Vas expansiune

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ms.costel
    Incepator
    • 30.nov.2010
    • 54

    Răspuns la: Bolboroseala in vas expansiune deschis

    Pt. consultant climatizare:
    -sa inteleg ca daca schimb pompa mea 25-70 cu una mai mica este posibil sa am schimbari in functionare? (pompa fiind reglata la viteza mica)
    -atasez o schema:
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • grifonul_alb
      Incepator
      • 22.oct.2006
      • 43

      Răspuns la: Bolboroseala in vas expansiune deschis

      Dupa ce am vazut schema, eu cred ca aerisitorul automat de la boiler nu-ti functioneaza cum trebuie, prin el iti trage aer in instalatie. Eu cred ca nici nu ai nevoie de el deoarece ai deja unul pe tur chiar la iesirea din centrala.
      O alta "problema" pe care am vazut-o eu este ca vasul de expansiune este legat dupa pompa si nu inainte de pompa (desi la fel am avut si eu din cauze de spatiu, pozitie de conectare si a functionat bine). Astfel exista tendinta de a trage aer pe la conexiuni calorifere sau altele (datorita depresiunii create de pompa) si al scoate prin vasul de expansiune. Daca legi vasul de expansiune imediat inainte de pompa, pompa va trage si apa din vasul de expansiune si va crea o mica presiune in sistem.

      PS: cred ca pe aerisitorul de la boiler nu este presiunea minima necesara sa inchida aerisitorul deoarece vasul de expansiune este la acelasi nivel cu boilerul. Daca poti, monteaza cat de mult se poate mai jos boilerul .
      Ultima editare de grifonul_alb; 05.iul.2012, 10:13.

      Comentariu

      • ms.costel
        Incepator
        • 30.nov.2010
        • 54

        Răspuns la: Bolboroseala in vas expansiune deschis

        Extraordinar!
        Dupa ce ca in toate schemele apare si la boiler aerisitor, astazi am demontat aerisitorul de la boiler am facut proba a mai bolborosit de cateva ori ( cred ca a mai fost ceva aer in instalatie ) si spre surprinderea mea FUNCTIONEAZA!
        Dar ma intreb:este corect asa?

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3639

          Răspuns la: Bolboroseala in vas expansiune deschis

          Inseamna ca intradecar e stricat aerisitorul repectiv si introducea aer in instalatie.

          Comentariu

          • grifonul_alb
            Incepator
            • 22.oct.2006
            • 43

            Răspuns la: Bolboroseala in vas expansiune deschis

            Eu cred ca nivelul apei din vasul de expansiune este la acelasi nivel sau poate chiar mai jos cu al aerisitorului de la boiler si astfel nu este indeajuns de multa presiune pe clapetul/supapa de la aerisitor. Dar eu spun ca nu este nevoie de acest aerisitor deoarece ai deja unul la iesirea apei calde din centrala.
            Oricum ma bucur ca ai gasit unde este problema.

            Comentariu

            • prisecariu
              Incepator
              • 23.apr.2008
              • 1

              Răspuns la: Bolboroseala in vas expansiune deschis

              Atentie ! Nu se monteaza robinet(ventil) intre cazan si supapele de siguranta, intre cazan si vasul de expansiune. Puteti fi facut raspunzator de o eventuala suprapresiune (explozie)!!! Vasul de expansiune deschis, poate cu mici modif. sa functioneze si ca aerisitor automat.

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1044

                Răspuns la: Răspuns la: Bolboroseala in vas expansiune deschis

                Postat în original de gmtiby
                Salut,
                Si eu am tot centrala viadrus de 29 kw. Am vas de expansiune inchis si boiler bivalent, si nu am nici o problema. Poti sa-mi spui ce reprezinta cele doula leduri, cel verde si cel rosu montate langa ceasul care indica presiunea si temperatura ? Eu nu am asa ceva !

                Multumesc
                Salutare,

                Poti sa-mi spui ce reprezinta cele doula leduri, cel verde si cel rosu montate langa ceasul care indica presiunea si temperatura ? Eu nu am asa ceva !

