Cost PPR vs cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vladbobu
    Incepator
    • 08.ian.2009
    • 54

    Cost PPR vs cupru

    Buna seara,

    Imi poate spune cineva cu cat % e mai scumpa o instalatie de incalzire realizata din teava de cupru in comparatie cu una din PPR?

    Merci mult.
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 986

    #2
    ...depinde de marca ppr ...
    pentru a putea exploata o instalatie de incalzire realizata cu ''teava minune'' ppr ar trebui sa limitati temperatura agentului termic in jurul a 60 grade pentru ca teava ppr sa reziste .
    de aici intervine redimensionare radiatoare etc...
    dupa cca 60 de grade intervine o degradare a materialului ppr.
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • nicu78
      Living Legend
      • 25.mar.2010
      • 1164

      #3
      cost ppr vs cupru

      Postat în original de termoadi
      ...depinde de marca ppr ...
      pentru a putea exploata o instalatie de incalzire realizata cu ''teava minune'' ppr ar trebui sa limitati temperatura agentului termic in jurul a 60 grade pentru ca teava ppr sa reziste .
      de aici intervine redimensionare radiatoare etc...
      dupa cca 60 de grade intervine o degradare a materialului ppr.
      .................................................. .................................................. .............

      Si in concluzie ..........

      Comentariu

      • termoadi
        Membru Marcant
        • 21.ian.2007
        • 986

        #4
        concluzia o poate vedea oricine....
        ieftineala la teava duce la marirea costurilor in alta parte...
        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

        Comentariu

        • vladbobu
          Incepator
          • 08.ian.2009
          • 54

          #5
          in final tot nu am aflat raspunsul la intrebare...

          Comentariu

          • nicu78
            Living Legend
            • 25.mar.2010
            • 1164

            #6
            cost ppr vs cupru

            Aha, am inteles ,deci trebuie sa folosim cupru ......

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 986

              #7
              Postat în original de vladbobu
              in final tot nu am aflat raspunsul la intrebare...
              va duceti dv intrun magazin de profil si cereti pretul la cupru si la ppr si faceti singur diferentele sau procentajele sau....
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • vladbobu
                Incepator
                • 08.ian.2009
                • 54

                #8
                merci mult, mi-ai fost de mare ajutor...

                Comentariu

                • ggelu
                  Membru marcant
                  • 28.apr.2009
                  • 394

                  #9
                  Diferentele intre cele doua nu sunt date doar de teava in sine ci mai ales de fitinguri care au alt raport de pret decat teava si la pretul total au o proportie variabila intre 20-40%. Tradus : daca puneti multe fitinguri ( si asta doar dvs. o stiti) e posibil sa ajungeti cu PP la acelasi pret cu instalatia in Cu. Asa ca intrebarea dvs. a primit chiar raspunsul pe l-ati cerut. Ca nu stiti ce ati intrebat e alta socoteala.

                  Comentariu

                  • ggelu
                    Membru marcant
                    • 28.apr.2009
                    • 394

                    #10
                    ......

                    Comentariu

                    • vladbobu
                      Incepator
                      • 08.ian.2009
                      • 54

                      #11
                      merci mult ggelu

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3640

                        #12
                        Re: Cost PPR vs. cupru

                        Postat în original de vladbobu
                        Buna seara,

                        Imi poate spune cineva cu cat % e mai scumpa o instalatie de incalzire realizata din teava de cupru in comparatie cu una din PPR?

                        Merci mult.
                        cel mai sigur sa aflati este sa cereti oferte pe baza unei liste de materiale de la mai multe firme.

                        Raspunsurile de aici pot varia in functie de producator si calitatea materialelor.

                        Comentariu

                        • Ranettius
                          Membru Marcant
                          • 18.oct.2005
                          • 593

                          #13
                          Socrii mei si-au pus o centrala de apartament si au ales, pe baza sfatului instalatorului (si la mine a insistat dar eu nu am cedat..) teava PPR cu insertie fibra (de la Kalde din ce imi aduc aminte). Bine, a contat si pretul...

                          Mi-au zis ca tevile se curbeaza nitel pe perete, intre cleme (de la alungire cred).
                          Intrebarea mea este urmatoarea: sa le zic sa cum sa seteze cumva temperatura (au termostat de ambienta) sa nu depaseasca 60-70 grd? Se poate acest lucru? Au un ariston bis24.

                          Sau avand in vedere ca au termostat temperatura nu va depasi des acest "prag critic" si atunci se minimizeaza riscurile?

                          Multumesc.

                          Comentariu

                          • termoadi
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2007
                            • 986

                            #14
                            Postat în original de Ranettius
                            Socrii mei si-au pus o centrala de apartament si au ales, pe baza sfatului instalatorului (si la mine a insistat dar eu nu am cedat..) teava PPR cu insertie fibra (de la Kalde din ce imi aduc aminte). Bine, a contat si pretul...

                            Mi-au zis ca tevile se curbeaza nitel pe perete, intre cleme (de la alungire cred).
                            Intrebarea mea este urmatoarea: sa le zic sa cum sa seteze cumva temperatura (au termostat de ambienta) sa nu depaseasca 60-70 grd? Se poate acest lucru? Au un ariston bis24.

                            Sau avand in vedere ca au termostat temperatura nu va depasi des acest "prag critic" si atunci se minimizeaza riscurile?

                            Multumesc.
                            ppr ul se comporta f bine pana la cca 60 grade.
                            deci ,o functionare a centralalei in jurul acestei temperaturi va fi benefic pt teava dar intrebarea este daca la aceasta temp radiatoarele vor asigura puterea necesara incalzirii spatiului cand in exterior vor fi temp scazute.
                            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                            Comentariu

                            • Ranettius
                              Membru Marcant
                              • 18.oct.2005
                              • 593

                              #15
                              intrebare pe langa subiect. Rehau nu are aceasta problema, nu? Sa stiu la ce sa ma astept..
                              PS. Desi instalatorul (acelasi) a insistat si la mine pt ppr, zicand ca a lucrat mult si nu a avut probleme, am ales altceva eu si sper sa nu regret.a fel, socrii voiau initial sa mearga pe teava henco, ca asa aveau niste vecini de mai multi ani si cica functionau f bine. Din cate stiu, henco s-ar comporta chiar mai rau fata de ppr la temp. mari.
                              In fine, multumesc de info. Le voi transmite sa se uite mai mult la ce temp functioneaza centrala, mai ales cand or veni frigurile.

                              Comentariu

                              Procesare...