 25 - 50 Euro/mp, deci este foarte ieftin, vezi ca cine lucreaza nu castiga mare lucru dintr-o manopera de 50 euro/mp , acolo intra transporturi, scule si multe altele, nu vorbi ca manopera este scumpa .Pretul de la soceram asta este , Ce este gratis acolo este proiectul in rest BCA si toate sunt la pretul care il gasesti in orice depozit.

                              Comentariu

                              Procesare...