Cost PPR vs cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 984

    #61
    nu se foloseste multistrat la incalzirea in pardoseala.....
    polietilena reticulata (PE X) se foloseste de regula.....
    iar faza cu ce e scump si ....bla bla bla.....NU MA DUC LA PIATA SA CUMPAR LEUSTEAN CA NU L DEOSEBESC DE ALTE VERZITURI, LAS SOTIA SA FACA ASTA
    SI CU ASTA AM SPUS TOT
    astazi toata lumea cunoaste totul ,toti se dau atotstiutori, si copiaza linkuri de pe ici si colea si gata sunt experti......................
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • apanoiu
      Membru Marcant
      • 10.mai.2010
      • 643

      #62
      Termoadi, esti sigur-sigur ca nu se folosesc tuburi multistrat la incalzirea in pardoseala?
      Cred ca te-ai referit ca pe aici nu se foloseste decat pex-ul.

      Solutii de incalzire pardoseala exista si pe cupru (sunt destui prin RO cu asa ceva), pe PPR (sistem umed), tub multistrat (sistem uscat).
      Daca ma gandesc mai bine, tubul multistrat are un mare avantaj pentru folosirea pe incalzire in pardoseala, anume coeficientul de dilatare.
      Eu am folosit PEX in sistem uscat si pot sa spun ca la bucle de 4 metri se dilata cativa centimetri/bucla.
      DIY

      Comentariu

      • piancada
        Membru
        • 01.feb.2010
        • 199

        #63
        Termoadi, tocmai ma pregateam sa-ti raspund (dupa ce am terminat de cumparat leusteanul ) si sa-ti mai dau cateva linkuri de studiat (deh... fara studiu nu se poate ), dar m-a scutit de munca Apanoiu.

        Apoi mi-a amintit si o afirmatie facuta de Doinastela: "nu cadeti in capcana polemicilor"

        Si dupa cum s-a vazut, oricine se poate face de ras tocmai cand il face "praf" din vorbe pe altul."

        Asa ca... pe altadata

        Comentariu

        • jhonyy
          Membru
          • 04.ian.2007
          • 262

          #64
          Postat în original de apanoiu
          Solutii de incalzire pardoseala exista si pe cupru (sunt destui prin RO cu asa ceva), pe PPR (sistem umed), tub multistrat (sistem uscat).
          Daca ma gandesc mai bine, tubul multistrat are un mare avantaj pentru folosirea pe incalzire in pardoseala, anume coeficientul de dilatare.
          Eu am folosit PEX in sistem uscat si pot sa spun ca la bucle de 4 metri se dilata cativa centimetri/bucla.
          Imi puteti da un link catre o firma care monteaza incalzire in pardoseala cu altceva in afara de PEX?

          Comentariu

          • termoadi
            Membru Marcant
            • 21.ian.2007
            • 984

            #65
            polemici....
            Referitor la ip, exista acel ppr colac in cataloage, eu nu l-am vazut niciodata fizic si cred ca niciunul care polemizeaza pe aici.

            Sper ca nu va referiti la ip cu ppr bara multistrat in ip.

            Exista in Pitesti o firma care executa ip cu asa ceva, le place pexalu' ca se intinde foarte usor fata de pex, dar sunt singurii din cateva zeci de firme din oras. Totusi, cred ca la ora actuala au renuntat.

            Nu am auzit pe niciun inginer de la tehnic din firmele cunoscute sa recomande asa ceva.
            Cat despre cupru, pretul prohibitiv la teava moale colac descurajeaza din start orice idee.

            Vreau si eu cateva solutii de calcul pentru folosirea acestor tevi.

            Ceva, un link, o adresa? - asa, ca sa mai putem invata ceva nou.
            Cine stie poate reinventam apa calda.

            MESAJ CORECTAT DE ADMINISTRATOR
            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              #66
              Toate firmele mai mari de la noi folosesc numai PEX pentru incalzirea in pardoseala.

              O sa ma interesez, si daca aflu ceva concret va informez.

              Comentariu

              • piancada
                Membru
                • 01.feb.2010
                • 199

                #67
                Postat în original de termoadi
                iar faza cu ce e scump si ....bla bla blaSI CU ASTA AM SPUS TOT
                astazi toata lumea cunoaste totul ,toti se dau atotstiutori, si copiaza linkuri de pe ici si colea si gata sunt experti......................
                sa-ti mai dau un link
                solarni-sistemi-wagner.si/uploads/792/test_stiwa.pdf
                un test facut ,pare de asociatia consumatorilor din germania si preluat de mai multe situri din europa.

                Câştigătorul este linia TOP Wagner
                Pachet solar, care costă 3700 €.

                În al doilea rând vine Viessmann
                Sistemul Solar de 3760 €.

                Pe locul trei se află "bun" Wolf Solar
                Pachetul de sistem pentru 5600 €.


                sa nu mai discutam ca Junkers de 5030 euro e doar SATISFACATOR !


                Cred ca acesta clasificare e o informatie interesanta petru toti

                Comentariu

                Procesare...