Cu ce dai gauri in zid sa prinzi o fereastra de baie?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • morioka70
    Membru
    • 16.aug.2009
    • 297

    Cu ce dai gauri in zid sa prinzi o fereastra de baie?

    Iată un subiect pe care l-am adus in discutie si la adresa http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...605&highlight=
    Il mai repet si aici, poate la raionul "Unelte, scule" gasesc cititori cu mai multe idei.
    Alaltăieri, 01 oct 2010, au venit băieţii de la Qfort si mi-au montat niste ferestre, printre care si cea de la baie. Numai că pe aceasta din urmă mi-au prins-o doar in spumă si atat, fara fixare in holsuruburi. Cand i-am intrebat, mi-au explicat de ce: pur si simplu nu se poate, golul din toc e prea mic, iar ciocanul rotopercutor nu incape el insuşi, darămite sa-i mai atasezi si-un burghiu SDS!
    Initial m-am enervat. Dar apoi, stand si judecand la rece, am realizat că băietii aveau dreptate. Nu erau rău intentionaţi, ci pur si simplu aceasta e realitatea cea crudă. Numai ciocanul rotopercutor avea peste 300 de mm, iar cu tot cu burghiu depăsea juma' de metru!
    Intrebare:
    Cu ce sculă am putea da găuri in zid, pentru a ancora tocul si mecanic, prin autofiletante? Gaurile trebuie să fie de 6 mm diametru si sa aibă lungime foarte mare (citiţi mai jos de ce).
    Golul din toc este de vreo 370 x 290 mm, iar rama este Veka Alphaline 90. Pe laturile de 370 mm ar fi necesare niste holsuruburi de 150 mm lungime, iar pe cele de 290 mm unele de 180. Aici sunt clipsate pe exteriorul tocului niste profile distantiere (extensii) de 45 mm adâncime, de-aia trebuie ancorate cu holsuruburi de 180 mm. Pentru a ajunge la zid, holsuruburile tre' să treacă mai intai prin toc + extensii (cam 100 mm).
    Există cumva pe piaţa din Romania ciocane rotopercutoare cu gabaritul de maxim 250 mm? (mă refer la cota "orizontală" dintre capătul mandrinei si-al manerului)
    Numai cu asa ceva cred că se pot da găuri pentru fixarea mecanică a ferestrelor de baie. Metoda de lucru am descris-o acolo, la adresa mai sus amintită.
    Aveti idee si de alte scule de dimensiuni mici, cu care să dai găuri de "fi 6" in beton, pe lungimi de 185...190mm?

    Apropo, la voi cum au prins ferestra de la baie? Tot asa, doar in spumă, sau au fixat-o si cu holsuruburi in zid? Stiu că, in general, ferestrele de baie sunt de dimensiuni mici si foarte mici, de-asta intreb. Poate că la voi, tipii de la montaj au avut niste idei (si niste scule!) mai destepte.
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #2
    de ce te temi? ca ar putea sa se desprinda fereastra?
    daca a fost bine fixata in spuma este ok, fiind de dimensiuni mici nu exista nici un risc sa se desprinda...

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Daca eu aveam temeri la asa ceva , nu-mi bateam capul cum sa fixez rama PRIN ea , cu suruburi , si o fixam PE LINGA ea
      Montam pe exteriorul ramei niste tablite pe care aboi le fixam pe glaful interior sau exterior ...
      Fișiere Atașate
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • dummy_
        Membru Marcant
        • 16.mai.2009
        • 670

        #4
        Re: Cu ce dai gauri in zid sa prinzi o fereastra de baie?

        Postat în original de morioka70
        Iată un subiect pe care l-am adus in discutie si la adresa http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...605&highlight=
        Il mai repet si aici, poate la raionul "Unelte, scule" gasesc cititori cu mai multe idei.
        Alaltăieri, 01 oct 2010, au venit băieţii de la Qfort si mi-au montat niste ferestre, printre care si cea de la baie. Numai că pe aceasta din urmă mi-au prins-o doar in spumă si atat, fara fixare in holsuruburi. Cand i-am intrebat, mi-au explicat de ce: pur si simplu nu se poate, golul din toc e prea mic, iar ciocanul rotopercutor nu incape el insuşi, darămite sa-i mai atasezi si-un burghiu SDS!
        Initial m-am enervat. Dar apoi, stand si judecand la rece, am realizat că băietii aveau dreptate. Nu erau rău intentionaţi, ci pur si simplu aceasta e realitatea cea crudă. Numai ciocanul rotopercutor avea peste 300 de mm, iar cu tot cu burghiu depăsea juma' de metru!
        Intrebare:
        Cu ce sculă am putea da găuri in zid, pentru a ancora tocul si mecanic, prin autofiletante? Gaurile trebuie să fie de 6 mm diametru si sa aibă lungime foarte mare (citiţi mai jos de ce).
        Golul din toc este de vreo 370 x 290 mm, iar rama este Veka Alphaline 90. Pe laturile de 370 mm ar fi necesare niste holsuruburi de 150 mm lungime, iar pe cele de 290 mm unele de 180. Aici sunt clipsate pe exteriorul tocului niste profile distantiere (extensii) de 45 mm adâncime, de-aia trebuie ancorate cu holsuruburi de 180 mm. Pentru a ajunge la zid, holsuruburile tre' să treacă mai intai prin toc + extensii (cam 100 mm).
        Există cumva pe piaţa din Romania ciocane rotopercutoare cu gabaritul de maxim 250 mm? (mă refer la cota "orizontală" dintre capătul mandrinei si-al manerului)
        Numai cu asa ceva cred că se pot da găuri pentru fixarea mecanică a ferestrelor de baie. Metoda de lucru am descris-o acolo, la adresa mai sus amintită.
        Aveti idee si de alte scule de dimensiuni mici, cu care să dai găuri de "fi 6" in beton, pe lungimi de 185...190mm?