                Cand ai timp !

                Multumesc frumos

                Comentariu

                • todorovicim
                  Membru
                  • 31.dec.2010
                  • 181

                  nivelmetru electromecanic de avertizare plin/gol vas de expansiune deschis

                  Salut.Detin o instalatie de incalzire cu vas de expansiune deschis.Mereu am probleme cu scaderea/marirea apei din vas . Rugamintea mea ar fi: ce fel de dispozitiv se poate monta ca sa-mi arate nivelul apei din vas,o adresa de magazin on-line cu asemenea produse.multumesc.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    Răspuns la: nivelmetru electromecanic de avertizare plin/gol vas de expansiune deschi

                    Ceva de genul http://www.ledurieconomice.ro/energi...nivel-apa/8411 ?
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      Răspuns la: Vas expansiune

                      La preţul ăla, mult mai practică şi mai ieftină este revenirea la principiile de bază ale fizicii... şi anume, la vasele comunicante.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • todorovicim
                        Membru
                        • 31.dec.2010
                        • 181

                        Răspuns la: Vas expansiune

                        Salut.Mii de scuze daca am postat unde nu trebuie.Am centrala cu circuit inchis si vas de expansiune deschis.A-si dori sa montez un dispozitiv(nivelmetru cu plutitor electro mecanic sau altceva)pt.a vedea nivelul apei plin/gol in vas(vasul fiind suspendat la 3m).Periodic verific cu o scara nivelul apei(vasul se afla intr-o camera la etaj).Rugamintea mea ar fi:unde pot cumpara un asemenea dispozitiv.Multumesc foarte mult.Cu stima Aurel...

                        Comentariu

                        • PowerMC
                          Administrator
                          • 02.mai.2007
                          • 2210

                          Răspuns la: Vas expansiune

                          Postat în original de todorovicim
                          Salut.Mii de scuze daca am postat unde nu trebuie.Am centrala cu circuit inchis si vas de expansiune deschis.A-si dori sa montez un dispozitiv(nivelmetru cu plutitor electro mecanic sau altceva)pt.a vedea nivelul apei plin/gol in vas(vasul fiind suspendat la 3m).Periodic verific cu o scara nivelul apei(vasul se afla intr-o camera la etaj).Rugamintea mea ar fi:unde pot cumpara un asemenea dispozitiv.Multumesc foarte mult.Cu stima Aurel...
                          Aveti deja doua raspunsuri pe care le-ati neglijat:
                          Postat în original de Mircea G
                          Postat în original de RaduCA
                          La preţul ăla, mult mai practică şi mai ieftină este revenirea la principiile de bază ale fizicii... şi anume, la vasele comunicante.
                          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                          Community Manager MC

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            Răspuns la: Vas expansiune

                            Multe lucruri facute chipurile pt a ne usura viata , mai mult complica , dar ce-a cerut asta am aratat . Dupa cum explica colegul ca este greu sa verifice , solutia este buna , zic eu . Poate exista ceva asemanator mai ieftin .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • bmx
                              Incepator
                              • 04.dec.2007
                              • 81

                              vas expansiune

                              Salutari cu respect! Am din nou o intrebare.Ce volum trebuie sa aiba un vas de expansiune intr-o instalatie de incalzire-centrala pe lemne cu puffer-unde volumul total de agent termic este de 2.200 litri? Se pot monta si doua vase de expansiune insumand volumul lor? Multumiri si s-auzim de bine!!

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3639

                                Răspuns la: vas expansiune

                                Trebuie sa stim si puterea cazanului si regimul teoretic de functionare (temperatura agentului termic tur/reutr).

                                Da se pot monta doua vase de expansiune.

                                Postat în original de bmx
                                Salutari cu respect! Am din nou o intrebare.Ce volum trebuie sa aiba un vas de expansiune intr-o instalatie de incalzire-centrala pe lemne cu puffer-unde volumul total de agent termic este de 2.200 litri? Se pot monta si doua vase de expansiune insumand volumul lor? Multumiri si s-auzim de bine!!

                                Comentariu

                                Procesare...