        Apropo, la voi cum au prins ferestra de la baie? Tot asa, doar in spumă, sau au fixat-o si cu holsuruburi in zid? Stiu că, in general, ferestrele de baie sunt de dimensiuni mici si foarte mici, de-asta intreb. Poate că la voi, tipii de la montaj au avut niste idei (si niste scule!) mai destepte.
        Se poate da gaura dorita cu o surubelnita electrica cu percutie
        makita.ro/Masina-de-gaurit-insurubat-cu-acumulator-8444DWFE-p220-p1.htm

        Comentariu

        • morioka70
          Membru
          • 16.aug.2009
          • 297

          #5
          Re: Cu ce dai gauri in zid sa prinzi o fereastra de baie?

          Postat în original de dummy_
          Se poate da gaura dorita cu o surubelnita electrica cu percutie
          makita.ro/Masina-de-gaurit-insurubat-cu-acumulator-8444DWFE-p220-p1.htm
          Ma indoiesc ca o asemnea jucarie cu acumulator poate da gaură in ramă + extensie + beton , pe o lungime totală de 150 mm. Pe site-ul respectiv zice asa: "Capacit. de gaurire in beton = 16 mm".
          Apropo, unde gasesti burghiu cu prindere normala si cap vidia, care sa aibă 180 mm lungime, pentru a da o gaură de 150 mm? Îm, aud? Sau ii pui adaptor pentru mandrină SDS Plus si-o folosesti cu burghu SDS?

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 670

            #6
            Re: Cu ce dai gauri in zid sa prinzi o fereastra de baie?

            Postat în original de morioka70
            Postat în original de dummy_
            Se poate da gaura dorita cu o surubelnita electrica cu percutie
            makita.ro/Masina-de-gaurit-insurubat-cu-acumulator-8444DWFE-p220-p1.htm
            Ma indoiesc ca o asemnea jucarie cu acumulator poate da gaură in ramă + extensie + beton , pe o lungime totală de 150 mm. Pe site-ul respectiv zice asa: "Capacit. de gaurire in beton = 16 mm".
            Apropo, unde gasesti burghiu cu prindere normala si cap vidia, care sa aibă 180 mm lungime, pentru a da o gaură de 150 mm? Îm, aud? Sau ii pui adaptor pentru mandrină SDS Plus si-o folosesti cu burghu SDS?
            Jucarie ?? se pare ca nu ai folosit asa ceva , la pretul de 1600 lei nu cred ca se incadreaza in categoria jucariilor , makita produce scule profesionale Havy duty , deci se pot folosii in cele mai grele conditii de lucru si iti garantez ca daca in foaia tehnica spune ca poate gaurii la diametru de 16 mm corespunde cu realitatea , eu am varianta ceva mai mica de 12 v si sincer nu asi schinbao pe Hilti cu care am si lucrat
            Daca nu stiai se gasesc burghie cu cap vidia cu prindere ptr mandrina normala la un pret accesibil , mai mic decat sds plus
            Makita nu produce jucarii , asta poate sa o confirme cei care au lucrat cu aceasta firma

            Comentariu

            • felishvet
              Incepator
              • 22.sep.2007
              • 98

              #7
              panica nu alta

              marioka acum cativa ani am stat la o garsoniera si am extins camera in balcon. Am pus un termopan pe lemn triplustartificat si avea aprox 150/120 numai in spuma fara fixare cu suruburi speciale. M-am mutat de 5 ani si actualul proprietar il are si acum in aceeasi pozitie. Asa ca daca a fost bine prins in spuma n-are treaba. Adaptator de la mandrina cu bacuri la sds + n-ai sa vezi, invers da. Daca cunosteai cum "functioneaza" o mandrina sds+ nu afirmai ineptia cu "adaptorul".

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Daca nu s-a intamplat nimic pana acum nu inseamna ca este bine.
                La cutremut ce facem, speram sa nu ne cada in cap si tamplaria?
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • da_n
                  Banned
                  - Exclus de pe forum -
                  • 10.mai.2009
                  • 1226

                  #9
                  Postat în original de morioka70
                  Ma indoiesc ca o asemnea jucarie cu acumulator poate da gaură in ramă + extensie + beton , pe o lungime totală de 150 mm. Pe site-ul respectiv zice asa: "Capacit. de gaurire in beton = 16 mm".
                  maestre, vezi ca incurci borcanele, aia 16 mm e diametru nu lungime

                  Comentariu

                  Procesare...